Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

Prelistaj malo ovaj topic...

 

Mislim da imaš nekoliko objašnjenja, od različitih autora... icon_mrgreen.gif

 

Compressor i Sustainer... ...uff...

Morao bih mnogo da pišem. Postovaću moj pokušaj objašnjenja u neko dogledno vreme, ako dotle to ne uradi neko drugi...

 

A zbog čega pitaš?

Želiš takvo nešto da praviš ili te eto, tako, čisto zanima?...

 

Koliko uopšte znaš već o pomenutim efektima?

 

Cheerz! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

DA LI NEKO MOZE DA MI OBJASNI STA JE TO DISTORZIJA? Takodje i sta radi i sustainer i compressor.

 

Ali, ne zelim objasnjenje za laike, nego u kontekstu Furijeovih redova i tranformacija. Znaci imam signal indukovanog napona od vibracije zice koji se sastoji iz vise frekvencija. Sta se desava sa intenzitetom frekvencija kada prodju kroz distorziju, sustainer i compressor? Prepostavljam da vise ni nisu sinusoidi, zato se i zove distorzija, jelte icon_smile.gif.

 

Ako neko zna o cemu pricam, strasno me zanima sta se stvarno desava sa ovim efektiva u domenu frekvencije... Mislim da ce Gargamel moci da mi odgovori (on je valjda zavrsio ETF, ili hm, kako se zove... Howling Wind)

 

pivopije.gif

 

Hvala!

nazalost gargamel jos uvek nije zavrsio etf, ali radi se na tome (paraleleno sa jos nekoliko stvari wallbash.gif ).. tako da ne bude sad da se ja nesto kuracam. icon_smile.gif

 

elem, posto vec znas furijeovu transformaciju periodicnog signala, prvo treba da pogledas kako izgleda ft obicnog pravougaonog signala sirine tau i periode T. videces da se sastoji od neparnih clanova cije su amplitude opisane nekom envelopom (sinx)/x ako se dobro secam), a da parnih clanova nema.

 

sad, ako znas da je distorzija (hard clipping) naglo odsecanje dornjeg (i donjeg) dela sinusoide i da sto je "dublja" distorzija to signal vise lici na pravougaoni, jasno ti je da se spektar distorzovane gitare "puni" visim harmonicima.

 

ono sto je bitno, to su ona "kolena" koja su odredjena tvrdocom "klipovanja" (kad nacrtas grafik vidi se), odnosno prenosnom karakteristikom elementa koji je zaduzen za pojacanje sa klipovanjem. operacioni pojacavac ima vrlo linearnu i prelomnjenu prenosnu kk, pa ako tako pravis distorziju bice bas puna tih visokih harmonika, sto se u narodu kaze "zoomovito". icon_smile.gif lampe i mosfetovi, jfetovi i slicni elementi lagano ulaze u zasicenje, pa je signal na izlazu iako limitiran i odsecen, ima blage prelaze, sto mi registrujemo kao "prirodan" zvuk.

 

malo je konfuzno bez grafika, ali kontam da vec znas o cemu pricam, pa ti treba samo malo dodatnih informacija.

 

pozdrav

 

p.s. pozivam sve koji znaju nesto o ovome da napisu svoju verziju teksta ili da dopune i isprave ovo sto sam ja pisao ne bi li dosli do nekog buduceg FAQ-a za ljude koje zanima ova tema.

 

 

EDIT: sad sam video da si pitao i za kompresor i sustainer. kompresor je jednostavan za objasniti, ali o tome kasnije. sustainer je vec problem, koliko sam ovlas gledao ima fazona sa povratnom spregom. ovih dana ne mogu da stignem da pogledam neku shemu, ali kad vidim tacno o cemu se radi napisacu ti. jos samo da kazem da je sustainer jedno, a oni sustain magneti su nesto sasvim drugo (jer rade na principu e-bowa, a ne procesiraju signal)...

Edited by Gargamel

Share this post


Link to post
Share on other sites

svirao sam jednom na nekom matorom laney pojacalu, i ima lep zvuk! napravio sam lep klin, a nije imao svoj dist posto je bio neki stariji model. cim ga tomi ajomi svira tolike godine mora da vredi icon_wink.gif

 

ako je neko negde video neko Sunn O))) pojacalo bilo gde u srbiji neka mi obavezno javi/!

i to sto kazes za iommi-a. icon_da.gif

zar sunno nije neki bend (katastrofa, jedva sam izdrzao 15 sekundi te muzike)?? icon_smile.gificon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

nazalost gargamel jos uvek nije zavrsio etf, ali radi se na tome (paraleleno sa jos nekoliko stvari wallbash.gif ).. tako da ne bude sad da se ja nesto kuracam. icon_smile.gif

 

elem, posto vec znas furijeovu transformaciju periodicnog signala, prvo treba da pogledas kako izgleda ft obicnog pravougaonog signala sirine tau i periode T. videces da se sastoji od neparnih clanova cije su amplitude opisane nekom envelopom (sinx)/x ako se dobro secam), a da parnih clanova nema.

 

sad, ako znas da je distorzija (hard clipping) naglo odsecanje dornjeg (i donjeg) dela sinusoide i da sto je "dublja" distorzija to signal vise lici na pravougaoni, jasno ti je da se spektar distorzovane gitare "puni" visim harmonicima.

 

ono sto je bitno, to su ona "kolena" koja su odredjena tvrdocom "klipovanja" (kad nacrtas grafik vidi se), odnosno prenosnom karakteristikom elementa koji je zaduzen za pojacanje sa klipovanjem. operacioni pojacavac ima vrlo linearnu i prelomnjenu prenosnu kk, pa ako tako pravis distorziju bice bas puna tih visokih harmonika, sto se u narodu kaze "zoomovito". icon_smile.gif lampe i mosfetovi, jfetovi i slicni elementi lagano ulaze u zasicenje, pa je signal na izlazu iako limitiran i odsecen, ima blage prelaze, sto mi registrujemo kao "prirodan" zvuk.

 

malo je konfuzno bez grafika, ali kontam da vec znas o cemu pricam, pa ti treba samo malo dodatnih informacija.

 

pozdrav

 

p.s. pozivam sve koji znaju nesto o ovome da napisu svoju verziju teksta ili da dopune i isprave ovo sto sam ja pisao ne bi li dosli do nekog buduceg FAQ-a za ljude koje zanima ova tema.

 

 

EDIT: sad sam video da si pitao i za kompresor i sustainer. kompresor je jednostavan za objasniti, ali o tome kasnije. sustainer je vec problem, koliko sam ovlas gledao ima fazona sa povratnom spregom. ovih dana ne mogu da stignem da pogledam neku shemu, ali kad vidim tacno o cemu se radi napisacu ti. jos samo da kazem da je sustainer jedno, a oni sustain magneti su nesto sasvim drugo (jer rade na principu e-bowa, a ne procesiraju signal)...

gargi ju frikin GAD... icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

 

sjajno crash-course objasnjenje... icon_da.gificon_da.gificon_da.gifpivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitam zato sto me zanima, volim da razumem stvari ako mogu, pogotovu ako usput pokusavam i da sviram gitaru icon_smile.gif

 

Hvala Gargamel na odgovoru! Sve sam uspeo da razumem. Mala ispravka:

 

ft od pravougaonog signala koji je "ukljucen", ili "visok" η dela vremena (na primer, ako je 50% ukljucen, η = 1/2 ) je

a(k) = η sinc (kη) = η sin (pi*kη)/(kη)

(ispustio si pi...)

 

Medjutim, nesto mi nije jasno. Hoces da kazes da je distorzija nista drugo nego hard clipped signal (naravno, nece biti naglo odsecen ako ne koristis op-amp, kao sto si i rekao)? Zar se ne desava tu jos nesto? Ja sam mislio da je pored toga gain obrnuto proporcionalan jacini signala ili tako nesto. Ili je to sustainer? Ali kao sto sam rekao, nisam siguran, i sav sam zbunjen... icon_smile.gif

 

A ja cu za 2 meseca napisati neki referat o tome kako rade magneti za gitaru, pa cu to postovati ovde ako nekoga zanima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

gargi ju frikin GAD...   

 

sjajno crash-course objasnjenje...   

icon_wink.gifpivopije.gif

 

--------------

 

Hvala Gargamel na odgovoru! Sve sam uspeo da razumem. Mala ispravka:

nema na cemu, i drugi put. meni je drago da se neko interesuje i za ovaj aspekt muzike/zvuka, pa da mozemo da pricamo. icon_da.gif

 

ft od pravougaonog signala koji je "ukljucen", ili "visok" η dela vremena (na primer, ako je 50% ukljucen, η = 1/2 ) je

a(k) = η sinc (kη) = η sin (pi*kη)/(kη)

(ispustio si pi...)

 

ovo sto si ti napisao je apsolutno tacno, ali u praksi se jednacina koju si napisao (ona krajnja, desna) mnozi sa pi/pi. evo zasto. ako pokusas da nacrtas grafik aplituda spektralnih komponenti, naleteces na problem jer nije tako lako nacrtati envelopu sin(pi*x)/(x). nakon mnozenja sa pi/pi imaces

 

pi η sin (pi*kη)/(pi*kη)

 

ako kazes da je pi*kη u stvari neko x, onda je to ono sto sam na prvobitno napisao, tako da odmah mozes da crtas i vidis kako izgleda spektar. kazem, ovo sto si ti napisao je apsolutno tacno, mada je za rad lakse imati ovakvu jednacinu.

 

Medjutim, nesto mi nije jasno. Hoces da kazes da je distorzija nista drugo nego hard clipped signal (naravno, nece biti naglo odsecen ako ne koristis op-amp, kao sto si i rekao)?

koliko ja znam, nista drugo, samo to. terminologija koja kruzi netom nije toliko usaglasena i precizna koliko bih ja voleo, ali recimo ovako: distorzijom se naziva hard clipping, a overdrive je soft clipping. ipak, neki autori ne prave razliku, ve sve nazivaju distorzijom (pa onda u tekstu objasne da li je u pitanju hard ili soft clipping).

 

Zar se ne desava tu jos nesto? Ja sam mislio da je pored toga gain obrnuto proporcionalan jacini signala ili tako nesto. Ili je to sustainer? Ali kao sto sam rekao, nisam siguran, i sav sam zbunjen... icon_smile.gif

moram priznati da si uspeo i mene da zbunis, odnosno da ne razumem pitanje bas najbolje. kad gitarista kaze "gain" on sa pravom ocekuje da cuje vise distorzije. kad elektronicar kaze "gain" on misli na pojacanje signala (obicno je to neko linearno pojacanje), i samo to. e sad, kad se signal pojaca, onda ce on ranije/brze uleteti u "plafon", odnosno pojacavacki elementi ce brzo uci u zasicenje, dakle klipovanje ce biti "dublje", a to je upravo to sto gitarista zeli - vise distorzije.

 

sto se sustaintera tice, to jes uvek ne mogu tacno da ti kazem kako radi.

 

A ja cu za 2 meseca napisati neki referat o tome kako rade magneti za gitaru, pa cu to postovati ovde ako nekoga zanima.

to, care! icon_da.gif

 

inace, ja bih voleo kad bi moderator otvorio i pinovao temu tipa "matematika i elektronika zvuka" ili tako nesto, gde bi mi mogli da pisemo, jer razumem da ima ljudi koje ovo, sa pravom, uopste ne zanima.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako hoces da stavis x = kη, ondta ti treba pi*η ispred jednacine icon_razz.gif

Avaj, cak i ako to zanemarimo, onda vise nije tacna stavka "da parnih clanova nema." To je tacno samo u slucaju kad je η = 1/2, ali ne i za generalno x, ma nebitno, znas sta hocu da kazem. Disclaimer: Jos nisam polagao taj ispit tako da moguce da lupam gluposti... icon_wink.gif

 

Mislio sam na elektronski gain, jer evo sta sam procitao na http://users.chariot.net.au/~gmarts/ampovdrv.htm

 

Soft Clipping: This is usually marketed as "overdrive", where the gain is inversely proportional to the input signal level.

 

Kada zica vibrira, ima vise frekvencija, ali sto su one vece, to je zvuk slabiji. Ako se signal samo odsece gore i dole, onda ce verovatno vecina velikih frekvencija ostati netaknuta, posto je taj deo signala ionako slab. A ovi manje frekvencije koje imaju jaci signal (na primer, frekvenija note koju sviras) ce se odseci gore i dole, praveci nesto sto lici na pravougaoni talas, sto automatski znaci da se dodaje jos visokih frekvencija. I onda ispada da je tacno to da je gain u neku ruku obrnuto proporcionalan jacini zvuka, ali opet ni to nije potpuno tacno zato sto mi definitivno ne cujemo jako velike frekvencije kad sviramo gitaru, koje bi trebale da budu najvise pojacane. A onda opet mislim sta ako su one bile na pocetku tako slabe da ni taj gain nije dovoljan da bi one bile upecatljive, pogotovu zato sto mislim da usima trebe veca energija signala za jako visoke i niske tonove, da bi se lepo culi...

clipovanog signala. Nekom mojom logikom, η zavisi od jacine signala, koji zavisi od

Onda se opet pitam o tome koji η ce biti kod toga koliko si odvrnuo potenciometar, i o kojoj frekvenciji (harmonics) pricamo. Tako da η nece biti konstanta, tako da ispada da cemo dobiti gomilu nepovezanih frekvenija iz naseg pravougaonog talasa, a ne nase harmonics, koje hocemo... mnogo sam zbunjen icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Auuu... icon_confused.gif

 

Svaka vam dala... icon_mrgreen.gif

 

Evo jedne od malobrojnih rečenica što su mi sasvim jasne, a imam šta da nadovežem... icon_smile.gif

mislim da usima trebe veca energija signala za jako visoke i niske tonove, da bi se lepo culi...

 

Ljudsko uho nema stabilnu prenosnu frekventnu karakteristiku. Ono zavisi od jačine...

 

Na manjoj jačini bolje čujemo srednje, dok na velikoj jačini uho postaje osetljivije na basove i visoke.

Zbog toga imaš ono dugme "loudness" na matorim HiFi spravama, koje ti samo daje basove i visoke, da bi ti se činilo da je glasnije. To je smišljeno inače za tiho slušanje, mada je to dugme u narodu najčešće korišćeno za produvavanje zvučnika pri velikim snagama... icon_smile.gif

 

Frekvencija na koju je uho najostljivije je inače 3 kHz, a ne 1 kHz, kao mnogi misle...

 

Cheerz! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

ovako......

 

videh malopre u radnji Aster akustaru.......u tvrdom koferu, sunburst boja....

pragovi nista posebno.....8 soma.....

 

a pored nje..Inbanez crna akustara sa torbom(meka)...pragovi opet malo cudni......jel ako se skupi nesto sto lici na kamenac(ili jeste kamenac) moze da se skine i ne ostecuje pragove ili sta?.....jos plus dobija se kais, trze(6kom), digitalni stimer, i neki komercijalni shitovi.......11 soma......

 

ja sam naravno vise za Ibanez ali da li je moguce da su nabudzili 3 hiljade samo zato sto je ibanez....mislim meni izgledaju isto...i zvuk je slican samo sto ibanez ipak nekako meksi pravi.......

Share this post


Link to post
Share on other sites

O kakvom je drvetu zapravo rec?Kakav zvuk daje topola?

Mekano drvo. Bolje je od trske i stiropora. icon_smile.gif Koristi se kod srednje i niže kategorije instrumenata. Zavisi šta tražiš, i koliko para hoćeš da pukneš. Generalno je ШАЈЗЕ. icon_mrgreen.gif

 

Cheerz! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

dupli post

 

*one more time

@Dushan S - Sunn O))) ?

Ne razumem tačno u čemu je fabula za Sun pojačalo? Oni funkcionišu u okviru fendera koji je postao vlasnik kompanije, ako se dobro sećam. Mislim da ne pamtim kad sam ga video negde ovde. A i zašto bi želeo da kupiš nešto što nisi probao? A ako si ga probao onda bolje od mene znaš kako ga nabaviti, jel 233.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

jackson ih je stavljao u svoje custom shop gitare tokom osamdesetih kao zamena za jovu. to im je bila klasicna varijanta (za nesto drugo se trebalo doplacivati). tako da nije bash za potcenjivanje. ja mislim da je bolje od lipe, a pogotovo od bagrema

Daj link za neku skuplju gitaru koja je od poplar-a. Ne šalim se, ako si u pravu ja sam duboko iznenađen, pa bih voleo da vidim pošto to jeste drvo koje je išlo u najjeftinije gitare.

Tj, ako je Jackson to stavljao u skuplje gitare to bi moglo da više govori o ne baš sjajnom kvalitetu tih gitare nego obrnuto, da čim to Jackson stavlja, mora da je dobro. Bar ja to tako kontam orangelistening.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Musicman SUB(evo linkaMy Webpage )je recimo od topole.Kosta oko 800 evra.Gitara je sigurno losija od njihovih signiture modela(Petrucci,Luke...),Axis-a i ostalih...ali generalno,da li vredi toliko?Imam inace Ibanez RG 550,planiram da ga prodam pa da uzmem pomenutog Musicman-a (o ovim skupljima moze samo da se sanja icon_spava.gif jer su od 1500 pa navise).Ima neko mozda savet? pivopije.gif

Edited by avenija

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobar instrument, je taj, koji ti dobro leži i dobro zvuči...

Za 800 evra bi trebalo da ti jako dobro leži i da jako dobro zvuči...

 

Ja se bojim da ti je 400 od onih 800 samo ime, i eventualna vizuelna sličnost sa nekom izvikanom tamburom.

 

Nemoj bacati pare na ime. Čekaj, naleteće nešto dobro. 800 evra je puno para za brzopleto donošenje odluka...

 

...just an opinion. icon_smile.gif

 

Cheerz! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Daj link za neku skuplju gitaru koja je od poplar-a. Ne šalim se, ako si u pravu ja sam duboko iznenađen, pa bih voleo da vidim pošto to jeste drvo koje je išlo u najjeftinije gitare.

Tj, ako je Jackson to stavljao u skuplje gitare to bi moglo da više govori o ne baš sjajnom kvalitetu tih gitare nego obrnuto, da čim to Jackson stavlja, mora da je dobro. Bar ja to tako kontam orangelistening.gif

Evo link, ima raznih gitara, i dosta skupljih sa poplar telima. I ja sam se zacudio, mislio sam da su sve pravljene sa alder telima.

Fini sajt icon_smile.gif

 

Ima tu jos lepih gitara i tako... orangelistening.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

O ljudi. Poplar je treš drvo, jeftina zamena za Alder . Čak je gore i od baswood-a koje je odgovoran za te čuvene nazalne "Oboleli sinusi" zvuke iz raznih RG Ibaneza.

 

Uostalom, imate net, informišite se, nije teško, nemojte nama "Poplar hejterima" verovati na reč icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Musicman SUB(evo linkaMy Webpage )je recimo od topole.Kosta oko 800 evra.Gitara je sigurno losija od njihovih signiture modela(Petrucci,Luke...),Axis-a i ostalih...ali generalno,da li vredi toliko?Imam inace Ibanez RG 550,planiram da ga prodam pa da uzmem pomenutog Musicman-a (o ovim skupljima moze samo da se sanja icon_spava.gif jer su od 1500 pa navise).Ima neko mozda savet? pivopije.gif

gitara ne vredi ni pola tih para...zvuk...jos i nije los...

 

lezanje u ruci...vise lose nego dobro...

 

hardware...ogavan...(tremolo pogotovu...)

 

sto rece secracon... icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest حسين

 

Šta mislite o LINE6 VETTA II pojačalu ?

 

Ima dva pojačala u jednom i dva dig.eff. procesora tako da u isto vreme

imaš dva izlaza sa dva potpuno različita sound-a. Vi na bini, sa leve strane

cepa bright fender sa chorus-om a sa desne strane california crunch...Ili

uzmeš A/B box i oteraš masu kući. Opasno pojačalo (i dosta skupo).

 

user posted image

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne razumem tačno u čemu je fabula za Sun pojačalo? Oni funkcionišu u okviru fendera koji je postao vlasnik kompanije, ako se dobro sećam. Mislim da ne pamtim kad sam ga video negde ovde. A i zašto bi želeo da kupiš nešto što nisi probao? A ako si ga probao onda bolje od mene znaš kako ga nabaviti, jel 233.gif

postoji neki odredjeni model, mislim da je Sunn T model, koji se dosta trazi.

 

slusao sam nekoliko bendova koji ga sviraju, i mislim da je to onaj zvuk koji mi odgovara.

 

ako je fender postao vlasnik kompanije, ko je bio ranije? (pre 15+ godina?) mislim da u tome lezi kljuc fabule radnje za Sunn pojacalo.

 

nisam ga probao ali se nadam da ga ima neko od matorih koji ga je pazario jos 70-ih pa mu skuplja prasinu na tavanu biggrin.gif

 

@Gargamel: jeste, postoji bend Sunn O))) koji je bendu dao ime bas po istim tim pojacalima, jer navodno ta pojacala proizvode najbolje bass frekvencije (a da je to jos uvek gitara, nadam se da razumete o cemu pricam)

 

samo sto su Sunn O))) (bend) otisli u totalnu krajnost u tome sta moze da se uradi sa pojacalom i fidbekom, ali ako poslusas neki noviji Isis ili bilo koji Electric Wizard, nacices dosta dosta zajeban ton.

 

@Dushan S - a jesi li probao nekio dobro Orange pojacalo i kako si zadovoljan njime?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...