Jump to content

Rune


Thule

Recommended Posts

Stanite malo vas dvoje, nisam shvatila, ko vam je skršio copyrights...?

Ova što je izdala knjigu, ili... ?

 

OK, 'ajmo polako...cica se zove Snežana Lončina i napisala je knjigu koja se zove Rune. Izdala je za izdavačku kuću Neteru, biblioteka Leegba. Igrom slučaja i njen sajt se zove Leegba što znači da je ili izdavačka kuća njena ili njenih ortaka :haha: . Sajt koji je iskopirala zove se Asatru Serbia , bavi se nordijskom mitologijom i nalazi se na sledećoj adresi:

 

http://erulian.in.rs/

 

Sa ovog sajta Sneža je iskopirala ceo odeljak o Runama i deo o nordijskoj magiji. Nažalost, sve je pogrešno shvatila pa je u knjizi napisala da je Asatru magijska praksa a ne religija :icon_ne: . Pravo na sajt polaže moja malenkost koja je vlasnik sajta , dok više osoba deli autorska prava.Sajt koji je takođe iskopiran u Snežinoj knjizi bavi se Armanenskim Runama (Runama Gvida fon Lista) i nalazi se na sledećoj adresi:

 

http://www.armanenske-rune.iz.rs/index.html

 

Eto, sad sam ja lepo izreklamirala sajtove, što je i bila poenta posta :haha: .Što se sexa tiče, SM varijanti i ostalog slobodno navalite, Sneža je gotičarka :haha:

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nego da se mi vratimo nama normalnima :mrgreen:

 

Evo jednog članka o Runama pisanog za potrebe internet časopisa Veles (http://starisloveni.com/CasopisVeles.html).Neću da stavljam tekst u formi citata jer se slabo vidi tako, ionako citiram samu sebe haha. Pa kaže:

 

 

Rune– tajni jezik kosmosa

 

 

 

Istorija Runa

 

 

Pre nego što su počeli da pišu latinicom preci današnjih germanskih naroda koristili su pismo poznato kao Rune. Ova slova nisu služila samo kao sredstvo razmene informacija, već su imala mnogo širu upotrebu. Rune su se koristile za divinaciju (gatanje), a bile su i moćne magijske alatke. Sam naziv za ovo pismo otkriva nam da se radi o nečemu mističnom. Reč Runa znači tajna dok glagol izveden iz ove imenice znači 'šaputati' (nemački raunen). Po predanju, Rune je ljudima otkrio nordijski bog magije Odin. On je do znanja o Runama došao kroz meditaciju na kosmičkom drvetu koje su stari Germani nazivali Igdrasilom. U trenutku prosvetljenja Odinu su se ukazale Rune i na ovaj način bile su mu otkrivene sve tajne Univerzuma.

 

Rune su veoma slične pismima ostalih starih naroda. Uglastog su oblika i sastoje se isključivo iz pravih linija. Nama deluju najbliže vinčanskom pismu, u kome možemo naći znakove skoro identične Runama. Pretpostavlja se da je i pismo starih Slovena bilo nalik runskom pismu. Bugarski monah Crnorizac Hrabar nazvao je staroslovenska slova 'crtama i rezama', iz čega možemo zaključiti da su ta slova po obliku bila slična Runama. Svet se sa Runama upoznao posredstvom Vikinga. Ovi skandinavski ratnici i trgovci putovali su do najudaljenijih granica tada poznatog sveta. Gde god da su bili, ostavljali su za sobom runske kamenove― kamene gromade na kojima su bile urezane

 

Uporedo sa prihvatanjem latiničnog pisma i prihvatanjem hrišćanstva Germani su zvanično prestali da koriste Rune. Međutim, one su korišćene u tajnosti, bilo za gatanje, bilo za neke druge ciljeve. Tokom srednjeg veka na Islandu je bilo veoma popularno praviti talismane uz pomoć Runa, a iz tog perioda sačuvane su i brojne runske bajalice. Početkom dvadesetog veka došlo je do obnove interesovanja za Rune i njihove moći. Za oživljavanje runske tradicije najzaslužniji je bio Austrijanac Gvido fon List koji se zainteresovao za Rune na veoma neobičan način. Naime, on je posle operacije katarakta bio privremeno slep i u tom periodu slepila imao je viziju Runa. Nakon što mu se vid povratio fon List je ozbiljno počeo da proučava drevno pismo Germana.

 

Rune danas

 

 

Rune se danas najčešće koriste za divinaciju. Postoje dvadeset četiri Rune koje se obično upotrebljavaju za gatanje i one pripadaju takozvanom Starom Futharku. Svaka Runa vezana je za jedan aspekt našeg života: finansije, komunikaciju, zdravlje ali i za misterije i okultno. Pojedine Rune mogu nam otkriti da li posedujemo posebne talente ili natprirodne sposobnosti, i da ili možda na nas deluju neke tajanstvene sile. Postoje mnogi načini gatanja uz pomoć Runa, a najpoznatiji je ovaj: izaberu se tri Rune i poređaju jednu pored druge. Prva Runa predstavlja našu prošlost, druga sadašnjost a treća budućnost. Osim za gatanje Rune se koriste i za pravljenje talismana. Obično su u pitanju talismani za sreću, sticanje novca, sklapanje ugovora, a tu su i talismani za zdravlje itd. Talisman se može sastojati od jedne ili više Runa, u zavisnosti od njegove svrhe.

 

Pored toga što Rune mogu da se koriste u magijske svrhe one predstavljaju i sredstvo pomoću kog čovek može doći do samospoznaje. Meditirajući nad Runama individua može saznati dosta toga o sebi, svojim vrlinama ali i manama. Rune pomažu čoveku da se suoči sa samim sobom, i da se oslobodi nekih svojih slabosti. Uz pomoć Runa čovek može da reši i mnoge svoje probleme. Kroz runsku meditaciju, recimo, on može da lokalizuje problem, otkrije njegovo poreklo i pronađe u sebi snagu za suočavanje s onim što ga muči. Problem takođe može da reši koristeći Rune u različitom obliku (talismani i sl.). Kako god okrenemo, rad sa Runama može biti vrlo koristan.

 

 

Rune u svetu i Rune kod nas

 

 

Može se slobodno reći da su poslednjih nekoliko godina Rune postale svetski trend. Ove simbole koriste kako okultisti tako i ljudi koji samo žele da zavire u svoju budućnost. Rune su veoma popularne među pripadnicima takozvanog Wicca pokreta, a koriste ih i oni koji pripadaju germanskom neopaganskom pokretu Asatru–u.U svetu su, inače, napisane brojne knjige o Runama, a pored toga održavaju i različiti runski kursevi.. Da ni mi ne zaostajemo za svetom pokazuje i činjenica da se i u Srbiji održava jedan ovakav kurs Runa.

 

Rekli smo na početku da je značenje reči Runa tajna iz čega sledi da su Rune ništa drugo do kosmičke tajne– skrivene sile i skrivena znanja. Na nama je da odlučimo da li ćemo pokušati da dođemo do ovih znanja i da li ćemo upoznati ove tajanstvene sile. Kosmos govori svojim tajnim jezikom, on šapuće (raunen bi tako moglo da se prevede i kao ’govoriti Runama’). Naše je samo da osluškujemo ovo šaputanje...

 

 

 

Vesna Kakaševski

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

 

Poslaćemo Nesalomivog da joj pokaže njene Bogove.

 

Posle mene nece znati ni gde je levo, gde desno, a kamoli da zna o bogovima :D

 

.Što se sexa tiče, SM varijanti i ostalog slobodno navalite, Sneža je gotičarka :haha:

 

Nisam nikad bio sa goticarkom, a nemam ni neku zelju...mada nikad ne reci nikad :D

Samo da nije debela goticarka :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

uvek treba biti otvoren za nova iskustva :haha: .uostalom, nisu ni sve gotičarke debele, mada najčašće debele cice postaju gotičarke jer u crnom deluju mršavije :haha: .ali da ne skrećemo sa teme...

 

....ne znam da li ste o ovome pisali u prethodnim postovima ali izašla je još jedna knjiga o Runama. Zove se sasvim originalno Rune a autor je izvesna Srboslava Vuksan. U ovoj knjizi ona se bavi upoređivanjem runskog i astrološkog sistema i takođe ima hitične izjave, tipa da su Rune keltske :udri:

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako misliš na knjigu Srboslave Vuksan izdata je prošle godine u Sremskim Karlovcima. Izdavač je Kulturni centar 'Karlovačka umetnička radionica'. Ja sam je našla u jednoj knjižari u Novom Sadu tako da mislim da može da se nađe u Vojvodini. Ne znam da li je ima ovde dole na jugu :haha:. Inače je malo haotična knjiga...prvi deo knjige bavi se istorijom i nešto malo mitologijom, najviše se bavi istorijom i folklorom Bretanje pošto autorka tamo živi. Mislim da joj se zato i pomešalo u glavi ono sa Keltima i Runama jer su Bretanju naseljavali i Germani i Kelti. U drugom delu se bavi Runama i astrologijom a u trećem predstavlja neke svoje priče (pošto je književnica po profesiji).Haotično, kažem ti... :rolleyes:

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Ma batalite te ''strucnjake''.

 

Evo i ovde da preporucim knjigu ''Stephen Flowers - Rune Might: Secret Pratices of the German Rune Magicians'', za sve one koji su vec upoznati sa Runama, i zele da saznaju vise. Ovde je odlicno predstavljena runska joga, npr.

 

Svaka njegova knjiga je zlata vredna za svakog ko se interesuje za Rune i zeli nesto prakticno da uradi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako misliš na knjigu Srboslave Vuksan izdata je prošle godine u Sremskim Karlovcima. Izdavač je Kulturni centar 'Karlovačka umetnička radionica'. Ja sam je našla u jednoj knjižari u Novom Sadu tako da mislim da može da se nađe u Vojvodini. Ne znam da li je ima ovde dole na jugu :haha:. Inače je malo haotična knjiga...prvi deo knjige bavi se istorijom i nešto malo mitologijom, najviše se bavi istorijom i folklorom Bretanje pošto autorka tamo živi. Mislim da joj se zato i pomešalo u glavi ono sa Keltima i Runama jer su Bretanju naseljavali i Germani i Kelti. U drugom delu se bavi Runama i astrologijom a u trećem predstavlja neke svoje priče (pošto je književnica po profesiji).Haotično, kažem ti... :rolleyes:

 

Meni se takve 'sve mi boje lepo stoje' knjige ne dopadaju preterano... Kao, svašta nešto, a u stvari ništa.

Ko tezga na buvljaku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

Bio u nekoj prodavnici ovde (metafizika, kristali, drago kamenje, nakit i sl. uglavnom ''new age'' i ''wicca'' igrarije) i naletim na par knjizica o Runama, imao sam sta i da vidim. :haha: Sve pogresno, i jako jako naivno napisano. Sto ne volim kad se vikanci, pomodari i new age hipici igraju necim sto i ne razumeju.. Cak su i osnovna tumacenja Runa pogresna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U Srbiji?

 

Ovde u Teksasu ima slabo paganskih okultnih radnji, osim nekoliko wicca new age radnji. I ovde na jugu je hriscanstvo jako rasireno. Planiram put u Nju Orleans jer tamo ima dosta vudu radnji, cuo sam da su jako dobre i da se moze naci sve i svasta. :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 year later...

Јел то иде овако или ја грешим ако неко зна нека објасни следеће , Ја узмем руну која даје физичку снагу направим и ставим на одећу или још боље истетовирам и она делује ? Не треба нека мантра уз то или треба да би се руна активирала ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 6 months later...

nemo' da tetoviraš bre :haha: ...hoćeš da te ''radi'' Thurisaz ceo život pa da budeš kao Obeliks koji je kao beba upao u kazan sa čarobnim napitkom :haha: ..napravi lepo talisman, aktiviraj ga i to je to...bajaj ako hoćeš ali i ne mora, možeš, recimo, samo da recituješ runsku poemu i da projektuješ Runu u sebe ili nešto u tom fazonu...

Edited by Kveld
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

nemo' da tetoviraš bre :haha: ...hoćeš da te ''radi'' Thurisaz ceo život pa da budeš kao Obeliks koji je kao beba upao u kazan sa čarobnim napitkom :haha: ..napravi lepo talisman, aktiviraj ga i to je to...bajaj ako hoćeš ali i ne mora, možeš, recimo, samo da recituješ runsku poemu i da projektuješ Runu u sebe ili nešto u tom fazonu...

KOju runu ? Kako ? Pojasni

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa skontala sam da hoćeš da tetoviraš Thurisaz kao Runu snage...Uruz takođe može, ali to je nekontrolisana energija pa nije baš pametno....

pojasni šta?pravljenje talismana?galdor tj. ''bajanje'', aktivaciju ili projekciju?aj daću ti instrukciju za ovo poslednje pošto mislim da će ti to biti najbolja opcija...znači, zamisliš kako Runa Thurisaz sija u tebi, najbolje u predelu solarnog pleksusa...možeš da zamišljaš i kako postaješ snažniji , kako uz pomoć Rune ostvaruješ svoje ciljeve i savladavaš prepreke (tj. za šta god da ti treba Runa snage).da bi pojačao dejstvo možeš da recituješ Runsku poemu ili da izgovaraš ime Rune.Razumeo?

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...