Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

A sto ovo ima veze sa pravoslavljem..?...

Inace krsten sam ali nisam neki vernik... mnogo mi se dopadaju crkve...onako kao prizor..kao oblik...Sve te ikonostase..lepo je...moja majka je katolik pa uporedzavam katedrale sa crkve....i obe su lepe objekte ali moram sa priznam da unutrasnost crkve mi se vise dopada

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da a ti ako si pravoslavan, kad ides u crkvu kazes"Odoh ja u katedralu"..ili?

termin "katedrala" i "crkva" je da se koristi za obe...napisao sam tako jer verujem da "katedrala" je termin koji asocira na katolicki objekt(bar na ovim prostorima)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Asocira i na ovim, ali nije to poenta. Katedrala je crkva kao i svaka druga, ali nije svaka crkva katedrala. Jedino što katedrala ima a druge crkve nemaju je biskup. Katolici na primer nikad neće reći: "Idem u katedralu".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Не питај хришћанина, верује ли у Бога, него верује ли у Евангелије у Радосну Вест Христову. Јер ако кажете да верује у Бога онако по своме разуму а не по Евангелију, назадњак је и паганин, пошто је дошао до вере као људи од пре 2000 година, као рецимо неки јелински и азијски философи. Зашто је онда Христос силазио с неба? И зашто је крвљу Својом запечатио Своје откриће свету, своју Радосну Вест? Заиста такав хришћанин примио је на своју главу пречисту крв Сина Божјег, као и они који су викали: распни га, распни!

 

Николај Велимировић, епископ жички

Share this post


Link to post
Share on other sites

u doba kada je paganizam vec postao stara religija i kada su njegove prave vrednosti odavno zapostavljene, nastupilo je hriscanstvo kao duhovni preporod.

u novo vreme, kada smo svi (trebali bi i najortodoksniji hriscani i pravoslavci) svesni u sta se hriscanstvo pretvorilo i kako su duhovne vrednosti istog sad vec odavno proslost, kako niko ne veruje zato sto je istinski prosvetljen, vec jer je naucen, pravoslavlje je pogresan nacin izrazavanja patriotizma...

ako vec toliko postujete svoje pretke i svoju zemlju, pogledajte u istoriju malo dalje od Cara Lazara i Kosovskog boja i vratite se u vreme pre Cirila i Metodija.

Sloveni su do IX veka bili pagani, tako da mi sada ne mozemo slaviti 2008 godina hriscanstva niti pravoslavlja, jer ono u nasem narodu toliko ne postoji. dakle, Sloveni su verovali i veruju ne zato sto ih je Hristov dolazak oplemenio i prosvetlio, jer vec im je neko rekao i naucio ih tako...

BTW, uporedite razne crkvene rituale kao sto su kadjenje, kruzenje oko oltara uz zvonjavu i da ne pominjem krsnu slavu, koja postoji samo kod nas, sa najosnovnijim paganskim ritualima, pa recite da li je pravoslavlje autenticno iil je to samo jedan drugaciji aspekt jedne starije religije iz koje vuce korene?

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako vec toliko postujete svoje pretke i svoju zemlju, pogledajte u istoriju malo dalje od Cara Lazara i Kosovskog boja i vratite se u vreme pre Cirila i Metodija.

gde?u istoriju o kojoj neznamo nishta? smeshno.

a chak i to shto znamo kazhe da je od prvog veka Hrishcjana medju slovenima. Apostol Pavle je propovedao medju Ilirima, a Apostol Andrej stigao skroz do Kijeva. A prelazili smo u Hrishcjanstvo tada jer smo videli te neobrazovane Jevreje, ribare, kako nam propovedaju na nashem, slovenskom jeziq, kao i zbog toga shto su chinili razna druga chuda...

 

BTW, uporedite razne crkvene rituale kao sto su kadjenje, kruzenje oko oltara uz zvonjavu i da ne pominjem krsnu slavu, koja postoji samo kod nas

kadjenje je postojalo i u starom zavetu, 3 mudraca su Hristu donela tamjan. kruzhenje oko oltara se ne vrshi sa zvonjavom, to je lokalizam kad se nekad na kadionicu stavljaju mala zvona, i to kruzhenje nema veze sa paganizmom, jer u Pravoslavlju oltar nije zrtvenik, zhrtvenik se nalazi levo od oltara u zidu hrama. takodje krsna slava ne postoji samo kod nas, svaki Pravoslavni hram bilo gde u svetu ima svoju krsnu slavu.

 

 

 

ponavljate jedne iste stvari, 125 strana teme stoji ovde za dzh...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pazite ovako. Prema istorijskom izvorima tog doba, pre svega mislim na Porfirogenitov spis ,,O narodima" , Sloveni koji su konachno pocheli da se doseljavaju na Balkansko poluostrvo polovinom 7. veka, rasporedili su se u 5 drzava; Zahumlje, Paganija, Travunija, Duklja i Srbija. Paganija je dobila ime po tome shto su njeni stanovnici poslednji prihvatili hrishcanstvo. Oko toga se uglavnom svi slazu ali problem nastaje prilikom odredjivanja pokrshtavanja Srba i Hrvata. Bilo je tri talasa pokrshtavanja: 1. Prilikom vladavine vizantijskog Iraklija (610 - 640), koji je dozvolio Slovenima, i dao im zemlju, da se nasele na teritoriji Carevine. 2. Prilikom vladavine vizantijskog cara Vasilija Prvog, mada taj talas ima dublje korene i vezuje se sa Bugarsku carevinu tog doba i poznatu prichu o Konstantinu i Metodiju, i Klimentov rad u zaledju Balkanskog poluostrva. 3. Osnivanje prve srpske autokefalne arhiepiskopije chiji je prvi arhiepiskop bio Sava Nemanjic. Tada su osnovane brojne nove episkopije. E sada, uglavnom, istorijski izvori toga doba jasno govore o tome da Srbi bash i nisu bili neki pobozan narod. Hrishcanstvo je svakako propovedano ali najveci problem tog dugachkog perioda bio je daleki odnos izmedju grchkog sveshtenstva i slovenskog naroda. Taj problem je i naterao bugarskog cara Simeona da osposobi svoju drzavu kako bi mogla da funkcionishe bez uticaja Vizantije. Zato je toliko i podrzavao Klimentov rad na pismu koje danas nazivamo ,,Cirilica". Tako je bilo u oblastima gde su ziveli Srbi. Veca poboznost javlja se tek pojavom Nemanjicke dinastije, dotle hrishcanstvo se veoma slabo probijalo do najshirih masa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

dakle, Sloveni su verovali i veruju ne zato sto ih je Hristov dolazak oplemenio i prosvetlio, jer vec im je neko rekao i naucio ih tako...

BTW, uporedite razne crkvene rituale kao sto su kadjenje, kruzenje oko oltara uz zvonjavu i da ne pominjem krsnu slavu, koja postoji samo kod nas, sa najosnovnijim paganskim ritualima, pa recite da li je pravoslavlje autenticno iil je to samo jedan drugaciji aspekt jedne starije religije iz koje vuce korene?

 

Па наравно њих су учили праведници и пророци oд Исаије па све до просвећеног Светога Саве па на даље,учили су их следбеници Господа нашега и испосници православног духа,јер православље је истинска ВЕРА У ХРИСТА И ХРИСТОВО ОТКРИВЕЊЕ,то је љубав према Господу,јер љубав је испуњење закона.. а што се тиче крсне славе и њеног значаја за Српски народ говоре следеће речи Св.Николаја :

 

Ниједан народ није тако смишљено и нежно украсио хришћанске празнике као српски народ.Све је окићено нарочитим дирљивим и красним обичајима као лепо изаткан ћилим.Па још како су Срби научили да воле и поштују свеце Божије,нарочито своје крснe славе.Заиста као нико у свету.

Edited by SixStepsOnTheMoon

Share this post


Link to post
Share on other sites

QUOTE BTW, uporedite razne crkvene rituale kao sto su kadjenje, kruzenje oko oltara uz zvonjavu i da ne pominjem krsnu slavu, koja postoji samo kod nas

kadjenje je postojalo i u starom zavetu, 3 mudraca su Hristu donela tamjan. kruzhenje oko oltara se ne vrshi sa zvonjavom, to je lokalizam kad se nekad na kadionicu stavljaju mala zvona, i to kruzhenje nema veze sa paganizmom, jer u Pravoslavlju oltar nije zrtvenik, zhrtvenik se nalazi levo od oltara u zidu hrama. takodje krsna slava ne postoji samo kod nas, svaki Pravoslavni hram bilo gde u svetu ima svoju krsnu slavu.

pazi ovako:

simbolika zvona: odvraca zle duhove.Koristilo se pri otvaranju zastitnog KRUGA, koji je osnovni deo paganskih rituala. Kadjenje je postojalo jos odaaavno, jer se vezuje za PROCISCENJE RITUALNOG PROSTORA, ne samo u hriscanstvu, vec prvobitno u paganskoj religiji koja mu je prethodila.

Nisu sve paganske religije zasnovane na pukom zrtvovanju, te ni u tom slucaju oltar nije obavezno i zrtvenik.

kad smo vec kod zrtvovanja, gde su koreni prinosenja zrtve u vidu hleba i vina (Hristovo telo i Hristova krv), nego u predhriscanskim ritualima prinosenja darova bozanstvima?

 

svaki paganski bog je jedan aspekt Vrhovnog Boga.

Svaki hriscanski svetac je jedan aspekt hriscanskog Boga.

Ilija Gromovnik iilti Perun, nije li suvise ocigledno?...ili se radi o slucajnosti?

 

ono sto zelim da kazem je da hriscanstvo nije originalna religija, vec da svaki obicaj ima korene duboko u prvobitnoj religiji i to se ne moze osporiti.

 

Na kraju krajeva, svaka religija koja tezi vrhunskom dobru se, u samoj sustini, svodi na isto, pa zasto bismo se onda delili na hriscane, budiste, pravoslavce, katolike, blabla...jednostavno, postoje vernici i nevernici i to je to.

 

Peace and love

Share this post


Link to post
Share on other sites

simbolika zvona: odvraca zle duhove

ne u pravoslavlju.

 

gde su koreni prinosenja zrtve u vidu hleba i vina (Hristovo telo i Hristova krv), nego u predhriscanskim ritualima prinosenja darova bozanstvima?

ko je u paganskim religijama izmislio te rituale- djavoli, jer su znali da cje docji Hristos koji cje ustanoviti takvu Svetu Tajnu.

 

Svaki hriscanski svetac je jedan aspekt hriscanskog Boga.

potpuno netachno. sveci nisu aspekti Boga, vecj ljudi koji su bili kao ja i ti kad su se rodili, samo su odluchili da "se odreknu sebe i uzmu krst svoj" kako kazhe Hristos u Jevandjelju.

 

Ilija Gromovnik iilti Perun, nije li suvise ocigledno?...ili se radi o slucajnosti?

Sveti prorok Ilija nema veze sa Perunom, vecj njegov praznik pada u vreme kada je vreme takvo da ima gromova. Ja nikada svetog proroka nisam nazivao "gromovnikom", i skeptichan sam prema vecjini narodnih obichaja za koje neznam da su odprilike od vremena Nemanjicja, kao shto je paljenje badnjaka isl.

 

ono sto zelim da kazem je da hriscanstvo nije originalna religija, vec da svaki obicaj ima korene duboko u prvobitnoj religiji i to se ne moze osporiti.

ono shto ja kazhem je da dosta stvari koje navodish u tom kontekstu nema veze sa istinom, a to shto ima je tako, jer su upravo to za cilj i imali demoni koji su izmishljali paganske religije.

 

Na kraju krajeva, svaka religija koja tezi vrhunskom dobru se

Jedan je Bog, jedna Vera i jedno Krshtenje koje vode do Njega.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne u pravoslavlju.

a sta zvonjava predstavlja u pravoslavlju?

 

ko je u paganskim religijama izmislio te rituale- djavoli, jer su znali da cje docji Hristos koji cje ustanoviti takvu Svetu Tajnu.

ono shto ja kazhem je da dosta stvari koje navodish u tom kontekstu nema veze sa istinom, a to shto ima je tako, jer su upravo to za cilj i imali demoni koji su izmishljali paganske religije.

 

rituale nisu izmisljali nikakvi djavoli niti demoni , nego ljudi, koji su zeleli da se priblize prirodi,ljudi koji nisu bili nista manje dobri niti zli od onih ljudi koji su smisljali hriscanske rituale.

ono sto nazivas "djavolima" jeste samo personifikacija zla, koja nema fizicki oblik. dakle ko su/sta su za tebe "djavoli"?

gledano sa stanovista filozofske misli, ovo glediste o "djavolima koji su osmislili paganske rituale ne bi li osujetili Isusa Hrista i samog boga, u koga,po tebi, nisu ni verovali" je krajnje dogmatsko.

Sveti prorok Ilija nema veze sa Perunom, vecj njegov praznik pada u vreme kada je vreme takvo da ima gromova. Ja nikada svetog proroka nisam nazivao "gromovnikom", i skeptichan sam prema vecjini narodnih obichaja za koje neznam da su odprilike od vremena Nemanjicja, kao shto je paljenje badnjaka isl.

paljenje badnjaka vezuje se za ritual u cast boga Sunca, koji se odrzavao na dan posvecen hrastu, drvetu snage i mudrosti, na dan, gle slucajnosti, 24.decembar, koji je bio jedan od "praznih" dana u godini (nije pripadao ni jednom mesecu, a kako je svaki mesec u tom kalendaru bio posvecen po jednoj biljci, tako je i svaki od ovih dana imao drvo kom je bio posvecen)

ako analogija Peruna sa Ilijom nije dovoljna, izdvoj iz sirokog spektra primera npr. Svetog Vida, koji nije nista drugo do bog Svetovid...

 

Jedan je Bog, jedna Vera i jedno Krshtenje koje vode do Njega.

 

da li time hoces da kazes da ce bilo ko ko nije hriscanin (odnosno pravoslavac), bez obzira da li cini dobro ili zlo, posle ovozemaljskog zivota da se krcka na tihoj vatrici u 9. krugu pakla, uz ples onih kreativnih demona =)...?

Edited by zgazeni bambusi

Share this post


Link to post
Share on other sites

a sta zvonjava predstavlja u pravoslavlju?

nema neku mistichnu simboliq...

 

rituale nisu izmisljali nikakvi djavoli niti demoni

daimon- demon znachi bozhanstvo, i tako su grci zvali bogove iz svoje mitologije. oni ih nisu izmishljali, vecj su to djavoli koji su im se javljali...

 

glediste o "djavolima koji su osmislili paganske rituale ne bi li osujetili Isusa Hrista i samog boga, u koga,po tebi, nisu ni verovali" je krajnje dogmatsko.

kako kazhe Apostol- i djavoli veruju i drhte. tj. oni nemoraju da veruju, oni znaju ko je Isus. pa shta ako je dogmatsko? kazhesh to kao da je to neshto loshe. a chak i da jeste loshe, ako je Pravoslavno, iskreno me ne zanima i da ceo svet kazhe da je loshe...

 

paljenje badnjaka vezuje se za ritual u cast boga Sunca

prichao sam za malim Vukom, koji je Beogradski zhrec, i samo je potvrdio ono shto sam i pre znao- ceo obichaj paljenja badnjaka je paganskog porekla, sem poslednjeg dela- paljenja, koje simbolizuje odbacivalje paganstva...

 

Svetog Vida

Choveche, sveti Vid je osoba koja je postojala. znash, kao shto je Nikolaj Velimirovicj svetac, a on je obichan chovek, ne andjeo koji je sishao sa neba...

 

da li time hoces da kazes da ce bilo ko ko nije hriscanin (odnosno pravoslavac), bez obzira da li cini dobro ili zlo, posle ovozemaljskog zivota da se krcka na tihoj vatrici u 9. krugu pakla, uz ples onih kreativnih demona

da. naravno ako je chuo za Pravoslavlje. inache, po pravoslavljnom uchenju pakao je mesto mraka i hladnocje, mada se i u Pravoslavlju koriste simbolichke priche da se "dochara" muchenje u paklu. tj. koristile su se, danas su svi liberalne mlakonje, pa izbegavaju tu temu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

nema neku mistichnu simboliq...

pa sta onda, zvone bezveze, onako iz fore?

 

daimon- demon znachi bozhanstvo, i tako su grci zvali bogove iz svoje mitologije. oni ih nisu izmishljali, vecj su to djavoli koji su im se javljali...

bogove iz mitologija su hriscani satanizovali ne bi li iskorenili staru religiju, kao i uvek humanim metodama (bojim se, ako nastavim da kritikujem, lomacha mi ne gine =)

 

kako kazhe Apostol- i djavoli veruju i drhte. tj. oni nemoraju da veruju, oni znaju ko je Isus. pa shta ako je dogmatsko? kazhesh to kao da je to neshto loshe. a chak i da jeste loshe, ako je Pravoslavno, iskreno me ne zanima i da ceo svet kazhe da je loshe...

 

kako su pagani mogli da veruju, kad nisu imali predstavu da ce Isus ikada postojati? razumes, mnogi nisu ni znali za starozavetnu religiju Jevreja tamo negde na nekom kraju sveta.crkva upravlja ljudima putem dogmi, i to je mnogo puta dovelo do velikih krvoprolica. ako zapovest kaze "ne ubij", a ti zakoljes nekoga samo zato sto ne veruje u isto sto i ti, da li si ti pravi vernik? znaci bilo sta sto je pravoslavno je ok, bez obzira sta na to kaze tvoja savest?...diktatura nad umom...

prichao sam za malim Vukom, koji je Beogradski zhrec, i samo je potvrdio ono shto sam i pre znao- ceo obichaj paljenja badnjaka je paganskog porekla, sem poslednjeg dela- paljenja, koje simbolizuje odbacivalje paganstva...

ja ne mislim da je tako, jer vatra je samo jedan od cetiri osnovna elementa koji su bili postovani i ona u paganizmu ne predstavlja rusilacku i destruktivnu silu, kao u hriscanstvu. nisu se plasili vatre, postovali su njenu snagu i moc. upravo zato ona svoje mesto u hriscanstvu dobija u podzemnom svetu.

da. naravno ako je chuo za Pravoslavlje. inache, po pravoslavljnom uchenju pakao je mesto mraka i hladnocje, mada se i u Pravoslavlju koriste simbolichke priche da se "dochara" muchenje u paklu. tj. koristile su se, danas su svi liberalne mlakonje, pa izbegavaju tu temu...

a sta cemo sa budistima , muslimanima, hinduistima i ostalima?

cak ni sama ideja podzemnog sveta nije originalno hriscanska, to je bar poznato. to je psiholoska predstava mracnih dubina ljudskog uma, predstavlja strah i duhovnu propast onih koji se klanjaju zlu i materijalizmu, a ne onih cije se misljenje ne poklapa sa zvanicnom i opsteprihvacenom religijom.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa sta onda, zvone bezveze, onako iz fore?

da ljudi znaju kad je pochelo kadjenje, jer ne vide zbog ikonostasa. isto kao shto se koriste zvona da ljudi znaju da je pochela sluzhba.

 

bogove iz mitologija su hriscani satanizovali ne bi li iskorenili staru religiju

kako to mozhesh da satanizujesh satanu? :\

 

razumes, mnogi nisu ni znali za starozavetnu religiju Jevreja tamo negde na nekom kraju sveta

upravo zato postoje i chuda.

 

ako zapovest kaze "ne ubij", a ti zakoljes nekoga samo zato sto ne veruje u isto sto i ti, da li si ti pravi vernik?

meshash neke pojmove kao npr- islam i Hrishcjanstvo, ili rimokatolicizam i Hrishcjanstvo, ili npr- samoodbrana i napad, a nijedan od ova 3 para nemaju nikakve veze unutar sebe.

 

znaci bilo sta sto je pravoslavno je ok, bez obzira sta na to kaze tvoja savest?...diktatura nad umom...

pa nije bash tako. npr u islamu ti sherijat naredjuje da prijavish svoje dete islamskim vlastima da ga osude na smrt ako predje u drugu veru, dok u pravoslavlju nije tako. naravno, sve shto Pravoslavlje trazhi je potpuno odbojno normalnom choveku jer je pod vlashcju djavola. lepo pishe u mom avataru..

 

kao u hriscanstvu

o5 meshash pojmove- rimokatolicizam i Hrishcjanstvo. u Hrishcjanstvu ne postoji fajeri hel, rekoh ti kakav je pakao. vatra ima vrlo pozitivnu simboliku u Hrishcjanstu, zato i koristimo kandila i svecje.

 

a sta cemo sa budistima , muslimanima, hinduistima i ostalima?

a shta mislish?

 

cak ni sama ideja podzemnog sveta nije originalno hriscanska, to je bar poznato.

kako nije? pa u svim paganskim religijama, koje su izmislili djavoli, priche o podzemnom svetu su takodje oni dali ljudima, a odqd li oni znaju za podzemni svet?

 

a ne onih cije se misljenje ne poklapa sa zvanicnom i opsteprihvacenom religijom.

odkad je to Hrishcjanstvo opshteprihvacjeno?

Edited by Rogozub

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...