Jump to content

Paganizam


Recommended Posts

da, to je istina.

nekome treba kisa, nekome treba srece u lovu. i tako dalje.

 

Po tome ispada da je paganizam slican sujeverju. Pocnes od toga da, kao na primer sportisti imas svoj srecan broj, srecnu majicu, zavezuje tri puta pertle pre nego sto istrcis na teren, a posle godina takvog zivota vremenom pocinjes u glavi da pravis slozenije sisteme i zamisljas bica koja uticu na te stvari. Tako su mozda nastali i bogovi i bozanstva, vile i drugo. O paganskoj veri slovena ne se zna previse, a to sto su razlicita plemena imala razlicite bogove ili iste ali su ih razlicito nazivali moglo bi da bude zato sto su bili bliski prirodi i sto religiju nisu koristili u politicke svrhe pa je nisu ni nametali drugima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uglavnom su se bozanstva kod svih plemena isto zvala, jedino je Perun i Proven, Prov, ali u principu je to varijacija istog imena. Isto tako imas Dazboga, kao i Dazdboga i Dajboga, ali svodi se na isto itd. A zapravo prvi verski ratovi dolaze sa hriscanstvom, jer su hriscani posto poto zeleli da nametnu svoju religiju. Tako da su huskali narode koji su primili hriscanstvo da ratuju sa onim koji nisu, dok narodi pod svojim izvornim religijama su ratovali zbog teritorije, neke vojne koristi, ali nikad zbog vere. A bilo koja religija je sujeverje, imas isto tako fudbalera koji 3 put vezu pertlu, kao i onih koji se pomole pred utakmicu i poljube krst koji nose oko vrata, zamisljajuci bice koje utice na te stvari. Isto je to sve. Da nema sujeverja ne bi bilo ni religija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://narod.ru/disk/927616000/Kupala-Vozv...m_2006.rar.html

 

Dokumentarac o proslavi Kupale u organizaciji jednog ruskog paganskog udruzenja. Traje 50-tak minuta i, naravno, na ruskom je. ;) Pored snimaka same proslave i svega u vezi nje tu je i razgovor sa jednim vrlo interesantnim likom po imenu Veleslav koji blize objasnjava osnovne ideje i ucenje paganizma. Ako znate ruski - preporuka. :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://narod.ru/disk/927616000/Kupala-Vozv...m_2006.rar.html

 

Dokumentarac o proslavi Kupale u organizaciji jednog ruskog paganskog udruzenja. Traje 50-tak minuta i, naravno, na ruskom je. ;) Pored snimaka same proslave i svega u vezi nje tu je i razgovor sa jednim vrlo interesantnim likom po imenu Veleslav koji blize objasnjava osnovne ideje i ucenje paganizma. Ako znate ruski - preporuka. :da:

 

Odgledao sam taj dokumentarac pre nekih godinu dana... Sjajan je filmic. I bez znanja ruskog je sasvim razumljiv, a jos kad se zna... :bigblue: Dosta je praktican sto se tice sagledavanja rituala i tako toga, i super je Veleslaov govor. Bas je definisao rodnoverje na dobar nacin. Inace, Veleslav je prilicno popularan lik u ruskim rodnovernim krugovima, vazi za jednog od boljih i upucenijih volhova danas, tako da...

Evojedan mini-film koji su odradili ljudi iz Rodoljublja (ruske rodnoverne organizacije) u njegovu cast:

http://www.youtube.com/watch?v=HfujE0V0r-w

 

Ovo je takodje zanimljivo:

http://www.youtube.com/watch?v=oimyM8XVmmo

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 5 months later...

A zapravo prvi verski ratovi dolaze sa hriscanstvom, jer su hriscani posto poto zeleli da nametnu svoju religiju. Tako da su huskali narode koji su primili hriscanstvo da ratuju sa onim koji nisu, dok narodi pod svojim izvornim religijama su ratovali zbog teritorije, neke vojne koristi, ali nikad zbog vere. A bilo koja religija je sujeverje, imas isto tako fudbalera koji 3 put vezu pertlu, kao i onih koji se pomole pred utakmicu i poljube krst koji nose oko vrata, zamisljajuci bice koje utice na te stvari. Isto je to sve. Da nema sujeverja ne bi bilo ni religija.

 

Ne verujem da su Hrišćani izmislili verske ratove. Pohod na paganske narode je često bio samo izgovor za politički motivisane ratove. Na primer Mađari su napadali Bosnu i pre nego što su tamo otkriveni bogumili, a posle im je to bio samo izgovor da dobiju i podršku pape za te pohode. Ili kao što su Nemci nastavili ratove protiv Polabskih Slovena i nakon što su ovi primili Hrišćanstvo. Ili ratovi u Indiji između Muslimana i Hinduista. Kao i sve na ovom svetu, i vera je često korišćena kao izgovor za politčke ciljeve. Uostalom, kada su iscrpljena verska, rasna i nacionalna opravdanja za ratove, koriste se neka druga, kao što su milosrđe, `odbrana sovpstvenih interesa`, `pretnja miru` i sl. I koliko su ona danas uverljiva, toliko su bila i sva druga opravdanja za ratove u proslosti, ukljucujuci i verska. Kod tih opravdanja jedino je bitno da se ne desi ono sto se desilo Americi u ratu u Vijetnamu, da sopstveno stanovnistvo bude jasno protiv vladareve zudnje za ratovima. Jer onda on gubi moc, a regruti na frontu vise ne veruju da ginu `braneci svet` od komunisticke opasnosti. Oni koji odluce da ipak u to i dalje veruju, kad dodju kuci imaju psihickih problema koji se zovu Vijetnamski ili Iracki sindrom.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nije mi stalo sada do vere, ne znam da l' je neko pomenuo - staru egipatsku religiju,

pošto tu religiju jako cenim. Oni su bili mnogobožci.

Npr, Ra koji je bio bog Sunca je bio najvažniji il' kako se kaže,

najglavniji bog.

E sad, ja mislim da je sunce nas stvorilo, i da je sunce naš bog (ne mora da znači

da je jedini). Od Sunca je možda i stvorena naša planeta, ljudi, da je neki meteor roknuo

u tadašnju zemlju dinosaurusa i kad su se sve ćeije pomešale, nastale su životinje

i ljudi, od Sunca živimo,

od Sunca nam biljke rastu i hranimo se sa tim...

 

Razmislite.

 

Ovo je moja trenutna filozofija o religiji i bogu, mada, još sam mlada da razmišljam o religiji,

uopšte me ne zanima, dok se neke moje "drugarice" tripuju da su Wiccan i Satanista.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moguće da nije pročitala, ali je u pravu: vrhovni bog u Egiptu je bio Ra ili Amon Ra. njihova religija se menjala (kao i svaka druga) ali u vreme kada je Egipat bio ono čime ga i danas smatramo, vodeća država svoga vremena, njihov vrhovni bog je bio bog sunca Ra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ Hellentrash ova filozofija sa suncem je ok, ipak na kraju krajeva da nema sunca sumnjam da bi zivot na nasoj planeti bio ovakav kakav je :smile:

 

Koliko nama sunce znaci, toliko nam i mesec znaci. Da nemamo prirodni satelit, ko zna kakav bi zivot bio na planeti, mozda ga ne bi ni bilo (da ne ulazim u detalje)...

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 6 months later...

Druidry is to become the first pagan practice to be given official recognition as a religion

 

 

The Charity Commission has accepted that druids' worship of natural spirits could be seen as religious activity.

 

The Druid Network's charitable status entitles it to tax breaks, but the organisation says it does not earn enough to benefit from this.

 

The commission says the network's work in promoting druidry as a religion is in the public interest.

 

The move comes thousands of years after the first druids worshipped in Britain.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nesto kao sto su pre par godina priznali grcki politeizam za jednu od zvanicnih religija Grcke.

zapravo ne, samo su im dozvolili da postoje...

 

Da, da. Ili kao Asatru na Islandu, ako se ne varam.

da, asatru je priznat pre. tako da je ona rechenica iz proshle tvoje poruke netachna, lazhu vesti x)

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Druidry is to become the first pagan practice to be given official recognition as a religion

 

 

The Charity Commission has accepted that druids' worship of natural spirits could be seen as religious activity.

 

The Druid Network's charitable status entitles it to tax breaks, but the organisation says it does not earn enough to benefit from this.

 

The commission says the network's work in promoting druidry as a religion is in the public interest.

 

The move comes thousands of years after the first druids worshipped in Britain.

 

 

Hm...Zavisi koju instituciju- potez javnosti- smatraš dovoljno akreditovanom da "odobri" religiju... Wicca je tolerisana kao religija npr u US još od sredine osamdesetih ako se ne varam

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wicca je jako popularna tamo, a meni je to potpuno glup trendi povrsan pokret, nije cak ni religija. Asatru je zvanicno priznat na Islandu a mozda i u jos nekim skandinavskim drzavama. Mislim da ce, verovatno, u buducnosti u skoro svakoj drzavi biti priznata prehriscanska religija koja je postojala na toj teritoriji. Grcka, Italija, Britanija, pa mozda jednog dana i slovenske zemlje, mada ce to verovatno biti negde na kraju.. U svakom slucaju, ljudi koji budu aktivno ucestvovali u svim tim pokretima ce uglavnom biti pozeri, tako da mene sve ovo i ne uzbudjuje posebno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U pravu si za Wiccu, mnogi (Dž.Buš?!?...) je ne smatraju religijom.

 

Problem sa Wiccom je što je poprikupila iz toliko mnogo kutaka sveta svašta ponešto da mora još dosta vremena da prođe da se to iskristališe, tj ako preživi kao takva.

Osim toga ona nije autentična već je takoreći skrojena od patrljaka raznoraznih paganština. Dosta je nejasna (meni bar) u nekim stvarima.

 

 

 

Ali počiva na praksi koja je upotrebljiva, za razliku od mnogih drugih. (religija).

 

 

Edit:

Nemoj je odbacivati a priori zbog popularnosti u US. Ipak su mnogi veliki vešci i veštice ponikli i stvarali u Evropi. Uostalom, skoro celo vikansko tkivo je sastavljeno od raznih evropskih paganskih religija!

Edited by Ајлин

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

To je tačno, eklektična je dosta i stoga nerazumljiva.

 

Nego reci mi, ako već pričamo o paganizmu i ako je da kažem očekivano da Sloveni nastavljaju Slovensku staru religiju, kako čovek da praktikuje nešto o čemu postoji vrlo malo zapisa? ... ja mislim da je zato i nastala wicca, iz nastojanja da se sagledavanjem svih starih religija sveta, izvuče predhrišćanska esencija od koje dogma sadašnje crkve udaljava.

 

edit

sad tek ponovo čitam tvoj post.. ti misliš da wicca nema veze sa veštičarenjem? Ili sam loše razumela?

Edited by Ајлин

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam kako bi Sloven praktikovao staru religiju, jer kao sto kazes nema nista zapisano, samo u tragovima.. mozda po intuiciji? Ali zato ima vise o keltima, germanima, fincima i ostalim koji su imali u svojim starim religijama vesticarenje. Seidr je, da opet spomenem, dosta proucen i zna se mnogo toga o toj vestini danas. Hocu da kazem da nema potrebe za vikom, jer vec postoje tradicionalna vesticarenja. Uostalom, sta je to? Pravljenje cini, trave, kamenje i meseceve mene u sustini. :haha: Dovoljno je prosetati ruralnom Srbijom i naicices na bezbroj tragova ove stare tradicije, a koje nemaju veze sa vikom. E to je pravo vesticarenje. :haha:

U Americi je vika jako popularna, jer ljudi i ne znaju za nesto drugo u sustini. Upoznao sanm nekoliko vikanki odatle - jedna je u fazonu stare Grcke, obozava njihovu staru religiju, druge dve su u keltskom fazonu zbog nasledja koje imaju, cetvrta je vise indijanka, opet jer joj je deda indijanac itd. Dakle svuda je vika vise kao neki trend, a iznutra svaka od njih ima vezu sa nekom od pravih tradicija. Tako se meni barem cini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Danas je Wicca popularna uglavnom među gothic/dark tinejdžerima na zapadu.Ima i kod nas raznih inspiracija tom vrstom subkulture odn. antikulture,koja je danas kao i mnogo toga samo jedan isprazan sekularni praznik.Novalis je fino rekao : "ali u svim tim pokretima ce uglavnom biti pozeri, tako da mene sve ovo i ne uzbudjuje posebno. " Tačno jedna parada kiča i pozeraja ništa više od toga.Što reče jedan brat na forumu mnogo je opasniji Mekdonalds kao simbolika i realnosst nego ti Vica ili Halowwen kao neki vid neopaganizma. :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...