Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

2.Ako vertikalna tanka linija obelezava kraj jednog takta,a iz izgleda

note mozemo zakljuciti kog je trajanja,cemu onda oznaka 3/8,recimo,

iza G kljuca?Mislim,prebroje se sve note do vertikalne crte,trajanja

procitamo iz oblika note,i to je to.

Zato što postoji ritam pesme, a ne samo melodija.

A cela pesma ne mora biti u jednom istom taktu, to jest moguče su promene u toku pesme.

 

3.Kako muzicari znaju(kad citaju note)kol'ko dugo zica treba da treperi

na gitari ako je nota trajanja recimo 1/16?Mislim kol'ko vremena je to.

Nemoj se naljutiti ali ovo je jedno od najčudnijih pitanja koje sam ikada čuo, zaista.

 

Ako takt traje četiri udarca, znači četiri četvrtine, dok odbrojiš 1, 2, 3, 4... I svaka četvrtina ima 4 pod dela, to jest 16-ine, znači

ta ta ta ta , ta ta ta ta , ta ta ta ta , ta ta ta ta ,

Onda pretpostavljam da je jasno koliko traje jedna šesnaestina...

Osećam se kao da objašnjavam toplu vodu, možda si hteo nešto drugo da pitaš a nismo se razumeli? icon_confused.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad pevas ne izgovaras do1 ali ta nota se tako zove.

 

A sto se tice povisilica i snizilica, ne secam se dobro ali fis se valjda peva "ti" a dis "ut"... Ili tako nesto.

Ut , re mi fa so la to su ti prvi slogovi Himne svetom jovanu i po njima su ti tonovi dobili imena samo je ut preshlo u do a dodato je i si

poz. icon_rockdevil.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Froiibaad nisam ih spalio samo sam hteo da kazem cega sve ima.Znaci vec

sam porastao i sve to.Www.skola-gitare.co.yu sam davno skinuo citav.Covek

je mnogo ispustio,tj.nije objasnio mnoge stvari kako treba, sto se tice muz.teorije,pa sam nabavio Tajcevica.Dusane,problem je u tome sto ja znam

neke osnove iz muzicke teorije ali neznam to izvesti u praksi.To me jebe.

Dajte,postujte neke vezbice!!!!I uz to ako moze da neko kaze kako treba drzati

levu ruku da bi vezbe davale sto vise efekta.Znaci,postujte,postujte,postujte... musik19.gif

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Froiibaad nisam ih spalio samo sam hteo da kazem cega sve ima.Znaci vec

sam porastao i sve to.Www.skola-gitare.co.yu sam davno skinuo citav.Covek

je mnogo ispustio,tj.nije objasnio mnoge stvari kako treba, sto se tice muz.teorije,pa sam nabavio Tajcevica.Dusane,problem je u tome sto ja znam

neke osnove iz muzicke teorije ali neznam to izvesti u praksi.To me jebe.

Dajte,postujte neke vezbice!!!!I uz to ako moze da neko kaze kako treba drzati

levu ruku da bi vezbe davale sto vise efekta.Znaci,postujte,postujte,postujte... musik19.gif

Dobro nemoj odmah da se durish ajde jesi li uvezbao rafal stroke ivaijeve vezbe sa uglovima na 800 bpm

poz. icon_rockdevil.gifpivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na skola-gitare.co.yu imaju te vezbe sa uglovima ali da li sam ja na tom

nivou da ih mogu raditi?Jeli to nesto advanced?

Ma pusti metronom na 66 otkucaja i na svaki otkucaj okidaj 1 gore dole i polako ubrzavaj isto svira skale i pravi patterne u skalama prvo polako pa sve brze

Share this post


Link to post
Share on other sites

to ti je neka satch-ova hromatika ma opushtencija a shta fali uglicima mislim razvijesh preciznost i sinhronizaciju musik19.gificon_rockdevil.gif

Jel' to iz one njegove "Guitar Secrets" knjige? Ja od Satcha znam ono "Chromatc Warn Up" (ili tako nesto)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozhe li neko da mi preporuchi neki dobar audio/video ili vec kakav kurs gitare.Ja imam neki Romeov video kurs i do jaja je,samo 50%skala ne mogu da skinem,tako da bi mi trebao neki laganiji.

Uzmi bilo koji udzbenik od Joe Pass-a, prosviraj ga jedno 10 puta i sviraces bolje od 65 posto metal gitarista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam 3 pitanja:

 

 

Interesuje me kad bi trebao da predjem na menjanje akorda.

Osnovne akorde mogu da odsviram(i barre) ispravno,ali ne mogu brzo da namestim prste(da izgleda kao da sam ih istovremeno stavio).Znaci,prsti

"pogode" zice i pragove koji treba da se sviraju ali cesto "propadnu".

Znaci dodirnem zicu ivicom vrha prsta pa zuji...

Podesio sam na metronomu tempo 40(takt 4/4) i probao da na svaki otkucaj trzam akord i to jedan isti akord 4 puta,znaci 4 otkucaja.Posle trzam drugi.I nisam uspeo da se sinhronisem sa metronomom.

 

 

 

 

 

Sledeca stvar:Kad mi je drug pricao kako necu moci svirati ritam ako

ne prigusujem zice palcem odozgo kod akorda koji ne koriste E i A zice,

verovatno je mislio na trzanje akorda odozdo.Ajde ti odtrzaj prve 4

zice kod D dur-a,a zaobidji gornje E i A...Pa,vidi kol'ko ces brzo tako svirati.Znaci Marty, nije covek

to dzabe rekao.Mislim,mozes ti i tako svirati,ali kojom brzinom?

Za brzinu je valjda potrebno da se sve zice okinu.

Cemu uopste te ritmicke vezbe sa trzanjem akorda:

dole,dole,gore,gore pa dole,gore,dole,gore?Kad se i da li se

uopste primenjuje trzanje akorda odozdo?

 

 

 

Na jednom sajtu sam citao kako je metronom vrlo lako pogresno upotrebiti ako nemas nekog da ti pokazuje.E,sad ja imam kompjuterski

metronom i ne vidim nikakve posebne cake da postoje...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Interesuje me kad bi trebao da predjem na menjanje akorda.

Nema kad. Odmah. Kakve veze ima to što nisi u stanju da odsviraš nešto?

Upravo zato i vežbaš da bi mogao da izađeš na kraj sa nečim sa čime sada ne možeš da se izboriš.

 

Sledeca stvar:Kad mi je drug pricao kako necu moci svirati ritam ako

ne prigusujem zice palcem odozgo kod akorda koji ne koriste E i A zice,

verovatno je mislio na trzanje akorda odozdo.

Drug bi mogao da nauči da svira gitaru pre nego što krene da uči druge.

 

Ajde ti odtrzaj prve 4

zice kod D dur-a,a zaobidji gornje E i A...Pa,vidi kol'ko ces brzo tako svirati.Znaci Marty, nije covek

to dzabe rekao.Mislim,mozes ti i tako svirati,ali kojom brzinom?

Nije nešto nemoguće zato što ti ne možeš da to uradiš. A kod D dura nema potrebe da zaobilaziš E i A žicu. A i kada se zaobilazi, zaobilazi se tako što ih jednostavno ne sviraš. Prvo pogodiš D žicu.

 

Za sviranje otvorenih akorada, tj. Šamaranje akustične gitare, svira se neprekidno gore dole, bez obzira da li ima note ili je pauza, jednostavno se promaše žice kada nema akorda, ali ruka stalno radi gore dole. Mislim, ne znam zašto uopšte to pitaš. Svaki čovek koga ugledaš na TV-u sa akustičnom gitarom to radi.

 

Na jednom sajtu sam citao kako je metronom vrlo lako pogresno upotrebiti ako nemas nekog da ti pokazuje
Pa jednio nemoj da ga daš svom psu da ga proguta, može da umre, to bi bilo pogrešno icon_wink.gif

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dushan:"Nema kad. Odmah. Kakve veze ima to što nisi u stanju da odsviraš nešto?

Upravo zato i vežbaš da bi mogao da izađeš na kraj sa nečim sa čime sada ne možeš da se izboriš."

 

Znam,ali valjda je bitno da postoji neki redosled pri ucenju.Prvo akordi sami za

sebe,pa progresije(akordske),rifovi,skale...Svi uce po nekom redosledu. icon_confused.gif

 

"...A kod D dura nema potrebe da zaobilaziš E i A žicu..."

 

Cekaj kol'ko ja znam ako se D dur sastoji od recimo A,D,E tonova,lupam,

odsvirati ta tri tona na bilo kojim pragovima i na bilo kojim zicama znaci odsvirati taj akord.

Jel' ima tu jos nesto sto ne znam?Ne verujem da je to svo pravilo.

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo i mojih nekoliko smornih pitanja

2. sta koristi Van Halen u Ain't tallking 'bout love(da li samo distoziju ili sta)

1. Kako se tacno izvode sledeci harmonic -si ili kako se vec kaze

- Natural

- artifical (da li prvo okinem normalno ton pa onda +7 pragova samo dodirnem zicu ne

pustajuci levu ruku ili kako )

- pitch

Hvala biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

bilo je price o tome ranije al evo natural prislonish prst leve ruke kod praga na kom ti treba i o okinesh zicu

pinced i artificial su isti okinesh zicu i palcem desne ruke brzo dodirnesh da dobijesh harmonik probaj na raznim mestima da dobijesh razlicite harmonike

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
e' date='15. 10. 2004, 22:55'] The physical elements in a fast picking technique

 

http://www.glynnpelton.com/guitless2.wmv

 

video je tezak skoro 30 mb i pristup je 100% teorijski... ako nekoga ne mrzi, mozda bude i zanimljivo...

 

Lik koji je ovo snimio deluje skroz spooky ph34r.gif STONER icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

 

pivopije.gif

jel to onaj Mega fan, sa Mustaineovom strelom, narkoman? icon_smile.gif

 

poz!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...