Jump to content

Tehnika sviranja gitare


Dushan S

Recommended Posts

Sta sta?To je bas glupost...covek koji je na pocetku da gleda Petrucci-evu skolu? :)

Pa prvo se uci pentatonika,pa blues fraze,a ako dogura,mozda i arps...

Ima ljudi koji lepo objasnjavaju kod nas...

A sta je to "cross" picking?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dobra je Petuccijeva škola samo što je to za bolesnike. Ja ne mogu da odsviram one warm up za desnu ruku u onom tempu kad svira upostroke downstroke. Baš je brzo. Da ne pričam za ono kasnije. Nije to za smrtnike jbg. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ok. Ja samo kažem, da ako si gledao školu, ima deo kad pokaže pravu brzinu. Nisam siguran da li je warm up ili je baš vežba za razvijanje desne ruke, ali znam da treba da se ubiješ od sviranja da bi postigao tu brzinu. I da, jeste poenta da sviraš u 10000000000 bpm. Mislim ruka mu radi ko mašina.

Petrucci

 

Što se tiče tih škola, dobra mi je ona Gilbertova. :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

e i mene zanima sta je jebeni cross picking? De ste bre culi za to? I vidi ovog cara sto pominje tapinge sweepove i moduse a ne moz' da odsvira petrucijevo zagrevanje... I sta plujete liku profu sto ga nije naucio sta je sweep i taj cross sta god on bio, pa lik je svirao sedam meseci, sta ima i da znas sta je sweep posle sedam meseci sviranja. Au jebote, sve sviraci vrhunski...nemo niko da se uvredi poluozbiljn sam :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://en.wikipedia.org/wiki/Crosspicking

 

Inace po meni nema te video skole koja moze da zameni kvalitetnog profesora :da: ...i nikada mi nece biti jasni "igovori" nekih ljudi kako nemaju vremena ili para za privatne casove...mislim koji kurac uopste sviraju ako jebeno nisu u stanju da odvoje 10 evra nedeljno za nesto sto ih "ispunjava" i sto im (kao) toliko znaci?

Jedino treba biti oprezan kod izbora profe i to je to...dobra preporuka zlata vredi :da:

 

Dovoljno je ici samo godinu (eventualno dve) redovno na privatne casove cisto da bi neke osnovne stvari savladao kako treba i izgradio neku pocetnu, i pre svega pravilnu sviracku "osnovu" uz pomoc koje ces kasnije graditi neki svoj stil...

 

Zato je jako bitno da se pronadje dobar i razuman profesor, koji ce pre svega da se prilagodi tebi i koji nece da namece neki svoj satro "provereni i jedini nacin" i koji ce sa svim ucenicima postupati potpuno isto...evo, odlican primer za ocajnog profesora je svima dragi Bane Jelic :) ...jos uvek nisam naleteo na nekog njegovog ucenika koji zna da svira jebenu gitaru :) ...svi uglavnom samo nesto pikuju, brljaju, i sviraju neka arpedja na 7 zica, a ni jedan od njih ne zna jebenu zicu da savije :) ...a da ne pricam o vibratu, to vec polako postaje tehnika koja izumire u Srbiji :) ...nema zezanja sa Benetom, prvo Yngwie, Romeo, Petrucci pa tek onda Hendrix, Clapton, Blackmoore :) ...a da stvar bude jos gora vecina tih shredera ni taj shred ne zna da svira kako treba, tako da kada posle shvate da su protracili talenat i dragocene 2-3 godine svog zivota okrecu se teretani kako ne bi bili bedni bar na jednom polju u zivotu :)

 

Da se razumemo, ja licno najvise cenim samouke gitariste, jer takvi ljudi kad tad postanu dobri sviraci :da: ...jedini problem kod toga je sto njima treba pa skoro duplo vise vremena kako bi dostigli neki nivo u odnosu na ove koji idu na casove, sto je u principu sasvim ok ako su poceli da sviraju gitaru na vreme, takoretji od malih nogu :da: ...dok sa druge strane ovi koji su uFatili djitru sa nekih 15-16 godina nemaju taj luksuz da kroz vreme ispravljaju svoje greske, jer prosto nemaju dovoljno vremena :) ...osim ako nisu vanserijski talenti, jebiga Hendza je bese poceo da svira sa 16-17 godina, ne mogu da se setim trenutno...ali opet, i da jesu extra talentovani opet im nista ne skodi da odu na par casova kako bi jos bolje ikoristili i unapredili svoj dar :da:

 

Tako bar ja mislim... :pivopije:

Edited by Mr. Smarty

Share this post


Link to post
Share on other sites

to za profane je tacno koliko je dugacko :mad: ...bejah kod jednog, necu nista imenovati, napade me za piking pa za piking, pa dobro ajde ali ako moze posle, ja bi da sviram za pocetak,... nesto...ma ne! piking prvo, piking, jbni...kod drugog profana jos bolje: sedne gari, izvadi akustaru (dosao kod mene..fini bre covek), ja kontam: super! arbajtmahtfraj! kad , okrenu ti on korpus naopacke te kaze: 'sa'cemo malo da lupkamo ritmove...itd.' :udri: ..tako da ostah samouk.samo stvarno treba mnogo vremena.sta je bilo sa tockovom skolom?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi onog, pentatonika. Prvo se uci teorija i prstored. Harmonije i melodije, o ritmici i da ne pricam. Da sam na vasem mestu i pitam se nesto, isao bih kod klavijaturist(kinj)e, platezno sposoban, da me nauci a thing or two. W_E, npr. Tko razume, shvatiTje. A i kul je cura.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta sta?To je bas glupost...covek koji je na pocetku da gleda Petrucci-evu skolu? :)

Pa prvo se uci pentatonika,pa blues fraze,a ako dogura,mozda i arps...

Ima ljudi koji lepo objasnjavaju kod nas...

A sta je to "cross" picking?

pa donekle si u pravu samo sto petrucci tu bar 1 sat objasnjava najosnovnije stvari, pre svega, i mislim da je odlicna stvar.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazi onog, pentatonika. Prvo se uci teorija i prstored. Harmonije i melodije, o ritmici i da ne pricam. Da sam na vasem mestu i pitam se nesto, isao bih kod klavijaturist(kinj)e, platezno sposoban, da me nauci a thing or two. W_E, npr. Tko razume, shvatiTje. A i kul je cura.

 

Pomenuo sam pentatoniku kao pocetak za solo sviranje,prstored se podrazumeva,kao i ritmika(koja je mnogima manje bitna od solo sviranja,sto je greska) i ostalo sto si pomenuo(imao sam u vidu da je isao na casove godinu dana,te verovatno nesto od toga i zna).

I bolje je da pocne da uci od Hendrixa nego da krene odma' da gleda Petrucci-evu skolu(kad vec pricamo o solo sviranju,mada Jimi je koristan puno i za ritam gitaru).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Škole pomažu u onom domenu u kojem su i napisane. Znači ako neko uzme Petrucci-jevu školu naučiće da svira u tom stilu i nijednom drugom a to su sistematske shredding vežbice uredno spakovane tako da na velikoj brzini podsećaju na nešto što se zove sviranje. Petrucci je godinama vežbao sistematski teoriju (a i tehniku o čemu i piše u svojoj knjizi - kako sistematski trpa odvojeno tehničke vežbe u različite fascikle i onda na taj način ima određenu kontrolu nad onim što je već navežbao). Mogu samo da kažem da je meni jedino OVAJ savet iz petrucci-jeve škole imao bilo kakvog smisla. Shvatio sam da svaki gitarista ima svoje aspiracije i poglede na to kako bi njegov zvuk trebao da izgleda, ugledajući se na gitarske heroje prošlosti, muzičke uticaje kojima je bio izložen kao i mnoštvo drugih sitnijih faktora. Na taj način gradi sopstveni sistem - organizovani raspored učenja gitare koji je UVEK bolji od neorganizovanog, stihijskog drndanja video škola. Elem da se vratim na Petrucci-ja - da bi uspeo da napravi onakvu školu i sve što svira ima veoma jaku teorijsku osnovu. Tako da je ta škola po meni barem izuzetno napredna, dok je za početnike u izvesnom smislu "missleading" jer koliko ume da nauči početnika osnove vežbice ne daje podlogu za dalje usavršavanje što i GLAVNI CILJ bilo kakve škole. Samo pravilna upotreba različitih kombinacija video škola u tesnoj saradnji sa knjigama iz teorije muzike mogu dovesti do rezultata kakvima na kraju krajeva svi težimo a to je da postanemo dobri muzičari i gitaristi.

Ovde dolaze na scenu razni učitelji. Činjenica je da ima loših ali svi koji su iole pametni će shvatiti na kraju da je umeće sviranja i muziciranja karakteristično za svakog čoveka ponaosob i da su se prihvatili teškog zadatka oblikovanja nečije psihe u smeru koji je TA psiha zamislila a koja uzgred ni nema potpuno izgrađen stav u većini slučajeva. Dakle komunikacija sa učenikom i njegovim željama je presudna sa jedne strane a verovanje u stručnost učitelja sa druge. Mislim da je ovaj metod ipak (posebno u početnom stadijumu) mnogo bolji nego samoučenje.

Što se tiče hendrix-a mislim da je i on dosta komplikovan i za njegovo umeće je potrebno određeno muzičko sazrevanje (ne mislim striktno na tehničko). Tako da od njega ne znam šta bih preporučio osnovcima, možda neke lagane lick-ove za akustaru i lake pesme i rifove. Mislim da se dalje od toga ni ne ide u početku što se Hendrixa tiče. Svaka čast fanovima koji su ga skidali od početka ali zbog prepoznatiljivosti vrlo brzo će početi VEOMA da liče na njega jer je imao karakterističan stil tako da to ne preporučujem.

Na kraju bih preporučio dobrog profana, a ako nemate profana nađite negde na netu nešto o teoriji proučite to malo, napravite sistem vežbi na osnovu toga, pamtite šta ste vežbali, ne vežbajte iste stvari ukrug, smišljajte nove vežbe, učite pesme (ali ne previše), zapisujte bpm uvek pored vežbi i radite sve ostalo što vas čini srećnim a tiče se sviranja. Živeli

Edited by Ikhabot

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što se tiče hendrix-a mislim da je i on dosta komplikovan i za njegovo umeće je potrebno određeno muzičko sazrevanje (ne mislim striktno na tehničko). Tako da od njega ne znam šta bih preporučio osnovcima, možda neke lagane lick-ove za akustaru i lake pesme i rifove. Mislim da se dalje od toga ni ne ide u početku što se Hendrixa tiče. Svaka čast fanovima koji su ga skidali od početka ali zbog prepoznatiljivosti vrlo brzo će početi VEOMA da liče na njega jer je imao karakterističan stil tako da to ne preporučujem.

 

 

Kad sam pomenuo Hendrixa,nisam ni mislio da odma' treba da uci Little Wing i Hear My Train...Fire i Hey Joe su bas pozeljni za njega.

Sve u svemu,lepo si sve ispisao,iako si mogao to mnogo krace i jednostavnije da izneses. :zeleni:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...