Jump to content

Tema za klavijaturiste


audion

Recommended Posts

Pazi. O Fantomu mogu da pričam jer sam ga imao na koncertu i znam kakav je. Sudeći po fabričkim presetima, loš je poprilično, a interface mu je veoma konfuzan i nebulozan.

 

Iskreno, ne mogu da se setim nijedne klavijature koja je toliko loša po fabričkim presetima, ali to ne znači da je klavijatura loša. Fantom nije toliko loš koliko je skup, to je sve. Činjenica je da ako za nešto daš 2000 EUR, da to ne može biti loše, ali moje mišljenje je da ti treba mnogo truda da bi izvukao barem ono što od Tritona dobiješ kao fabrički preset, a da ne idemo dalje. Sve te klavijature su dobre, ali ako već možeš da biraš, moram priznati da bi mi Fantom bio poslednji izbor. Amerikancima je svejedno ako daju 300 EUR više, ali složićeš se da nama tih 300 EUR itekako znači (kupimo DI box, stalak, kablove i zvučnu karticu na 192kHz/24bita. Da, izvodljivo je icon_mrgreen.gif) E sad, ako je X serija takva kakav sam ja utisak dobio o njoj za nedelju dana koliko je bila kod mene, onda se bojim da je Xa još gora.. Možda su opet skratili oscilatore na 2, efekte na 1 i tako to. Noviji Rolandi ne mogu da se porede sa Korgovima i Yamahama po kvalitetu zvuka, a još su i skuplji.

 

Sad će neko da pita a što sam kupio Juno-D onda? Pa, nisam hteo icon_smile.gificon_smile.gif Ali, pošto sam čekao na Alesis QS8.2 mesec i po dana i onda dobio informaciju da ću da čekam još najmanje mesec dana, nekako sam prelomio i ipak uzeo tog Rolanda, jer nije bio skup a i dobro se pokazao do sada. Mada i dalje stojim iza toga da ako juriš Rolanda, juri stare serije, ne nove. Na novim serijama ti nabiju cene sa color display-om, D-Beamom, samplerom, dynamic pad setom, duplim patch performansom (tj. jedan patch na dirkama, drugi na dynamic padu), V-Linkom, USB i digitalnim ulazom i još kojekakvim stvarima koje mogu biti korisne a ne moraju, tj. preživeo bih i bez njih (tipa, šta će meni V-Link kad nisam tehno DJ icon_smile.gif i sl.). I onda kad odbiješ sve te dodatke dobiješ otprilike klavijaturu koja po zvukovima vredi kao i Fantoma Xa - oko 1000 i nešto EUR. Da ne napomenem da su zvukovi dosta mainstream orijentisani (tako npr. nisam našao nijedan normalan hor u presetima na Fantomu X7)

 

Moj ti je savet da uzmeš Karmu i da ćeš biti miran, pogotovu što je sada toliko jeftina, jer to ti je isto što i Triton Classic samo bez samplera (realno, koj će ti to kurac icon_smile.gif ). Ako ti nešto baš nedostaje, lepo uzmeš PCM Expansion kartice ili MOSS board i dobiješ Z1 u Karmi. Smatram da je Karma mnogo bolja investicija nego Fantom Xa icon_mrgreen.gif

Edited by Lordring

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za klavir nemam blage veze. Nisam nikad radio na X5Du, ali probaj da napraviš neki combi sa klavirom i stringsima ili padovima u pozadini (lupam: klavir: 127 strings/pad: 60). Na T3-ju sam imao neki M1 piano + još neki (koji sad ne mogu da se setim ko je) i bio je onako.. baš tačkast i konkretan.

 

A ako baš misliš klavir kao klavir, onako suv.. hehe. Većina bi ti sad rekla da Korg nema dobar klavir, ali ja sam zadovoljan sa ovim što imam na Tritonu. Nije da ću ja sad da sviram Šopena na Tritonu, pa je verovatno to i razlog što sam zadovoljan.

 

E da, jedina dobra stvar kod Rolanda je što ti uvek daju softver za klavijaturu sa kojim je editovanje zvukova boza.

Share this post


Link to post
Share on other sites

thx Ilija, davno čitam šta ljudi govore na Harmony Centralu.

Tamo Karma često nije na dobrom glasu.

 

Hvala Lordrinže na iscrpnom reviewu fantoma.

 

Sad sam bio do mega musica i probao ga još sat i po. Baš sam probao sve boje i šta ga znam ...

idem od manje važnih ka važnijim stvarima:

 

 

Fantom ima bolji sekvencer. Ali nije mnogo bitno ...

 

Koliko sam ja razumeo, semplovi mogu biti od koristi. Al preživeću bez njih na Karmi.

 

Za interfejs se ne slažem, mnogo mi je intuitivniji od Korgovog.

 

Slažem se da sint deluje kao lovac na naivnog kupca kome će mu uvaliti gomilu sranja koja mu ne trebaju. al ima I karma onu svoju Karma tehnologiju za koju ne vidim neku primenu ... I jedna klavijatura i druga su napravljene da izgledaju nekako tinejdžerski, skroz neprofesionalno. Šta se desilo sa starom dobrom crnom bojom?

 

USB mi i nije tako sitna stvar, mnogo olakšava život, da se ne bakćem sa disketama.

 

Fantom ima malo bolje dirke.

 

Ono što su ljudi rekli o MOSSu je da ne daje boje ni blizu Z1 sinta, ali da vredi uzeti ga, ipak kad uzimaš Karmu koja je 200 eu jeftinija od Fantoma XA zato što u glavi imaš da ćeš kupiti MOSS onda treba takođe računati i na taj trošak. A moss exb je prilično skup kako sam ja čuo. Fantom Xa ima samo jedan slot za expanziju, ali i Rolandove expanzije su prilično dobre kako čujem.

 

 

Boje. Ne znam šta da mislim. Svi bubnjevi i ritmovi mi jako jeftino zvuče na oba.

Orgulje Fantom dobre, Karma dobre.

Padovi takođe.

Klavir je katastrofa na Karmi, na Fantomu malo bolji.

Stringovi Korgovi su standardno dobri, Fantomovi onako.

Woodwindi su osrednji na oba, na Fantomu malo bolji.

Leadovi na fantomu su Loši, Karma onako.

Tehno pizdarije imaju i jedna i druga kakve oćeš, al kako to uporediti icon_mrgreen.gif

 

Demoi koje ljudi prave uglavnom me razočaraju mršavim zvukom, ali rolandovi demoi su smešni. Ja bih napravio neuporedivo bolje, bez šale.. Korgovi su kao nešto malo bolji, ali i oni mi ostavljaju utisak da će ta klavijatura biti dobra samo uživo, ali ne i u studiju ....

 

 

Btw na Harmony centralu je neko jako ishvalio Kawai K4 (jel to ima Damjan iz Demethera beše?) Kao da je strava za metal. Do jaja lidovi, mračni horovi i mračan klavir ( neki žešći goth je pisao review ph34r.gif ) ... A cena je bedna

 

 

Ma probaću klavdže dok me ne izbace i ne zabrane mi da ulazim u sve radnje u Beogradu ... vidim da su se i ovde ljudi smorili ko mač u kamenu od mog kukanja mhihi.gif

 

Baš sam neodlučan ... ili možda nisam?

 

 

živeli

Edited by SoulForged

Share this post


Link to post
Share on other sites

Boja je nebitna. Ipak, uzmi u obzir taj popust koji imaš za Karmu trenutno, tj. kupuješ Karmu po ceni Trtion Le-ja, a to nije mala stvar. Ja da sam pre godinu dana imao takav popust na izboru, kupio bih Karmu bez razmišljanja.

 

I opet, uzmi u obzir da je 99% klavijatura dobro ako znaš da ih modifikuješ ka tvom ukusu. Stoga je po meni besmisleno pucati po 2000 EUR za digitalnu klavijaturu koja će ti pružiti "više zvukova, više memorije" u odnosu na neku od 1000 EUR. To sve polako gubi smisao. Sada pokušavaju da naprave all-around klavijature i sve manje se okreću ka sviračkim stranama, nego dodaju milion arpegiatora i sl. da bi bili ispred konkurenata. Kad budem video digitalnu klavijaturu od 2000 EUR bez ultra-sega-mega samplera, bez kolor displaya i bez petostrukog arpegiatora, budi siguran da ću potrošiti toliko para na nju icon_mrgreen.gif

 

Do tada, Karma/Triton Le/Motif je ona fina granica do koje platiti za nove HI-END klavijature. Sve preko toga, u našim uslovima, sa našim standardom je bacanje para. Osim ako nisi dobio na lotu ili dobio nasledstvo icon_mrgreen.gif

 

edit: Naravno da MOSS nije Z1 jer se onda ne bi zvao MOSS, već Z1 board icon_smile.gif Ali, opet ti pruža dodatak koji ti može itekako poslužiti. Mislim da mu je cena u Artistu oko 20.000 dinara, dok su PCM kartice oko 10.000

 

Što se tiče review-a. Uzmi u obzir da nisu sve recenzije pisali iskusni ljudi. Možda je za Karmu pisao neki lik koji ima GAS sindrom, te mu je svaka klavijatura posle godinu dana odvratna, nebitna i loša. A možda je to neki lik koji jedino što zna, to je da uključi klavijaturu i da ukuca broj patcha i stoga nije zadovoljan time što je dobio za 1300 EUR, dok opet, za Kawai K4 to može biti neki nostalgičar ili ultra iskusan lik koji bi od Karme napravio da zvuči ko da košta 2000 EUR, ako kapiraš šta pričam icon_smile.gif

Edited by Lordring

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma znam da je boja nebitna, to sam onaku, da kazem, usput icon_mrgreen.gif

 

Slažem se da ne treba dati 2ć za klavdžu. Xtremni je znatno ispod toga, a on je sve što ti treba imho. Čini mi se da za njega ipak vredi preko 'iljadu.

 

Za Xa imam ponudu za 1170 ć, a karma je 990 ć (+ moss 240ć) to je to ...

ne znam pošto su rolandove exp ...

 

Mogu li se probati te expanzije u Artistu?

 

 

Znam za reviewe na Harmony da nisu sve pisali iskusni, neke su pisali idioti, neke likovi koji imaju brdo klavdža i po svemu samo pljuju.

Ima tamo i likova koji po narudžbini kompanija iz kojih dolaze pišu reviewe. Tipa čovek dođe i kaže, e Karma je govno, prodao sam je nedelju dana posle kupovine i otišao i kupio Motif. Motif je zakon. Motif je sve što vam treba ... odmah ti bude jasno o čemu se radi.

Mislim ne mora da znači, al brate stvarno tako izgleda. Ima čak dodje i postuje kompletan iskopiran tekst koji sam čitao na Korgovom sajtu ono kao wtf?

 

 

uživali

Share this post


Link to post
Share on other sites

imaš na KORG-ovom sajtu demo prezentacije tih PCM expanzija, pa možeš otprilike da se uveriš šta ti pružaju. A za extremnog.. ne znam baš.. On nema opciju za PCM dodatke a i taj VALVE FORCE mi poprilično smrdi icon_mrgreen.gif

 

Ono što sam ja isprobao jeste da mi samo dodaje gain, a ne da dodaje "toplinu" na zvuk, ali OK. Nije ni Extremni za bacanje, to je sigurno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Extremni već sadrži u svom romu neke od tih ekspanzija, ako je verovati ekspertima sa harmony centrala. Tako mi je žao što mi je samo nekoliko stotina van range-a. 1600 eu. Da 76 verzija nije mnogo skuplja (5 oktavi može, ali ne ako mi je to jedina jedinica) , baš ću pitati nebo koliko je. Možda bih mogao da prodam ovog mog GEMa i imao bih dovoljno ...

 

 

Inače baš provedoh dosta vremena čitajući forume tamo (iz nekog razloga mi ne daju da se registrujem i sam pitam). Kakvih samo perverzija i mogućnosti ima, vrti mi se u glavi. Ljudi kupuju klavijature samo da bi ih usemplovali i potom ih odmah prodaju za 100 eu manje. Sviraju sa midi klavdžama preko laptopa i šta ti ja znam, a s vremena na vreme pojave se ovakve scene:

 

user posted image

 

no comment

...

 

 

 

 

Proverio sam i taj tvoj T3, tvrde da ima toplinu, ne znam samo šta on ne može što le može, verovatno su neki featuri u pitanju

 

Od još zaniljivih stvari koje sam primetio

 

Triton u reku za 1k evra, al to već znamo ... Motif es u reku čuh na netu nov 1200 evra, uopšte nije toliko mnogo za tu zver. Mislim Motif es7 je duplo skuplji ... Al odbojni su mi ti rekovi bre dajem tolke pare za štanglu sa dugmićima ...

 

počeo sam da pravim spisak mogućnosti pored Karme i Fantoma, komplikovan je život klavijaturista nema šta ...

 

 

@ Ilija

 

Videh ga danas u megi, strava je, neki čilac ga je probao, al šta će nama metalcima to icon_smile.gif

koliko sam ja čuo, kod njih je 2600 eu

 

poz

Share this post


Link to post
Share on other sites

To definitivno nije za live nastupe ! To je vise kucna jedinica !

 

@Sta radi taj gari gore sa svim tim cudima,komunicira sa vanzemoljcima preko klavijature.

Vanzemoljci uce note na klaviru ovako c,d,e kad dodju do e kazu e do kurca i razbiju Triton Studio o zemlju. icon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hmm.. ono gore je analogija. S tim što je ono žuto MIDI rack varijanta za spajanje nekoliko rack-ova na jedan synth. Mislim da je to MIDI MAN 8x8

 

Šta može Triton Le a T3 ne može? Ima veću polifoniju, GM je kompatibilan, ima opciju za sampler i bolju sintezu zvukova iako T3 i dalje ima bolju FM repliku nego Triton icon_mrgreen.gif

 

Da se razumemo, T3 jeste OK, ali svaku spravu (osim Moog-a) vreme pregazi. Najveći minus T3-ju je polifonija koja ti recimo ne dozvoljava da layeruješ 3 zvuka i da udariš akord sa obe ruke a da se svi zvukovi čuju. Pritom KORG nije kao Roland pa da su mu single Patchevi ubistveni i da mogu sami da idu.

 

A što se tiče expanzija na extremnom, bojim se da je tu uradjena varijanta iz svakog seta izvukli po 50-tak patcheva, tako da mi ta opcija itekako smrdi icon_mrgreen.gif

 

A što tebi treba 76 dirki? Nije ti toliko to neophodno. Uvek možeš da splituješ klavijaturu na dva i da živiš sa tim icon_mrgreen.gif

 

Napomena: čini mi se da je Extreme 76 oko 15kg, pa ti vidi šta ćeš. Sve u svemu ti 76 modeli su glomazniji, teži, komplikovaniji za prenos i tako to.

Edited by Lordring

Share this post


Link to post
Share on other sites

nope, nije isto. X5D i T3 nemaju baš neke veze. X5D ti je Le verzija AI2 sinteze, a i dirke su najlošije od svih na kojima sam svirao do sada. Čak imam trip da su i manje od standardnih, dok je T3 za AI sintezu ono što je Trinity za AI2/Access sintezu. Da ne govorimo o tome da je ceo u metalnom ramu, tako da možeš da ga baciš sa vrha zgrade i jedino što će ti propasti to je mehanika koja će ostati i dalje u jednom delu samo neispravna. Bojim se i da pomislim šta bi bilo sa 90% novih klavijatura u tom slučaju icon_smile.gif Još ću ti reći da je Jens Johansson kad je upao kod Dio-ja u bend kao sponzorstvo od Korga dobio T3. Mislim da vidiš paralelu icon_smile.gif

 

I pritom T3 ima semi-weighted dirke kao i dva Midi ulaza, tj. može da primi dva modula, što je danas osim kod Rolanda A-37 prava retkost i ako mene pitaš konfuzija na kub kad je T3 u pitanju. Nema General Midi, ali zato ima 4 Midi konekcije. Ali ono što je najteže od svega, jeste naći ispravan T3 i svakog dana očekivati da li će ti nešto pregoreti jer je to dosta matora klavijatura. Meni je tako otišao display, a mrzi me da odem da ga sredim jer ionako znam napamet gde mi je koja boja icon_mrgreen.gif

 

E da, provalio sam u onom racku da ima dosta Waldorf produkata, tako da je ovo neki ozbiljni electro-ambiental baja icon_mrgreen.gif

Edited by Lordring

Share this post


Link to post
Share on other sites

E da, što se elektro baje tiče, Waldorfov Q su mnogi tamo proglasili za najjači sint ...

 

Poslušao sam ekspanzije, neke su jako dobre. (Note to self) Izgleda da su ekspanzije važna stvar kod ovih novijih klavijatura. Proizvođači štede na romu, a pošto ne znaju šta ti najviše treba, stave sve, pa kvalitet pečeva trpi. Zato imaju te kvalitetnije, raskalašnije boje koje biraš u vidu expanzija, a i tako više zarade. icon_da.gif

 

 

Treba mi 76 dirki makar na jednoj klavijaturi da bih mogao išta da reprodukujem od par klasičnih dela koje volim da odsviram. Nemamo svi kući klavir icon_mrgreen.gif

 

btw 15kg nema frke, danas sam digo benč 70 kg 6 puta icon_wink.gif

 

 

poz

Edited by SoulForged

Share this post


Link to post
Share on other sites

Koji ti je to akord sa desnom rukom icon_smile.gif

Ili je to trebao da bude neki riff ? icon_smile.gif

TO TI JE POLUUMANJENI SEPTAKORD OD TONA A BEZ TERCE

laugh.giflaugh.giflaugh.giflaugh.giflaugh.giflaugh.gif

MRTAV SAM OZBILJAN!!!

kolko sam ja video,svira:A Es G (A)

puni akord bi glasio:A Ces Es G (A)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Ilija: DX7 Jens nikad nije koristio. Osim kao master keyboard.

 

@SoulForged: Heh, onda znaš kako je meni bilo 2 godine kad sam imao samo T3 icon_mrgreen.gif Znam da sam se zbunio kad sam prvi put uzeo Trtiona na rame icon_smile.gif O Juno-D (5kg) da ne pričam. Osetio sam se kao da nosim neki CASIO icon_mrgreen.gif Ali ima jeben lead, mamu mu icon_smile.gificon_smile.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uostalom, ovaj moj GEM ima oko 15, a nosim ga u koferu i to sa gvozdenom ručicom fi 2 milimetra iliti drugim rečima seče kroz prste, stalno hoću da je obložim nekim sunđerom ili kupim one pankerske - biciklističke rukavice, al me mrzi, ionako nismo imali probe skoro ... icon_mrgreen.gif

 

opet probah danas, malo extremnog, al najviše Karmu.

 

Skapirao sam da šta god da uzmem nije velika greška ... nije vredno ovolkog lomljenja glave u svakom slučaju. I Xa i Karma imaju svoje dobre i loše boje i dobiće svoju dopunu u neka kasnija vremena ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad smo kod Suzuki Marutija, jeste li znali da Suzuki stvarno pravi neke klavdže?

Imaju samo par modela neki hamondi i kontroleri, al opet icon_mrgreen.gif

 

Čini mi se da za funkciju na koje sint kao što je karma pretenduje (ako izuzmemo tehno dens pretenzije) možda su bolji VA sintovi, kao ION. Opet ne govorim iz ličnog iskustva. Ali ... možda je bolje neki takav sint uzeti za neku kasniju klavdžu, a ne kao prvu ...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...