Jump to content

Gitare i oprema


Dushan S

Recommended Posts

e ljudi imam problem sa tonom gitare.Kad okinem neki power akord(npr. A5) umesto da se normalno cuje ton vrlo primetno osciluje gore-dole.Sta da radim???Da li treba da je nosim kod majstora da je tonira ili sta?Ako treba da li bi mi ste nekog preporucili?

 

gitara je Ibanez GSA60BK a pedala Digitech Metal Master

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta to znaci, da se "istonira", mislim sta ces da joj radis? icon_smile.gif

A to da je donesem... hvala ti... ako ne resim problem do leta, donecu je!

Pa sredicu joj oktave...a strucan naziv za to je "Intonation Setup" ...ako hoces mogu da ti posaljem podugacak PP u toku nedelje kada budem imao vremena i da ti objasnim kako to funkcionise, pa da je onda sam sredis...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta to znaci, da se "istonira", mislim sta ces da joj radis? icon_smile.gif

A to da je donesem... hvala ti... ako ne resim problem do leta, donecu je!

Pa mozes potraziti na netu, sve u svemu, najlaichkije moguce - to ti je kada ti zica u E flat stimu na 12. pragu zvuci kao E koje je dignuto za oktavu. I tako za sve ostale zice. Na strat lajk tremolima se prvo podesi 'ekshn (eng. action)' sviranja koji se odnosi na visinu zice u odnosu na pragove i fingerboard uopste. Onda se nastimuje gitara pa se onda istonira (ovo je moj politicki nekorektan izraz, posto se rec toniranje koristi za nanosenje boje na instrument). LM, na standardnom strat tremolu se 'toniranje' vrsi srafljenjem i odsrafljivanjem srafova koji cine mehanizam koji prakticno odredjuje duzinu zice. Na LP gitarama je slican princip... Sve je priti mach bezbolno za instrument, osim ako je ne dash Marty F koji ima Floyd Rose koji se tonira uz pomoc chekica i dleta... icon_wink.gif Ovo je naravno shala, toliko...

 

P.S. Mislim da bi trebao ovo sam da odradish, poshto je ovo jedna od stvari koje su gitaristi potrebne kao jebachu stavljanje kurtona... Ne deshavaju se chesto ali ako ne znas u neophodnom momentu - nema sexa! icon_wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

To se ovde zove "iskotirati gitaru" icon_smile.gif

 

Gledaj takodje da ti magneti nisu isuvise visoko jer onda

hoce da dodje do devijacije u zvuku (tonalitetu pogotovo).

 

Takodje, ako vec imas Metal Master onda treba da znas da se na

toj pedali "gain" podesava preko VOLUME potenciometra na gitari.

Kada je potenciometar odvrnut do kraja to znachi da ti je gain na

maksimumu. To zavisi od ukusa ali ja nikada ne furam gain do

maksimuma vec smanjim za nekih 10%, to ti je neki optimum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heh kad smo kod toga...imam jedan mnogo gotivan preset sto sam napravio na ovom mom cudu (Boss VF-1) ...bass simulator, onda malo flange-a, octaver i na kraju neki "pecinski reverb" ...znaci preset jebe keve icon_rockdevil.gif ...juce sam na njemu svirao neke pesme od Primusa...lepo zvuci i sa Wah-om icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzeziranje je zakon icon_smile.gif Ja sam se bacio na Jazz 100% u poslednje vreme, i to jos sa gitarom icon_smile.gif Ibanez artcore direkt u pojacalo na clean. Uzivanjcija icon_smile.gif

Pa to, mi smo trWe a ne ko ova' Marty sa nekim kejv fjuznom... Nego kada smo kod klin-a ja obavezno zalabim tone na svojoj dzitri, metnem joj reverba malo i onda se tako kliningujem... K'o na dedinim plochama... icon_wink.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa to, mi smo trWe a ne ko ova' Marty sa nekim kejv fjuznom... Nego kada smo kod klin-a ja obavezno zalabim tone na svojoj dzitri, metnem joj reverba malo i onda se tako kliningujem... K'o na dedinim plochama... icon_wink.gif

Heh tako sam i ja svirao pre jedno par godina icon_smile.gificon_razz.gif ...ja prvo "splitujem" magnete da budu singlovi (na JS-u) i onda smanjim bass na pojacalu...tapping mnogo bolje zvuci icon_da.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

A onda si kupio pojacalo? icon_rockdevil.gifmusik19.gifevotigana.gifmusik20.gificon_mrgreen.gif

 

@Darijus

 

Moj novi disk "Sirotinjske improvizacije" izlazi za 2 nedelje za PGPRTS... ph34r.gif

zapravo je hteo da kaze:"i ja sam to radio...a onda napunio jedanaest godina..."...

 

ali je skapirao da bi to bilo suvise prepotentno...i da bi nam ubio volju za svirkom...svima redom... icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

 

 

jedva cekam...ima da spavam ispred onog dealer-shopa pgp-a u centru...samo da bih bio prvi u redu... icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel' mogu da vas zamolim nesto??

 

Odvrnite pojacalo (umereno, samo da se cuje lepo - klasicna kucna svirka) i svirajte legato na prvoj zici a ostalih 5 prigusite desnom rukom, pa podignite desnu ruku... kolika je razlika???

 

Kad ne prigusim zice - previse glasno cujem kako vibriraju, kao da ih okidam prazne... isto kad udarim taping cujem sve ostale zice iako ih nisam (direktno) dokacio.

 

Znam da mi je djitra krsh i da magneti upijaju sve zivo (metronom mi se na metar od djitre jace cuje sa pojacala), ali opet svi naglasavaju koliko je prigusivanje vazno pa me zanima koliko je ovo u stvari problem moje tehnike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

e' date='19. 2. 2005, 13:48'] Znam da mi je djitra krsh i da magneti upijaju sve zivo (metronom mi se na metar od djitre jace cuje sa pojacala), ali opet svi naglasavaju koliko je prigusivanje vazno pa me zanima koliko je ovo u stvari problem moje tehnike.

Bojim se da je ipak u pitanju tehnika...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...