Jump to content

Opeth


Baal

Recommended Posts

zdravo drugari!

 

opeth u budimpesti je bio do jaja!

 

i burst su me odusevili, pa sam morao da kupim novi album njihov. nisam jos stigao da ga preslusam.

 

mikael je faca nevidjena, imao je nevidjene fore izmedju pesama.

 

 

gomila, ali, goooomila fora. bas je bio super raspolozen. parafraziram:

 

mike: our first album, named orchid, had a flower on the cover. do you know what flower that was?

 

mi: orchiiiiid.

 

mike: (udara se prstom po slepoocnici). yeah, record named orchid with an orchid on the cover. who said that metalheads are stupid?

 

--

 

mike: i'm very happy today. actually, i'm very very happy today. do you know why?

3 reasons.

1. the 5 of us are happy to be here to play for you.

2. i had a shower today.

3. i had two good visits to the toilet today. some of you might think that i'm disgusting, but taking a shit is a very nice thing while being on tour.

 

--

 

pa onda: ispunjavali su zelje.

"sta hocete da cujete", pa se onda svi deru, pa on "one at the time please", pa pokazuje na jednu, pa na drugu stranu publike kao na aukciji.

pa neko kaze demon of the fall, a on "different tuning, sorry",

pa onda neko vikne "advent", pa on i peter odsviraju neke delove.

neko kaze nectar, a on nesto prebira po gitari, ne moze da se seti nijednog dela pesme, pa kaze, "that's a shitty song, next!" :)

pa onda neko vikne windowpane. krenu da sviraju pa stanu. mi svi "booooo", aon "that's a shitty song too". onda krenu da sviraju strofu sa pevanjem, pa onda stane i kaze "actually that isn't a shitty song, it's a great song and i like it, but we'll play something else coz we have no time to play them all" i onda krene baying of the hounds.

 

--

 

krene da peva i feel good, pa onda kaze "you go to a death metal concert. how often do you see a death metal band on stage actually saying something like 'i feel good'"?

 

--

 

pa onda kviz za publiku pred bis. to je previse dugacko da bih sve opisao, ali recimo da postavlja tri pitanja o hevi metalu publici, i ako sva tri odgovorimo tacno, svirace nam bis, a ako samo jedan odgovor pogresimo, nece nam svirati bis, vec cemo gledati dancing contest izmedju njega i martina mendeza (basiste)

 

totalno najpozitivniji koncert koji sam gledao, otisao sam kuci nasmejan :bigblue:

 

 

evo par slicica:

opeth.jpg

 

ova je kad se mirisao kod pazuha i rekao "sory ladies":

opeth1.jpg

 

+ deliverance:

 

opeth2.jpg

 

opeth3.jpg

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...