Jump to content

Sovjetska istorija


Теша Тешановић

Recommended Posts

bože svašta ću da vidim ovde

 

i kad se kukasti krst zavijori u jerusalimu!!!!!!!

ahahahahahahahahh

pajl of rabiš

 

Evo, odmah ću da ti objasnim u čemu grešiš.

 

Mešaš simbolički i suštinski nivo. Kukasti krst se ne bi zavijorio u Jerusalimu danas isključivo zbog toga što u simboličkoj ravni podseća Jevreje na stradanje u holokaustu. Ali, kad bismo pogledali ideologiju, misliš da su Izraelci danas manji nacisti od Nemaca tada? Način na koji se oni odnose prema Palestincima je ravan načinu na koji se Hitler odnosio prema Jevrejima. Siguran sam da bi 80 posto Izraelaca demokratski odlučilo da se svi Palestinci podave u gasnim komorama, kad bi im uslovi dozvoljavali da takvu odluku sprovedu. Sa druge strane, Nemačka je danas najmanje nacistička od svih evropskih zemalja, jer je jedino u njoj sprovedena denacifikacija posle rata. I zaista, podaci na terenu će ti to pokazati - u Nemačkoj je među običnim narodom daleko manja odbojnost prema strancima, nego, recimo, u Francuskoj, koja se borila protiv nacističke Nemačke u ratu. Znam dosta slučajeva Cigana gastarbajtera sa juga Srbije, koji su se oženili Nemicama. One prosto otkidaju na njih, dok - znamo koliko se često kod nas može sresti slučaj da se neka Srpkinja uda za Ciganina. Kod nas se, nažalost, Cigani i dalje smatraju za nižu rasu. Ovi podaci nam kazuju da su Srbi, Izraelci, pa i Francuzi danas mnogo veći nacisti od Nemaca, a ti se ograničavaš na pominjanje kukastog krsta, koji je samo simbol.

 

Zašto sve ovo govorim? Zato što je i crvena zastava samo simbol. Simbol koji može da se promeni, dok je suština bitna. Većina Amerikanaca bi sigurno imala nešto protiv da im se crvena zastava vijori u glavnom gradu, zato što je identifikuju sa SSSR-om, hladnoratovskim protivnikom, kojim su sedamdeset godina plašeni od strane njihove vlade. Ali, isto tako je sigurno da bi većina Amerikanaca, kao i većina svetskog stanovništva, više volela da živi u socijalističkom društvu gde bi svako davao prema sposobnostima, a dobijao prema uloženom radu i gde bi motiv proizvodnje umesto profita bile ljudske potrebe, nego u kapitalizmu, gde postoji nepravedno prisvajanje proizvedenog viška vrednosti od strane kapitalista. Jedino neko treba da im pokaže da je takav sistem moguć, a do toga će se doći preko dokazivanja da je dalje održanje kapitalizma nemoguće, što vidimo u trenutnoj ekonomskoj krizi. Možda se tebi čini paradoksalnim, ali ove ideje koje ja iznosim, marksističke i socijalističke, mnogo bih bezbednije mogao da iznosim u SAD, nego u većini zemalja u svetu. Kao što je Nemačka manje nacistička od većine zemalja, tako su i SAD u suštini danas manje antikomunistički orijentisano društvo od mnogih zemalja, pa i Srbije. U Americi jedan Valerštajn može da bude ugledan građanin, šef instituta, a u Srbiji mene koji sledim Valerštajnove ideje neće da prime ni da budem pripravnik u institutu. U Saudijskoj Arabiji bi mi verovatno i glava bila odsečena.

 

Naposletku, moje pominjanje crvene zastave u Vašingtonu je značilo samo potkrepljivanje onoga što sam prethodno rekao, a to je da se svetski socijalizam može izgraditi ako i samo ako i Amerika i Engleska postanu zemlja proleterska, a sam Marx je u svoje vreme pre bio sklon da veruje da će revolucija logično pre pobediti u razvijenojm zapadnom svetu, nego jednoj zaostaloj polu-feudalnoj Rusiji. E to je, da odgovorim na pitanje iz prvog posta ove teme, ono što se zaista desilo. Revolucija je pobedila na pogrešnom mestu i samim tim nije donela komunizam, ali u onim uslovima drugačije nije moglo. U drugačijim uslovima, koji će, rekao bih, nastati veoma brzo, a počeli su da nastaju ovom ekonomskom krizom, tok istorije će krenuti logičnijim putem.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

kao1:

nemam replika na ovo rekoh već da je pajl of rabiš

kao2:

čiatava ova tema je teško sranje

kao3:

čitav ovaj kako se već zaove deo juma je ovde samo da bi se nekoliko likova iskenjavalo,al dobro ionako malo qudi ovde zalazi tako da se smrad ne oseća daleko

kao4:

stvarno sam se radovao otvarawu ovog dela jer sam kontao da mogu da naučim ponešto ali vidim da je stvarno malo qudi od kojihje to moguće

 

 

pozdrav svima i odo ja! :opusteno:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

robovi nisu urušili robovlasničko društvo

kmetovi nisu urušili feudalno društvo

pa neće ni proletarijat kapitalističko

 

da li je to dovoljan dokaz SISTEMSKE GREŠKE u Marksovoj filozofiji istorije?

Share this post


Link to post
Share on other sites

robovi nisu urušili robovlasničko društvo

kmetovi nisu urušili feudalno društvo

pa neće ni proletarijat kapitalističko

 

da li je to dovoljan dokaz SISTEMSKE GREŠKE u Marksovoj filozofiji istorije?

 

Pa i nije baš, jer je verzije robovlasništvo-feudalizam-kapitalizam-socijalizam pojednostavljena verzija istorije i ne dele je svi marksisti, naročito neomarksisti. Kod Valerštajna je matrica sasvim drugačija: recipročni mini sistemi - redistributivne svetske imperije - svetske ekonomije (trenutno svetski kapitalistički, sutra svetski socijalistički sistem). Svetski kapitalistički sistem je osoben u odnosu na sisteme koji su mu prethodili i razvija se po potpuno drugačijoj logici, tako da iz pretkapitalističke istorije ne možemo izvući analogije koje bi važile za budućnost kapitalizma.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

sjećam se one anegdote, koja je možda i istinita, kada je Hegel plakao na samrtnoj postelji, a Marks ga pitao zašto plače.

 

Zato što me niko nije shvatio, čak ni moji učenici....

 

 

Ako smo nešto shvatili od Hegela, to je da je proleter samo antiteza. Isto što su bili i rob i kmet. Nisu stvorili novi sistem. A to zna i Valerštajn, inače ne bi priznao da stare ideologije ne mogu da daju odgovor na novo kapitalističko stanje, to jest da mi trenutno živimo u vremenu kad se tek čeka oslobodilačka nova ideologija. Svi postojeći sistemi mišljenja pokazali su se neadekvatnim. Zato je jedini efikasni, ali ne i progresivni današnji odgovor - realizam, a ne socijalizam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa naravno da nije bio. Ne može jedna zaostala, polufeudalna zemlja da izvede revoluciju i da se proglasi za lidera socijalističkog sveta. Zna se gde je jezgro kapitalizma - tu mora da dođe do promene, da bi se svet promenio. Zato ja gledam ka Americi - socijalizam će u svetu pobediti tek kad se u Vašingtonu zavijori crvena zastava.

 

rusija je bila najveca svetska sila dok je bila carevina a judeo-komunjare su uspele da od nje naprave zemlju treceg sveta.rusija nikako nije bila zaostala zemlja za vreme ruskih careva.sta vise.a sto se tice crvene zastava u vasingtonu pa ja njima i zelim malo komunizma cisto da bi malo se mucili

 

Kod nas se, nažalost, Cigani i dalje smatraju za nižu rasu.

 

pa kad oni i jesu niza rasa.imas ti i jedan dokaz za ovu tvoju besmislenu i protivnaucnu tvrdnju?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

a ti imaš smislen naučni dokaz da su cigani niža rasa? :)

 

 

Rusija nije bila napredna zemlja prije komunizma, nije ti to tačno, bila skoro polufeudalna...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa naravno da nije bio. Ne može jedna zaostala, polufeudalna zemlja da izvede revoluciju i da se proglasi za lidera socijalističkog sveta. Zna se gde je jezgro kapitalizma - tu mora da dođe do promene, da bi se svet promenio. Zato ja gledam ka Americi - socijalizam će u svetu pobediti tek kad se u Vašingtonu zavijori crvena zastava.

Mislim da si u pravu. Sad, ono o crvenoj zastavi ne bih da komentarishem, ali shto se tiche komunizma i socijalizma- kod nas su se ta dva termina uveliko koristila onda kad nigde na Balkanu nije bilo stvarno. To ce kod nas doci tek za nekoliko godina bash zato shto se zna gde je jezgro kapitalizma. U zaostalim zemljama, koje ne znaju shta ce sa svojim unutrashnjim problemima, ne moze doci do takvih promena koje zahtevaju pojavu i razvoj socijalizma. Takva zemlja je bila Jugoslavija- MOZDA ekonomski jaka, ali sa velikim unutrashnjim problemima, koji su bili prikrivani sve do pochetka devedesetih, takva je bila i SSSR.

 

 

rusija je bila najveca svetska sila dok je bila carevina a judeo-komunjare su uspele da od nje naprave zemlju treceg sveta.rusija nikako nije bila zaostala zemlja za vreme ruskih careva.sta vise.a sto se tice crvene zastava u vasingtonu pa ja njima i zelim malo komunizma cisto da bi malo se mucili

 

 

 

pa kad oni i jesu niza rasa.imas ti i jedan dokaz za ovu tvoju besmislenu i protivnaucnu tvrdnju?

Rusija je vecim delom svog postojanja bila zatvorena za kulturne kontakte sa drugim zemljama sveta, shto u mnogome govori o njoj samoj. Tek u vreme Petra I pochinje da se otvara i pomalo da poprima tudje uticaje- ono jeste, to nekada nije dobro ako idesh do te granice da izgubish svoj identitet, ali s druge strane je dobro, ukoliko umesh to da kontrolishesh. Jedna drzava je kao i chovek- shto si zatvoreniji i usamljeniji, toliko vishe zaostajesh za drugima. Ako uspesh da se otvorish prema njima i da shvatish shta treba da dajesh a shta da uzimash, toliko bolje i po tebe i po druge. Rusi su, izgleda, malo kasno to shvatili.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovdi je tema istorija

a ako oćete da se socio-filozofski-politički-rasno i ostalo iskenjavate napravite temu bar to vama nije problem

 

 

ovde niko niko nije napisao reč o sovjesko carskoj istoriji

 

a vi što mislite da je impreija bila zaostala zemlja glupi ste ko noć, rusima je komunizam namešten da ih sjebun jer je to bila zemqa do jaja ništa manje uspešna od sad ili nemačke tog doba

 

sloveni su sami sebi najveća pretnja

 

 

a ako ne pišete o istoriji sve ću da vas prijavim kod nastavnice!!!!!!!!!!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm, ovde se trenutno diskutuje o tome da li je Rusija bila ili nije bila socijalistichka zemlja, a to jeste deo istorije, kao shto su i diskusije deo istorije- istorija je tu da bi se istrazivala i da bi se o njoj diskutovalo, a ne samo da se hronoloshki redjaju chinjenice.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Rusija nije bila zatvorena za kulturne kontakte, jer čitava ruska arhitektura počiva na vizantijskoj arhitekturi. U stvari, graditelji su čak došli iz Carigrada i prilagodili pravoslavnu konstrukciju crkve ruskoj zimi, pošto neka graditeljska rješenja jednostavno nisu mogla da izdrže niske temperature, i nakon nekoliko eksperimenata dobili smo današnje ruske crkve i Kremlj, sve je to stvoreno u kulturnom kontaktu sa Vizantijom. Preuzeli su i vizantijsko hrišćanstvo, a poslije pada Carigrada proglasili su se za Treći Rim.

 

Književnost npr se takođe oslanja na Vizantiju, čak ima stručnjaka koji tvrde da mogu pravom analitičkom linijom da povežu vizantijski roman sa Dostojevskim, ne znam baš koliko su u pravu ali sigurno ima nekih sličnosti.

 

A prije prvog pada Carigrada, nakon kojeg su krstaši nametnuli feudalni sistem, u Vizantiji je vladao upravo rusko-slovenski ekonomski model, jedna zemljoradnička verzija privatnog preduzetnika, pošto je svako bio vlasnik jednog parčeta zemlje i jedino imao obavezu da plaća godišnji porez državi. Dakle, kulturni uticaj je bio dvosmjeran.

 

Osim toga, šta uopšte znači ''zatvorenost za kulturne kontakte'', pa Rusija je potpuno druga civilizacija, ima sopstvena autohtona rješenja i ne vidim zašto bi bilo šta kopirala, i sam Zapad je to rijetko radio, kad već pričamo o kulturnom kontaktu, Zapad je mnogo zatvoreniji.

 

ovde niko niko nije napisao reč o sovjesko carskoj istoriji

 

ne postoji sovjetska carska istorija, postoje sovjetska i carska kao dvije odvojene istorije.

 

 

a vi što mislite da je impreija bila zaostala zemlja glupi ste ko noć, rusima je komunizam namešten da ih sjebun jer je to bila zemqa do jaja ništa manje uspešna od sad ili nemačke tog doba

 

sloveni su sami sebi najveća pretnja

 

dijelim mišljenje. Što se mene tiče, marksizam je zavjera, zapadna teorija koju su bezumno prihvatili samo nezapadnjaci.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja podržavam politiku SAD u meri u kojoj ona ima progresivnu ulogu u svetskoj istoriji i danas (u vidu doprinosa koji su SAD dale pobedi nad fašizmom, kolonijalizmom i autoritarnim socijalizmom i koji daju u pravcu širenja ideja ljudskih prava i sloboda, jednakosti i demokratije), ili bi mogle da je imaju u budućnosti (recimo baš za vreme Obamine administracije).

 

Jeli pobedjen fasizam?

 

Ono za Drugi svecki rat zahvali Nemcima i Rusima sto su se poceli rokati, ostali su bili gnjide koji su iskoristili trenutak skretanja paznje i slabosti.... i stavili slag na tortu nevidjenim genocidom, ali otom potom.. ;)

 

Btw. Sovjetski Savez RULZ! :rockdevil: Cak stavise, moram reci, i od Satirikona i Menovara! :rockdevil:

13122692_fbd3200bbc.jpgsoviet-missile-404_670006c.jpg

SOV003~The-Republic-of-Social-Soviet-Union-for-Country-and-Urban-Worker-Posters.jpg

 

hammersickle12.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

daj bre, u WWII pola žrtava bili Rusi a Jevreji 10%, i koga mi oplakujemo, i nas preko milion ode, 2,5%. Niko ni da pomene da su najveće žrtve tog rata bili Rusi i Sloveni uopšte.

 

Njemci, Francuzi, Ameri se kao nešto krljali a u stvari najviše nezapadnjaka izginulo. Što se mene tiče, Drugi svjetski rat je bio dogovoreno čišćenje Evrope od ''nearijevaca''. Ne mogu to da dokažem, jedino nezaustavljivi zakon entropije...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma da, to zavlacenje sa kojekakvim imenima generala, kao "you don`t know what I am talking about anyway" :) Uopsteno, ceo njegov nonchalance osvrt na historiju, great stuff.

Necu da spamujem po Ruskoj teritoriji, ali ajde da kazem, Izzard i Pablo Francisco - jebanje keve. Inace, nesto i nisam lud za stand up-om, ali ova dvojica su plakanje.

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by Tomislav Sawyer

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedna drzava je kao i chovek- shto si zatvoreniji i usamljeniji, toliko vishe zaostajesh za drugima. Ako uspesh da se otvorish prema njima i da shvatish shta treba da dajesh a shta da uzimash, toliko bolje i po tebe i po druge. Rusi su, izgleda, malo kasno to shvatili.

 

ovo je totalno netacno.sam putin je rekao da razlog zasto je ekonomska kriza pogodila rusija jeste zato sto su 90tih se integrisali u svetsku ekonomiju

 

dijelim mišljenje. Što se mene tiče, marksizam je zavjera, zapadna teorija koju su bezumno prihvatili samo nezapadnjaci.

 

marksizam je zla judeisticka zavera.to je cinjenica

 

daj bre, u WWII pola žrtava bili Rusi a Jevreji 10%, i koga mi oplakujemo, i nas preko milion ode, 2,5%. Niko ni da pomene da su najveće žrtve tog rata bili Rusi i Sloveni uopšte.

 

Njemci, Francuzi, Ameri se kao nešto krljali a u stvari najviše nezapadnjaka izginulo. Što se mene tiče, Drugi svjetski rat je bio dogovoreno čišćenje Evrope od ''nearijevaca''. Ne mogu to da dokažem, jedino nezaustavljivi zakon entropije...

 

sloveni su arijevci.slovene je najjace pogodio drugi svetski rat a jevreji se foliraju

 

Srbi su tada najvishe ginuli u bratoubilachkim borbama. A sasvim je logichno da je najvishe Rusa poginulo.

 

najvishe srba je pobijeno od strane srba katolika po nalogu kurvi iz vatikana

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...