Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

ne lupaj.... nemoj da ti ja pokazem sta je pozitivan spam

 

Izvod iz Dusanovog Zakonika:

 

Onaj koji pocne da prica o Operi i njenim belim prugama na temi o tehnici sviranja gitare, da dobije 15 bicem, a onaj koji ga podrzi u spamovanju da se ozeze

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Evo posto sam ja daleko od profesora gitare, jos dalji od video skola a po najdalji od ADSL tehnologije, postavicu jedno pitanje.

 

Kako svirate ovakav Arpeggio:

 

--------------------5-10-5----------------------
-----------------7----------7-------------------
--------------7----------------7----------------
-----------7----------------------7-------------
------5-9---------------------------5-9---------
------------------------------------------------

 

Da li se stavlja 3 prst preko praga 7 na zicama H, G i D ?!? Ako tako uradim pravim buku tonovi se ne cuju cisto sa distorzijom, da li me kapirate? A ujedno ne vidim drugaciji nacin da se ovo odsvira. Mozda radite mute dlanom? To bi bilo malo teze.. Ne znam. Help!

 

Jedan gitarista (profesor) mi je rekao da uopste ne koristim takve modove arpeggio-a, ali se takve stvari prozimaju kroz mnoge pesme, uostalom ne zelim bezati od problema.

Edited by Nazzgul

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Nazzgul

 

Da. Drugim prstom se to svira u vecini slucajeva, ako imas izuzetno dugacke prste mozes i trecim, onda moras malim prstom veliki 'stretch' da uradis.

Vezbom se postize da zsve zvuci prilicno ok. Desnom rukom mutiras odsvirane zice ali i levom. Experimentisi.

 

pivopije.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo posto sam ja daleko od profesora gitare, jos dalji od video skola a po najdalji od ADSL tehnologije, postavicu jedno pitanje.

 

Kako svirate ovakav Arpeggio:

 

--------------------5-10-5----------------------
-----------------7----------7-------------------
--------------7----------------7----------------
-----------7----------------------7-------------
------5-9---------------------------5-9---------
------------------------------------------------

 

Da li se stavlja 3 prst preko praga 7 na zicama H, G i D ?!? Ako tako uradim pravim buku tonovi se ne cuju cisto sa distorzijom, da li me kapirate? A ujedno ne vidim drugaciji nacin da se ovo odsvira. Mozda radite mute dlanom? To bi bilo malo teze.. Ne znam. Help!

 

Jedan gitarista (profesor) mi je rekao da uopste ne koristim takve modove arpeggio-a, ali se takve stvari prozimaju kroz mnoge pesme, uostalom ne zelim bezati od problema.

To što ti je rekao Dersu. Inače za mute-ing desnom rukom je bitno da provedeš puno vremena vežbajući da kako ti ruka ide s trzalicom nadole, uvek bude pod tim uglom da mesnati deo dlana kojim i inače prigušuješ tačno prigušuje onu susednu žicu koju si pre toga odsvirao, to je cela fora. Da se dobije taj osećaj treba neko vreme, jer malo samo pomeriš na jednu stranu i zvoni ti prethodna žica, a ako preteraš prigušio si i onu koju upravo okidaš. Radi sporo pa posle tek ubrzaj kad je sve čisto i jasno, na malo većoj brzini to nije moguće uvežbati pa ne žuri.

 

I promeni profesora, ovo je jedan od najčešćih šejpova za arpeđa, bar kad je reč o heavy, rock svirci.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepo ti je rakao profesor - nemoj da vezbas te modove arpedja. Kad pogledas i sta ce ti. Nisi rekao koliko dugo sviras, ali pretpostavljam da nisi toliko dobar (kad vec imas ucitelja) da mozes vrlo lako da uklopis ovaj arpedjo u svoj stil. Mislim, ako me kapiras, i ostatak tehnike mora da bude u odnosu sa tim arpedjom.

 

Probaj da sviras A D i Fis sa domalim prstom, prethodno ga dobro zagrej i istegni,( kao i ostatak ruke ), da ne bi posle patio. Sviraj cele note na 50 bpm za pocetak i trudi se da ti domali bude savijen na spolja, tako da kada okines A (vrhom prsta), D ces okinuti negde na sredini, a za Fis tu malo posle zgloba. Esencija i jeste u tome da naucis ove tri note, ovo ostalo je posle lako, to verovatno vec i znas. I pokusaj da sviras ovo i da svipujes ove tri note ( sve na dole ), bice ti lakse, a i brze, ali isto kreni od najnize brzine na metronomu, da bi uhvatio svaki mikropotez kako treba, i napravio sound kakav treba

Edited by Ikhabot

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepo ti je rakao profesor - nemoj da vezbas te modove arpedja. Kad pogledas i sta ce ti. Nisi rekao koliko dugo sviras, ali pretpostavljam da nisi toliko dobar (kad vec imas ucitelja) da mozes vrlo lako da uklopis ovaj arpedjo u svoj stil.

Pokušavaš da postaviš teoriju da je glupo da se nešto uči ako to već ne znaš? Mislim, početnici NIŠTA ne mogu da uklope u svoj stil jer ga i nemaju, pa po toj logici ne treba ni da vžbaju uopšte. orangelistening.gificon_razz.gif

 

A ovo je jedan od osnovnih šejpova za arpeđo i ako neko želi da vežba sweep-ing, upravo se kreće sa ovim, ili sa recimo Am arpom u XII poziciji... Ako mu je lik rekao da to ne koristi, definitivno ne vidim šta bi drugo koristio umesto toga. Ako se nešto nisu skapirali pa je ovaj mislio na to da ovaj vežba nešto drugo onda kao ajd. Ali mislim da su ovi arpovi generalno dobri za vežbanje, čak i za ljude koji ne znaju toliko mnogo jer zahtevaju veliku koordinaciju leve i desne ruke i unaprede tehniku prigušivanja poprilicno. Ne vidim zašto ne bi to radio.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi ne kapirate me. Gore sam fino rekao da sam daleko od profesora, video skola, ADSL-a,..i tome slicno.. Nemam nikakvog profesora. Samouk sam. Tog free profesora (gitaristu) sam pitao preko maila, kao sto sad vas pitam ovde za isti ovaj problem. Odkud ja s tim covekom na mail-u, duga prica, a nije ni bitna..

 

Mogu da mutiram tonove kad spustam na dole, al vracanje na gore mi nikako ne ide. Posto trzam na gore (kad vracam gore naravno) desna ruka se blago iskrivi na gore, tako da u tom polozaju ne mogu da prigusujem tonove.. Kapirate? Mozda treba ruku da drzim bas kao i kad spustam areggio na dole, al to je malo ne zgodno.. A?!?!

Edited by Nazzgul

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Dushan S

hm, ima logike u tome sto pises, ali ipak cu se drzati stava da covek treba da vezba nesto prostije, ali ako zeli da vezba ovo, sto da ne? Dao sam mu savete, zar ne? Ja za bolje ne znam i hteo sam da pomognem koliko umem. Mali savet iz prvog pasusa moze da shvati kako hoce, to je samo moj stav , pa sam hteo da ga podelim sa njim i sa svima koji citaju pivopije.gif

 

 

@Nazzgul

Covece ne radis nista pogresno, slobodno vezbaj sa desnom rukom iskrivljenom na gore u povratku. Samo pazi na levu i ono sto sam napisao.. naime ako savladas one tri note na sedmom pragu da hvatas domalim (ili srednjim) lepo, i to sa prstom iskrivljenim na spolja, onda ne moras nista da prigusujes. bez obzira posle koju tehniku da koristis sa desnom, imaces cist zvuk bez zujanja i zvonjenja. Ali nemoj da se zavaravas da se to uci mesec dana... Ima da se pomucis dok sve to lepo ne legne kako treba - sto znaci samo za to da odvojis jedno 3-4 meseca svaki dan po sat vremena, da bi doterao do nekog solidnog tempa (da mozes da ga sviras kako hoces uzduz i popreko icon_wink.gif )E pa sad ti vidi- izbor je na tebi, ako zelis da se mucis toliko samo za ovo tj. ako je to tebi bas neophodno i vredno truda samo napred i srecno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Samo pojasni kako ga to drzis prema spolja?! Odizes ga sa zice koju si trenutno odsvirao? Mogao bih to koristiti samo pri vracanju.. na dole mi ide fino sa palmom biggrin.gif

Edited by Nazzgul

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ide mi ovako, sa odizanjem prsta sa odsvirane zice, samo pri vracanju. Sa palmom nikako ne mogu da mutiram kad se vracam odozdo. Eto sviracu ovako, ako nije pogresno?! Uostalom koliko vidim ne postoji ustaljeno pravilo svako svira kako mu odgovara tj kako mu je lakse..

 

Ne znam zasto uopste postavljam (glupa) pitanja kad sve sam provaljujem icon_razz.gif

 

No dobro, moram naglasiti da mi je podrska jako bitna! Jer kad mi je onaj Peter Volgh reko da ne koristim ovaj shape arpeggio-a, stvarno ga nisam ni pokusavao da savladam.. iako sam imao ideje kako bih to mogao da izvedem.

 

Eh kakav je bedak biti samouk..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogu da mutiram tonove kad spustam na dole, al vracanje na gore mi nikako ne ide. Posto trzam na gore (kad vracam gore naravno) desna ruka se blago iskrivi na gore, tako da u tom polozaju ne mogu da prigusujem tonove.. Kapirate? Mozda treba ruku da drzim bas kao i kad spustam areggio na dole, al to je malo ne zgodno.. A?!?!

Kapiram te, mrzelo me da pisem malo podrobnije. Esencijalno je da koristis obe ruke kod mutiranja nezeljenih zvukova. Leva ruka generalno prigusuje iste kod pomenutog arpedjo zahvata. Cilj je da tako uvezbas levu ruku da nekako 'gmize' iznad te pozicije. Kad treba da odsviras konkretnu notu iz sekvence blago (ovlas) ali brzo pritisnes zeljeni prag i brzo ga pustis (ali ne sklonis ruku sa pozicije, vec i dalje 'lebdi' na zicama. Stavise dodiruje ih i tako mutira. Ako ih preterano ovlas dodiruje onda na odredjenim pozicijama dobijes nezeljeni (u ovom slucaju) harmonik iliti flazolet.

 

Znaci sinhronizacija izmedju leve i desne ruke. Vezba, prosto. Kad ovladas pocetnim detaljima, experimentises dalje sa egzekucijom jer mnogi elementi igraju igru u finalnom efektu (boja tona, vrsta gitare, na kom si magnetu trenutno, koliko gaina, kakve zice). Samo ti vezbaj brajko satima, danima, mesecima i da vidis rezultate. Jednog dana ti to postane normalno i picis dalje na druge radne zadatke icon_da.gif .

 

pivopije.gif

 

A sad najkonkretnije: najveci zajeb u toj poziciji je upravo egzekucija A,D i F# na sedmom pragu D, G i H (iliti B po amerski) zica, respektivno. Obicno se kako rekoh svira srednjim prstom leve ruke i to tako da ti clanak srednjeg prsta, onaj vrhovni sa jagodicom, prelazi preko sve tri zice i u zavisnosti u kom smeru trenutno okidas, nadole (navise u skali) ili nagore (nanize u skali), srednji prst ti radi kao sto su nasi stari nekad koristili upijac za mastilo posle pisanja pisma na papiru. Iako tvoj clanak nije bas u obliku nekog polumeseca (kao upijac za mastilo) shvatices ideju ako samo posmatras malo upijac u akciji ph34r.gif .

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hvala breate! Mnogo mi je pomoglo to so si rekao da koristim drugi (srednji) prst umesto treceg. Mnogo je lakse tako. Mada mi drugi prst nije navikao da preklapa vise zica kao sto su prvi i treci (bare hvatovovi,..), al eo red je da se i on navikne biggrin.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

najlakse ces to da naucis, (a vec si i sam poceo da izvaljujes) tako sto ces da svaki od tih poteza pri sviranju te tri note da odsviras toliko sporo da mozak ima vremena da apsolvira upravo taj jedan jedini nacin da se to odsvira, jedan jedini nacin koji tebi, tvojim prstima , nacinu sviranja, gitari itd... odgovara. Dakle metronom u ruke i na posao musik19.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

drugi (srednji) prst umesto treceg.

Licno koristim i treci prst za taj spomenuti oblik egzekucije. Pogotovu u visim registrima gde stretch nije preveliki, stavise zgodnije je neki put koristiti treci prst. A i gotivim Gilberta iz omladinskih dana, njegovih i svojih .

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

E aj sad jedno pravo lejmersko pitanje: Koja je razlika izmedju MODOVA skale (Dorski,Jonski, Miksolidijski itd) i POZICIJA skale? Kao mislio sam da znam ali sve mi je nekako nejasno... Aj verovatno ima x ljudi koji znaju,ali molim vas dajte neko objashnjenje za debile!!! (potrebno mi je! wallbash.gif ) Hvala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok i sad ako sviram pattern za C-dur na npr. petom pragu,sta ja u stvari dobijam,jer C skala ne moze da pocne iz A jel tako? I sta znaci "C-dur skala ima 4 pozicije?"

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako sviras cdur tonalitet ( pretpostavljam da mislis na tri note po zici) na V pragu (E zice), onda ti je to eolski modus jer sviras od A do A. To je VII pozicija, barem onako kako sam ja ucio, ako neko zna drugacije slobodno neka me ispravi. Ostale note (ako ides do kraja do gornje E zice ) nisu dovoljne da zavrsis trecu oktavu tako da stajes na D. Ovo moze da bude korisno ako sviras neku progreesiju recimo Amol, pa Dmol, (po Cdur skali tj. tonalitetu) pa mozes da sprzis neki run nagore i zavrsis na D kada bude prelaz u D ( i jos mu ga malo das po sirokom vibratu na D da dobije karakter icon_wink.gif

 

U principu, ja ne znam sta znaci Cdur sa 4 pozicije, ja sam se naucio da je pozicija isto sto i stupanj skale po kojoj sviras, znaci ako sviras u II poziciji Cdur skale, onda je to dorski modus, i sviras ga iz D, sa X praga E zice, ili V praga A zice ( ako pricamo o tri note po zici ). Ako pricamo o svim mogucim nacinima da se odsvira durska skala mozes je svirati svuda na vratu polazeci od kaziprsta, srednjeg prsta i malog prsta i to su ti tri osnovna paterna durske skale koje treba nauciti napamet. Ako koristis uglavnom alternate picking i shreding tehniku onda mislim da se krece uvek od kaziprsta i srednjeg prsta, jer je tako najpravilnije svirati paterne od "tri-note-po-zici".

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To Ikhabot

 

Hvala! Ovo ce da padne jedan copy/paste pa u word fajl!

 

Pitam se kako te ne mrzi da kucash sve ovo ali mislim da moram da iskoristim tvoju predusretljivost mrred.gif

 

Dakle za svaku skalu ima drugi patern,u zavisnosti od toga koliko povisilica ima?

I ako hocu prvu poziciju neke skale onda pocinjem od I stupnja na shestoj zici i zamenjujem u patern "tri po zici" npr umesto F stavim Fis?

Edited by Words Of Steel

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne, nije bas tako... Isto kao sto kreces i Cdur skalu od VII praga, isti patern ces krenuti i npr. ako sviras Gdur skalu od III praga, a povisilice ce same da se uklope. Za sve durske skale su isti paterni - sto je i logicno. jedino moras da naucis napamet sedam razlicitih paterna za moduse, i ti oblici se uvek ponavljaju isto bez obzira u kom si tonalitetu ( samo sto jonski uvek kreces od root note ).

 

 

Ako hoces prvu poziciju neke skale krenes od root note te skale, i sviras jonski modus.

Edited by Ikhabot

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Words Of Steel

 

Ti ovde ocigledno mislis o prstometu kad pricas o 'pozicijama'. Sve sto Ikhabot rece stoji. Spomenuo ti je cak i pozicije. Pozicija ima vise od cetiri ali u zavisnosti od toga koji stil muzike je objasnjen u datom 'udzbeniku' ljudi se ogranicavaju na ovaj ili onaj nacin. Na stranu sto, kako rece Ikhabot, u medjuvremenu smislise i modernije prostomete od onih 'klasicnih', namenjene prevashodno modernim djitristima (sto rece, tri note po zici, mada neki koriste i cetiri, a la Alan Holdsworth). Tih pozicija (3 note per string) ima naravno koliko i osnovnih intervala (ziben iliti 7, usko povezano sa modusima). Proguglaj malo o tome (scale fingerings for guitar).

 

Late.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...