Jump to content

Paganizam


Recommended Posts

Reći "Sloveni su verovali u jednog Boga" je jednako smiješno kao i "trougao ima četiri ugla".

 

ja na to gledam ovako: svako bozanstvo je po jedan pozitivan ili negativan aspekt vrhovnog boga. tako ponegde imamo Beloboga i Crnoboga, odnosno personifikaciju dobra i zla. svaki aspekt boga je poistovecen sa nekom prirodnom pojavom.

Iako imamo mnostvo bogova, bozanstava i mitskih bica, jedino zajedno oni cine ravnotezu, harmoniju i savrsenstvo.jer, zamisli preveliki uticaj Peruna (grom nas spalio =)..evo sta Velesova kniga kaze:

 

"Bog se nazivao Triglav, što je ukazivalo na trojedinstvo, gde je umesto trojica korišćena reč Triglav. Reč je, zapravo, o svojevrsnoj analogiji sa hrišćanstvom - jedan bog, ali u tri lica. U isto vreme religija drevnih Slovena bila je i panteistična. Naime, bogovi nisu razdvajani od prirodnih sila. Svaka pojava u prirodi predstavljala je sveprisutnog boga. Svetlost, toplota, munja, kiša, izvor, reka, vetar - sve je bio Bog koji je davao hranu, plodnu zemlju, vodu i sve što je održavalo život. Živeći u potpunom skladu sa prirodom, stari Sloveni su sebe smatrali njenim neraskidivim delom i potpuno se sa njom stapali."

Share this post


Link to post
Share on other sites

Velesova knjiga je... u najmanju ruku spekulativan izvor informacija.

 

Bilo kako bilo, ono što se zna o slovenskoj mitologiji je to da ne postoji niti jedan razlog da je smatramo iole drugačijom od bilo koje druge indo-evropske religije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...

Ovaj, da...

virus uhvatio još jednog, u samohipnozi opsednutog, u slabosti zaraženog, u ignorantnosti uvijenog, standardizovanog kao njegov mekdonalds bog.

JC%20VIRUS,%20pathogen%20cards.jpg

 

Ja sam imao savršeno prosvetljujuć dan u prirodi, hvala na pitanju.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 5 weeks later...
  • 1 month later...

Nadjoh danas ovo na mediaportalu :

 

Kult Perunov - Slavenski Crni Metal [Demo] (2007)

 

1217994289_ea97953c2be3.jpg

 

Страна: Croatia
Год выпуска: 2007
Стиль: Pagan/Black Metal
Формат: MP3 VBR кбит/сек
Продолжительность: 23:33
Размер: 46.38 МБ

Треклист:
01 - Povratak Poganskih Krvnika
02 - U Smrt S Ponosom
03 - Za Dom, Sad u Boj
04 - Demoni Vjecne Zime
05 - Horde Slavenske

http://depositfiles.com/files/6317002

Edited by Butna Sila

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
Извињавам се, људи, али мени је ово све јако смешно :]

 

Nema potrebe da se izvinjavaš, samo molim te, reci mi, nisam dobro shvatio šta ti je jako smešno?

Paganizam uopšte, komentari ili nešto treće? :D

 

ili sve? :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
Nadjoh danas ovo na mediaportalu :

 

Kult Perunov - Slavenski Crni Metal [Demo] (2007)

 

1217994289_ea97953c2be3.jpg

 

Страна: Croatia
Год выпуска: 2007
Стиль: Pagan/Black Metal
Формат: MP3 VBR кбит/сек
Продолжительность: 23:33
Размер: 46.38 МБ

Треклист:
01 - Povratak Poganskih Krvnika
02 - U Smrt S Ponosom
03 - Za Dom, Sad u Boj
04 - Demoni Vjecne Zime
05 - Horde Slavenske

http://depositfiles.com/files/6317002

 

Auuu, ovo prevazilazi vecinu Agro mJetal scJene!!! :rockdevil: :rockdevil:

 

Inace, trEklist je kao strofa neke necro-folk pJesme! :) :) :)

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 2 months later...
Pa objasni koje su razlike... biggrin.gifa:

I koja je razlika izmedju vracara(koje se bave magijom,travama i voodoo lutkama),a koja izmedju vestica? :?

 

 

Pa jedino zavisi kako uz to gledas vracara i magiju, jer magija ti nije ni bela ni crna kako je ljudi zovu dobra i losa magija je magija, a vracar isto moze da leci ili da koristi that energy da nekoga :violent: , voodoo lutke malo sam o njima ucila kada sam bila manja, ali.......pa i one se mogu koristiti za lecenje, ne? Trave pomazu...ali preterivanjem i trave mogu doneti losu energiju. Sve ima svoje granice, i sve se treba raditi u normali, samo jos da budes siguran u koje svrhe koristis njihovu moc.

 

Vestica nije isto sto i Vika. Vesticu bih mozda i nazvala onim babama koje gataju, i vezuju se za Satanu i te gadne gluposti.

Vestica ce ti dati krv u prilog, ili takvu zrtvu ce prineti, i ja sam npr.od toga shvatila da ako i nju vezemo za paganizam sto je ocigledno, da opet ti moras njegove sile da koristis kako tebi odgovara, i opet vidim da ne postoje stvari koje su ili dobre ili lose.

Ali ako si vec Vika, znaci povezan si sa prirodom, postujes je, jer u njoj vidis i osecas Boginju, i zabranjeno je kao zrtvu prinositi krv, ili pravu sacrifice, nego su to plodovi ili seme ili cvece, jer boginja ne prihvata ljudsku krv.

 

 

 

 

Au....lepo je setiti se starih vremena xD Ja preporucujem Viku u svakom slucaju ako si usko povezan sa prirodom i postujes je,i zelis da osetis Boginju i u njoj i u sebi, ali muskarcima koji proucavaju paganizam je Vika uvek bila nezanimljiva i jedna, sto se meni uopste ne svidja.Zar nije lepo biti jedno sa prirodom? Zato sve uvek mora na silu, sa mracnim silama, uvek neki magijski rat, i toliko trosenja energije na pojedine rituale, i toliko unistavanja. Ne svidja mi se to uopste.....

Glupo je reci da je Vika za zene...pih.....

 

Sve u svemu, ja sam veoma slabo proucavala slovenski paganizam,jer me je brat ucio cistoj teoriji i praksi, i ucio me da budem wicca.

Istoriju cu dublje proucavati kada porastem.

 

Divna temica...xD

 

Da ulepšamo temu :D

 

Prva slika je prikaz paganskih praznika-

 

l_318aa1b043dd472cd25d613040746c17.jpg

 

AAAAAAWWWW our wheeeeeeeeeel :rolleyes::rolleyes::redface:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...