Jump to content

The Doors


SAROTH

Recommended Posts

Jeste culi da ce Doorsi mozda na turneju...

 

Nadam se svim snagama...I to bi bilo super videti...

da,Austbury,Manzarek i Krieger,sumnjam da ce Densmore,nadrkan je valjda...

ja koliko znam,oni imaju turneje po Americi.a ako budu resili da obidju svet a ja ne budem otisao na jedan od koncerata,zavrsicu ovako icon_mrtav.gif verovatno od svoje ruke.ali opet,jedan je Jim icon_cry.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Puno ime i prezime: James Douglas Morrison

Datum i mjesto rodenja: Decembar 8, 1943, Florida

Visina, tezina, kosa: 5'11", 145 lbs, smeda kosa

Porodica: Otac

Mjesto stanovanja: Laurel Canyon, LA

Skola koju je pohadao: St.Petersburg Junior College, UCLA

Bracno stanje: Neozenjen

Omiljene grupe: Beach Boys, Kinks, Love

Omiljeni pjevaci: Sinatra, Presley

Omiljeni glumac i glumica: Jack Palance, Sarah Miles

Omiljena hrana: Meso

Hobi: Jahanje konja

Sport: Plivanje

Sta prvo zapazis kod djevojke: Oci, glas i hod

Sta volis raditi na sastaknu sa djevojkom: Pricati

Neostvaren plan: Snimanje filma

 

 

"Ja sam pod jedan americki, pod dva kalifornijski i pod tri drzavljanin LA."

Jim Morrison

 

1981. godine, casopis Rolling Stones je objavio na naslovnici sliku Jima Morrisona. Ispod slike je pisalo: "On je zgodan, on je sexi, on je mrtav." Jim Morrison je bio zvijezda sa 23 godine. Bio je frontman grupe The Doors. Tri godine kasnije Morrison je bio debeli, lazljivi alkoholicar koji je skoncao u kadi hotela u Parizu. Poput James Deana i Merilyn Monroe, Jim je ostao poznat i poslije svoje smrti.

James Douglas Morrison je roden u Melbourne (Florida). Otac mu je bio casnik u USA mornarici, i skoro nikad ga nije bilo kod kuce. Kada mu je bilo cetiri godine dozivio je nezaboravnu tugu i bol. Njegova porodica je poginula u teskoj saobracajnoj nesreci. Jim je kasnije govorio da je dusa od njegovog mrtvog rodaka " usla " u njega. Mnogo godina kasnije Jim je pjevao o tom dogadaju u pjesmi Peace Frog: "Indians scattered on dawn's highway bleeding/Ghosts crowd the child's fragile eggshell mind"

.U skoli je Jim uvijek imao potrebu da bude u centru paznje. Morrison je volio citati. Ime grupe Doors je pronasao u pasusu eseja Aldous Huxley - "If the doors of perception were cleansed, everything would appear to man as it truly is, infinite". Poslije kratkog perioda na univerzitetu na LA, gdje je studirao glumu, Jim je odlucio postati pjevac. Njegove pjesme su bile kombinacija poezije i rocka, te se po tome razlikovao od vecine rockera toga vremena. The Doors su dostigli vrh americke top liste 1967.godine singlom Light My Fire. Poslije toga izlazi jos sest albuma. Medu pjesmama od kojih je skoro svaka bila hit, isticu se Raiders On The Storm, LA Woman, Roadhouse Blues i vec pomenuta Light My Fire.

Doorsi su posebno bili poznati po nastupima na koncertima. Jim je razbijao sve i svasta. Tako je na koncertu u Miamiju 1969.godine i uhapsen.Poslije velike prasine koja se digla oko toga, Jim je osuden na 8 mjeseci uslovno, ali kaznu nikad nije odsluzio do kraja jer je umro.

I sta na kraju reci? Za Morrisona prijatelji kazu da je bio avanturistickog i nemirnog duha. Zivio je uvijek na ivici. Pod djestvom alkohola razbijao je auta, provocirao policiju... Zbog alkohola se potpuno promijenio. Nije to bio vise onaj Jim sa pocetka karijere. 1971.godine njegovo srce nije moglo izdrzati koktele alkohola. Sa svojom djevojkom, Pamelom Courson zivio je u Parizu. Tu je i umro. Sahranjen je na groblje Pere Lachaise. Na tom groblju su sahranjeni Edith Piaf i Oscar Wild, jos jedan covjek duha slicnog Morrisonovom. Tokom godina Jimovi obozavatelji sirom svijeta dolaze u Pariz na grob ovog velikog muzicara. Neki od njih kazu da je Morrison ziv, i da je pobjego u Afriku ili Aziju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Puno ime i prezime: Robert Allen Krieger

Datum i mjesto rodenja: Januar 8, 1946, LA

Visina, tezina kosa: 5' 9", 135 lbs, smeda kosa

Porodica: Stu, Marylyn, Ron

Mjesto stanovanja: Laural Canyon

Skola koju je pohadao: Uni High, Menlo UCLA

Bracno stanje: Neozenjen

Instrument koji je svirao: Gitara

Omiljene grupe: #

Omiljeni pjevaci: Van Morrison, Jimmy Reed, James Brown

Omiljeni glumac i glumica: Brando, W.C. Fields

Omiljena hrana: Kikiriki

Hobi: Muzika

Sport: Surfanje

Sta prvo zapazis kod djevojke: Dusu

Sta volis raditi na sastanku sa djevokom: #

Planovi: Producirati

 

 

"Prva muzika koju sam cuo i volio bila je Peter And The Wolf. Poslije toga sam slusao R´n´R. Na radiu sam mnogo slusao Fats Domino, Elvisa, The Platters... Imao sam klavir kod kuce. U mojoj kuci slusala se klasicna muzika. Moj otac je volio muziku marsiranja. Poceo sam surfati sa 14 godina. Tada sam poceo i svirati blues na klaviru. Niko mi nije davao poduku. Sve sam naucio sam. Kada sam imao 17, poceo sam svirati gitaru.

Prvu sam dobio tek kada sam imao 18 godina. Bila je to Mexicka flamenco gitara. Isao sam na casove flamenca nekoliko mjeseci. Za rock and roll sam se zainteresovao kada sam cuo Paul Butterfield Blues Band. Da nije bilo njih, ja nikad ne bih svirao R´n´R. Zelio sam da naucim svirati i jazz. Vidio sam nekoliko ljudi kako sviraju rock and roll i jazz, i pomislio sam da bih mogao zaraditi nesto novca ako i ja pocnem svirati. Ako sviras rock mozes sve shvatiti, dok kod jazza ne mozes nista. Ima mnogo vise slobode. U Dorsima smo svi bili muzicari i poete. Nas cetvorica smo imali vise ideja nego npr. Dylan ili Tim Buckley. To je zbog toga sto su oni solo pjevaci, a mi grupa. Mnoge danasnje grupe nisu grupe. U biti prava grupa je ona u kojoj svi clanovi sudjeluju u stvaranju muzike."

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Puno ime i prezime: John Paul Densmore

Datum i mjesto rodenja: Decembar 1, 1944, Santa Monica

Visina, tezina: 5'9", 135 lbs

Porodica: Ray, Margaret, Ann, Jim Densmore

Mjesto stanovanja: 10610 Wilkins Avenue, LA, California

Skola koju je pohadao: university High, City College

Bracno stanje: Neozenjen

Instrument koji je svirao: Bubnjevi

Omiljene grupe: Beatles

Omiljeni pjevaci: Van Morrison, Jimmy Reed

Omiljeni glumac i glumica: Charles Bronson&C.Cardinale

Omiljena hrana: Kineska kuhinja, meso, riba

Hobi: Slusanje muzike

Sport: Tenis, kosarka

Sta prvo zapazis kod djevojke: Osjecajnost

Sta volis raditi na sastanku sa djevokom: Pricati

Planovi: Menadment, muzicki producent

"Sviram vec sest godina. Nemam mnogo sta reci oko ovog svega. Klavir sam poceo uciti svirati kada mi je bilo deset godina. Tjerali su me da sviram Bacha. To je trajalo dvije godine. Kada sam bio na Junior Collegu dobio sam svoje prve bubnjeve. Svirao sam na timpanima u srednjoj skoli. Poslije toga sam svirao za jedan jazz band pune tri godine. Od prosle godine sviram R´n´R sa ovim cudacima (misli na The Doors)." John Densmore

Izjava data 1967. godine

 

 

Za pesme podrska moni pivopije.gif

Edited by Zakk Fade To Black

Share this post


Link to post
Share on other sites

Puno ime i prezime: Raymond Daniel Manzarek

Datum i mjesto rodenja: Februar 12,1939, Chicago

Visina, tezina kosa: 6', 160 lbs, crna kosa

Porodica: Raymond, Helen, Rick, Jim

Mjesto stanovanja: Hollywood

Skola koju je pohadao: UCLA

Bracno stanje: Ozenjen

Instrumenti koje je svirao: Klavir, bas

Omiljene grupe: Ni jedna od ovih novijih

Omiljeni pjevaci: Muddy Waters, Jaques Brel

Omiljeni glumac i glumica: Marlene Dietrich, Orson Welles

Omiljena hrana: Ostrige, meso, povrce

Hobi: Zamisljanje i planiranje buducnosti

Sport: Tenis, plivanje

Sta prvo zapazis kod djevojke: Sve na djevoci je lijepo

Sta volis raditi na sastanku sa djevokom: Ici u bioskop

Planovi: Film

"Odrastao sam u Chicagu. Kada sam imao 21 godinu, napustam Chicago i odlazim U LA. Moji roditelji su mi nasli instruktora klavira kada mi je bilo devet ili deset godina. Mrzio sam svirati klavir prve cetri godine, a kasnije kada sam naucio kako se svira, postalo mi je zabavno. To je bilo u isto vrijeme kada sam cuo negro muziku. Imao sam negdje oko 12 ili 13 godina, igrao sam baseball na obliznjem igralistu i neko je otvorio radio na stanicu gdje se pustala negro muzika. Od tada sam se "zarazio" tom muzikom.

Slusao sam AlBensona i Big Bill Hill. Moje sviranje klavira se promijenilo. Svirao sam jazz. Naucio sam kako da sviram lijevom rukom i svirao sam skoro sve: od jazza, bluesa do rocka. U skoli sam bio zainteresovan za film. Mogao sam kombinovati svoja umijeca iz umjetnosti i drame. Prije nego sam napustio Chicago, pozoriste me veoam zanimalo. Mislim da su The Doorsi grupa koja je u to vrijeme " zastupala " Ameriku u svijetu. Amerika je bila njezna, pa tako i mi. Svi smo mi volili svoju zemlju. USA prema strancima moze da bude bezosjecajna i surova. To je isto i sa Doorsima. Mi smo se skupili iz razlicitih dijelova Amerike, razlicitih muzickih dijelova. Kada samo bili zajedno iz nas je zracilo nesto lijepo i borbeno. Sve stvari koje ljudi kazu o Americi mogu se reci i o The Doorsima."

Edited by Zakk Fade To Black

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nastali u L.A., 1965; raspali se 1973.godine "Ja sam za sve sto je u vezi sa osvetom, haosom, a narocito me zanimaju aktivnosti koje nemaju drugo znacenje nego ovo sto sam nabrojao." Jim Morrison 1965.godine Jim Morrison (vocal) i Ray Manzarek (klavijature), isli su zajedno u skolu filma u L.A., i tada su shvatili da dijele isto misljenje o muzici. Pocinju zajedno da sviraju. Ray je Jimove tekstove preradivao i brinuo se o grupi. Pridruzuju se grupi Rick&Ravens. Uskoro Jim i Ray otkrivaju da im stil grupe potpuno odgovara. U grupi je vladala atmosfera bez svada, sto nije bio slucaj sa drugim rock grupama. Rick&Ravens su prije svirali u grupi Psychedelic Rangers. Robbie Kreiger (gitara) i John Densmore (bubnjevi), koji je do tada svirao po klubovima kao Shelley Manne´s i slusao Johna Coltrane pridruzuju se Rayu i Jimu koji su napustili grupu Rick & Ravens. Kvartet uzima ime The Doors, po Aldous Huxley The Doors Of Perceptions. Citavu godinu pisu tekstove sto je dovelo do prijema na Sunset Strip. 1966.godine band pocinje svirati i cesce nastupati javno sto dovodi do suradnje izmedu Morrisona i Van Morrisona. Dva Morrisona su postala bliska. 1965.godine Jim Morrison (vocal) i Ray Manzarek (klavijature), isli su zajedno u skolu filma u L.A., i tada su shvatili da dijele isto misljenje o muzici. Pocinju zajedno da sviraju. Ray je Jimove tekstove preradivao i brinuo se o grupi. Pridruzuju se grupi Rick&Ravens. Uskoro Jim i Ray otkrivaju da im stil grupe potpuno odgovara. U grupi je vladala atmosfera bez svada, sto nije bio slucaj sa drugim rock grupama. Rick&Ravens su prije svirali u grupi Psychedelic Rangers. Robbie Kreiger (gitara) i John Densmore (bubnjevi), koji je do tada svirao po klubovima kao Shelley Manne´s i slusao Johna Coltrane pridruzuju se Rayu i Jimu koji su napustili grupu Rick&Ravens. Kvartet uzima ime The Doors, po Aldous Huxley The Doors Of Perceptions. Citavu godinu pisu tekstove sto je dovelo do prijema na Sunset Strip. 1966.godine band pocinje svirati i cesce nastupati javno sto dovodi do suradnje izmedu Morrisona i Van Morrisona. Dva Morrisona su postala bliska. U pocetku Morrisona tezi da samo svira i da kojim slucajem izbjegava publicitet i novinare. Ali ovo ne znaci da je Jim muzici davao manji znacaj. Arthur Lee preporucuje direktoru Elektra Recordsa, Jack Holzmanu da prisustvuje nastupu, kako je rekao jedne male grupe, te Holzman u zadnji cas potpisuje ugovor sa Doorsima spred Franka Zappe i Columbia Recordsa. U Doorse dolazi basista Doug Labahn. Izlazi album The Doors (1967) i dolazi na Bilbordovu listu. Holzman je otkrio tim koji ce praviti i donositi zaradu i slavu njemu. Band koji ce osvojiti LA alternativnu scenu. Holzman pred Doorse stavlja zahtjev da sladunjave i lagane textove zamijene mnogo zescim, pravim rock textovima i solazama na gitari. Isto im dozvoljava da prave i izuzetke i da se vrate svom starom zvuku tj. rock uz primjesu bluesa. Takva pjesma je Light My Fire. Grupa u to vrijeme dijeli glasnogovornika sa kolegama iz Beatlsa. Na Bozic 1967.godine Doorsi izlaze iz Sunset Sound Studia gdje su snimili jedan odlican album. Rijec je o ploci Strange Days. Na njoj se osjeti jasan napredak u stilu, za razliku od prethodnog albuma. Izvrsna balada Unhappy Girl najavljuje i druge odlicne pjesme kao Love Me Two Times i People Are Strange. Na albumu se nalazi kompozicija koja pokazuje dio Morriosnove poezije. To je pjesma Horse Latidudes. Ove pjesme potvrduju da Doorsi na zivot ne gledaju kroz prizmu obojenu ruzama, i svijet za njih nije mir i ljubav. Na svijet gledaju ocima koje na njemu jedino dobro vide u sexu i smrti. To je i osnova rocka. Mnoge rock grupe koje dolaze poslije Doorsa traze ideale u sexu, drogi i smrti. Tako je nastao i poznati izraz za rock 'n' roll (Sex & Drugs & R´n´R). Labahn je na basu zamijenjen od Leroya Vinegara za snimanje albuma Waiting For The Sun. Album je na trziste izasao 1968.godine i odmah je zaposjeo #1 americke top liste albuma, a pjesma Hello I Love You dolazi na drugo mjesto skoro svih top lista. Pjesma vrijedna paznje je Five To One. Kako neki kazu Schizmatik anthem (doslovno: himna sizme). Pjesma Unkown Soldier posvecena ratu u Vijetnamu ima neku melodiju beznacajnosti rata. Jim Morriosn je osudivao ratove i njihove pokretace. Kasnije britanska TV, pjesmu Unkown Soldier koristi za potrebe dokumentarca The Doors Are Open. Doorsi objedinjuju svoja dostignuca i krecu na groznicave turneje. Morrison je bio umoran. Elektra Records u biografiji Jima Morrisona kaze: "Morrisonovi interesi su sve sto je u vezi sa osvetom, i onim stvarima koje drugi nikada ne bi uradili." Na toj turneji je bilo svega samo ne onoga sto bi cinilo Jima zadovoljnim. Sto je turneja vise napredovala, Jim se sve vise povlacio u sebe i gomilao negativna ponasanja. Poceo je piti, i to mnogo. Kazu da je sebe natapao u alkoholu. Drugove iz grupe je izlagao svom negativnom temperamentu. Na snimanjima je unistavao instrumente i opremu, sto ce kasnije postati navika mnogih rock grupa (Nirvana). U nastupima uzivo imitirao je akt sexa. Popularnost Doorsa jos nije opadala. The Soft Parade izlazi 1969.godine. Sa tog albuma dobre pjesme su Running Blue i Wild Child. Album je kasnio sa izlaskom i od pocetka se vidilo da unutar grupe ima problema. Sve je kuliminiralo u Martu iste godine. Bio je to jedan veliki fijasko. Morrisona nazivaju Flasher Incident. Koncert u punoj dvorani na Floridi pokazao je da se za Jima Morrisona blizi kraj. Intervenisala je i policija. Policajci su bili jedini trijezni da vide sta se sve desavalo na koncertu. Mnogo lascivnih scena snimili su fotografi. Morrison je uhapsen. Grupa snima album Morrisona Hotel 1970.godine. Producent Paul Rothchild im predlaze da prihvate mnogo osjecajniji pristup i da provode mnogo vise vremena da bi dostigli idealno. Na kraju je ispalo da se grupa vratila svojim korijenima. Impresije tog albuma su da je to izvanredan album sa primjesama blues bassa koji je odsvirao legendarni Lonnie Mack. Bio je to zaokret od 360 stepeni za obozvatelje Doorsa. Zbrka koja je nastala hapsenjem Jima Morrisona u Miamiju, Florida pomalo se stisava. Doorsi 1970.godine izdaju live album Absolutely Live, u koji je bilo obuhvaceno sve najbolje od Doorsa. Grupa pusta u prodaju nekoliko reizdanja njihovih starih pjesama iz sredine 60-tih. To su pjesme Alabama Song, Five To One i Back Door Man. Renesansa Doorsa se nastavlja albumom LA Woman (1971.). Bas gitaru na ovom albumu svira Jerry Scheff. Nekoliko izvrsnih pjesama je uspjeh citave grupe, a posebno Jima Morrisona. Umjesto da u tome uziva, Jim je bivao sve vise odsutan. Sa grupom je jedva krenuo na turneju Southerb US, koja mu je bila i posljednja. Morrosonovi nastupi su bili cudniji i pricalo se da ce Jim uskoro napsutiti The Doors. Marta 1971.godine Jim i njegova djevojka Pamela su se preselili u Pariz sa razlogom da tamo pocnu neki novi zivot. Par se neprestano opijao, i sve je vodilo do nesrece koja ce se desiti nekoliko mjeseci kasnije. 3.jula 1971.godine 27-godisnji Jim Morrison pronaden je mrtav u kadi svoga stana u Parizu. Spekulacija o Jimovoj smrti je bilo mnogo. Autopsija nije nikada uradena, ali se smatra da je preminuo od prevelike doze ecstazija..(sto je po meni totalna laz) Doorsi se jos uvijek ne raspadaju, ali osjeti se Jimov nedostatak. Grupa pod imenom Doors snima jos dva albuma Other Voices (1971.) i Full Circle (1972.). Pjesme kao I´m Horny And I´m Stoned ne dozivljavaju veliki uspjeh. Grupa se raspada. Manzarek zapocinje solo karijeru, dok ostali clanovi formiraju The Butts Band. Preostali clanovi Doorsa skupljaju se jos jednom i snimaju album An American Prayer (1978.). Preostali clanovi skupljaju textove pjesama na kojima je Jim radio i koji nikada nisu objavljeni. Jim Morrison je sanjao da izda album sa svojim pjesmama. Album je bio veoma trazen, uprkos tome sto je Morrisona mislio da na albumu angazuje citavu orkestarsku podrsku. 1979.godine, pjesma The End je uzeta za soundtrack filma Apocalypse Now. Clanovi grupa The Stranglers, Echo & The Bunnymen i The Cult, priznaju da im je inspiracija bio Jim Morrison i Doorsi. Na kraju sta reci o grupi koja je usla u rock istoriju. Dovoljna je jedna recenica vernog obozavaoca Doorsa koji kaze: "R´n´R nisu stvorili ni The Beatles ni Elvis. Rock je izmislio Jim Morrison i THE DOORS."

Share this post


Link to post
Share on other sites

30 godina od smrti Jim Morrisona

Jahač kroz oluju

Iako to nije želeo da bude, Morrison je postao najveći i najupečatljiviji rock simbol, i tu se najverovatnije krije odgovor na intrigantno pitanje o konstanti njegove popularnosti. Mladi koji žele da žive na svoj način, birajući rock ideologiju prihvataju i Jima za lučonošu i mesiju, pa mišljenje jednog engleskog novinara da će mit o Jimu trajati do kraja sveta, sa današnje tačke gledišta zvuči veoma realno.

U čemu je tajna Morrisonove večnosti? I najveći poznavaoci Rock'n'Rolla ne umeju da daju jednoznačan odgovor, već nedovoljno ubedljivo nude široku lepezu različitih rešenja. Zato ovaj tekst i nema pretenzije da razreši jednu od najvećih rock misterija. Želeli smo samo da obeležimo 30-godišnjicu smrti jednog od najznačajnijih umetnika 20. veka.

Rock Express br.16 je najbrže rasprodato REX izdanje. Iako smo već jednom štampali Morrisonov poster (samo za pretplatnike), najveći broj pisama stiže sa molbama da objavimo baš njegov poster, ili makar tekst o grupi Doors. Postoji nešto anđeosko i demonsko u Morrisonovom liku što decenijama magnetski privlači nove rock generacije. Posebno je zanimljiv fenomen njegove popularnosti na ex-YU prostoru danas. Stvarno, čime su to Doorsi zaslužili one-way-ticket za večnost?

Čini se da rešenje ne leži u poeziji, najistaknutijoj vrlini Doorsa. Poslovično nepoznavanje engleskog jezika i mali tiraži svojevremeno objavljenih knjiga sa prevodima Jimovih pesama ukazuju da u tom grmu ne leži zec. Medijska eksploatacija se takođe ne može uzeti kao relevantan razlog, jer se spotovi grupe Doors ne vrte na ružičastim i drugim televizijama, a radio stanice tek sporadično puste neku njihovu numeru. Biće da se razlog krije na drugoj strani, na onoj u koju je Morrison želeo da uđe (Break on through to the other side).

Break On Through

 

Jahači kroz oluju (Riders On The Storm - Jim Morrison) Jahači kroz oluju U toj kući smo rođeni, u ovaj svet bačeni Kao pas bez koske i glumac bez role Jahači kroz oluju Ubica je na drumu Njegov mozak podrhtava poput žabe Uzmi dug odmor i pusti decu nek' se igraju Ako povezeš tog čoveka Divna familija će umreti, jer Ubica je na drumu Mala, voli svog čoveka Uzmi ga za ruku i nateraj da shvati Da svet zavisi od tebe I da ćemo živeti večno Moraš voleti svog čoveka Jahači kroz oluju...

Ceo svoj kratki život Jim Douglas Morrison je posvetio borbi za ličnu i socijalnu slobodu, za pravo da se život proživi na svoj način. Opirući se stegama uvek puritanskog sveta odraslih, Jim je koristio destrukciju, i mnogo češće auto-destrukciju. Bezumno korišćenje LSD-ja i alkohola nije predstavljalo samo zadovoljenje telesnih nagona, već želju da se na takav način naudi sistemu. Vulgarnost i teatralnost u javnim nastupima bili su dodatna oružja kojima je podrivao osnove sistema koji je negirao pravo na slobodu.

Zanimljivo je da su hipici prigrlili Doorse i ustoličili ih na mesto vođa plemena, iako se ta grupa ni mizički, ni tekstualno, nije uklapala u standarde flower-power hippy utopije. Iako je Morrison pevao "Stariji su sve stariji, a mlađi sve snažniji, borba neka traje mesecima, oni imaju puške, ali nas ima više. Pobedićemo, nadvladaćemo - krenimo!" - Five To One), čini se da je na vreme shvatio da se preobražaj društva ne može izvršiti jednostavnim negiranjem institucija i hedonističkim pristupom životu. Bile su potrebne radikalnije metode. Anarhističku crtu Jim je nasledio od svog dede, advokata i anarho-komuniste koji je bio proganjan u posleratnim danima "progona veštica". Iako ga je patrijarhalno vaspitanje donekle sputavalo, čim bi njegovim umom zavladali alkohol i/ili halucinogeni elementi, otpor prema čuvarima reda u sistemu je eskalirao. Česte provokacije policajaca na koncertima su mu donosile poene kod "dece ljubavi", ali i nepodeljeno gnušanje kod starijih, rešenih da po svaku cenu sačuvaju "American way of life".

Erotski političari

"Hoćemo SVET i hoćemo ga SADA" (When The Music's Over) je krik generacije koja je iskonskim čulima shvatila da se kugla okreće u pogrešnom smeru, ali je naivno verovala da će dobro samo od sebe nadvladati zlo.

Teorija protesta Jima je zanimala od najranijih dana, pa ne čudi što je na fakultetu upisao kurseve "Filozofija protesta" i "Psihologija mase". Međutim, prezirući klasične sisteme obrazovanja odlučio je da se samo-edukuje, pa i pored izrazito visokog IQ-a, zavidne elokvencije i sposobnosti sagledavanja stvari iz različitih uglova, nije završio fakultet. To je bio još jedan od načina protesta, ovaj put protiv roditelja sa kojima se konačno obračunao u mitskoj edipovskoj rock simfoniji "The End" ('Oče, želim da te ubijem. Majko, želim da te tucam').

Naglaženi erotizam ("Mi smo erotski političari" - Jim Morrison) je dao krila seksualnoj revoluciji, još jednom načinu borbe protiv sveta odraslih koji se trudio da nametne svoje sisteme vrednosti hippy generaciji. Iako je do danas ostalo nerazjašnjeno da li se Morrison stvarno skinuo na koncertu u Majamiju (za šta je kasnije osuđen) u istoriji 20. veka ostaće zabeleženo da su upravo na koncertu Doorsa devojke po prvi put skidale gaćice. Masovne koncertne histerije počinju od Beatlesa, ali prvi put su čistači uz opuške i flaše na podovima koncertnih sala nalazili i ženske gaćice, baš posle Jimovih erotikom nabijenih nastupa.

Iako to nije želeo da bude, Morrison je postao najveći i najupečatljiviji rock simbol, i tu se najverovatnije krije odgovor na intrigantno pitanje o konstanti njegove popularnosti. Mladi koji žele da žive na svoj način, birajući rock ideologiju prihvataju i Jima za lučonošu i mesiju, pa mišljenje jednog mog engleskog kolege da će mit o Jimu trajati do kraja sveta, sa današnje tačke gledišta zvuči veoma realno. A on? Iako je pevao "Otkažite mi pretplatu na uskrsnuće" doživljava sudbinu sličnu Hristovoj. Još jedna od mnogih neispunjenih želja Jima Douglasa Morrisona.

Branko Rogošić

Self interview: Jim Morrison, kralj guštera Poezija otvara sva vrata Mislim da je intervju nova umetnička forma, a samo-intervjuisanje (self interview) predstavlja esenciju kreativnosti. Postavljati samom sebi pitanja i pokušavati da budeš sasvim iskren predstavlja određenu umnu konfrontaciju, a to je po meni, osnova svake umetnosti. Intervju je forma koja kombinuje religiozno ispovedanje, debatovanje i unakrsno ispitivanje. Čim nešto izgovoriš, to postaje činjenica i ne ostaje ti prilika da izrečeno porekneš. To su veoma egzistencijalni momenti. Oduvek sam želeo da pišem. Međutim, smatrao sam da neću biti dovoljno dobar sve dok neka sila ne bude vodila moju ruku i sama ispisivala stihove. Nešto kao automatsko pisanje. Nažalost, to se nikad nije dogodilo. Nikada nisam napisao nešto originalno. Sve je to akumulacija nečega što sam u životu čuo, video ili pročitao. Mislim da se toga nikada neću rešiti i stvarno biti slobodan. Prava poezija u načelu ne govori niočemu. Ona samo prikazuje moguće varijante. Poezija otvara sva vrata (doors), a na tebi je da izabereš kroz koja ćeš ući u izabranu dimenziju. Zato me poezija i privlači, tako je večna i vanvremenska. Kombinacije reči, pesme i poezija će jedine preživeti Strašni sud. Niko se neće sećati filmova, skulptura, slika... ali muzika i pesme će nastaviti da postoje kroz vreme i prostor. Ako moja poezija uspe da išta učini, biće to dovođenje ljudi u stanje u kome će moći stvarno da vide i osećaju. Mitovi i legende Pojava glasina i neproverenih priča posle smrti velikih filmskih i muzičkih zvezda je gotovo postala uobičajena stvar. Međutim, u Morrisonovom slučaju njihov broj je enormno veliki pa nam ipak ostaje da se zapitamo, šta je tu trač, a šta istina? Jim je otišao u Indiju Najraširenija priča je da je posle fingirane smrti Jim Morrison otišao u Indiju, da ostatak života proživi na miru, daleko od znatiželjnika. Po drugoj verziji, konačna destinacija bila je Afrika. Jim je postao biznismen Većina mitova se zasniva na priželjkivanju fanova da je Jim sam iscenirao svoju smrt želeći da se povuče iz javnog života. Ulje na vatru dodaju ranije Morrisonove izjave u kojima je govorio da razmišlja da lažira svoju smrt kako bi napravio dobar marketinški potez. Još za vreme uspešne karijere Jim je izjavio da sebe u budućnosti vidi kao uspešnog biznismena sa kravatom i aktn-tašnom. Čak je i osnovao manju kompaniju. Po rečima očevidaca, tu kompaniju je u godinama posle Jimove smrti vodio čovek kome je u ličnoj karti pisalo Jim Douglas Morrison. Navodno postoje sačuvani računi i čekovi u jednoj banci koji su overenim potpisom koji je identičan sa Jimovim. Gonoreja ili rak penisa Jedna od najčudnijih priča je ta da se ustvari radi o samoubistvu. Jim je navodno bolovao od raka polnog organa i jedina šansa da preživi je bila totalna amputacija, što Jim nije mogao da prihvati i radije je odabrao odlazak u smrt. Navodno, Jim je 1970. lečen od tripera. U medicinskom kartonu je zapisano da je zbog višestrukog tripera (gonoreje) došlo do kancerogenih promena na uretri, koje su u perspektivi nagoveštavale rak. Morrison ponovo peva 1974. je objavljen album grupe Phantom's Divine Comedy, na kome se čuje Morrisonov glas. Zanimljivo je da članovi grupe nisu uopšte potpisani, već se navode samo sledeći podaci: gitarista X, bubnjar Y i klavijaturista Z, a pevač uopšte nije ni pomenut. Više godina kasnije saznalo se da je pesme otpevao veliki Jimov prijatelj Iggy Pop. Ostaje nerazjašnjeno zašto je Iggy oponašao Jimovo pevanje i zašto je godinama odbijao to da prizna. Ubila ga je magija Poznato je Jimovo interesovanje za okultne i magijske stvari, pogotovo šamanizam. Po nekim svedočenjima Morrison je nekoliko puta učestvovao u magijskim ritualima prilikom kojih je pio životinjsku (po nekima i ljudsku) krv. Postoji niz glasina koje govore o tome da mu je baš to došlo glave. Po jednima "daljinski" ga je ubio ljubomorni rival, koristeći voodoo lutke. Po ostalima, u "igru" su se umešale natprirodne sile, pa čak i Nečastivi lično. Bilo je više Morrisona Najneverovatnija priča govori o tome da je u stvari bilo nekoliko Morrisona. Sve je organizovala CIA, koja je preko ovog benda želela da ostvari uticaj na mlade, i da tako zauzda razjareni rock pokret koji je pretio da postane svetska ideologija. Po ovim pričama, jedan Morrison je stvarno umro u Parizu, drugi je kasnije postao biznismen (uklapa se u druge glasine). Treći Morrison je, navodno, kasnije postao i guverner Luizijane! Ova priča se uklapa u priče retkih očevidaca koji su pratili koncerte Doorsa u Evropi i Americi. Priča se da je u Evropi nastupao čovek koji je jedva podsećao na "američkog" Morrisona. Doors za početnike The Doors, jedna od najuticajnijih rock grupa svih vremena osnovana je davne 1965. u Los Anđelesu (USA). Jim Morrison (vokal), Ray Manzarek (klavijature), Robby Krieger (gitara) i John Densmore (bibnjevi) kreirali su jedinstveni zvuk koji se zasnivao na sugestivnom i mračnom Morrison-ovom vokalu, inovativnom poetskom pristupu koji je rock poeziju podigao na dotad nedostupni nivo i Manzarek-ovim klavijaturama. 1967. The Doors objavljuju istoimeni debi album koji se danas smatra jednim od temelja rock muzike. "Light My Fire" se odmah penje na prva mesta američkih lista, a "Break On Through" postaje jedna od himni hippy generacije. Iste godine bend objavljuje album "Strange Days", na kome preovladava sličan zvuk, i sa koga se izdvajaju pesme "Love Me Two Times" i "People Are Strange". Sledeće godine izlazi "Waiting For The Sun" koji uprkos nekoliko hitova ("Hello, I Love You"...) kritičari ocenjuju kao kreativni pad. 1969. Doorsi objavljuju najeksperimentalniji album u svojoj kratkotrajnoj karijeri - "SoftParade". Odstupanje od zacrtanih žanrovskih okvira fanovi proglašavaju "prodajom", ali tiraži benda i dalje opravdavaju status velike rock atrakcije. Sledeće godine izlazi nešto snažnije intoniran "Morrison Hotel", kao i živi album "Absolutely Live", a 1971. blues orijentisan "L.A. Woman". 3. jula 1971. u Parizu lider benda Jim Morrison nađen je mrtav u kupatilu. Protivrečni lekarski izveštaji, zabrana ekshumacije i neverica fanova dovode do toga da se planetom širi priča da se radi o lažiranju smrti, te da je Morrison živ i zdrav (pročitaj rubriku 'Mitovi i legende'). Bend pokušava da nastavi sa radom, ali je jasno da su Doorsi bez Morrisona samo "još jedan osrednji američki bend". Dva snimljena albuma "Other Voices" ('71) i "Full Circle" ('72) doživljavaju fijasko i bend odlučuje da prestane sa radom. 1991. Oliver Stone je režirao film "The Doors" u kome je opisana burna karijera ovog kultnog rock benda. Ovih dana je osnovana izdavačka kuća koja planira da objavi preko 30 sati do sada neobjavljenog materijalaa. Vrata još uvek nisu zatvorena...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Iz Rock Expressa pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 5 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 3 months later...
  • 6 months later...
  • 4 weeks later...

cak stavise je pleonazam icon_razz.gif ili je cak, ili je stavise icon_wink.gif

 

a ovo je odlicno

 

Mili Boze, cuda velikoga

Ja li grmi, jal' se zemlja trese

Niti grmi, nit' se zemlja trese

Vec to tresti muzika dok svira.

 

Pita majka Morisona Dzima

O moj sine, od gustera kralju

Jesi li se ikad prepanuo

Jal' od vina, jal' od droge ljute.

 

Govori joj Morisone Dzimi

Ja se nisam nikad prepanuo

Ni od druge, ni od rujna vina

Vec sam sve po redu tamanio.

 

Poranila Morisona majka

Pogledala nebu u oblake

Ugledala dva vrana gavrana

Jedan grakce, drugi progovara.

 

Izginuo Morisone Dzimi

Branec dusu od dusmanske ruke

Nije sebi nanosio glave

Krasan junak na ovome svetu.

 

Pripoveda Morisone Dzimi

Ja se nisam nikad prepanuo

Ni od deva, ni od rujna vina

Ni od pesme, ni zivota ljuta.

 

To prozbori, a s dusom se bori

To izusti, u vatru dusu pusti

Bog mu dao u raju naselje

Nama braco pesmu i veselje.

 

Kume Dzimi, Bog ti pomogao

Nad tobom se ne naslo junaka

Ime ti se svuda pominjalo

Dok je pesme i dok je veselja.

 

icon_rockdevil.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Xib_Chac
Njihova muzika je zaista nesto posebno, a sto je najlepse, tek odnedavno sam poceo da ih kapiram/slusam pa je to zadovoljstvo prilikom slusanja njihovih pesama jos vece.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest is_kogas

savrseni u svakom pogledu - pocevsi od samog naziva grupe, preko txt pa do same muzike! morrison je definitivno kultna licnost savremene umetnosti! hvala mu sto je postojao!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Raven156

Prvi put kad sam ih cuo, secam se pustio sam kasetu koju mi sam tog dana kupio, prva pesma na A strani bila je "Hello, I love you", ostavili su zestoko upecatljiv utisak na mene...

Dugo vremena potom sam cesto pevusio tu pesmu...

 

wallbash.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...