Jump to content

Requiem


Am.

Recommended Posts

REQUIEM - ARILJE

 

 

Grupu je osnovao Zoran Markovic Makis 1991.g. i ona pretstavlja nastavak

rada njegove prethodne grupe - Plave Bogorodice, samo sto su sada bili drugi ljudi u bendu (svi iz Arilja, njegovi dobri drugari, i tako reci komsije –

pretpostavljam zbog boljeg funkcionisanja samog benda, cestih proba, …).

 

Prva postava benda : Dragan Dukanic Duci - vokal,

Zoran Markovic Makis (1968. – 1992.) - solo gitara

Misael Vidakovic Bob - ritam gitara,

Nebojsa Karavidic Kare - bas,

Ivan Ikonic Pure - bubnjevi,

Druga postava benda :

 

Posto je Duci (vokal) sam izasao iz benda , na

njegovu preporuku bend prima Milovana Zimonjica Zikija - na mesto vokala.

U prvoj postavci bend nema snimaka. Tada su uradjene sve pesme -cetiri autorske (genijalne), i imali su jednu odlicnu i dobro posecenu svirku na

kojima su pored svojih stvari odsvirali i 30. – ak obrada (dobro sam napisao)metal i rok bendova koje su voleli i slusali . Delimicna lista pesama je :

 

1. Daleka Planeta – Requiem (sa njom je svirka otvorena),

2. Quest For Fire - Iron Maiden,

3. The Trooper - Iron Maiden,

4. Running Free - Iron Maiden,

5. Heading Out

The Highway - Judas Priest,

6. Speed King - Deep Purple,

7. Love Child – Deep Purple,

8. Road Racer - Riot,

9. Enter Sandman – Metallica,

10. Mozda nebo zna – Osvajaci,

11. Pronadji me – Osvajaci,

12. Kad me ljubis - Ratnici,

13. Kasno je za sve – Osmi Putnik,

14. Ekstrauterina - Atomsko Skloniste,

15. I Was Made For

Loving You - Kiss,

16. Do You Like It - Kingdoom Came,

17. Paranoid – Black Sabbath,

18. Born To Be Wilde – verzija Uriah Heep,

19. More ljubavi – Requiem,

20. Rock’n’Roll mi

zivot znaci - Requiem, 21. Samoca ubija – Requiem,

……(ne secaju se ni clanovi benda sta su jos svirali ….. 30. Enter Sandman - Metallica (ponovljeno na zahtev publike).

 

Osim prve, pesme nisu nabrojane po redosledu po kojem su svirane.

 

Requiem je narocito bio pod uticajem progresivnih bendova –

Queensruche, Crimson Glory ( neverovatan bend), mada se iz liste vidi da su

pratili, voleli i slusali ceo metalski i rokerski opus svih zanrova.

 

U drugoj postavci Requiem je na jednoj probi snimio svoje cetiri pesme na obican mali , mono kasetofon , cisto da cuju kako to zvuci – i to su jedini snimci koje je snimio. Te 1992.g. skoro ceo bend je mobilisan i na granici izmedju Srbije i Bosne , tacnije u Biosci , vodja Requiema , Makis je poginuo. Zvanicna verzija je bila da je pronadjen u reci mrtav, i da se veruje da je poginuo od struje kada je pecao ribu na struju (akumulator) – ali sta je stvarno bilo i da li je to istina, ko zna da li cemo ikada saznati.

 

 

 

 

Cetiri pesme koje je Requiem snimio u drugoj postavi su :

 

1. Daleka Planeta (instrumental) - karakteristican uvod je smislio

tada mladi basista Kare,

 

2. More Ljubavi - Rekvijemov hit i najpoznatija pesma,

posvecena Makisovoj devojci ,

 

3. Rock’n’Roll mi zivot znaci - u kojoj se prepoznaje

Judas Priest – ov rif iz Jawbreaker – a ,

 

4. Samoca Ubija - posvecena Makisovom komsiji koji se

mlad obesio.

 

Evo i linkova za ove cetiri pesme , za one koji hoce da cuju kako zvuce :

 

1. Daleka planeta - Requiem (Arilje 1992.)

2. More Ljubavi - Requiem (Arilje - 1992.)

3. Rock'n'Roll mi zivot znaci - Requiem (Arilje - 1992.)

4. Samoca ubija - Requiem (Arilje - 1992.)

Daleka Planeta i More Ljubavi su prenesene iz “Plave Bogorodice" A vec kad pominjem “Plavu Bogorodicu “ evo i spisak clanova :

 

PLAVA BOGORODICA ( Arilje,Ivanjica,Uzice)

 

Merdzo ( Ivanjica) – vokal,

Zoran Markovic Makis (Arilje) – gitara,

Crepuljarevic Zoran Crepa (Uzice) – gitara,

Nebojsa Karavidic Kare (Arilje) – bas,

Mito (Uzice) – bubnjevi,

 

Osnovana je 1991.g. i trajala je svega nekoliko meseci. Inace “Plava Bogorodica” nije nista snimila. Verovatno postoje neki snimci sa proba koje jos nisam nasao. Prosto je neverovatno kako se ti stari snimci lako gube i kako im je tesko uci u trag. Gotovo da je to nemoguca misija. I dobro je da ima kolekcionara, koji su kao neke biblioteke snimaka, kad vec nemamo neku javnu ustanovu koja bi bas bila biblioteka snimaka domace i strane rok i metal muzike (pogotovo demo bendova) – gde bi ljudi donosili snimke svojih bendova , a presnimavali one koje im trebaju. Kako bi to bilo dobro !!!

 

Na Makisovoj sahrani , sa terase jedne kuce, kroz razglas, su pustane pesme Rekvijema (znamo da je rekvijem, u stvari, naziv za muziku koja je posvecena i koja se izvodi na sahrani). Prizor je bio takav da se jezila kosa na glavi.

 

Mislio sam da je Makis , verovatno , dao ime Requiem svom bendu zbog ratnog stanja u zemlji : posto su osnovani za vreme rata, ne mire se sa takvim stanjem i zao im je ljudi koji ginu zbog politicara debila, a muzika i metal su nerazdvojni deo njihovih zivota , pa onda, kad vec sviraju u vremenima kada ljudi ginu neka sviraju rekvijeme. Medjutim, kaze mi jedan clan benda da ipak to nije bilo tako , posto su osnovani nekoliko meseci pre pocetka rata i da nisu imali veze sa ratom, da ,jednostavno, nisu ni slutili da ce da bude , i da kada je poceo, razbio je celu tu pricu, ceo njihov svet.

 

Posto se jos uvek osecao duh i uticaj Makisa, posle Requiema, pod inercijom, ista ta postavka ljudi , bez Makisa, nastavlja da svira i 1993.g. osniva novi bend - Horizonte, cija je muzika slicna Rekvijumovoj.

 

17. septembra 1993.g.u Makisovu cast, u Arilju je napravljena svirka na otvorenom, na kojoj je nastupilo desetak bendova iz Arilja, Pozege i Uzica.

Poslednji su svirali Horizonti. Poceli su sa instrumentalom posvecenom Makisu, a zavrsili u originalnoj (drugoj) postavi Requiema , sa jednom gitarom, odsviravsi More Ljubavi.

Horizonti su trajali jos, mozda najvise, godinu dana do sredine 1994.g. i onda se raspadaju zbog muzickog neslaganja i osnivaju (svako za sebe) niz drugih bendova koji nisu imali takav uticaj kao Requiem. I danas su svi clanovi aktivni i imaju svoje bendove.

 

Iako ima samo cetiri pesme i jednu svirku iza sebe, uticaj Requiema i Makisa u Arilju je takav da je i posle toliko godina i dalje prisutan, a Makis je postao legenda.

 

16. avgusta 2003.g.u Makisovu cast, napravili smo Ariljsku gitarijadu u

gradskom parku gde je sviralo pet lokalnih i jedan bend iz Uzica (Histerija).

 

13.,14., i 15. avgusta 2004.g. napravili smo Ariljski Rok Festival, takodje u Makisovu cast, na gradskom ostrvu.

Tada je na plakatima i bedzevima bila njegova gitara (crvena Yamaha RGX 312), a imali smo i majice na kojima je bila Makisova slika. Nastupilo je brdo bendova iz cele Srbije, a na pocetku treceg dana je bio Hit 202. Ovom prilikom se zahvaljujem svim bendovima koji su se odazvali pozivu da sviraju samo za putne troskove (narocito Smiler-u i Albatrosu iz Uzica , bendu Sve ili nista iz G. Milanovca, Rising Sun-u iz Kragujevca, Abonosu i ostalim bendovima koji su dosli sa 202- om (Alogiji, Vlada Jet Band – u, i Heteri) kao i celoj ekipi radija 202, i svim bendovima koji nisu dosli zbog nepredvidjenih okolnosti , a imali su zelju da nastupe (narocito Acroholiji iz Beograda i Defilement-u iz N. Sada. Marku iz Defilement-a se zahvaljujem na pomoci oko stranih bendova (koje nismo doveli zbog nedostatka love). Hvala i Branku Badzicu i bendu Neighbours iz Sremske Mitrovice (koje nismo doveli jer nismo imali vise love ni za putne troskove), kao i Svetom Gralu, Balkanu i Bjesovima (nedovedenim, takodje, zbog love). Hvala i svim ariljskim bendovima , a posebno jednom izmesanom - “Game Over” Arilje ,Ivanjica) , svim ljudima koji su pomogli da se festival odrzi ( narocito momcima koji su cetiri dana pravili binu). Moram da napomenem da je i na Ariljskoj Gitarijadi 2003. i na Ariljskom Rok Festivalu 2004. na stejdzu bilo Makisovo pojacalo – JSM 800 Lead Series – glava, i box (znaci sviralo se kroz njega). Uostalom, to pojacalo se koristilo za 90 posto svirki u Arilju.

 

2005.- u smo preskocili jer nije bilo love za festival.

A u planu je da uradimo i jedan Tribute to Requiem sa sto vise dobrih

bendova raznih pravaca metala i roka. Ali posto hocemo da se to uradi u dobrom studiju , sa dobrom produkcijom, moramo to odloziti dok ne budemo dosli do nekih para.

 

Opet koristim ovu priliku da vas zamolim ako imate bilo kakve snimke (cak i lose , delove, sa svirki, proba,) Plave Bogorodice (Arilje, Ivanjica , Uzice),

Requiema (Arilje – trebaju mi neocisceni

snimci i delovi sa proba),

i Deponije ( Arilje, Uzice, Pozega),

 

da me kontaktirate na mejl : [email protected]

 

Ariljci, Uzicani, Pozezani , Ivanjicani i svi ostali koji ste povezani ili upoznati sa ovim pricama , preturite malo po svojim starim kasetama ili kasetama drugih, pa ako sta isceprkate , javite mi na mejl.

 

Hvala unapred !!!

 

 

 

 

.

Edited by Am.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Море љубави, Рокенрол ми живот значи и Самоћа убија су ми много готивне. Далека планета онако.

Штета што се с Реквијемом издешавало шта се издешавало, иначе би сигурно били један од јачих домаћих рок састава. icon_sad.gif

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto ne mogu da ispravim gresku u prvom postu , moram to ovde uciniti.

 

Pesma br. 18. Born to be Wild - je ipak bila Stepen Wolf - ova verzija.

 

Easy Livin' - Uriah Heep, je jos jedna pesma koju su tada izveli.

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 7 months later...

Evo malo slika:

 

 

Ariljska Gitarijada 16.8.2003.

 

user posted image

 

 

Ariljski Rok Festival 13. 14. i 15.8.2004.

 

user posted image

 

 

M A K I S

 

user posted image

 

 

Majica 1

 

 

user posted image

 

 

Majica 2

 

 

 

user posted image

 

 

Logo - Bedz

 

user posted image

 

 

Natpis

 

user posted image

Edited by Am.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 5 months later...
Sto pobrisaste onolike strane o domacim metal bendovima ???

Ako nisi primetio, forum je bio duze vreme down, a da bi se sredio, morale su se obrisati sve teme koje su bile neaktivne duzi period... jebiga, valjda nije moglo drugacije (nisam ja brisao)...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko je cuo za REQUIEM iz Arilja neka digne dva prsta !!!

icon_rockdevil.gif Evo cetiri.

Dao si mi disk sa njihovim pesmama jos pre dve godine, ali ga nisam skoro slusao. moracu da ga ubacim u komp ponovo.

Edited by RNA

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bravo, RNA !!! Steta sto ne mozes da pustis i svima ostalima koji su u ovom

trenutku na forumu ili bar koji citaju ovu stranu o Requiem-u, ali bice, valjda i to

moguce i kod nas za koju godinicu (deceniju ili vek) !!!

 

 

PUNO POZDRAVA I SVE NAJBOLJE !!!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 6 months later...

Mogu da ti narezem sve cetiri pesme i jos neke obrade kada se budemo menjali, ili ako vidjas RNA, tj.

razmenjujes se sa njim cesce, uzmi od njega ! I kad preslusas sve cetiri, daj tvoju strucnu ocenu ! Gde bi sada

Requiem iz Arilja bio, da Makis nije nastradao ???!!! Verovatno bi uticao i na celu rok i metal scenu kod nas.

I to sve zahvaljujuci entuzijazmu jednog coveka i njegovoj ljubavi prema rok i metal muzici - Makisu. I ostatak

Requiema su legende, ali Makis im je davao krila. Imaju samo cetiri pesme i svaka je perfekcija.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opa, al' ima ljudi koji su bilo kako povezani sa Ariljem :) !

 

Prvo, cast mi je voodoo84 da si na ovoj temi, a jos veca mi je cast sto si ponekad u Arilju!

 

Arilje ima rok tradiciju i te kako, i rok scenu, samo, zbog nedostatka love, i da ne pricam cega sve, to se razvlaci, i stoji k'o i u

ostalim gradovima! Trenutno su aktivna tri benda, a kada se napravi neka veca svirka, taj broj naraste i do deset (ako se racunaju

solo izvodjaci)! Pogledaj plakate koje sam ovde postavio (nisu svi ni izasli)!

 

Trenutno je Kacara (legendarna rupa u glavnoj) promenila vlasnika i dobila separee, tako da je to propalo, ali ima dva mini

kafica koja su Rok fazonu, mogu da prodju.

 

To sto si ti naveo nije za rok populaciju!

 

Krajem maja ili pocetkom juna, trebala bi da se odrzi jedna veca svirka, koja ce okupiti ove vece bendove po Beogradu i sire! Ne bih

pricao o tome dok ne pocne reklama! Samo da kazem da ja nisam u organizaciji, cisto da se ne ljute neki bendovi sto ih ne zovem

da nastupe. Svirka ce biti posvecena jednom bendu, a to nije Requiem :cry: !

 

U avgustu bi, trebalo da bude jos jedno desavanje, opet nisam u organizaciji.

 

Pa, voodoo84, kao sto vidis, ima ponesto i kod nas u Arilju, cisto da grad ne umre skroz.

 

Javi se kada sledeci put budes dolazio, mozda na ovu svirku koja se sprema, da se upoznamo i da ti pokazem znamenitosti

grada, bice mi zadovoljstvo :pivopije: !

Edited by Am.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogu da ti narezem sve cetiri pesme i jos neke obrade kada se budemo menjali, ili ako vidjas RNA, tj.

razmenjujes se sa njim cesce, uzmi od njega!

Ионако ових дана треба да му срежем један диск, па ћу му убацити и то. Добро је да сте ме подсетили.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mogu da ti narezem sve cetiri pesme i jos neke obrade kada se budemo menjali, ili ako vidjas RNA, tj.

razmenjujes se sa njim cesce, uzmi od njega ! I kad preslusas sve cetiri, daj tvoju strucnu ocenu ! Gde bi sada

Requiem iz Arilja bio, da Makis nije nastradao ???!!! Verovatno bi uticao i na celu rok i metal scenu kod nas.

I to sve zahvaljujuci entuzijazmu jednog coveka i njegovoj ljubavi prema rok i metal muzici - Makisu. I ostatak

Requiema su legende, ali Makis im je davao krila. Imaju samo cetiri pesme i svaka je perfekcija.

Skinuo sam ja pre neki dan i ostale 3 pesme. Ipak je "More Ljubavi" je najjaca.

 

Edited by Wild_Tigar

Share this post


Link to post
Share on other sites

voodoo84 ma javi se kad ponovo dodjes da se druzimo, svirka je 2. juna ! Leto ti je jedino zanimljivo vreme u Arilju, posle sve zamre !

 

RNA narezi mu, ako mozes, sve cetiri pesme u 192 kbps min. na netu su u 128, ili bar cetvrtu - "Samoca ubija" , posto je nekako isecena dok se postavljala na net, kako - ko zna !

 

Tigre, u pravu si za "More ljubavi", mada ni ostale ne zaostaju za njom.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 1 year later...
  • 1 month later...

Ja sam iz Arilja,ujak mi je svirao u Requiem(Bob).Stvarno zalim sto sam se rodio kasno da bih cuo taj sastav...ali ove pesme su me odusevile!Stvarno uveren sam da bi imali veliki uticaj na Srpskoj rock/metal sceni...

Moje pitanje glasi da li postoji jos neki snimak,tiap od navedenih prerada koje su svirali!?I gde mogu da nadjem textove pesama!?

U napred zahvalan... :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aaaaaaaaaaaa, znam ko si !!! Video sam te pre 5 godina kada sam bio kod tebe u stanu, nem' pojma zbog cega. Lepo sto slusas dobru mjuzu.

Koliko ja znam nema vise snimaka. Raspitivao sam se za tu svirku u "Broju 1" kada su svirali obrade, ali' to niko nije snimao.

Eventualno mozda ima jos nesto sa proba, ali to je kod nekoga u dubokom mraku tavana, tako da ne zna ni sam da to ima.

 

Pozdravi calca, nisam mu se jos revansirao za one karte sto je dzabe istampao za Ariljski Rok Festival, ali bice prilike.

 

 

 

 

Evo tekstova:

 

 

More ljubavi

 

 

Ponekad lutam sasvim sam, idem bilo gde.

U mislima si uvek ti, gde da pobegnem.

I kada prodješ kraj mene, blago smešiš se.

Tako si blizu čujem te, a tako daleko.

 

Vatrom srca svog ću ti led otopiti.

Hoću da pijem nektara sa tvojih usana.

I svako jutro propadnem u more ljubavi.

Kada mi miris tela tvog sobu ispuni.

 

Kada šetaš ulicom, nisi svesna tog.

Da moja senka prati te, kosu ti miluje.

I kada noć mi zapreti, hladna bešćudna,

tada oči zatvori i nećeš nestati.

 

Vatrom srca svog ću ti led otopiti

Hoću da pijem nektara sa tvojih usana.

I svako jutro propadnem u more ljubavi.

Kada mi miris tela tvog sobu ispuni.

 

 

 

 

Rokenrol mi život znaci

 

 

Plače ova noć, nestali su svi.

Praznina je svud, ostali smo mi.

Svuda samo dim, ruševina muk.

Život prolazi, ali nikad’ rok.

 

Rokenrol mi život znači.

Krv mi vri zato sam mlad.

Vibracije se šire sve jače.

Teški zvuk razara grad.

 

Kada prodje sve, i dodje novi dan,

kad srce zakuca, i vidim da sam živ.

Život postaje blud, neki stari sat.

Nek nestane stid, i zvuk zameni jad.

 

Rokenrol mi život znač.,

Krv mi vri zato sam mlad.

Vibracije se šire sve jače.

Teški zvuk razara grad.

 

 

 

 

 

Samoća ubija (stepske vukove)

 

 

Nestao si tako mlad, niko ti nije bio drug.

Poznavao si samo bol, niko ti nije znao ćud.

Šetao si samo sam, hteo si biti stepski vuk,

tama te je gutala, svetlost te nije mamila.

 

Samoća ubija stepske vukove

 

Možda si hteo biti ptica, al’ nikad’ nisi leteo.

A život nije kao bajka, nikad nisi shvatio.

Zbog dalekog ideala sam si sebe gutao.

Istina je samo jedna od stvarnosti si bežao

 

Samoća ubija stepske vukove

 

Ponekad je život surov, nisi smeo kleknuti.

Za sve je kriva ljudska zloba, na svetu nisu isti svi

Samoća ubija stepske vukove

 

 

Cao.

Edited by Am.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...