Jump to content

Kritička društvena teorija


Srbin Hamza

Recommended Posts

spacer.png

 

treba znati napraviti prvi milion!

 

KAKO SE BOGATILA BURŽOAZIJA U SRBIJI

DIMITRIJE TUCOVIĆ 1910. - "Deca iz tekstilnih fabrika u Leskovcu. Od četrdeset sedmoro, šestoro ih je stupilo u fabriku od sedam godina, četrnaestoro od osam, dvanaestoro od devet, osmoro od deset, sedmoro od jedanaest. Rade u fabrici po 12 sati. Njihova starost je: četvoro od osam, petoro od devet, sedmoro od deset, desetoro od jedanest, šesnaestoro od dvanaest, petoro od trinaest, jedno od četrnaest godina.

Ovu decu fabrikanti Ilić, Teokarević i Popović upropašćuju u svojim preduzećima, tamo ih tuku, pa kad polumrtva od rada i tortura popadaju, dolaze im noću roditelji te ih nose kući."

Share this post


Link to post
Share on other sites

srbska wikipedia bogtejebo

"Учествовао је у Српско-турским ратовима и у ослобађању Власотинца од Турака... Ослобођење наших крајева од Турака (1877/78) затекло га је у приличној имућности"

kako čovek zna stvoriti milion, jel mu Arkan čito biografiju

Share this post


Link to post
Share on other sites

23 hours ago, Srbin Hamza said:

sem što mi imamo brdo onih koji znaju da naprave milione, Arkan, Kristijan, Marko MIlošević, sve sposobni ljudi

Postoji grobna razlika između ljudi koji znaju da naprave milione , i ljudi koji znaju da otmu milione.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ah sad, pa jbg, šta da kažem, hajd da igramo po pravilima

npr, viš moj argument, kakav god da je, malkice šaljiv, ipak ima sasvim logičnu strukturu, koja tebi za sada nedostaje

dakle, otprilike argument ide vako (dimonska apstrakcija)

x je y, i primeri za to su z, b i n

tvoj odgovor je da postoji razlika između x koji su y i x koji su q

al đe su primeri

 

da ne pričamo da kad bi mi dao primere koji ne bi pali na ispitu, sledeće pitanje bi bilo koji procenat q je među x a koji procenat je y među x

Edited by Srbin Hamza

Share this post


Link to post
Share on other sites

Obrni, okreni, temu promeni :D

Ovi Američani što su u poslednjih 30-40 godina postali milijarderi, su legalno došli do prvog miliona. Tek posle prve milijarde su počeli da vrdaju. Srećom, sad im došao Tramp, pa će napisati zakone koji im odgovaraju, da ne moraju više da se cimaju sa skrivanjem novca i "lobiranjem"

Share this post


Link to post
Share on other sites

to naravno piše u njihovim propagandnim pamfletima koje gutaš, a sem što je već spomenuto da Gejts nije bio nikakva sirotinja pre Microsofta opšte je poznato i da je Apple maznuo sva rešenja od državnih laboratorija za svoja navodna tehnološka otkrića. Dakle, ima li koji od tih tehno guru preduzetnika da nije nešto ukro?

i što je najbitnije: da nakon 200 godina kapitalizma neko postane pošten milijarder je dokaz za šta?

daj ti meni 200 godina socijalizma pa ću ja prvih sto godina da branim ropstvo i gulag, narednih 50 godina fašizam i aušvic i onda ću ti dam jedan ajfon na proslavi 2 veka socijalizma

kakva su to drombuljanja, u Srbiji da čekam 200 godina da od Vučića i Miška nastane neko normalan

pre ću da poverujem da su Ameri veštački napravili te milijardere da bi ispirali mozak labilnima, čak i fejzbuk je nastao na jednom od tih megatrend univerziteta, kao i "Cambridge" Analytica, sve fejk i namešteno

a deca su im radila u rudnicima u 19. veku kad su ubirali prve profite

nego, daj ti ime tog poštenog novopečenog milijardera, nadam se da nećeš lupiti Bezos

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Brian Acton mi prvi pada na pamet jer je dobar čovek. Mogu dakovati još. Sirotilja van kapitalizma ne može da dođe ni do pijaće vode, a kamoli do jAfona. U Amerikama i Evropama može da se desi. Npr. u Skandinaviji dobar procenat rođenih kao 20% najsiromašnijeg sloja pređe u sloj iznad ili više.

Edited by Dead Man Drinking

Share this post


Link to post
Share on other sites

12 minutes ago, Dead Man Drinking said:

Brian Acton mi prvi pada na pamet jer je dobar čovek. Mogu dakovati još.

ne da možeš no moraš jedno 80.000 da nabrojiš hahaha

tu lastu ni ne znam al proleće ne čini da ebe oca

za početak, nijedan od tih digitalnih frajera ne bi dinara zaradio da nije vojska izmislila čitavu infrastrukturu interneta, da je nije BESPLATNO poklonila telekomunikacionim kompanijama kao što su AT&T, koje sad inače nastoje da ukinu internet neutralnost, pa onda su te kompanije milijarde uložile za kurac od internet dialup-a i npr u UN i dalje blokiraju kineske, brazilske i ruske kompanije od izgradnje svetske infrastrukture, npr prekookeanskih kablova jer hoće da imaju monopol

potom dođe klasična eksploatacija, bukvalno otuđenje rada kao u prvoj glavi Marksovog Kapitala, dođu milioni ljudi kojima kao daš besplatno da koriste naloge na društvenim mrežama a zauzvrat ih špijuniraš i prodaješ intimne podatke o njima advertajzerima i političarima, da ih zaguše tupim reklamama i kampanjom, i tako bukvalno izrabljuješ ljude da ti klikću one ugovore koje niko ne čita al svi drpaju I accept, ne znaju ni koji aušvic su akseptovali, bar 50 dolara po glavi izrabljivačkoj mazne svaka društvena mreža, a to bi bar pola morala da plati nazad upravo korisniku koga je eksploatisala

e to je tebi dobar čovek, pitam se šta si konkretno gledo u toj njegovoj dobroti, ekonomsku stranu sigurno nisu jer ono što takvi likovi rade se zove, što bi reko Prudon - krađa tuđe svojine, ovaj put lične svojine, ličnih podataka, koje kao svesno poklanjamo nekim entonima, cukerbergovima i ostalim begovima, pašama i subašama

jbt, aj dalje, nasmejah se za sve pare kakvu si poštenjačinu našao

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad je WA (tj. Facebook) počeo da prodajae podatke WA korisnika, lik otišso i dao par miliona FOSS projektu za sigurnu komunikaciju. Rekao ljudima da ne koriste FB, WA, itd. A levičari na protestima sa ajfonom u ruci samo klikću na FB, WA, hipstergram i viču smrt kapitalizmu. Nedelju dana bez kapitalizma ne bi izdržali. 

Vojska, država, vlas' dala beslatno... A odakle im te milijarde da razvijaju gluposti. A da, uzeli od naroda pošto druge izvore nemaju

Share this post


Link to post
Share on other sites

jeste, lik prodo fejzbuku al nije znao šta će se desi! :haha:

i sad nek vrati te milijarde jer je keš prljav

do tada nek se ne javlja licimur

 

31 minutes ago, Dead Man Drinking said:

Vojska, država, vlas' dala beslatno... A odakle im te milijarde da razvijaju gluposti. A da, uzeli od naroda

opet polovnjaci od argumenata

dakle, u toku wwII preuzeli 60% naftnih nalazišta na Bliskom istoku čistom silom. Naravno, preuzeli su ih od Velike Britanije koja je srušila Otomansku imperiju i povukla tupadžijske granice između Iraka, Sirije, Arabije i ostalih, samo da bi pljačkali kolonije.

I do dana današnjeg šibaju Irak, Libiju, Venecuelu, gde god litar nafte nađu tu trava ne raste

galon čorbe 3 dolara, nimalo ne utiče na celokupnu imperijalističku ekonomiju

dakle, od kog naroda su uzeli milijarde?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemam pojma. Kad je nafta u pitanju, od prvih 10 zemalja po zalihama nafte, USA je ratovala samo sa dve, 5 su im bliski saveznici, a sa Rusijom sarađaju bez problema. Pri tom, bolje se živi u naftnim zemljama koje sarađuju sa USA, nego u onima koji teraju sebi inat. Jes' da ljudska prava nisu na visokom nivou u njima, ali nisu ni u ovim drugima.

Inače, USA počela više da proizvodi nego da uvozi. A pola uvoza im je iz Kanade. Tj. samo 25% nafte koju koriste im je iz ostatka sveta. Od porobljenih zemalja, iz Iraka uzimaju najviše, oko 2,5% svojih potreba. Jebeš zemlju koja dominira svetom jer je uspela da pokrije 5% energetskih potreba ratom.

Elem, možeš li ti meni da kažeš, zašto (skoro) ništa tako značajno kao mikroprocesor ili internet nije stiglo sa državnih instituta, fakulteta, sekretarijata iz EU, Rusije, Azije... Samo USA izmišlja nešto od čega koristi imaju svi, ovi ostali samo pišu neke radove i bave se teorijom. Posebno iz Rusije, gde je do skoro sve bilo državno, a nafta jeftina kao u USA

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vrlo zanimljivi podaci, ne znam jesi li ih našao s pola mozga ili bez imalo

npr, činjenica o tome da kad je Irak osvajan 2003. godine Buš je dao čak i Putinu par nalazišta u Iraku, a onda redom svojim evropskim pajtosima

što lepo ne nađeš ko je danas vlasnik iračkih naftnih izvora i za koliko ih je dobio?

Jel realno da gledaš samo jednu državu zvanu SAD i tako računaš doprinos invazija?

a tek onda da dođemo do druge stvari, a to je prosta matematika, onda kada je ponuda nafte pod njihovom kontrolom veća - cena je NIŽA!

kad je ne bi kontrolisali, morali bi i oni da izvoze u druge zemlje, smanjena bi bila ponuda ne samo u SAD nego i u Evropi, a to bi POVISILO cenu!

jel realno da moram elementarne stvari da objašnjavam, ono ponuda, potražnja i tržišna vrednost

važno je da si ti meni objasnio kako Rusija ništa nije otkrila hahaha

sem što skačeš na treću temu a da ni prvu ni drugu nisi dokazao, samo ću reći da i tu govoriš neistinu, jer Sovjeti su konstantno razvijali svoju tehnologiju i imali mnogo bolje ciljeve razvoja, krajem osamdesetih su imali i rešenja za ekološku obnovu itd to da su kaskali za SAD može reći neko kome je npr ratna tehnologija napravljena za slučaj nuklearne katastrofe vrh pameti ili vojni radar iz kojeg se razvila televizija jer bože moj otkad imamo TV i internet i radio vezu koja se koristila prvo u tenkovima - mi smo sve pametniji i svakog dana u svakom pogledu sve više napredujemo

a tek što u ovom trenutku je Rusija čak i prevazišla tehnološki SAD što se vojne opreme tiče, razlika je što oni to ne puštaju u društvene tokove, bar ne do sada

ali to možeš kritikovati samo kao nekreativno korišćenje tehnologije koje Ameri bolje iskoriste, što će siguran sam biti tvoja peta tema sad kad ti je objašnjeno da Ameri nisu čak ni inteligentniji u R&D domenu

oni su uspešni samo u predatorskim i imperijalističkim aspektima i ne sumnjam da te to pali

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Podaci su zvanični. Ako ti se ne sviđaju, to je tvoj problem. Može biti drugih izvora (iz drugih perioda), ali okreni obrni, USA zavisi pre svega od nafte iz Kanade, S. Arabije i Meksika. Ni sa kim ne ratuju, niti će.


Nisam siguran da si dobro sračunao. Kad neko “mora” da izvozi sirovine po većoj ceni, on je zapravo na dobitku. Njima je bilo jeftinije i lakše da uzmu Irak nego da buše svoju zemlju. Baš kao što im se isplatilo da uvoze retke rude iz Kine, da ne bi prljali svoje drvorište. Da nemaju izbora i da plaćaju (svoju) naftu i sirovine duplo skuplje, to bi se odrazilo na sve. Isprati lanac snabdevanja svakog modernog proizvoda. Zapravo, jeftinije im je da uvoze iz Kanade, nego da se zajebavju sa svojim nalazištima. Zato se Kanađani bune, pa neće da rade taj posao, pa cena skoči. Pa Ameri buše, pa cena padne. Pa je opekovcima mala zarada i smanje proizvodnju, pa cena poraste i tako u krug. Da je cena nafte na tržištu triput veća, profitirali bi opet oni. Jer bi ceo svet plaćao skupo gorivo, a oni vadili svoje. Takođe, ako npr. Venecuela neće da proda svoju naftu drugima, velikim potrošačima, onda je njena vrednost nula za građane te zemlje. Imaće jeftino gorivo, ali nemaju gde da ga sipaju. Obrni, okreni, u svakoj krizi najmanje najebu Ameri. Čak i kada oni naprave krizu.


USA se gura svuda prvenstveno zato što ne žele da drže sva jaja u jednoj korpi i ne žele da neko drugi postane sultan umesto sultana (nekada UK, pa SSSR, sad Kina, uskoro Velika Srbija). Ko god može, radi isto to. Na isti (UK, Francuska, Rusija…) ili prividno fin (Kina, Nemačka…) način.


Od 2003. njima je rastao uvoz iz non-OPEC zemalja, a iz OPEC-a je manje-više konstantan. Iz Iraka su uvozili skoro isto i pre i posle invazije. To što Irak proda nafte (najviše Kini) za godinu dana, Apple proda za jedan kvartal. Ili što bi profesor Zec rekao, oni prodaju svetu kilo ajfona za 7000€, a mi kilo krompira (čipsa) za 7€
Naravno da će njihove kompanije nagrnuti gde mogu. Ali i to što silom uzmu po svetu, opet je znatno manje od onoga što imaju kod sebe i svojih partnera. Ako mi ne veruješ, izvlači finansijke izveštaje i računaj sam.


Ti si skočio na temu korisnih izuma, nisam ja. Stalno pričaš kako od privatnih korporacija nikakve koristi, sve što vredi dolazi od države, a onda ne možeš da navedeš jednu korisnu stvar koju smo dobili od drugih država, a da nam život čini lakšim i lepšim, kao što to rade proizvodi kompanija Sony, Apple, Bang & Olufsen… Od Ruske vojne tehnike ni Rusi nemaju koristi, a kamoli svet. Tako da to što je najbolja, ne vredi nam mnogo. Hvala im za istraživanje svemira, ali to vode i rade neki drugi ljudi koji se ne obaziru na svakojake gluposti kojima se običan narod bavi.


Ne znam zašto misliš da ja podržavam USA i trenutni poredak. Mogu da se kladim u dvaes maraka da živim kao veći socijalista nego ti, i da manje novca dajem USA kompanijama i drugim velikim korporacijama. Razlika je što ja želim da se postojeće uređenje zameni boljim, a ne gorim sistemom

Share this post


Link to post
Share on other sites

brate, kako mi kroz glavu flešuju sve GoT teorije dok te čitam. Jel realno ono koliko faktora ti prosto izbaciš iz jednačine i onda ispolivaš ovu priču?

Dakle, SAD se okrene samo sopstvenim izvorima a Evropa se ne šlepa uz invazije i kupi bliskoistočna nalazišta budzašto. I digne se cena goriva u zapadnim zemljama. Posle toga se digne cena kamionskog prevoza, autobusa, svakoga čiji je posao vezan za saobraćaj. To znači da se digne cena svega od jogurta koji ide u drugi grad ili preko granice pa do svih ostalih prehrambenih i tehničkih stvari koje se prevoze. Ne zaboravimo da i ako su gorivo ili gas potrebni u proizvodnji neke robe, i tu se diže cena. Proklete gume se prave od nafte, greju se od nafte itd. Znaš što se neće podić? Plata.

To neće pogoditi Ameriku? Ah, reče neko i ubije se.

Kako bi taj Ekton jeo govna sa svojim softverom kad bi se struktura potrošačke korpe pomerila sa digitalnih drangulija, netflixa i ostalih sranja nazad ka najobičnijoj hrani i prevozu. Ti mene realno troluješ, jer ne mogu da verujem da ovo ne shvataš. Prosečni Zapadnjak na hranu, stan i račune potroši koliko od svoje plate i koliko mu ostane za proseravanja internet šopinga svih vrsta? I šta bi se desilo kada bi mu se sve cene podigle? Trolololo sto posto.

Da ne pričam da ti hipoteza pada i s druge strane, jer SAD nemaju nafte za proseravanje. Kao večno mogu da ga izvlače? Odavno je procenjeno da će poslednja kap biti potrošena 2070. Dakle, za 50 godina pod uslovom da se ne digne 3 milijarde Azijata i potroši to još brže. 

Ti si dečko u nekim maštarijama, ono ako ne kontaš da sledi klanje za resurse u narednih 10-20 godina onda kad ćeš tek da shvatiš da trenutni poredak uopšte ne da nije stabilan nego Ameri već gube dominaciju, bukvalno su u opadanju više od decenije. To je i dalje ogromna moć kad je direktno osetiš, al to je odavno slobodan pad koji samo ubrzava ovo koprcanje koje se sada dešava, autoritarni populistički obrt i u Evropi i u Americi, takozvane antiimigrantske tvrđave koje odlažu neminovno.

Ko bre uopšte priča o bilo kakvom socijalizmu, prvo bi morao da naučiš da je slom trenutnog sistema neminovan, njegova profitna stopa odavno je opala, održali su je na jedvite jade s digitalnom revolucijom i sad ni to više ne pomaže, rasta nema bez manje od 2%, odnos kapitala i dohotka je dostigao period pre svetskog rata, pa to ti govori Piketi a ne neki marksista, čoveče.

Tvoj problem je što se raspravljaš o tome "ko je bolji", pri čemu je kapitalizam već dostigao granicu rasta i trenutno se raspada, i s druge strane imaš jedini izlaz iz očajne situacije. Mislim, imaš i izlaz ka feudalizmu ka kojem već klizimo, rentijera nije bilo sto godina, uništeni su u WWI i sad su se vratili, mi se bukvalno vraćamo u miks najgoreg iz feudalne i kapitalističke ekonomije i piše mu kraj na čelu za našeg života.

Znam da to tebi sad zvuči kao muljanje neko, kao fantastika, al to je tvoj problem. Najjače je da umišljaš da imaš izbor. To imaš možda još 10-15 godina. Nakon toga nemaš izbor jer ekonomski zakoni ne lažu. U ovom veku kapitalizam završava svoje postojanje. Budućnost ne mora biti socijalistička i verovatno neće biti, to je sasvim drugo pitanje, kao što rekoh, ozbiljni istraživači kažu da je novi feudalizam mnogo verovatniji. Al ono što je bitnije je tvoja halucinacija da se tu nešto kapitalizam može popraviti, naći "bolji sistem" (pa o tome i nemarksisti pričaju već sto godina) kad to nema smisla, to je neka tvoja video igrica u kojem je nafta večni resurs a visoke cene ne utiču na ekonomiju, u pravom svetu sledi nestabilan period praktičnog kraja ovog i porođaja novog sistema. 

sad još da se bavim time da nisam ja prvi spomenuo nikakve izume nikoga ili šta je neoliberalčina Zec zaboravio reći (npr ono što se vidi iz Piketijevog grafika a direktno pokazuje pljačku), pf, odoh da spavam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opet (namerno ili slučajno) izvrćeš moje reči. Nisam rekao da USA ne bi osetila krizu, već da bi najmanje najebali.

To što Piketi i ekipa pričaju nije uklesano u kamenu. Može biti a i ne mora, kažu takođe ozbiljni istraživači.

Nova finansijska kriza se bliži, IT balon će uskoro pući, a kapitalizam ne ide nigde. Nisu ni svi kapitslisti isti.

I jedno od rešenja za bolji svet jeste da narod prestane da jede čedar

http://etylervigen.com/view_correlation?id=3957

Share this post


Link to post
Share on other sites

bojim se da govorimo o nekim sasvim različitim krizama. Kondratijevljev ciklus kriza se ranije pojavljivao svakih 70 godina. Sada svakih 15 godina. U jednom trenutku to neće na dobro ispasti. Nevezano za to dal će ljudi imati za leba.

Piketi jeste uklesan u kamen, pa to je crno na belo jasno. Kada rentijeri vladaju privredom - to je sistem koji se zove feudalizam. Kada jedan čitav nacionalni dohodak pokrivaju u 19. veku dobici iz inostranstva - to se zove kolonijalizam.

Najjače da ćemo to ignorisati kao nebitno. I jedno i drugo se uvećava ponovo u 21. stoleću.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uvećava se možda količinski, ali ne i proporcionalno/procentualno (dakle mislim na distribuciju bogatstva na planeti), u poređenju sa periodom kad su kolonijalne sile otvoreno osvajale celu Afriku, Amerike i pola Azije i žnjele odatle sve živo i mrtvo. Npr. setimo se Engleza koji dobijaju novu igračku u vidu polja opijuma i onda sipaju to zavrat Kinezima :D

Edited by Demon Seed

Share this post


Link to post
Share on other sites

Триесет дена притвор доби Стојанче Р. (49) од тетовско Јанчиште, кој со камен му ја здроби главата на на газдата од Холандија, Јос. М (59), сопственик на расадникот „Еуроплантс“ во тетовско Прељубиште, по претходна расправија.

https://www.magazin.mk/вистината-за-убиството-на-холандскио

60136384_1030710177131705_37516214631032

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...