Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

Ali, zašto bi zadržavao prst na susednoj žici? To do sada nikad nisam koristio.

Kakav se efekat time postiže?

Nije baš stvar u zadržavanju. Razlika je da li prevlačiš vrhom prsta preko žice (pa ti se logično onda prst zaustavi na onoj sledećoj, iznad one koju si odsvirao) što daje mekan, topliji ton sa manje izraženim atakom, ili uslovno rečeno čupaš žicu vrhom prsta prema spolja što daje oštriji, agresivniji ton. Znači, boja tona.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pitanje za sve muzicare, mozda je malko debilno ali, boze moj.Od skoro se bavim problematikom teorije gitare pa mi nije jasma razlika izmedju arpedja i sweep pickinga.Inace preporucite mi neku od osnovnijih skala da vrondjam, trenutno vrtim Am i pentatoniku minor ali bi da napredujem :muzicar:

 

 

Tanx

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://en.wikipedia.org/wiki/Arpeggio

 

http://en.wikipedia.org/wiki/Sweep_picking

 

Sweep picking je tehnika sviranja gitare (i jos nekih zicanih instrumenata), arpedjo je nesto sasvim drugo. Arpedjo ti je praktichno rastavljen akord koji se svira notu po notu, a sweep picking je tehnika s kojom se obichno sviraju arpedji. Searchuj na Youtube-u da vidish primere sweep pickinga.

Edited by ogisha007

Share this post


Link to post
Share on other sites

Od skoro se bavim problematikom teorije gitare pa mi nije jasma razlika izmedju arpedja i sweep pickinga.Inace preporucite mi neku od osnovnijih skala da vrondjam, trenutno vrtim Am i pentatoniku minor ali bi da napredujem :muzicar:

Tanx

 

 

 

1 : Ovde, na ovom forumu, pronašao si teoretičare gitare.

 

2 : Tako da ovde pravih gitarista nema.

 

3 : Ovde su paljevine koji bljuju klincima gluposti oko pentatonike i arpeđa.

 

Budete li slušali njih završićete U NAJBOLJU RUKU kao šrederi. Međutim, u najvišem broju

slučajeva postaćete matorci koji, kada im klinci pozajme gitaru, pokušavaju da se sete arpeđa.

Kreativni ljudi ne govore o "strukturi gejna", "svip pikinzima" i ostalim sranjima, to su sve samo

alati da bi se ideja iz glave konkretizovala u zvučne talase. Vi ste svi robovi drvenih naprava sa

magnetima i kao takve vas sažaljevam. Ja se sećam kada sam bio mali, starijih likova koji su

rasturali malmsteen-a i te šredere, ali od njih nije ostalo ništa. Samo matore paljevine zaključane

u sobu kojima se kurac još jedino diže na "strukturu gain-a". Najbolje bendove su uvek imali oni

koje nikada ne čuješ da pričaju o tim tehničkim sranjima, jer ih boli kurac.

 

A vi klinci koji slušate ove likove -> WORST VICE = ADVICE

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hm, zar nije potrebno odredjeno tehnichko znanje da bi se jedna ideja pretocila u kompoziciju? U svakom slucaju, DA. A ako neko ima problema sa savladavanjem nekog tehnickog dela svirke, ne vidim u cemu bi bio problem da se konsultuje sa iskusnijim gitaristima. Niko nije rekao: Moras po svaku cenu biti brz, cepati arpedjo bez prestanka, moras biti Malmsteen. Naravno da ne treba robovati tehnici, vec se treba prepustiti magiji gitare, osetiti je kao deo svog tela, ali je ovo iznad bilo malo preostro.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste bilo preoštro, i kako vreme bude prolazilo lagano ćeš da prođeš tu fazu prosipanja drvlja i kamenja po ljudima koji sviraju određeni stil muzike koji ti se ne dopada. Ima jako puno ljudi koji vole takvu muziku (većinom mladih ali i starijih sve više i više kako određene grane metala koje pominješ polako postaju "klasika"). Shvatićeš da ljudi imaju različite načine da se izraze kroz neki instrument i da to nije samo pitanje od 70tih pa nadalje već kroz celu istoriju čovečanstva. I kad to shvatiš videćeš da svako ima pravo da svira onako kako želi pa da li bilo to dve note sa bendingom ili 30 nota u sweep-u, potpuno je nebitno. Ljudi imaju potpuno različite percepcije toga šta je prava muzika i ne samo to, različite percepcije o samima sebi i drugima kao muzičarima tako da je izlaganje jedne takve preoštre percepcije (koja je btw. definitivno zasnovana na nekim lošim iskustvima koje si imao) sa tvoje strane potpuno glupo jer niko neće smatrati da si neki mudrac koji govori ljudima na potpuno nevaspitan način kako se svira kao da si popio svu mudrost sveta. Budi dobar jednostavno.

Edited by Ikhabot

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste bilo preoštro, i kako vreme bude prolazilo lagano ćeš da prođeš tu fazu prosipanja drvlja i kamenja po ljudima koji sviraju određeni stil muzike koji ti se ne dopada. Ima jako puno ljudi koji vole takvu muziku (većinom mladih ali i starijih sve više i više kako određene grane metala koje pominješ polako postaju "klasika")....

 

tacno, pogledaj samo klasicnu muziku, neke najpoznatije kompozicije su toliko zeznute da nekim violinistima trreba godine vezbanja da mogu ono da odsviraju, cak takav shred danas nema ni malmsteen...

Ljudi su bili neverovatni virtuozi na tim instrumentima a mogli su lepo da odsviraju i lagane melodije, lepo... dakle gitarista treba da zna isto sto se mene tice da svira ultra brzo i precizno i polako... nema tu deljenja na shred i ta sranja.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi gitaru sviram nekih godinu dana i verujte da sam prvih 6 meseci sam cepao samo rifove i akorde.Onda mi je to postalo dosadno i onda sam navalio na neke solaze kako bi ubrzao prste.Video sam da se GOMILA solaza sastoji iz kojekakvih skala i raznih pomocnih tehnika.I onda rekoh da je red na skale i tako je pocelo.Inace sviram za sebe i veoma malo ljudi zna da sviram.Jedan od razloga jer me tako nerviraju oni likovi koji kupe gitare i vec sebe predstavljaju kao neke mlade satrianchice.A onda odes na neku njihovu takozvanu svirku i vidis kako se onaj paljevinac unosi u svaki rif, a tek kad krene sa solazom, samo vuce kaziprst sa praga na prag.90% ljudi koje vidjam da su na tom pocetnom nivou nemaju pojma ni sta su skale a kamoli da znaju da odsviraju koju.Ja se od njih ogradjujem.Ja svakim danom pokusavam da budem bolji da ucim nove stvari i polako postepeno napredujem.Citao sam one predhone postove gde Dushan kaze da su tablature bile zlata vredne u vreme kada je on pocinjao i potpuno shvatam sve.Danas je toliko medija koji vas mogu nauciti toliko toga o gitari a da i ne vidite profesora.Ipak klinci ne pokusavaju da to sto znaju unaprede vec samo se loze i sebe zavaravaju kao da su oni neki muzicari.Ljude koji nemaju pojma o gitari ili znaju da se tonovi menjaju kada se pritiska jedna pa druga zica je veoma lako zaseniti ali videti dok svirate na bini da ispod nje vam se smeju ljudi kada umesto vibrata tresete gitaru ili svirate metallicu a ne denfujete zice ili ubadate zice jednu po jednu...Uzas.

Ja se jos 'skrivam' i sam u sobi vezbam i vezbam jer necu da se i meni slicno desava.I to je to..

 

Btw i shredovanje je vezba a kompeltan muzicar mora da zna SVE.A valjda svi mi tome tezimo.

 

 

Cheers :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

@drStean

Ti si mlad i ima vremena da stekneš neku svest o tome šta je svirač. Samo polako i ne trči pred rudu. Moj ti je savet da ne vređaš ljude (barem ne javno) samo zato što sviraju nešto što se tebi ne dopada jer smo mi svi ovde (između ostalog) da bi nešto naučili jedni od drugih a ne da bi se prozivali međusobno.

 

@Trooper

Gitarista ne mora biti virtuoz da bi bio dobar gitarista i muzičar i to je dokazano kroz istoriju zar ne? Ne vidim što bi bilo drugačije kod tvog mišljenja. Pretpostavljam da si čuo za takve svirače?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa nisam ja nikog vredjao ali je on na mene krenuo veoma zustro i moram reci veoma uvredljivo a ja nisam onih kojuh se pridzavam onog 'ko tebe kamenom ti njega hlebom' i tako to.Moram da stanem u odbranu samom sebi.Mislim like me nikad nije cuo, mislim necu da kazem da nije u pravu ali ipak pricati napamet ccc.

 

 

Jao konacno nalazim mesto za neko chatovanje, malo mi je bilo glupo da pricam sta milslim o kom bendu i tako to, a i imam premalo iskustva da bi nekom odgovarao na razna pitanja.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ikhabot:

 

pa naravno da sam cuo a i ti znas da sam cuo ne znam sto me to pitas uopste...

ali generalno sa napretkom obrazovanja i svega oko nas i gitaristi su hteli da sve prebace na jedan drugi nivo pa se 80-ih pojavilo gomila tehnicki sjajnih gitarista, koje su neki nazvali shrederima ali po meni to je cista glupost... a opet to nije nikakva novost jer su slicni virtuozi postojali na violini i nekim drugim instrumentima recimo vekovima ranije...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...