Jump to content

Drevna Skandinavija


Novaliis

Recommended Posts

A taj Memedovic sta je sve video, blago njemu. Mislim da je pravio i emisiju s nekom Norvezankom koja se tako "druzi" sa coporom vukova. To je bilo divno za gledati.

 

Gledao sam dva puta tu emisiju...i uzivao :da:

Kako su divni vukovi :wub:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kakva predavanja je drzao?

 

Jeste, imam taj trip da me pojedu vukovi, vec neko vreme

I da se tako spojim sa njima

 

Па ако ти је то циљ - онда само напред :D

 

Држао је једно предавање, нешто уопштено о својим искуствима на путовањима, итд...

 

Gledao sam dva puta tu emisiju...i uzivao

Kako su divni vukovi

Да, знам... Невероватно... И како се она игра са њима, као да су кучићи... :blush:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Да, знам... Невероватно... И како се она игра са њима, као да су кучићи... :blush:

 

Predivno...

Tako se ja igram sa svojim nemackim ovcarom, i kad ga mazim, kazem mu kako je pravi arijevski pas, jos sto ne voli cigane pa kidise na ogradu kad oni prodju, prosto osetim kako je pas pametan...na gazdu :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Predivno...

Tako se ja igram sa svojim nemackim ovcarom, i kad ga mazim, kazem mu kako je pravi arijevski pas, jos sto ne voli cigane pa kidise na ogradu kad oni prodju, prosto osetim kako je pas pametan...na gazdu :)

 

To mu ostalo u genima :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

:) Хехехе...

 

Да, на нашем тј. твом бившем факсу.

И уопште се није нешто посебно рекламирало... Чак сам га видела у ходнику из далека тог дана. :)

Ова чињеница толико има везе са древном Скандинавијом, да је свим Викинзима у Валхали сад срце пуно јер су је чули. :) :) :)

 

Упс, спамовање у присуству модератора на подфоруму, и притом још и "отварача" теме :redface:

Share this post


Link to post
Share on other sites

To sto ja hocu da sa svojim arijevskim psom lajem na cigane i zalecem se na njih, to nije spam, molicu lepo, to je drevno obicaj, obicaj koji donosi dobro covecanstvu, plus smo nas dvojica onda srecni :razz:

 

Dobro, odoh da spavam...lajacu sutra, sa odmornim glasom tj. lavezom :)

Edited by Feniks .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa zar nisi ti malopre otisao da spavas? E ako ce ovo da bude oprastanje kao posle Arkone, nema nama do tri spavanja.

 

@ Varg- izvini, evo obecavam, cim se malo prorede ispiti, procitacu nesto vezano za temu i napisacu neki smislen komentar :da::pivopije:

Za Feniksa ne garantujem da ce to isto uraditi, to neka on sam obeca. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja volim samo onu pleistocensku Skandinaviju koja je bila pod debelim ledom,negde i do 100 metara debljine...

 

ova holocenska je gej :D

 

zezam se,nem'o mi brises...

 

poslednji Viking koji je izvrsio invaziju na Britaniju:

 

http://sunsite.berkeley.edu/OMACL/Heimskri.../hardrade1.html

 

kakav baja...

 

ima mnogo,al je skroz 'teresantno...

 

bio je po Rusiji,Vizantiji,Grckoj,osvajao zamkove po Italiji...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 1 month later...
А иначе има нека слична прича са неким монахом у манастиру у централној Србији, и вучицом.

 

Samo da se nadovezem, bio spam ili ne, to ti je u jednom manastiru na Goliji, mislim da se Kovilje zove. Monah je pripitomio vuka/vucicu i gavrana (ne verujem da slusa folk pagan metal). Neko mi rece da je mozda cak i jastreba nabudzio, pa se ti posvadjaj sa njim. Moji iz sela tamo idu cesto, kazu prelepo, tako da sam i to ubacio u to do listu za 2009.

 

Nastavite o skandinavcima, i izbacujte cesce neke interesantne linkove vezane za temu.

poz za poznavaoce materije

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 9 months later...
  • 3 months later...

samo da se vratim na diskusiju sa početka teme. spominjete nekog Olafa koji je uveo hrišćanstvo u Skandinaviju a zapravo ih je bilo dvoje. Prvi je bio Olaf Tryggvason koji je podigao prvu crkvu u Norveškoj a drugi Olaf Sveti (Olaf Haraldsson). meni su mnogo zanimljiviji Islanđani koji su otišli na Island upravo zbog toga da bi sačuvali stare običaje, zakone i veru. pa i kada su odlučivali da li će da prihvate hrišćanstvo ili da ostanu pagani onu su probegli jednom paganskom rutuau (utiseta) i odlučili se za hrišćanstvo :haha: .Takođe, lik mi je i Eirik Crveni, (Eirik Krvava sekira) i njegova žena Gunhild koja se smatrala najvećom nordijskom čarobnicom. Dok je bila mlada pekla je znanje kod laponskih šamana a po predanju umela je da se pretvara u životinje, uzrokuje da neko postane sterilan i slične cool stvari :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisu Islanđani otišli zbog toga. Tačnije, u to vreme nije bilo Islanđana, već su usled raznih razloga (nije tačno uvrđeno kojih, ali se smatra da je i prenaseljenost jedan od njih) ljudi sa jugozapada Norveške krenuli u naseljavanje Islanda, potom i Grenlanda, a to je bilo pre nego što je hrišćanstvo stiglo i u Norvešku.

 

Olaf Tryggvason je uveo hrišćanstvo "mačem", doveo je sveštenike i gradio crkve, terao ljude da pređu u hrišćanstvo, a Olaf Sveti je nastavio da sprovodi, između ostalog je odredio da je hrišćanstvo jedina dozvoljena religija u Norveškoj.

 

 

 

Zanimljiva činjenica je da je Olaf T. vladao čitavih 5 godina, a uspeo je toliko toga da promeni.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...