Jump to content

Psihoterapija


WoS

Recommended Posts

znaci individualno,a? pa dobro. empatiju ne posedujem, ali ako sam u mogucnosti, poistovetim se, setim se kako je meni bilo i kako sam reagovala (ako traze savet). e sada uglavnom moji saveti ne sluze nicemu posto je to bila moja reakcija, ni ne ocekujem da neko uradi ono sto sam ja. sve u svemu, mislim da empatija ili sta vec nije toliko bitna, vec je bitno saslusati nekoga bez osude i slicnih zajebancija jer, kako mi se cini, to najvise znaci . sama cinjenica da neko ima poverenja u tebe je dovoljna :) a svako ce na kraju uraditi ono sto zeli, ne vredi ubedjivati druge u ispravnost sopstvenog postupka :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi, ne znam sta da vam kazem u vezi toga da li altruizam i empatija idu jedno s drugim, ali, u principu, nije mi potrebno da osetim saosecanje prema nekome da bih mu pomogla. Primera radi, sedela sam u gsp-u, i videla devojku sa kesetinama kako ulazi. Niko joj nije ustupio mesto, verovatno su ljudi razmisljali "mlada je, moze da stoji". Ustala sam i ustupila joj mesto, ne zato sto mi ju je bilo zao, vec zato sto sam bila u fazonu "tebi je lakse da stojis nego njoj, nemas teret, nije ti muka, ili stogod...". Ne znam koji bi bio dobar naziv za ovo, ali mislim da empatija nije...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam koji bi bio dobar naziv za ovo

Dobro kucno vaspitanje? A ti ljudi u busu sto nisu ustupili mesto devojci sa kesama... mozda su jednostavno nevaspitani ili smatraju da su oni u tezoj poziciji pa zato nisu ustali (student koji je po ceo dan jurio po faksu po je mrtav umoran, baba koja boluje od prosirenih vena itd.)?

 

Nisam strucnjak ali logicno mi zvuci da je empatija preduslov altruizmu. Dakle, da bi nekome svesrdno pomogao (pa makar to bilo i na tvoju stetu) ti se moras prvo poistovetiti sa patnjom te osobe i njenim osecanjima. Ljudi koji nemaju sposobnost empatije nisu ni skloni da pomazu drugima (jer su 'slepi' za njihove muke i probleme) a kamoli da pomazu pri tom znajuci da sebi nanose stetu.. I jos jednom, vaspitanje koje donosis iz kuce tu igra veliku ulogu koliko ces pomagati drugima...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislim da je to sve povezano i medjusobno uslovljeno. I vaspitanje i geni tj. stepen licne senzibilnosti/osetljivosti (npr. neki ljudi su prirodno veoma osetljivi za eksterne stimulanse dok su drugi osetljivi kao kad bika ustines za rog :bigblue: ). I imaj u vidu da se vaspitanje stice najpre u krugu porodice i to u najranijem detinjstvu. I sad zamisli sledece dve situacije: prva, u kojoj roditelj svom petogodisnjem detetu ispunjava svaku mogucu zelju (kupuje mu sta god pozeli, uvek i u svemu mu izlazi u susret cak i na svoju stetu jer DETE TO ZASLUZUJE jelte) i drugu, u kojoj roditelj (sluzeci se ponekad i sitnim lazima) objasnjava detetu da ne moze uvek da dobije sve sto pozeli (npr. klinac kaze: mama kupi mi ovu igracku a mama mu kaze da ne moze jer, na primer, "i mami trebaju pare da kupi nesto i za sebe") i onda ce dete postepeno shvatiti da i drugi imaju svoje potrebe i zelje koje treba postovati, da nije jedino na svetu, da treba, uslovno receno, pomoci i drugima tj. postace OSETLjIVO I ZA DRUGE LjUDE I NjIHOVE POTREBE, zrtvovajuci i sebe ponekad zbog toga..

 

I sad, sta mislis u kakvu ce osobu izrasti dete iz prve a u kakvu dete iz druge situacije?

 

Uh, al' se raspisah...

 

Upravo sam provalio da mi se nik slaze sa nazivom teme.. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

zaboravio si na trecu, najcescu situaciju (nevezano sa osetljivoscu na druge:D): elem, dete vidi nesto, zeli to, a mama jelte nema para niti zivaca pa se izdere na njega: NE MOZEEEEE. bez objasnjenja, dete ne razume zasto (msm, deca ipak nemaju razvijenu svest o ekonomiji xD) i onda dete postane ljuto i ogorceno na svoju mamu. ne traje to dugo, sat-dva mozda. ali! kad porastes shvatis da te davne 93-4 nije bilo para i sve ti je to smesno. problem je i taj sto roditelji ne posvecuju dovoljno paznje objasnjavanju stvari detetu, vec ga ili ignorisu ili 'kupuju' ljubav.

a tema... mislim da to nije osetljivost, nego uslovljena reakcija. budi dobar i dobices cokoladu. a cokolade nemaaaa. msm ja stvarno nisam empata, ali s druge strane, ne ocekujem da meni bilo ko cini ustupke iz bilo kog razloga, niti da se saoseca sa mnom.

a ono sto zaista zelim da kazem jeste da stvari ne treba raditi zato sto ti je jednom neko rekao da je to ispravno, vec ako osetis potrebu za tim. da pomognes nekome, ustanes u prevozu, saslusas, stagod.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a mama jelte nema para niti zivaca pa se izdere na njega: NE MOZEEEEE. bez objasnjenja, dete ne razume zasto

 

Da da, to je klasicna greska koju mnogi roditelji (nadam se slucajno) prave. Jos jednom, nisam strucnjak a nisam ni roditelj ali mislim da decu TREBA kazniti kada nesto zgrese (kako bi inace shvatili da rade pogresne stvari) ali im treba JASNO staviti do znanja zasto su kaznjeni. Recimo, kazes detetu da ne sme da razbije neku skupocenu vazu a ono je i pored toga namerno razbije, onda ga treba kazniti (na ovaj ili onaj nacin) i reci mu PRECIZNO da je kaznjen zbog toga-i-toga a ne zato sto je 'nevaspitano', 'bezobrazno', 'nevaljalo' i sl. jer su sve to klasicna generalizovanja a ona nikad ne mogu biti korisna jer dete onda podsvesno zaista pocinje da misli da je rodjeno 'bezobrazno/nevaljalo' a kad odraste svaki neuspeh u zivotu ce pravdati time da je 'promasen slucaj' i sl.

 

dete postane ljuto i ogorceno na svoju mamu

 

... a ta ogorcenost se kasnije prosiri i na sve ostale 'autoritete' u zivotu (profesore, sefove, nadredjene), ljude u neposrednoj okolini, sto opet vodi ka losoj komunikaciji, povrsnim i plitkim vezama sa ljudima, zauzimanjem pogresnog ZIVOTNOG STAVA koji se kasnije manifestuje kroz ono klasicno 'mene niko ne razume', 'uvek se sam/sama borim protiv svih'... blablabla... verovatnoca razvoja depresije raste itd. da ne oftopikujem sad bas previse.

 

mislim da to nije osetljivost, nego uslovljena reakcija

 

Tacno. To ti je kao ono kad roditelji svaki put kad beba (iz bilo kog razloga) zaplace pokusavaju da je ucutkaju time sto joj daju da jede ili pije nesto i tako nastaje uslovna reakcija. I sta se onda desava? Kad odraste, to isto dete ce svaki put kad se uznemiri, kad postane anksiozno ili kad mu bude dosadno prvo posegnuti za hranom ili picem 'da se smiri ili razonodi' jer je tako nauceno u najranijoj mladosti..

 

stvari ne treba raditi zato sto ti je jednom neko rekao da je to ispravno, vec ako osetis potrebu za tim

 

I ovo je tacno. U zivotu stalno treba balansirati izmedju razuma i srca. Ali STALNO. Zivot je REAL-TIME igra. Nebitno da li se radi o medjuljudskim odnosima ili nekim drugim stvarima. Npr. srce meni kaze 'Pojedi milku od 300 g tako je dobra mmmmm' a razum 'Pa ok, to ti je samo 1000 kalorija pa ti vidi' i sta ja uradim? Pojedem samo jednu ili dve stangle cokolade. Zadovoljim i jedno i drugo. E to se zove kompromis. :bigblue: Mislim da najpre treba ziveti u skladu sa samim sobom (sto je ujedno i najteze) a sve ostalo ce doci lako (ziveti 'u skladu sa bogom (ako si vernik)', 'u skladu sa drugima', 'u skladu sa prirodom' itd.).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa čekaj, što pobrisa raspravu o Elektrinom kompleksu? Šta sad koji kurac nije u redu? Bolje zatvori temu, ako već ne dozvoljavaš da se diskutuje na njoj. Misli riba da se jedino ona razume u psihologiju i čim neko iznese teoriju koja joj se ne sviđa, odmah briše. Sve je to od nerazrešenog Elektrinog kompleksa.

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

оставите модераторку на миру. мислите да је тај посао лак? само јој још требају типови који подривају ауторитет начитаношћу у домену о ком је реч и убитачном аргументацијом. критика води у хаос.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aj daklem ovako... objasnjenje je poslato, a narcisticni odnos koji gajite prema vasim postovima, nastavite da gajite na djubristu ;)

 

Jos jednom da ponovim, nema tolerancije a propo prozivanja i vredjanja drugih clanova, sve ostalo dolazi u obzir. Ne dajem warn-ove itd za spam, jer kontam da vecina vas jeste koliko toliko normalna da ne moram da primenim mere tog tipa, ako hocete da se zajebavata, prozivate imate brate mili sve i svasta i raspalite tamo ;)

 

A svaki sledeci post nevezan za temu ce naravno zavrsiti na djubristu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

OK, da ja na kraju kažem da je jedini OFTOPIK ovde bila Melinda :haha:

 

I to ozbiljno, ovu temu je otvorio student PSIHOLOGIJE a NE PSIHIJATRIJE, i to što je Melinda ograničava na pitanje endorfina i lečenja pilulicama prosto govori o ograničenosti njene pozicije u svemu ovome (sad da li je ovo uvreda, ja bih rekao konstatacija) :haha:

 

O tome što Hisaru proglašava PSIHIJATRIJSKIM slučajem da ne pričamo (jer to je mnogo gore od psihoLOŠKOG problema), vidim da se i samoj Hisari svidelo da je neko tako tretira, pretpostavljam zato što mi ostali imamo smisla za humor (koji nam konstatno brišu) :haha:

 

Tehnički, ovaj post ne bi mogao da bude izrbisan jer ukazuje da je Fašislinda ona koja oftopikuje, dok se svi mi ostali bavimo psihološkim pitanjima.

 

Šmrt fašizlizmu, sloboda narodu! Kad ustane kuka i motika....

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

O tome što Hisaru proglašava PSIHIJATRIJSKIM slučajem da ne pričamo (jer to je mnogo gore od psihoLOŠKOG problema), vidim da se i samoj Hisari svidelo da je neko tako tretira, pretpostavljam zato što mi ostali imamo smisla za humor (koji nam konstatno brišu) :haha:

 

 

 

Majko mila... :)

Ja zaista nisam protumacila da i ko ovde mene proglasava psihijatrijskim slucajem, naprotiv, odbijam lekove kao vid lecenja, i kapiram da se neki ljudi prosto ovde zezaju, koji vam je...? :da:

Nazalost, moj smisao za humor je takav da ga ljudi bas i ne provaljuju, ali to ne znaci da se ljutim ili stogod, za ozbiljno. Mislim, valjda nema zlih ljudi na ovom forumu, ili gresim...? :lol:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

ko mi je dao plus, pa vi niste normalni :haha:

 

Pobeda je naša!

 

a Čmarknes je čisto zlo, to stoji... ja ne znam da li postoji lošiji čovek na ovoj planeti.

 

 

Ko je srećan neka uzme bezbolku

Ko je srećan neka uzme bezbolku

ko je srećan i ko želi da podeli sreću tu

Ko je srećan nek je da Čmarknesu

U glavU!

 

 

eto, zatvorili Snagu reči a ja tek sada sazreo kao pesnik :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...