Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

Timber jeste boja tona, tacnije to su (alikvotni) tonovi koji se cuju zajedno sa glavnim tonom, ali umesto da ih razazna, ljudsko uho ih cuje samo kao boju glavnog tona. Svaki instrument ima razlicite harmonike koji dopunjuju glavni ton, pa se zato cuju drugacije.

 

Zato Hi-Fi uredjaji sviraju frekvencije od 20Hz-20000Hz. Ne zato sto stvarnp postoji neki instrument koji moze da svira toliko visoke tonove (frekvencije) , vec zato sto se uglavnom timber nalazi u gornjem registru, tako da se moze cuti kakva ZAISTA ima zvuk npr. akusticna gitara, flauta, violina i dr. Ako se preseku frekvencije do 15Hz recimo cuce se ton, ali nece boja, i bice nekako plehano.

Edited by Ikhabot

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Taj Petrucijev Music Man tesko da mozes ovde da nadjes nov. Ja je licno nisam svirao, ali moj ortak jeste i kaze da ubija. Bio je jedno vreme ovde na berzi oglas, neki lik je prodavao.

Ali imaj na umu da u Petrucijevom zvuku veliku ulogu igra i Mesa Boogie icon_da.gificon_da.gif

Poenta moje price:

Nije sve u gitari, ima nesto i u pojacalu icon_smile.gificon_smile.gif

Mada bi i ja tako rado posedovao tog music man-a icon_da.gificon_smile.gif

Edited by demarko

Share this post


Link to post
Share on other sites

E sad sam tek primetio, mozda sam se zajebao, ne znam sta je Petrucci svirao u tom 'rock discipline' periodu moguce i da je to onaj njegov ibanez koji je svirao pre music man-a

Bilo kako bilo, stavka se mesom i dalje ostaje icon_da.gificon_da.gif

Edited by demarko

Share this post


Link to post
Share on other sites

@AleksandaR

 

Kad si takav mangup i dobijas sve iz USA, pronadji onda linkove sam mad.gif .

 

@demarko

 

Na DVD verziji Rock Discipline ima i deo gde Petrucci trabunja o svom novom Music Man JP modelu. Originalno, naravno, sve je bilo snimljeno na Ibanez JPM-1 i JPM-7.

 

Malo sam se odobrovoljio laugh.gif . Evo link za sedmozicnu a la JPM-7 (koji se u stvari nikada nije ni pravio serijski).

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

a propo pertucijevog ibaneza:

svako ko uzme tu gitaru u ruke se iznenadi. ljudi ocekuju shred gitaru, a ono - cvrc. icon_smile.gif vrat deblji i cudniji, nekako "iznenadi" coveka kad ga prvi put proba, verovatno zbog oblika vrata i eXXtra large jumbo pragova. icon_smile.gif ne znam na kakvom setup-u petruci svira, ali dzitra nije pravljena da se lako svira sa spustenim zicama vec da da masnu distorziju u nizim registrima. icon_smile.gificon_rockdevil.gificon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na tom JPM-100 P1 (dva tri cetir) je JEM vrat u stvari, samo sto je za 1mm cirka uzi i kod nut-a i kod 22 praga. Profil je isto vrlo slican. Gitara se da nastelovati vrlo fino (citaj nisko i svirljivo) a distorzija potice iz Air Nortona i Steve's Special magneta (pribodenog u Boogie-jev kaskadni preamp gain dizajn, i violina bi tu imala havarija distorziju).

 

Petrucci je to nabadao u Mark IIC+ i Mark IV svojevremeno. Za manje gigove i klinike je koristio Tri-Axis (MIDI programabilno Boogie predpojacalo, cevas naravno).

Share this post


Link to post
Share on other sites

hmm...

meni su pod rukom vratovi JPM 100 P3 i JEM totalno razliciti a svako ko je probao P3 je odmah imao neki komentar na vrat. icon_wink.gificon_smile.gif

 

p.s.

if ((nisko) && (svirljivo)) {
    ton = null;
} else {
    ton++;
}

 

icon_smile.gificon_smile.gificon_smile.gif

 

pivopije.gif

Edited by imaginos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa jes', rekoh, malo se profil razlikuje. Fizicke razmere su prakticno iste ali to 'meso' profila cini cuda u smislu percpecije. A i pragovi su 6100 i 'bruseni' (polirani tako da dobiju kao stari Les Paul Standard, cetvrtastu krunu umesto zaobljene, jaaaaaaako bitna razlika u 'feelu'). JEM ima 6105 pragove. Sto se visine zica tice, jednom kad podignes iste taman toliko da ne zuje vise, ton se ne menja. Menja se tehnika.

 

Neki momci dizu zice vrlo visoko sto im omogucava (uglavnom ritam djitristi redje i bluz djitristi) da opauce neki akord iz sve snage iz bilo kog ugla. Onda rade 'helikoptere' i slicne marifetluke. Isti ZVUK se da postici na nizem setapu ali drukcijom tehnikom. Strogo kontrolisanom tehnikom. Tu nema divljanja i sviranja van kontrole. Neki ljudi doduse vise vole onaj prvi pristup, nekako im sviranje citavim telom i bicem vise prija. Mislim da nema nekog strogo definisanog pravila, ko sta voli nek izvoli.

 

Na temu zica i pragova :

 

"For general reference, the different fret sizes only have advantages if your willing to change your playing style. For instance, a jumbo, the 6100 fret wire will inherently give you better sustain, tone, bending and ease of playability, this is because your fingers aren't bottoming out on the fingerboard, you don't have to press as hard to fret a note or chord and in turn it's easier to play all the way around. The down side is that you need to adjust your playing style especially if you are used to playing a smaller or vintage fret, you'll tend to be heavy handed at the outset so your notes will be sharp and out of tune, the action will also feel a bit higher because your used to feeling the fingerboard as you play, but as you get used to the wire you will notice the ease and speed in which you play. So to wrap this up, if you want these advantages which I've listed above you'll have to make some sacrifices. If you've been playing a small fret all your life and you feel comfortable don't change it will only frustrate you, if your looking for something new without going to the extreme step up to a fret that's only a bit taller like the 6105."

 

Licno, ne pamtim vise kad sam presao na 6100 pragove (brusene naravno ph34r.gif ) tako da sam zaboravio koliko je drugim ljudima cudan taj neki novi osecaj (a la JPM100-P/1/2/3/4). I profili vratova na mojim djitrama su vrlo slicni JPM-u s tim sto ga onda majstor picani letnji dan do podne laugh.gif .

 

P.S. Petrucci koristi (kao i mnoooogi drugi, vecina u stvari modernih ritam/solo boraca) najnizi moguci setup. Znaci sto nize, a da ne zveci (kad zveci gubis sustain, samo zvecanje se na ultra masivnim distorzijama i ne cuje u ludilu).

Los li mu je zvuk icon_rockdevil.gif .

 

For your viewing pleasure, 6100 Jumbo:

 

user posted image

user posted image

 

More jumbo, ali drugi, stari vrat sa druge djitre. Hmmm, ne znam vise ni di je.

Ovoga puta ultra izbruseno. Can you say 'jumboooooooo'?

 

user posted image

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ocistio je pre nedelju dve, ovo su stare slike. Mada, opet ista stvar, jebi ga svira se levo desno, dolaze ljudi, jedu burgere pa se onda pri'vate djitre.

 

Ne mogu vise da se svadjam sa musavom ekipom laugh.gif .

Kako su nekulturni ti Amerikanci.... icon_smile.gificon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja jos uvek nisam cuo/video/probao gitaru ciji je vlasnik namestio previsoko zice tako da ne mogu da sviram, ali sam 100 puta probao gitare koje su preniske i tandroljaju, mada ih ljudi i ovako sviraju kroz tesku distorziju tako da to tandrkanje moze samo da "doda" taj metalize filing. icon_wink.gif nista gore od niskih zica, pa jos osmice. icon_smile.gif

 

takodje nema spora da postoji granica iznad koji nema smisla podizati zice, ali stoji cinjenica da je amplituda oscilacije zice najveca na samom pocetku, prilikom trzaja, i da bi bilo dobro da cak ni u tom trenutku zica ne udari ni u sta jer ako samo malo zakaci na pocetku, sustain se smanjuje. btw, bending na preniskom setapu ume da me nervira vise od kabla koji prekida. wallbash.gif

 

sto se petrucija tice, zvuk mu je keva, ali kroz ona pojacala, sto ti kazes, i violina bi zvucala ko zver. icon_smile.gif ali, sto se tice blekmura, na primer, izmedju zica i praga na njegovom stratu moze da se gurne prst icon_smile.gif a ton je opet keva.

 

mada opet, svako ima "svoj put u socijalizam". ja volim kad su zice visoke toliko da jak bending i na visim pragovima moze da se cuje bez zvrdnanja.

 

poz pivopije.gif

Edited by imaginos

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jel sam ja jedini ovde koji misli da Petrucci-jev zvuk nije baš sjajan? Tačnije slušam baš juče Train Of Thought (čuj slušam, meni je taj album dosadan, nego puštao neke albume redom da čujem par detalja oko produkcije). Slušam taj njegov pokušaj Dž Dž-a. Brate. Ajd što je produkcija mrljava, ali se umesto udarca kod denfa čuje bukvalno kao da se guši zvuk, nema lepo dž dž nego umpf umpf. Sve razmazano i nedefinisano. Pustim par stvari iz Andy Sneap produkcije, tipa Soilwork, Arch Enemy. Brate, zubi mi ispadnu. Pustim ovaj novi Dream... Kao malo bolje od Train-a, ali zato što je gitara u midlovima pa mora da izlazi. Pustim poslednji clawfinger. Brate. ZVUUUUK. Kad udari rif, zubi mi se klate.

 

Elem, ili sam ja postao prevelik metalac, ili ne znam šta, ali taj Petruccijev zvuk koji sada fura mi je tako gnjecav da bih upucao nekog iz puške sa tupim metkom da mi izađe ikakav nosač zvuka sa takvim zvukom gitare. Btw i bubanj mi je jako neizdefinisan na ta dva albuma, ali gitara mi je specijalno nesimpatična. I uopšte tačnije ne kapiram čoveka. To je jedan od retkih ljudi koji je uspeo da napusti Ibaneze i uzme poštenu gitaru i da ima gluplji zvuk. Nije poenta čak ni da li je bolji, jer jeste bolji, ali je gluplji... Kao da slušam Steve Morsa ili Lukather-a koji je greškom dodao malo više gain-a. Čak i izgleda kao penzioner na bini. Ništa ne kapiram. Pustio sam nedavno onaj stari DT koncert u japanu iz 90-neke, brate, gitarista, mlati kosom, svira, besan je, ljut, prasići skviče u zadovoljavajućem broju sve u redu. Jedino što je i dalje jako tačan i pedantan kad svira, ali to mu dođe maltene kao mana umesto kvalitet sa obzirom da svira dosadno, premotao sam pola DVD-a sa G3 u Japanu, gledam ga svira, a ništa se ne dešava...

 

A baš mi žao, meni se generalno sviđalo kako je svirao na početku, kao Vai Satriani Gilbert nasleđe, ali kao, malo tera stvari napred, intelektualac kobajagi. Meni je to bilo gotivno.

 

Inače ja nešto nisam srećan ni Music Man-ovima. Jako dobra definicija tona, kockast, izlazi napolje iz kakve god matrice i buke, kao sve super, ali mi svi isto zvuče, i jako mi je "suv" zvuk, hladan. Lukather mi je isto 100 puta bolje zvučao sa Valley Arts-om nekad, nego sad. Jedino mi je Morse ok, ali ajd, na njega sam se navikao, imao je uvek takav zvuk i to je on, on i svira tvrdo, ništa legato, samo ton udarac trzalice i presence.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...