Jump to content

Emperor


WS

Recommended Posts

Uvek sam voleo bendove koji su u stanju da se menjaju. Zbog toga i obožavam Bowie-a,Queen....dok mi AC/DC,Aerosmith....uvek zvuče isto. Furaju svoj fazon za koji znaju da pali i to je to. Emperor se SVAKIM IZDANJEM menjao i to u neverovatnim razmerama. Ne samo muzički već i lirički. Naravno,to je mač sa dve oštrice jer se neće sve to SVAKOME svideti....svako ko ih voli ima svoje OMILJENO delo ili samo jedno voli a ostala prezire. Lično,mogu sve da slušam. Najteže mi je bilo da se primim na ITNE ali evo ovih dana se kidam od tog albuma i sve više i više primećujem zašto ga ljudi obožavaju. Prvi album koji sam prihvatio je IX Equilibrium. Nikada neći zaboraviti kako je bilo pre 3-4 godine ići po pustim ulicama prekrivenim snegom....dok su uši još bile u "trenažnom" procesu i sve što sam mogao da regirstrujem je taj jebeno neverovatan zvučni zid. Sada kada ga slušam i dalje se naježim ali pohvatam 200% više zvukova nego pre. A opet,i to je možda oko 80% svega. Tekstove većinu znam na pamet i tako i pratim po pesmi. Kada sam prvi put pokušao da poslušam Anthems prvo me je omeo naizgled previše duboko utisnut vokal u matricu. Gotovo da ga nisam mogao registrovati. Sada, sve razumem. Kod Anthemsa je trik da se mozak skoncentriše na ono što klavijature rade a ostalo da se potisne u pozadinu i da služi kao taj već spomenuti zvučni zid. Slično je urađeno i kod ITNE ali je taj album MNOGO hladniji. Produkcija i nije toliko loša koliko ljudi pričaju....pa poslušajte samo Towards the pantheon početak. Jel to zvuči kao loša produkcija? Ali ipak,što se tog albuma tiče najznačajnija je Into the infinity of thoughts. UDŽBENIK BLACK METALA!

E,sad...Prometheus....možda i najspecifičniji album. Možda i može da se poredi sa IX ali je odjek smanjen. IX mnogo više odjekuje dok je Prometheus mnogo suvlji (SIVLJI!). Iznenadio me je i Prometheus na prvo slušanje...naravno. Ali njega je bilo najlakše svariti i prihvatiti. Svaki instrument se jasno čuje čak i pri silnoj kakofoniji. Ajde ovako da rasporedimo.....

 

ITNE - atmosfera na prvom mestu. Sneg,led...oluje...hladnoca...a opet energija bes i vatra.

 

ANTHEMS - Klavijature i glas.

 

EQUILIBRIUM - GITARE!!!!!!! (ovo je verovatno toliko Samoothov album koliko je Promethous Ihshanov)

 

PROMETHEUS - Verovatno bubnjevi. Nisam siguran. Gitare su jako čudne. Štim je veoma uvrnut. Klavijature....orkestracija. Pa i glas....ništa ne iskače posebno.

 

Ma,mogao bi do sutra da pišem o Emperoru.... icon_biggrin.gif

 

Tekstovi....nema gde su najbolji. Svaki na svoj način. Svega su se dotakli. Sve su uradili. Jednostavno,nije više ništa ostalo da se uradi pod etiektom Emperor.

 

Ne spominjem ono pre ITNE jer još nisam u mogućnosti da se prepustim tome pa ne bi bio objektivan.

 

Uvek me je nervirao generalni stav većine blekera gde si cool kada se dereš kao da ti čupaju jaja,kada ubijaš,kolješ,siluješ,pališ,jebeš kevu svemu i svačemu a čim pokušaš nešto "normalno" ili istinski genijalno da uradiš odmah si pička i prodana duša. Momci iz Emperora nikada nisi definisali svoju muziku kao black metal. Oni su jednostavno Emperor.

 

Quorthon je jednom rekao, "Najgluplje što sam čuo je da živim u pećini i jedem živu novorođenčad....pa jebote, ni Alice Cooper ne sedi kod kuće pred TV-om u onoj šminci i pitonom od 3 metra oko vrata". huh.gif

 

p.s- da li neko ima mp3 Gypsy? Samo tu pesmu nemam icon_frown.gif

Edited by Millosh_024

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najjaci jesam, ali sam nisam u svemiru svom. Carna brda od crnijeh duša satkana, duša što umiru na

hiljade smrti. Za kamnijem zidovima stoleca tvore svoja mracna dela, spravljajuci ih kazanima carna

zlata. Daleko u gorama bez dazda ikakva, bez slnceva pogleda. Kolduni, otroci, prizivaju duše

vaseljenske. Nijeno doba mome gnevu uteci nece. Kroza vreme bodim, u buducnost se vracam. Kupim

umnost izgubljenu. Iznova vecno drevne jame posecujem pre no sto mocni Knez tude dodje. Gledajuc

smrtne, otkrivajuc letopise mi, sto crti stari i meni neznani cuvaju. Po ishodu ih duse mojim tamnicama

mrznje gredu. Prelepo li je dusama, u buducnosti skrhanim, gostiti se! Koliko kolduna zlom me sluzi? Kazati ne umem! Carstvo mi granica nema. Od beskrajnijeh gora carnih do bezdana jezera. Vlast sam i bejah vecnoscu svom. Kolduna mi mnogo je, al iskra je moja! Navjeki bice vrh brda u kamnijem domovima boli. Jer ja sam sust njihova bica.

 

e ovo ti je prevod...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uvek sam voleo bendove koji su u stanju da se menjaju. Zbog toga i obožavam Bowie-a,Queen....dok mi AC/DC,Aerosmith....uvek zvuče isto. Furaju svoj fazon za koji znaju da pali i to je to. Emperor se SVAKIM IZDANJEM menjao i to u neverovatnim razmerama. Ne samo muzički već i lirički. Naravno,to je mač sa dve oštrice jer se neće sve to SVAKOME svideti....svako ko ih voli ima svoje OMILJENO delo ili samo jedno voli a ostala prezire. Lično,mogu sve da slušam. Najteže mi je bilo da se primim na ITNE ali evo ovih dana se kidam od tog albuma i sve više i više primećujem zašto ga ljudi obožavaju. Prvi album koji sam prihvatio je IX Equilibrium. Nikada neći zaboraviti kako je bilo pre 3-4 godine ići po pustim ulicama prekrivenim snegom....dok su uši još bile u "trenažnom" procesu i sve što sam mogao da regirstrujem je taj jebeno neverovatan zvučni zid. Sada kada ga slušam i dalje se naježim ali pohvatam 200% više zvukova nego pre. A opet,i to je možda oko 80% svega. Tekstove većinu znam na pamet i tako i pratim po pesmi. Kada sam prvi put pokušao da poslušam Anthems prvo me je omeo naizgled previše duboko utisnut vokal u matricu. Gotovo da ga nisam mogao registrovati. Sada, sve razumem. Kod Anthemsa je trik da se mozak skoncentriše na ono što klavijature rade a ostalo da se potisne u pozadinu i da služi kao taj već spomenuti zvučni zid. Slično je urađeno i kod ITNE ali je taj album MNOGO hladniji. Produkcija i nije toliko loša koliko ljudi pričaju....pa poslušajte samo Towards the pantheon početak. Jel to zvuči kao loša produkcija? Ali ipak,što se tog albuma tiče najznačajnija je Into the infinity of thoughts. UDŽBENIK BLACK METALA!

E,sad...Prometheus....možda i najspecifičniji album. Možda i može da se poredi sa IX ali je odjek smanjen. IX mnogo više odjekuje dok je Prometheus mnogo suvlji (SIVLJI!). Iznenadio me je i Prometheus na prvo slušanje...naravno. Ali njega je bilo najlakše svariti i prihvatiti. Svaki instrument se jasno čuje čak i pri silnoj kakofoniji. Ajde ovako da rasporedimo.....

 

ITNE - atmosfera na prvom mestu. Sneg,led...oluje...hladnoca...a opet energija bes i vatra.

 

ANTHEMS - Klavijature i glas.

 

EQUILIBRIUM - GITARE!!!!!!! (ovo je verovatno toliko Samoothov album koliko je Promethous Ihshanov)

 

PROMETHEUS - Verovatno bubnjevi. Nisam siguran. Gitare su jako čudne. Štim je veoma uvrnut. Klavijature....orkestracija. Pa i glas....ništa ne iskače posebno.

 

Ma,mogao bi do sutra da pišem o Emperoru.... icon_biggrin.gif

 

Tekstovi....nema gde su najbolji. Svaki na svoj način. Svega su se dotakli. Sve su uradili. Jednostavno,nije više ništa ostalo da se uradi pod etiektom Emperor.

 

Ne spominjem ono pre ITNE jer još nisam u mogućnosti da se prepustim tome pa ne bi bio objektivan.

 

Uvek me je nervirao generalni stav većine blekera gde si cool kada se dereš kao da ti čupaju jaja,kada ubijaš,kolješ,siluješ,pališ,jebeš kevu svemu i svačemu a čim pokušaš nešto "normalno" ili istinski genijalno da uradiš odmah si pička i prodana duša. Momci iz Emperora nikada nisi definisali svoju muziku kao black metal. Oni su jednostavno Emperor.

 

Quorthon je jednom rekao, "Najgluplje što sam čuo je da živim u pećini i jedem živu novorođenčad....pa jebote, ni Alice Cooper ne sedi kod kuće pred TV-om u onoj šminci i pitonom od 3 metra oko vrata". huh.gif

 

p.s- da li neko ima mp3 Gypsy? Samo tu pesmu nemam icon_frown.gif

evo ga,moj covek icon_mrgreen.gif

Ta pesma je inace obrada od legendi Mercyful Fate.Obrada je fantasticna.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pivopije.gif Hvala.

 

Ma,znam da je to obrada M.F. Njih nikada nisam slušao (niti čuo redovno...) ali znam i imam obrade koje je Metallica uradila. U svakom slučaju...

 

Uspeo sam na netu da nađem neki demo isečak pesme i riff mi se mnogo sviđa. Takođe,naručio sam neke mp3 među kojima će biti i ta pesma tako da... videćemo i ispitaćemo o čemu se radi. icon_rockdevil.gif

 

 

Edited by Frankenchrist

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Wow...ova tema je izgleda osuđena na propast. Koji je ovo put da se briše par strana? Treći? Četvrti? Ili je onaj moj post TOLIKO dobar da više nema šta ni približno pametno da se napiše?

 

E,da...nabavih konačno obradu od M.F. Naravno da razbija. icon_rockdevil.gif A ni ostale nisu loše. Bathory obrada je naravno vrh.

Edited by Millosh_024

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Diskutabilno je da li je IX doista black...ali dobro,nije ni bitno zaista. Meni se sva četiri albuma sviđaju,svaki na svoj način. Najlakše sam se primio na IX, i meni je to prvi album od njih koji sam kupio...posle toga na Anthems (možda je to ipak najbolji...obožavam klavijature na tom albumu) pa na Prometheus i još nisam 100% sa Nightshade ali idem polako tamo... icon_twisted.gif

 

 

Uhhh...jedino mi je žao što je nestao onaj osećaj pri prvim slušanjima Emperor albuma....majko mila,koji je to bio moćan osećaj...mislim,i sada je ali sad kad znaš šta sve čuješ....a nije to baš sasvim to jer kada te mlati na sve strane onako izgubljenog... icon_twisted.gifmusik19.gificon_rockdevil.gifmusik19.gificon_twisted.gif

Edited by Millosh_024

Share this post


Link to post
Share on other sites

Normalno. E,sad...to što neki ograničeni dripci viču "To više nije black, znači sranje je, znači prodali su se...." Ko i jebe! Slušajte ITNE do besvesti i svi zadovoljni. Emperor ne bi ni pribložno ovoliko odličan da su snimili ITNE I, ITNE II, ITNE III, ITNE IV.......svaki album je zaseban i na svoj način genijalan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Racunajuci tu i Wrath of the Tyrant, sa sve sustanjem kao ravnopravnim intstrumentom 

 

musik20.gif KHHHHHHHHHHHHHH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! icon_rockdevil.gif

 

icon_smile.gif

 

 

Meni i dalje nije jasno kako je moguće da onoliko buke,onolika količina zvukova natrpana na jedno mesto može da zvuči tako....sav taj haos a opet harmonija. To normalan um ne može da zamisli i iskomponuje. Mislim,jebote, na Anthems-u, sve vrvi od gitaraskih,bubnjarskih zidova a pored svega toga čuješ klavijature i glas i to je u prvom planu a ne sve ono ostalo što divlja na sve strane od energije.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni i dalje nije jasno kako je moguće da onoliko buke,onolika količina zvukova natrpana na jedno mesto može da zvuči tako....sav taj haos a opet harmonija. To normalan um ne može da zamisli i iskomponuje. Mislim,jebote, na Anthems-u, sve vrvi od gitaraskih,bubnjarskih zidova a pored svega toga čuješ klavijature i glas i to je u prvom planu a ne sve ono ostalo što divlja na sve strane od energije.

Emperor ne bi bio to sto jeste da im nisu polazili za rukom takve stvari.

Sto se mene tice Emperor je najveci BM bend,pa nek prica ko sta hoce

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije mi jasno zašto. Možda se radi o onom "kada urlaš kao da ti vade jetru na živo dok ti stiskaju jaja klještima, dok pališ,siluješ,uništavaš, prizivaš sotonu... e,tada si cool a čim počneš da se malo zanimaš za druge stvar ti si prodana duša i ko te jebe!" I Mortiisa pljuju odkako je odlučio da ispuzi iz tamnice bez obzira što su mu zadnja dva albuma perfektan cyber metal u najboljem duhu NIN-a.

 

Prometheus....Meni se odmah na prvo slušanje svideo iako me je poprilično iznenadio. A bio sam spreman na promenu. Što se mene tiče ne mogu da rangiram albume. Svaki je na svoj način. E,sad...stvar ukusa. Ja sam generalno gledano svaštar tako da ne robujem formama tipa "to nije black! To je sranje!" dobra muzika je dobra muzika i to je jedino bitno. Kao što rekoh, možda mi se malo više sviđa Peccatum od Zyklona ali kada se spoje ta dva benda definitivno se dobije Emperor. (pošto nije slučajno da su se formirali raspadom istog.) Prometheus jeste 80% Ihsahn ali svejedno mu nije prišao kao da je Peccatum album već kao da je Emperor album što i jeste.

 

Inače,ako neko ima Ashes kompilaciju,kada se sluša gotovo da se i ne primete razlike albuma. Dobro, primeti se kada uzmeš recimo Wizards i Empty ali ako se ide redom...mnogo je manje upadljiva razlika.

Edited by Millosh_024

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hehehe...upravo pregledam Emperial live ceremony. Zapalo mi je za oko kako Ihsahn trgne glavu na gore kada spomene Equilibrium. Naravno,tu je i onaj trenutak sa "I am the chalanger of Gravitiiiii-hiiii---waaaahhh!!!!!" (a na albumu ide "I am the chalanger of Gravitiii-hiii-iiiiiyyy....." Očigledno mu puko glas na koncertu. icon_smile.gif )

 

 

Ali ipak....najbolji momenat ;

 

(najava za I am the black wizards)

 

"You know this next one. I want you to really bang your heads on this one"

 

ili kako je Ihsahn to sročio;

 

"Ju nou dis nekst van. Aj vont ju tu rili BENG jor heds on dis van!"

 

icon_smile.gif Urnebesno!

 

D00d,just shutthefuckup and play! icon_twisted.gif

Edited by Millosh_024

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

ajd malo da reviewujemo emperor albume:

In The Nightside Eclipse - jednom recju, blistav debi. verovatno dobrom delu emperor fanova omiljeni. veoma kvalitetan, istovremeno hladan, ali i vatren, odlicna upotreba gitara i klavijatura, klasici kao sto su i am the black wizards, cosmic keys to my creation and times, inno a satana

Anthems To The Welkin At Dusk - korak dalje, drugaciji od prethodnika. bogat zvucni zid, izrazene klavijature. mozda i najbolji, a u svakom slucaju poslednje klasicno black ostvarenje emperora.

IX Equilibrium - ovo je veoma gitarski album, uticaj samotha, death metal uplivi.

Prometheus - ovo je rudnik zlata. extremni simfonijski metal. neoklasicizam, mozda i najbolji emperor album. veoma tezak za slusanje i vatrenje, trebalo mi je nekoliko meseci da ga svarim. empty, depraved, thorns on my grave... umetnost

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zar nije Inno A Satana sa Reverence MCD-a?

 

Inace, ovo nisam znao:

n December 2002, Ihsahn won the "Notodden Kommunes Kulturpris", a culture prize given by his home city, Notodden, which has around 12.500 inhabitants. He won the prize because he is considered the most well known inhabitant of Notodden and a great musician, who works as a music teacher, and arranges a lot of concerts for unknown bands. The fact that his band sold more than 500.000 copies also helped him.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...