Jump to content

Germani


hypnos

Recommended Posts

Pa nisu svi germanskog porekla valjda, ako su bili pokoreni?

 

Elem, Vikinzi su bili poznati trgovci. Posecivali su ih trgovci iz Spanije, sa srednjeg istoka, pa cak i iz Indije, a i oni sami su putovali po citavom svetu i razmenjivali sta stignu. Stvorili su brojne nove puteve, gradove i uticali na razvoj i politiku citavih zemalja.

Ja mislim da je ta strana njihovog zivota dosta zanemarena, i da nepravedno na njih gledaju samo kao na ratnike i pljackase.

Citava istorija Evrope je bila pod velikim uticajem Germana. Od Rima pa do danas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa veze germanskih plemana sa Skandinavijom su bile prilicno tesne-tu ustvari i jesu srodna plemena

Goti npr su prvobitno ziveli na jugu Skandinavskog poluosrtva(poluostrvo Gotland jelde po kome su i dobili ime ;))a ako se ne varam postojbina Burgundjana i Langobarda je ostrvo Bronholm

Ostrogoti npr su prilicno interesantni kao narod-u svojoj migraciji su na kraju zavrsili u krajevima severno od Crnog Mora gde su bili izlozeni jakim uticajima stepsko/nomadske kulture i na kraju krajeva izgubili dobar deo odlika germaskog naroda postavsi vise nesto nalik na Skite ili Sarmate :da:

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

nisu Vizigoti bili jedini koji su primili arijansko hriscanstvo...i Vandali su ga primili,kasniji vladari su hteli da se prebace u zvanicno hriscanstvo,neki su progonili one koje nisu bili arijanci...sto je na kraju dovelo do vizantijske intervencije i njihovog kraja...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni je zanimljivo da su Germani pokorili čitavu zapadnu Evropu, a da neki ovde i dalje govore o tome kako su različiti zapadnoevropski narodi različitog porekla.

 

Vecina Zemljana nema pojma da Velikom Britanijom vlada Nemacka od posle Kromvelove Republike (kraj 17 veka.). Kraljevska kuca se zove House of Hannover. Nemacki vojnici su ratovali za Britance u Americi (i sirom Evrope do skora) poznatiji kao Hesse soldiers. I tako dalje i tako dalje. Nije to neka tajna, nema treba citati i zavrsavati skole a ne blejati okolo po ceo dan :pivopije: .

 

 

koja su to bila najjaca plemena medju germanima,

 

Najverovatnije Teutoni i Cimbri.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da,i tek su pocetkom Prvog svetskog rata promenili ime u House of Windsor,zbog jakog antinemackog osecanja u Britaniji...

a Cimbri jesu bili jaki,naneli su Rimljanima najtezi poraz u njihovoj istoriji(kod Arauzija,kad je poginulo 80 000 Rimljana) ali ih je ubrzo unistio Gaj Marije...a ko zna sta bi bilo da nisu oklevali nego da su odmah napali Italiju...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gaj Marije jeste doprineo kraju Cimbri-ja kao bitnih faktora, mada sam gledao skoro neku emisiju blah blah, preselili se...No, kako kazes i sam, to je bio njihov kraj. Ali su dugo jebali dadaije okolo, na svom putu iz Jutenlanda (Danske) preko sedam mora i sedam gora, sa prilicnim uspehom. Oni i Teutoni su i krenuli na isti put, i slicno im se navodno zavrsio. Ali mnogi su pobegli u planine, na tlu danasnje Italije, Frantjezije i Shvice. Tamo se opako spika svapski. Neki suludi dijalekti, niko ih nista ne kapira. Pricaju naravno i standardni svaBski, idu u skolu nisu pali s Marsa.

 

Ono sto je interesantno, bar meni, je sto se sad uglavnom svi likovi slazu da ovi germanski frajeri i frauline, kao i velika vecina drugih takozvanih varvara, nije od Rima trazila nista drugo do parce zemlje za svoju ekipu i zastitu od likova preko nekakve reke (priznajte da je, al uvek, neka reka u prici) koje su ti 'varvari' nazivali varvarima :lol:. Rimljani ko Rimljani, aj' jos i da progutaju ovo drugo, mada ko ce tu zastitu da finansira konkretno jarane, vi ili mi?, ali ono prvo nikako da progutaju.

 

'Cek, ti hoces da ti damo deo nase teritorije? Nase? Koju smo u (ponajvise njihovoj) krvi uzeli od tog i tog. Pa jes' ti blesav, sta li'? Rimljani se gledaju, ko su bre sad ovi, neki novi?

 

 

Nemci se zbunili, 'Pa i ne koristite je, nema nikog naseljenog, nije obradiva zemlja, pusto a fertilno greota.....mislili smo...'

 

Rimljani sad vec nestrpljivi, 'Cek, jel' ti nisi cuo sta sam rekao? Nema nista od toga, izbij si to iz glave...To je nase, alo. Nek propada...Leba ne jede...Now would you go away!'.

 

 

Kad se vec raspihsah merhaba, dobili su me ti likovi, ti varvari sto su sudeci po samim Rimljanima imali avangardnije socijalno uredjenje, imali su razvod braka, ali civilizovan (sto pretpostavlja da su imali i brak, ah ti varvari), razvedene zene su bile sticene od potencijalno 'osvetoljubivih' muzeva, da se tako izrazim, a svaka se borila u nizu i nizu bitaka u svom zivotu. Kad god su napadani, zene su bacale sve i uzimale maceve i u bitku. Zato su bile jezivo respektovane. Survival bato. kad se mala rodi, zaduzi mac. Hey baby, it's a sure way to rock my world :wub:.

Edited by Kalifa nad kalifama

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Interesantno je da su negde pred padom Rimske imperije Germani i u vojnom aspektu odneli prevagu

Njihova konjica je bila dosta efikasnija od rimske,a konji koje su uzgajali Germani dosta krupniji nego oni od rimske sorte-kod starih Grka i Rimljana su konji bili znatno sitniji i u pitanju je vrsta koja je otprilike bila nesto kao danasnji poni :da:

Takodje,naoruzanje Germana je znatno uznapredovalo-koristili su sekire za bacanje zvane Franciska(Franci jeli dobili su ime upravo po tome ;))koje su se bacale,bile izuzetno teske i ostre,mogle su probiti oklop i samo u jednom potezu su coveka obarale na zemlju ;)

Opisujuci jos u prvom veku nase ere germanske mladice i mlade ratnike Tacit o njima govori sa divljenjem-kaze da su u boj isli goli do pasa i da su se odlikovali svojim izuzetnim stasom

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imaj u vidu da je rimska vojska u periodu od poslednjih par vekova pre pada rimskog carstva propala. Mogli su da je sluze i nizi slojevi (prvih 6-7 vekova Rima, u vojsku su primani strogo Rimljani iz visih slojeva, tojest uglednih kuca, a to se tacno znalo ko je, imao si titulu koja uz to ide...) koji cak nemaju rimsko podrijetlo. Nego recimo grcko, semitsko, africko, whatever. Uostalom poslednjih par stotina godina, svi ti hunski i germanski (gotski) narodi su i ratovali ispod rimske zastave. Oni su i bili de fakto rimska vojska. Ono malo svojih Rimljani su drzali u steku i slali ove Hune i Germane da obavljaju najprljavije i najkrvavije poslove. E onda im se obilo o glavu jer je Alarik dobio nervni popizd. Sto kaze Ilija Cvorovic bese "Svi me lazete!"

Share this post


Link to post
Share on other sites

Paaaa od cara Hadrijana je posebnim ukazom doneto da u rimskim legijima moze sluziti bilo koji slobodan stanovnik Rimskog carstva :da:

Pre toga su se legije popunjavale stanovistvom sa podrucja Italije tj Apeninskog poluostrva ;)

Inace Rim je dodatno bio oslabljen u periodu tzv vojnickih careva-za relativno kratko vreme izmenjalo se nekih 10-ak careva,dok su drzavu rastrzali ratovi izmedju cele te bulamente kandidata za carski presto-tek sa Dioklecijanom i Konstantinom se drzava konsolidovala ali nedovoljno da bi mogla da izdrzi kasniji nalet Huna i Seobu Naroda

Edited by Full_Metal_Yakuza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do prvog veka pre nove ere rimske legije su sacinjavali strogo rimski drzavljani (ne rodjeni u gradu Rimu ali drzavljani) koji su mogli da dokazu svoje plemenito poreklo generacijama unazad. Morao si da budes beo (latin, u to vreme drugi nisu ni dobijali rimsko drzavljanstvo cak i ako su ziveli u samom gradu Rimu, kamoli u imperiji). Morao si da budes znaci 'etnicki' Rimljanin, ali strogo iz plemickih ili uglednih gradjanskih porodica. To bi danas zvali upper middle class. Znaci, primali su svakoga, od plemstva do upper middle class (nije postojalo kraljeva i princeva, to je jos bilo doba Republike). Ispod nikako, bez obzira na drzavljanstvo. To je promenio bas Gaius Marius posle strahovitih poraza od Teutona i Cimbrija kojih smo se prethodno dotakli. Hadrijan je dosao mnogo kasnije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...