Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

Hoćeš da se prošvercuješ, prvo kao Imaginos, a onda kao deo mlađe ekipe, a?  icon_smile.gif  laugh.gif

E pa neće moći!  icon_mrgreen.gif

 

znas kako, mlad duhom i te fore. mhihi.gif

 

Negde mislim da to ije samo posao moderatora već da sami članovi na nekom forumu imaju malo osećaja šta je malo skretanja sa teme i zajebancija u ponekom postu, a šta je sjebavanje iste teme. pa da sami sebe regulišu. Eto...

ima logike.

vuce, moderatore?

 

--------------------

 

da li skala npr. iz pete pozicije mora tj. treba da se poklopi sa pratecim akordom koji je takodje iz pete......ili moze da se svira akord iz pete a impro da se radi na 12-15 ???????????? 

bojim se da nisi dobro postavio pitanje. bar ja ne razumem 100% sta si hteo da pitas, ali pretpostavimo da sam "pogodio" na sta si mislio. icon_smile.gificon_smile.gif

 

dakle, ne mora. dok god "gazis" note iz skale, hvatao ih na prvom, petom, 12-om ili 243-em pragu, to je ok, ali i daleko od toga da MORA tako da se radi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

da li skala npr. iz pete pozicije mora tj. treba da se poklopi sa pratecim akordom koji je takodje iz pete......ili moze da se svira akord iz pete a impro da se radi na 12-15 ???????????? 

 

jos jednom hvala...........i da.......podrzavam Dushana....

covek ima joint...mislim point ! 

Kada nece stariji uletece mladji mhihi.gif

Pazi prvo MORAS da znas sta je tonlitet i kako da gradis akorde untar tonaliteta.Am sigurno znas...Sada kada kreces solazu ako u pratnji imas trozvuk ( u velikom brojuslucajeva kvintakord ) npr. Am on se sastoji od 3 tona:

A C E! Od bilo kog od ta 3 tona mozes da pocnes solo.E sada nadji na netu ili pogledaj u Gp skalu kroz ceo vrat.Dokle god je pratnja u istom tonalitetu mozes sviras tu skalu do sutra kroz sve pozicije i na sve nacine! pivopije.gif

Jos jedan nacin je da sa svakom promenom akorda sviras drugu skalu...

Da zalazimo dublje to je vec malo ozbiljnija teorija i harmonija i to bi morao neko iskusniji dati objasni.Nadam se da je ovo ono sto si trazio.poz laugh.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada nece stariji uletece mladji mhihi.gif

Pazi prvo MORAS da znas sta je tonlitet i kako da gradis akorde untar tonaliteta.Am sigurno znas...Sada kada kreces solazu ako u pratnji imas trozvuk ( u velikom brojuslucajeva kvintakord ) npr. Am on se sastoji od 3 tona:

A C E! Od bilo kog od ta 3 tona mozes da pocnes solo.E sada nadji na netu ili pogledaj u Gp skalu kroz ceo vrat.Dokle god je pratnja u istom tonalitetu mozes sviras tu skalu do sutra kroz sve pozicije i na sve nacine! pivopije.gif

Jos jedan nacin je da sa svakom promenom akorda sviras drugu skalu...

Da zalazimo dublje to je vec malo ozbiljnija teorija i harmonija i to bi morao neko iskusniji dati objasni.Nadam se da je ovo ono sto si trazio.poz laugh.gif

Da pain dobro si mu to objasnio . Zelim samo dodati da treba puno vezbati . Pain ti je rekao sve kao i jeste ali moras improvizovati sam i za nekoliko danas uz vezbanje ( metronom ) ili nesto shvatices sam po sluhu koji ton gde pripada. TO ti govorim ako ti je mozda dosadno uciti teoriju . Ali poslusao bih Pain-a .

 

pivopije.gif

 

@Pain ima lista od cd-a ? icon_smile.gif

icon_rockdevil.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kada nece stariji uletece mladji mhihi.gif

Pazi prvo MORAS da znas sta je tonlitet i kako da gradis akorde untar tonaliteta.Am sigurno znas...Sada kada kreces solazu ako u pratnji imas trozvuk ( u velikom brojuslucajeva kvintakord ) npr. Am on se sastoji od 3 tona:

A C E! Od bilo kog od ta 3 tona mozes da pocnes solo.E sada nadji na netu ili pogledaj u Gp skalu kroz ceo vrat.Dokle god je pratnja u istom tonalitetu mozes sviras tu skalu do sutra kroz sve pozicije i na sve nacine! pivopije.gif

Jos jedan nacin je da sa svakom promenom akorda sviras drugu skalu...

Da zalazimo dublje to je vec malo ozbiljnija teorija i harmonija i to bi morao neko iskusniji dati objasni.Nadam se da je ovo ono sto si trazio.poz laugh.gif

e tooooooo covek...........jedan od VEOMA retkih koji je stvarno odgovorio na moje pitanje.........thanx........sve razumeo.... pivopije.gifpivopije.gifpivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nije te zaboravio chika Jack, samo nemam vremena neshto sad.

 

Jean telefon- 011/3551691

 

Za shtimove- ja sam ovako experimentisao na 25.5 "skali i meni se ovako svidja (nije ovo neko sveto pismo)

 

E 9-42

D# 10-46

D 11-50

C# 12-54

C 13-58

 

Dublje od ovoga nisam experimentisao sa debljim zicama, ali ja ne bih isao deblje od 13-60 ni za jedan shtim. Ipak je ovo gitara, ne bas.

 

pivopije.gif

E, hvala puno. pivopije.gif

/

Samo bih dodao da je to izgleda stari Jean-ov telefon, posto je na nekoj od drugih tema kolega Marty postovao update Jean-ovog telefona icon_smile.gif

 

musik19.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Ljudi koliko treba coveku da oslobodi prste i potpuno konrolise njima?

Da budem iskren sa tobom odavno nisam cuo gluplje pitanje majke mi .

Ne znam kako si uspeo ovo pitati icon_smile.gif ali moram te pohvaliti za to .

 

Adje pokusacu ti sto konkretnije odgovoriti na pitanje i ako odgovor treba da bude glup jer i pitanje ali ovako .

 

Prvenstveno zavisi od vezbe , iskustva , godina rada itd.

 

Vidis , zavisi sta vezbas , koliko vezbas i da li je to tacno i povezano sto radis .

npr. bolje svirati chromatic skalu polako znaci npr na metronomu , brzina 50 nego ne znam neku skalu na 100 a da zvuci kao kanta . Kao sto John Petrucci kaze , na metronomu ti je na pocetku najbolje svirati na manjoj brzini npr 40 i moze se reci da je i teze jer imas mnogo vise prostora tj mnogo veci intervali su izmedju tonova da je malo teze svirati neku skalu uz to .

 

Rasporedi sebi vreme . Vezbaj npr Chromatic na 40 za pocetak, posle 2 sedmice predji na 60 ali ako osetis da to ne zvuci OK opet se vrati i stalno tako radi .

Chromatic je najbolji za pocetak , ako zelis solo ali nadam se da si harmoniju doboljno usavrsio.

Najgore od svega ti se moze desiti da zabrzas . Ja sam jedno vreme tako svirao pa sam malo morao sesti i razmisliti "pobogu sta ja to sviram" . Nije bit sola da je brz nego da zvuci lepo . Npr Francesco Fareri ej mozda najbrzi shredder na svetu ali zvuci trrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr , bas ovako .

Kada vezbas pazi da su intervali izmedju tonova jednaki , vezbaj picking ( gore , dole gore dole ) , prvenstveno vezbaj na clean ili nemoj gitaru u pojacalo nikako ukljucivati ( tako ja vezbam ) i najvaznije imaj volje i budi uporan . Ja kada na trenutak izgubim volju znaci na jedan dan , pustim sebi No boundris i saslusam i dobijem moral jer kazem sebi " I ja bih mogao celu odsvirati za koju godinu " i nastavim .

 

Ako budes uporan mozes veoma brzo napredovati tj za godinu vec mozes svirati nesto brze ako to zelis icon_smile.gif . Vezbaj vibrato , bending , sweap , taping ali sve u svoje vreme . Za pocetak predlazem da savladas pentatoniku preko celog vrata , blues skalu , chormatic jer ja sam tako vezbao ili sebi sklapaj sebi vezbe . Ja u poslednjih moze se reci godinu dana sam sebi pravim vezbe . Sklopim par tonova iz skale koji su mi teski za odsvirati znaci najdem ih na vratu i vezbam.

 

Najvaznije je da ne bezis od onoga sto ne mozes odsvirati tj. ne ostavljaj greske iza sebe nego ih popravi . Sklopi sebi neku vezbu tako je najbojlje ali neka je u skali naravno .

 

Mrsko mi vise pisati

obavezno download metronom

Share this post


Link to post
Share on other sites

Verovatno im niko nije pokazao kako se pravilno drzi djitra na vreme icon_smile.gif

 

Ovo me je podsetilo na onu scenu u Simpsonovima kada Bleeding Gums Murfy kaze onom slepom crnji dzezeru That's not a saxophone, that's an umbrella na sta mu ovaj odgovori: You mean to tell me that I've been playing an umbrela for 63 years?

 

Yeah, we all thought it was funny icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedno prosto pitanje koje me zanima vec dosta dugo:

 

Kada sviram atificial harmonic (frazolet?), koristim palac da prigusim zicu, i sve je to lepo, ali to mogu da radim samo na downstroke-u. Sta da radim ako hocu da odsviram frazolet na upstroke-u?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedno prosto pitanje koje me zanima vec dosta dugo:

 

Kada sviram atificial harmonic (frazolet?), koristim palac da prigusim zicu, i sve je to lepo, ali to mogu da radim samo na downstroke-u. Sta da radim ako hocu da odsviram frazolet na upstroke-u?

fLazolet icon_da.gif

 

To sam i ja jednom pitao na ovoj temi cini mi se.

 

Moraces da izvezbas da koristis kaziprst na isti nacin na koji koristis palac kada izvodis harmonik downstrokeom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

fLazolet icon_da.gif

 

To sam i ja jednom pitao na ovoj temi cini mi se.

 

Moraces da izvezbas da koristis kaziprst na isti nacin na koji koristis palac kada izvodis harmonik downstrokeom.

sa kažiprstom će ići malo teže, ali osim svoje bogom dane namjene da čini ovo evotigana.gif sredji prst se odlično primjenjuje i u svrhu AH-a

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedno prosto pitanje koje me zanima vec dosta dugo:

 

Kada sviram atificial harmonic (frazolet?), koristim palac da prigusim zicu, i sve je to lepo, ali to mogu da radim samo na downstroke-u. Sta da radim ako hocu da odsviram frazolet na upstroke-u?

Pošto se ionako taj A.H. svira kao neka vrsta naglaska, znači, ta nota će ionako trajati, nema ni potrebe da ga sviraš upstroke, tako da ja i nisam video nikad nekog gitaristu koji svira A.H. upstroke.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izvinjavam se zbog delimičnog OFF-TOPICA!!! biggrin.gif

 

Ja AH sviram ISKLJUČIVO upstroke.

To je zato što sam basista i sviram prstima. icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

meni je neviđeno teško uraditi ah prstima na basu

odradim je sve to palcem kako i treba, samo što odgovarajući ton dobijem svaki treći put

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne koristim palac pri dobijanju AH. Način na koji ih dobijam podseća na onaj koji Billy Sheehan objašnjava na svojoj video školi, ali ja recimo nokat uopšte ne koristim, osim u izuzetnim slučajevima. I treba zaista dobro da poznaješ i osećaš instrument da bi svaki put pogodio u milimetar gde treba da ga "pinčneš" icon_wink.gif

 

Krajem leta sam pazario nov bass, i tek nedavno sam se dovoljno upoznao sa njim da mogu na njemu da proizvedem sve AH koje želim. Takođe ti je bitan i magnet koji koristiš. Što je magnet bliže vratu, veća je verovatnoća da će neka mrtva tačka oscilovanja žice da se nađe tačno iznad njega, pa su magneti pored kobilice generalno zahvalniji za AH od onih dalje od nje. Meni je na Precisionu najteže dobiti AH, a tu gitaru imam najduže...

 

Stvar vežbe. No, koja budala će sedeti i dva sata vežbati samo harmonics-e???

 

Ja sam svojevremeno dok sam bio još mlad, vredan i vrlo sistematski nastrojen, odvajao barem sat vremena (od min. pet, koliko mi je tada trajala sesija vežbe) samo na NH, i AH...

 

Cheerz! pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

momci evo vam malo vezbe za dotichni flazolet...Symphony X - Inferno(Unleash the Fire), tachnije samo glavni riff

 

btw. poshto sam novi...da se predstavim : zovem se Vuk, sviram gitaru (Ibanez JEM 7dbk) 2 godine(po 5-8 sati na dan), a zavrshio sam nizu muzichku(violinu). Ishao sam na 6 chasova kod Baneta Jelica, dok ga nisam zajebo, ne ozbiljno(nisam hteo da ispadnem egocentrichan)...ali lik mi je stvarno pomogao dosta

 

cheers!! pivopije.gif

Edited by shreddlord

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...