Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

E ovako. Hteo bih da postavim svim gitarstima sa ovog foruma pitanje. Koje skale koristite za improvizaciju osim pentatonskih i koje se skale najčešće koriste u improvizaciji pored pomenutih? Pentatonske su do jaja ali bih želeo da proširim vidike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ovako. Hteo bih da postavim svim gitarstima sa ovog foruma pitanje. Koje skale koristite za improvizaciju osim pentatonskih i koje se skale najčešće koriste u improvizaciji pored pomenutih? Pentatonske su do jaja ali bih želeo da proširim vidike.

 

Hmm, ja cesto koristim Mixolidian koji je veoma zanimljiv ( doduse zvuci kao country muzika ) i naravno Blues a i molska harmonic skala je dosta zanimljiva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U improvizaciji kakve muzike? Stilovi su različiti i kombinacija ima milion. Čak i kombinacija različitih pentatonskih skala može proizvesti lep efekat.

 

Ako ćeš da "širiš vidike" a znaš samo pentatoniku dodaj par nota ( prvenstevno kvartu i veliku septimu u durskoj pentatonici ) u lickove dok sve dok ne proširiš vidike toliko da možeš dalje da ih širiš. To je neki duži i trnovit put gde nikad ne znaš gde ćeš da završiš ali je možda zanimljiviji za početnike koji vole da džemuju.

Lakši (sistematizovan-iji) put je da lagano prosviraš sve moduse u svim pozicijama. Tako ćeš znati gde je šta mnogo brže i imati pravilniji pristup improvizaciji.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Ti casovi su mi uvek bili smor. Sve sto sada znam nisam na casovima naucio. Ja hocu da sviram black, death i thrash a oni mi tamo prodaju fore kako moram prvo da naucim jazz, blues i slicno samo da mi uzmu pare, a black i death rifove ne mogu ni u snovima da sviraju. Ma ajde... Tek kad sam batalio te casove naucio sam stvarno da sviram ono sto mi treba. Istina, naucio sam ponesto i na casovima, ali nista sto bi mi sada presudno znacilo. Promenio sam nekoliko tih ''profesora'' i uvek mi je islo na kurac kada bi omalovazavali ono sto ja slusam i pricali kako cu ja ''da prerastem te tinejdzerske fore'' i da postanem ''ozbiljan gitarista''. Sutra malo.

 

Sto se tice improvizacije, nije dovoljno samo da gitarista zna skale, vec da ima iskustvo i osecaj. Ako mene neko pita, ja mislim da su za dobar solo, dakle za dobru improvizaciju dovoljne melodijska i pentatonska skala, i naravno arpedja. Sad ima tu jos stvari, ali mene dalje od ovoga ne zanima, jer ne soliram bas mnogo.

Edited by Hell on Earth

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vidim da nema vise teme o muzickoj teoriji pa cu da pitam ovde:

 

Razumem zasto ima 12 tonova izmedju dve oktave, ali zasto su izabrane bas te frekvencije za note koje su izabrane. Mislim da je neka referenca 440Hz, to je valjda ton A ili tako nesto. U svakom slucaju, zasto je 440Hz, zasto nije 338Hz?

Edited by Crusader

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zato sto ta ferkvencija stvara prijatan osecaj u ljudskom uhu i mozgu,tj. to su tonovi.

Sta je bilo merilo tome? Kako je moguce da svima prija ista frekvencija? Nase usi su razlicite velicine, samim tim medjusobno rezonuju malo drugacije na istoj frekvenciji. Tako mi je bar logicno. Stavise, mislim da se u nekim drugim stilovima muzike (znalci ce me vec ispraviti) kao sto su barokna muzika, koriste druge frekvencije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kontam da je to zbog konstrukcije instrumenata kod kojih ne moze da se promeni stim (duvachki instrumenti etc.), tj. mislim da je to ono shto zovu 'concert pitch'. Niko te ne sprechava da shtimash gitaru po referenci 338Hz ili 445Hz, cak na vecini stimera imash opciju kalibracije koja ti omogucava da to uradish.

 

EDIT:

http://en.wikipedia.org/wiki/A440

Znachi, to je neki standard za shtimanje klavira, violina, gitara itd. koji je ustanovljen polovinom proshlog veka.

Edited by ogisha007

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta je bilo merilo tome? Kako je moguce da svima prija ista frekvencija? Nase usi su razlicite velicine, samim tim medjusobno rezonuju malo drugacije na istoj frekvenciji. Tako mi je bar logicno. Stavise, mislim da se u nekim drugim stilovima muzike (znalci ce me vec ispraviti) kao sto su barokna muzika, koriste druge frekvencije.

Da ali ljudsko uho ne razaznaje te "fine" promene u ferkvencijama tipa 2 Hz vise-manje.

To je jednostavno tako.Ta velicina od 440 Hz je utvrdjena raznim merenjima i nije tek tako neko lupio taj ton je na toliko i toliko Hz.

Share this post


Link to post
Share on other sites

KAd su italijani pravili tonove stavili su Tri picke ispred sebe JEDNA RUZNA,JEDNA SREDNJA,I JEDNA LEPA i sad napravili skale za svaku:p Naravno vremenom je genetika postala slozenija pa su i skale postale sjebanije tako da imate hamronic molsku skalu sa tri sise:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da ali ljudsko uho ne razaznaje te "fine" promene u ferkvencijama tipa 2 Hz vise-manje.To je jednostavno tako.Ta velicina od 440 Hz je utvrdjena raznim merenjima i nije tek tako neko lupio taj ton je na toliko i toliko Hz.
Da li imas izvor za ovo ili govoris napamet? Procitaj clanak na wikipediji, "Concert pitch". Nigde ne spominju da su birali tu frekvenciju zato sto je to nekome prijalo.

 

Takodje me zanima zasto je referenca po tonu A. Sta je to specijalno kod tog tona? Uvek se citira referenca da je 440Hz "A iznad srednjeg C" ("A above the middle C"). Zasto jednostavno ne kazu koje je srednje C? To bi jos imalo smisla, posto svaki instrument ima neku srednju oktavu, i klavir je napravljen u C duru (jos jedno dobro pitanje: zasto bas u C duru?), pa je logicno da referenca za tu srednju skalu bude C. Zasto je onda to A? Evo i lakseg pitanja: sta je u stvari "srednje C"? Da li je to neko C u sredini klavira? Sta ako taj klavir ima paran broj oktava / C tonova? Sra je onda srednji ton C?

KAd su italijani pravili tonove stavili su Tri picke ispred sebe JEDNA RUZNA,JEDNA SREDNJA,I JEDNA LEPA i sad napravili skale za svaku:p Naravno vremenom je genetika postala slozenija pa su i skale postale sjebanije tako da imate hamronic molsku skalu sa tri sise:P
Aha znaci to srednje C je u stvari ton koji je ta srednja picka ispustala dok su je Italijani, nek bude tukli. :) Edited by Crusader

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mislis na http://entertainment.howstuffworks.com/guitar2.htm ?

 

Tu pise ovo:

A musical note is a tone. However, a musical-note tone comes from a small collection of tones that are pleasing to the human brain when used together. For example, you might pick a set of tones at the following frequencies:

 

264 Hz

297 Hz

330 Hz

352 Hz

396 Hz

440 Hz

495 Hz

528 Hz

This particular collection of tones is known as the major scale. Each tone in the scale is multiplied by a certain fraction to come up with the next tone in the scale. Here's how the major scale works:

264 Hz * 9/8 = 297 Hz

297 Hz * 10/9 = 330 Hz

330 Hz * 16/15 = 352 Hz

352 Hz * 9/8 = 396 Hz

396 Hz * 10/9 = 440 Hz

440 Hz * 9/8 = 495 Hz

495 Hz * 16/15 = 528 Hz

Why are these particular fractions chosen in the major scale? Simply because they sound pleasing. Listen:

Click here to hear the major scale. (At the dialog select, click "Open.")

These particular tones have been given letter names, and also word names, like this:

264 Hz - C, do (multiply by 9/8 to get:)

297 Hz - D, re (multiply by 10/9 to get:)

330 Hz - E, mi (multiply by 16/15 to get:)

352 Hz - F, fa (multiply by 9/8 to get:)

396 Hz - G, so (multiply by 10/9 to get:)

440 Hz - A, la (multiply by 9/8 to get:)

495 Hz - B, ti (multiply by 16/15 to get:)

528 Hz - C, do (multiply by 9/8 to get:)

And the sequence repeats.

The names are totally arbitrary, as with the fractions. It just turns out that they have a pleasing sound to human ears.

 

A to nije tacno. Ti razlomci definitivno nisu tek tako odredjeni. Prvo, svi ovi tonovi se dobijaju duvanjem u neku trubu na primer, kada se frekvencija udvostruci, utrostruci i tako dalje. Drugo, kada se uzme logaritam od ovih frekvencija, vidi se da su sve ravnomerno rasporedjene, posto ljudsko uvo ime logaritamsku percepciju zvuka.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest GGPERA

Pozdrav svima! Sviram gitaru vec oko godinu dana (prvo akusticnu, nedavno presao na elektricnu) i isao sam na casove oko 7 meseci pa prestao zato sto se preselio profesor a mene je mrzelo da potrazim drugog. S obzirom da sam vec 5 meseci potrosio samo skidajuci pesme odlucio sam da ocu malo da poradim na tehnici i na svemu sto gitarista treba da.... er... poradi. Tako da jel ima neko da mi preporuci neke vezbe ili da neki savet? Unapred zahvalan :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa sve zavisi shta slushash, shta ti se svidja, shta bi voleo da znash...mnogo je raznih tehnika, ne znam shta bi konkretno hteo da popravish...

 

Ja sviram godinu ipo dana i isto trenutno radim samo tehniku a za to vezhbam skale i sweep picking... To bar mozhesh ceo zvhivot da vezhbash i nikad necesh znati dovoljno dobro :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest GGPERA

Nisam upoznat sa terminima pa ne znam sta je crosspicking i sweep picking.

A uglavnom imam problema sa nekim solazama od Led Zeppelina koje bih voleo da naucim (tipa Dazed and confused, Black Dog itd. ako neko slusa LZ). A skale vezbam svakodnevno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam upoznat sa terminima pa ne znam sta je crosspicking i sweep picking.

A uglavnom imam problema sa nekim solazama od Led Zeppelina koje bih voleo da naucim (tipa Dazed and confused, Black Dog itd. ako neko slusa LZ). A skale vezbam svakodnevno.

 

Ako zelis brze da napredujes,trazi novog profu,zajebi internet i forum.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa realno sto da daje pare "profesorima" koji ne mogu da ga nauce sta znaci sweep i cross picking a kamoli nesto drugo...

batali ti te profe, nego uzmi skini par dobrih skola gitare sa neta recimo Petrucci Rock Discipline, i cao samo gledaj sta radi i skidaj, covek ima sjajnu tehniku od legata, preko bendinga i sweepa, a o alternativnom necu da pricam ludak :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...