Jump to content

Православље


Guest 10 dinara

Recommended Posts

1. to za viljushku je istina, a potpisivanja nije bilo.

 

2. svetitelji u Pravoslavnoj Crkvi su samo oni koje Bog proslavi kao svetitelje.

1. Možda bi ti više voleo da nije bilo potpisivanja, ali ne može baš sve da bude po tvom. Bilo je i te kako i taj dokument se čuvao u Narodnoj biblioteci Srbije sve dok ista nije izgorela u bombardovanju 6. aprila 1941. O tome postoje pisani podaci. A što se viljuške tiče, ja u to verujem, ali da je večera tako izgledala ne postoji ama baš nikakav validan dokaz.

 

2. Jedino SPC proglašava svetitelje svega par godina nakon njihove smrti. Izgleda da je Bog baš efikasan kad treba nekom Srbinu dodeliti oreol. Ne kaže se džabe da su Srbi nebeski narod.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Brainsaladsandar Guuuz
4. nije menjano Pravoslavlje nikada. a svetitelji u Pravoslavnoj Crkvi su samo oni koje Bog proslavi kao svetitelje.

 

ILI AKTUELNA POLITIČKA SITUACIJA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ljudi nemojte se vredjati(nov sam na forumu), ali ja sam ovde toliko gluposti o pravoslavnom hrishcanstvu prochitao da izgleda kao da veoma malo ljudi ovde znaju ishta o njemu.

 

Pravoslavlje se vezuje za istochnu tradiciju hrishcanske crkve, dakle centar prve pravoslavne patrijarshije bio je u Carigradu. Konachni raskol izmedju crkava desio se 1054. godine, uzajamnim anatemisanjem pape u Rimu i patrijarha u Carigradu. Mada pravoslavlje sa sobom vuche chitave korene istochne crkvene tradicije, malo je prepotentno reci da je ono rodjeno 1054. godine. Moze se reci da je ono tada dobilo svoj konachan oblik i postalo odvojeni chinilac u odnosu na papsku stolicu.

 

Za razliku od katolichkog hrishcanstva, pravoslavlje malo drugachije funkcionishe. Svaki narod koji je imao pravoslavno hrishcanstvo kao glavnu drzavnu religiju je prvo izvojevao arhiepiskopiju, pa kasnije i patrijarshiju. Srbi su autokefalnu(samostalnu) arhiepiskopiju dobili 1219. godine koju je Sava Nemanjic uspeo da izmoli od Vizantije. Ta prva arhiepiskopija osnovana je u Zichi i taj period se smatra konachnim pokrshtavanjem Srba.

 

Svetci se proglashavaju za takve od strane lokalne crkve dok katolichki svetci bivaju proglasheni samo od strane Vatikana. U pravoslavnoj crkvi proglashavanje za svetca se vrshi samo u jednom koraku dok u katolichkoj crkvi proglashavanje za svetca ima dva stepena. Prvi je proglashavanje nekog choveka za beatusa(blazenog) a drugi proglashavanje za santusa(svetca).

 

Shto se tiche nasheg(Srpskog) pravoslavlja i uopshte pokrshtavanja, moram naglasiti da smo mi ponajmanje pravoslavci u chitavom hrishcanskom svetu. Razni paganski obichaji su toliko bili urezani u podsvest ovog naroda da ih sveshtenstvo, koje je pokrshtavalo Srbe, nije moglo ukloniti. Ti paganski obichaji su vremenom zamenjeni svetkovanjem kulta svetaca koja su se odrzala do danas. To je ono shto se kod nas naziva ,,slava". Ovo su neke od mnogobrojnih chinjenica vezanih za pravoslavnu tradiciju hrishcanstva.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bez namere da vređam, ove činjenice koje si izneo zna svako ko je završio 4 razreda osnovne škole.

 

I da, pripremi se za Rogozuba. :)

 

Veruj mi mnogi s kojima sam prichao nisu znali gotovo nishta od ovoga a imali su srednje shkole i gimnazije. Zato smatram da, iznoshenje nepobtinih chinjenica, blagotvorno moze da deluje na ovu raspravu. Izmedju ostalog ovde sam prochitao kojekakve gluposti tipa da je pravoslavlje vera za sebe ili da svetce proglashava bog ili da Stefan Nemanja nije ponudio vojnu pomoc Fridrihu Barbarosi. Da bi uopshte moglo da se raspravlja o pravoslavlju mora se imati polazna tachka.

 

Inache, smatram da je ova tema veoma interesantna.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izmedju ostalog ovde sam prochitao kojekakve gluposti tipa da je pravoslavlje vera za sebe ili da svetce proglashava bog ili da Stefan Nemanja nije ponudio vojnu pomoc Fridrihu Barbarosi. Da bi uopshte moglo da se raspravlja o pravoslavlju mora se imati polazna tachka.

Bravo!!! :pivopije:

 

Sad si verovatno navukao Rogozuba na vrat, pa će tema biti još zanimljivija. Inače, ako imaš vremena, pogledaj malo njegove postove, 100% fun guaranteed! Čovek je umalo proglasio patrijarha za jeretika!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda bi ti više voleo da nije bilo potpisivanja, ali ne može baš sve da bude po tvom. Bilo je i te kako i taj dokument se čuvao u Narodnoj biblioteci Srbije sve dok ista nije izgorela u bombardovanju 6. aprila 1941. O tome postoje pisani podaci.

potpisivanja nije bilo.

 

Jedino SPC proglašava svetitelje svega par godina nakon njihove smrti.

par godina nije najkracji period koji je proshao do kanonskog proglashenja svetiteljstva neke osobe u Crkvi. a uopshte nemora SPC zvanichno da proglasi nekoga za svetitelja; Justin Cjelijski se medju Hrishcjanima poshtuje kao sveti, i posoje njegove ikone, iako nije uveden u kalendar, i nije mu napisan tropar.

 

ILI AKTUELNA POLITIČKA SITUACIJA

ili mrmot... sve je mogucje...

 

dakle centar prve pravoslavne patrijarshije bio je u Carigradu.

mi prichamo gluposti,a? prvo, nisu postojale patrijarshije, nego mitropolije, a kada je u Crkvi uveden patrijarshijski poredak (zbog pokrshtavanja prvenstveno Rusa), nije postojala, jedna, vecj po jedna za svaki Pravoslavni narod. i Carigrad je bio centar samo grchke patrijarshije.

 

kao shto reche Hudini, chinjenice koje si naveo su na nivou 4. razreda osnovne. ove podatke zna svako ko je chitao knjige iz istorije za osnovnu shkolu. a u tim knjigama niti su svi podaci tachni, niti su primereni za korishcjenje u raspravi medju ljudima koji su zavrshili osnovnu (i srednju) shkolu.

 

Izmedju ostalog ovde sam prochitao kojekakve gluposti tipa da je pravoslavlje vera za sebe

ne nego je vera za tebe...

 

da svetce proglashava bog

"da svece proglashava Bog"

 

da Stefan Nemanja nije ponudio vojnu pomoc Fridrihu Barbarosi

prichali smo o pismenosti Barbarose ako se ne varam..

 

, ako imaš vremena, pogledaj malo njegove postove, 100% fun guaranteed!

pa nema on vremena, bre, nema niko vremena neshto da prochita. vazhno da ima vremena da kuca ovde stvari koje su me uchili u osnovnoj. e, da je imao vremena da prochita moje poruke, pa da vidi da sam vecj (par puta) pisao o ovog prichi da su slave paganski obichaj.

 

Čovek je umalo proglasio patrijarha za jeretika

istambulski patrijarh i jeste. to samo debilima mozhe da ne bude jasno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izmedju ostalog ovde sam prochitao kojekakve gluposti tipa da je pravoslavlje vera za sebe

ne nego je vera za tebe...

VELIKE SVETSKE RELIGIJE (po Rogozubu):

 

- Pravoslavlje

- Hrišćanstvo

- Judaizam

- Islam

- Budizam

Share this post


Link to post
Share on other sites

nije postojala, jedna, vecj po jedna za svaki Pravoslavni narod. i Carigrad je bio centar samo grchke patrijarshije.

 

Jesi li chuo za neshto shto se zove Ohridska arhiepiskopija. Shta mislish pod chijim je nadleshtvom bila srpska crkva do dobijanja autokefalnosti. A shta mislish pod chijim je nadleshtvom bila Ohridska arhiepiskopija?

 

ne nego je vera za tebe...

 

Ovo cesh morati da prevedesh na srpski jer ne znam shta si hteo da kazesh.

 

"da svece proglashava Bog"

 

Ako mislish na pravopisnu greshku, ti ih imash za izvoz.

 

pa nema on vremena, bre, nema niko vremena neshto da prochita. vazhno da ima vremena da kuca ovde stvari koje su me uchili u osnovnoj. e, da je imao vremena da prochita moje poruke, pa da vidi da sam vecj (par puta) pisao o ovog prichi da su slave paganski obichaj.

 

Ako si napisao sve shto ima da se napishe, shta vishe trazish ovde?

 

Možda bi ti više voleo da nije bilo potpisivanja, ali ne može baš sve da bude po tvom. Bilo je i te kako i taj dokument se čuvao u Narodnoj biblioteci Srbije sve dok ista nije izgorela u bombardovanju 6. aprila 1941. O tome postoje pisani podaci.

 

Koliko ja znam jedino oko chega su se Fridrih Barbarosa i Stefan Nemanja slozili u Nishu, bilo je da sklope prijateljstvo. Nemanja je isprva ponudio vazalni odnos, ali pod uslovom da se napad usmeri na Vizantiju. Do uspostavljanja vazalnog odnosa nije doshlo zato shto Barbarosa nije hteo da ratuje s Vizantijom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Brainsaladsandar Guuuz

što će reći da je srbija bila pametnija u 12om nego u 21. veku, jer tada je znala kako i s kim sarađivati da bi dobila ono što traži.

 

krajem 20. veka ratovala je protiv celog sveta - nismo naučili ništa

Share this post


Link to post
Share on other sites

VELIKE SVETSKE RELIGIJE (po Rogozubu):

 

- Pravoslavlje

- Lazhe-hrišćanstvo

- Islam

- Budizam

- Hinduizam

 

Ako mislish na pravopisnu greshku, ti ih imash za izvoz.

cmpt pravopisu. reko' mozhda ti poshtujesh...

 

shta vishe trazish ovde?

ko bi vam rekao da to prochitate?

 

Koliko ja znam jedino oko chega su se Fridrih Barbarosa i Stefan....

kako ti choveche lupetash.....

 

Nemanja perom, Barbarosa palcem

de ga iskopa, je.. :)

 

hobo, al si nashao na kom cjesh mestu te dubokoumne... :rolajz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

kako ti choveche lupetash.....

 

Shto se tiche vere i religije, dacu ovde prednost svima koji imaju neshto da kazu pogotovo ako je iz lichnog iskustva zato shto se ja ne bavim preterano duhovnim stvarima. Ali nemoj molim te istorijom da me uchish! Ako te stvarno interesuje shta se desilo u Nishu 1189. godine izmedju Stefana Nemanje i Fridriha Barbarose mogu ti preporuchiti par knjiga koje sam ja koristio da bih polozio ispit iz ,,Istorije srpskog naroda u ranom srednjem veku". Osim knjiga, takodje, postoje more rasprava koji odnose izmedju ova dva vladara opisuju do najmanjih detalja. Ako ti ni to nije dovoljno, onda uhvati pa se pozabavi srednjovekovnim izvorima pa napishi doktorsku tezu koja pobija ono do sada opshte prihvaceno u istorijskoj nauci.

 

Vladimir Corovic - Istorija Srba = Chuvena sinteza, pochinje varvaskim napadima na granice Vizantije i zavrshava se neposredno pred pochetak Drugog svetskog rata.

 

Konstantin Jirechek - Istorija Srba = ova knjiga je, dodushe, malo starija i shtampana je pochetkom 20 veka. Politichka istorija Srba do sredine 16. veka. Moze se koristiti kao izvor. Krcata je podatcima i ponekad je koristim da bih potvrdio da li je neshto provereno tachno.

 

Andrija Veselinovic - Srpske Dinastije = ova knjiga je veoma interesantna zato shto obuhvata sve srpske dinastije. Najvishe stranica je posveceno glavnim dinastijama: Vlastimirovici, Vojislavljevici, Vukanovici, Nemanjici, Lazarevici, Brankovici, Obrenovici, Karadjordjevici.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Preko puta crkve u Nisu gde su se sreli Stefan i taj varvarin ima jedna lepa kafana. Pa kad budete ovde javite se da razmotrimo detalje i da vidimo ko se kako potpisao, zasto se potpisao i da li se uopste potpisao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

a shto volim kada koristite izreq istoriju pishu pobednici samo kada vama odgovara. pa istorija koju si ti polagao je pisana u rimu, bechu i vashingtonu.

 

Istoriju koju sam ja polagao pisali su pretezno ovi ljudi. Vladimir Corovic je nash chuveni istorichar koji je umro neposredno pre Drugog svetskog rata, Konstantin Jirechek je bio poreklom grk a Andrija Veselinovic je redovni profesor na Filozofskom fakultetu u Beogradu koji predaje dva predmeta: Istorija srpskog naroda u ranom srednjem veku i Istorija srpskog naroda u poznom srednjem veku.

Edited by Seeker

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemanja perom, Barbarosa palcem

de ga iskopa, je.. :)

Pa nisi valjda samo ti pretplaćen na kopanje svega i svačega sa neta u cilju potkrepljivanja svojih tvrdnji. :)

 

Vladimir Corovic - Istorija Srba

Odlična knjiga (da ne kažem odličnih 6 knjiga), ostale dve nisam imao prilike da čitam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...