Jump to content

Drevna Skandinavija


Novaliis

Recommended Posts

Zanimljiva činjenica je da je Olaf T. vladao čitavih 5 godina, a uspeo je toliko toga da promeni.

pa ako pogledas neke nase vladare, to je dikutabilno kao fenomen.

ontopic- u dfrevnoj Skadarliji najvise volem Venom. :razz::razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...

Koliko znam, nema nista na srpskom, osim neke velike knjige sa dosta slika, mislim da se zove Mitologije Sveta, a to nije dovoljno za nekog ko zeli ozbiljnije da proucava nordijsku mitologiju. Ali ima knjiga na engleskom, ako to nije problem.. a i na netu ima informacija o svemu. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja se secam da sam u Beogradu u nekoj od onih knjizara u centru pronasao knjige o nordijskoj mitologiji i vikinzima, na engleskom. Bilo je to pre par godina, ako si iz Bg-a samo ih obidji, siguran sam da ces pronaci. Ja imam neke knjige u elektronskom formatu, kao sto je npr.

TEUTONIC RELIGION

Folk Beliefs & Practices of the Northern Tradition

By

Kveldulf Gundarsson

 

i ostalo od Gundarsona i Thorssona. To su uglavnom knjige koje se vise bave Runama i religiji, nego samim mitovima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nema na cemu.

 

 

Nego, evo jednog od najlepsih primera skandinavske rane kulture. Sunceva kocija:

 

Solvogn.jpg

 

 

Nastalo je izmedju 18. i 16. veka pre nove ere u Danskoj i predstavlja Sunce koje vuce kocija zapregnuta konjem Skinfaxi-jem (ova slika je tipicna u indoevropskoj tradiciji).

Evo prikaza Surje, solarnog bozanstva u Indiji koje takoje sadrzi nebesku kociju:

 

Surya_chariot.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 months later...

Nisu Islanđani otišli zbog toga. Tačnije, u to vreme nije bilo Islanđana, već su usled raznih razloga (nije tačno uvrđeno kojih, ali se smatra da je i prenaseljenost jedan od njih) ljudi sa jugozapada Norveške krenuli u naseljavanje Islanda, potom i Grenlanda, a to je bilo pre nego što je hrišćanstvo stiglo i u Norvešku.

 

Olaf Tryggvason je uveo hrišćanstvo "mačem", doveo je sveštenike i gradio crkve, terao ljude da pređu u hrišćanstvo, a Olaf Sveti je nastavio da sprovodi, između ostalog je odredio da je hrišćanstvo jedina dozvoljena religija u Norveškoj.

 

 

 

Zanimljiva činjenica je da je Olaf T. vladao čitavih 5 godina, a uspeo je toliko toga da promeni.

 

 

Ovako, stalež koji je otišao na Island bio je stalež jarlova (erlova) koji su zbog jačanja krune izgubili moć koju su nekad imali.Na Islandu je onda počeo da vlada taj stari sistem koji je bio polu-plemenski a polu-demokratski (prvi parlament je kao što se zna,osnovan na Islandu).Zemljom su vladali godari, svetovne i duhovne vođe, dok je u Skandinaviji zavladao feudalizam.cenim da je moguće da je prenaseljenost bila jedan od razloga naseljavanja Islanda ali mislim da je očuvanje moći jarlova a time i očuvanje starog uređenja bio bitniji razlog.

 

Što se knjiga tiče predlažem vam zbirku saga pod imenom Bog se gostio u Valhali (Bagdala iz Kruševca je izdavač).U njoj možete saznati dosta o naseljavanju Skandinavije, prvim norveškim kraljevima itd.Saga o Njalu je takođe prvedena (izdavač je Nolit, Beograd) i ona govori o srednjevekovnom Islandu, godarima, parlamentu Thingu itd.Na engleskom se mogu naći brojne sage koje su podjednako korisne, moja preporuka je Saga o Eiriku Crvenom i Egilu Islanđaninu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Nego dajte nešto zanimljivije :haha: .evo spiska najluđih starih skandinavskih imena koje sam pronašla u sagama:

 

 

 

Norveški kraljevi:

 

 

Harald Prekrasne kose

 

Sigurd Svinja

 

Magnus Bosonogi

 

Sigurd Njuška

 

Olaf Nesreća

 

Esten Devojčurak (milica :haha: )

 

 

Islanđani:

 

 

Ketil Spljoštenog nosa

 

Sigurd Zmija u oku

 

Torolf Nos kao greben

 

Ulf Godar koji leži na zlatu

 

Alofa Plodna :wink2:

 

Olvir Decoštediša

 

Torštajn Vrabac

 

Torfin Razmrskač Lobanja

 

Ketil Tutnjava

 

Hjorleif Razvratni

 

Ulf Zrikavi

 

Halbjorn Polu-trol

 

Bjorn Čanak za maslo

 

Torval Požnjevena brada

 

Atli Ovsena kaša

 

 

:lol::lol::lol:

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 3 weeks later...

ovo sa Olegom i Olgom ima veza sa Kijevskom Rusijom koju su osnovali Varjazi tj. neka varijanta Vikinga. osnivač Kijevske Rusije zvao se Oleg, a carica Olga je bila jedna od poznatijih ruskih vladarki (poznata po tome što je bila majka kneza Vladimira koji je iskorenio paganizam u Rusiji).Oboje su dakle bili varjaškog porekla, pravo ime Olge je Helga a za Olega ne znam...Varjazi su takođe bili Askold i Rjurik, kijevski vladari (iz njihovih imena se vidi da su bili germanskog porekla)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...

Ja ti preporucujem knjige Kveldulf Gundarsson-a - Teutonic Religion i Teutonic Magic, kao i knjigu Stephen Flowers-a A Book of Troth.

Bilo sta od ova dva autora da uzmes, neces pogresiti. A ako se posebno zanimas za nordijske misterije i magiju, posebno obrati paznju na knjige Flowers-a koje je radio pod pseudonimom Edred Thorsson.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Добре: The Religion of Odin: a Handbook, Norse Mythology Legends of Gods and Heroes

 

The Call of Our Ancient Nordic Religion, од познатог одинисте Александра Руд Милса је исто занимљива брошура, ал сад ко за инат је не могу наћи.

Занимљиво је да се Милс састао са генералом Лудендорфом, који је такође био заинтересован за обнављање нордијске религије, док Хитлер није био одушевљен.

 

"In 1933 Mills travelled to Germany and met Hitler. According to the Odinic Rite website, on meeting Hitler Mills simply wrote "I saw him. Talked to Him. He would not discuss my theme"; In short, Hitler was not interested in Odinism."

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...