Jump to content

Baldurs Gate I & II


Valinion

Recommended Posts

inace, jako sam razocaran tim apdejtom bg-a

trebalo je da uzmu BGT projekat koji je spojio obe igre tako sto je prebacio ceo BG1 u BG2 endzin, prakticno u sam BG2:ToB (sto su ovi kao profi likovi takodje napravili, sa tim istim community-made alatima doduse) i napravio neku tranziciju izmedju dve igre da ispadne kao seamless

takodje, neke su stvari uskladjene, kao kolicina exp-a itd.

 

ono sto fanovi ne mogu da naprave kvalitetno i nisu ni pokusavali (iako je masa ljudi to prizeljkivala) je da tu tranziciju izvedu valjano u pogledu sadrzaja i da to stvarno ispadne seamless jer je za to potreban profi writing talenat i ozbiljan dizajn. jedini nacin da se tako nesto izvede je sledeci: umesto da igrac BG2 pocinje sa nekom nidje veze difolt "kanon" druzinom, pocne zapravo sa tvojom pravom druzinom iz BG1 i da ti likovi imaju napisan scenario za BG2 isto kao i ostali BG2 likovi.

i da to zaista budu isti likovi, znaci ako je neko upotrebio tome na nekom od pratilaca da mu ostane to uvecanje atributa itd.

 

znaci umesto da iseku Dynaheir jer nisu imali vremena da je napisu kad su radili BG2 jer su se koncentrisali na novi sadrzaj a ne na kontinuitet - da jebeno ubace Dynaheir i da uspostave konacno i taj kontinuitet isti kao sto postoji recimo izmedju BG2 i ToB.

to bi necim obogatilo igru.

dakle velik posao, puno pisanja itd ali nije nesto nezamislivo. s obzirom da glavni deo posla oko BG:EE ionako potice od zajednice modera i vec je odavno odradjen, a da ce ovo prepakivanje kostati kao nova igra, sve ovo izgleda kao jeftina eksploatacija

  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel neko zna gde bih mogao da nadjem onaj boxset koji sadrzi keca i dvojku i ekspanzije? svojevremeno su ga imali u games-u, ali se rasprodao...

Ima na Amazonu ako ti nije cimanje da porucujes.

 

EDIT: Jebo ih ja, ne salju u Srbiju. Pa knjige su vece i teze od ovoga, sto bre ne salju igre?

Edited by Atheist

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 10 months later...
  • 2 months later...

igram dvojku enhanced edition. dosta je ok. mnogo bolje obavljeno nego kec, jedino neki cisto estetski detalji mi se ne svidjaju. gui, portreti itd, ali lokacije nisu lose ovako u igri. novi voice acting (za nove likove) je vrlo dobar. jedino sto je bas skrnavo ispalo su neki novi dijalozi, slabo su napisani.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...

Može li neko da me prosvetli i objasni mi šta je toliko fascinantno u ovoj igri, te ima gomilu zagriženih fanova?

 

Daleko od toga da je loša, ali da je najbolji rpg svih vremena, po meni je daleko od istine.

Obrnuo sam prvi deo pre nekih par godina, i ne sećam se nekog maestralnog detalja koji bi zaslužio da mi ostane u sećanju.

Sad krenuh drugi deo, izađoh iz tamnice, reših kvest sa cirkusom.. i šta sad?

Smeta mi količina nepotrebnog teksta, koji realno može da se dosta skrati i prenese istu suštinu. Ja volim da se udubim u čitanje istorijata rpg-ova kada ih igram, ali mora prvo nešto da me zaintrigira, što ovde nije slučaj. Takođe, vizuelno nije toliko spektakularna koliko se priča. Mene prilično zbunjuje to kružno stepenište i čudne perspektive, a karakteri se vuku kao gomila lemingsa, ne znajući da se snađu u prostoru (jedan cannon fodder koji je izašao 100 godina ranije je bio mnogo više smooth po tom pitanju).

 

Opet ponavljam, Ok je rpg, i sa nekim izmenama bi lako mogao da mi bude jedan od omiljenih, a ovako mi je blagi prosek.

Imho, Might and magic VI ga šije po svim kriterijumima, iako je ranije izdat.

Share this post


Link to post
Share on other sites

pocetak drugog dela je katastrofalno dosadan, mora malo da se razvije prica da bi igra postala dobra. onda negde oko sredine borba postaje interesantna a kraj i ekspanzija su skroz fokusirani na borbu koja je odlicna po mom misljenju, ali iskljucivo uz jedan univerzalno koristen mod - SCS. instaliraj ga obavezno

 

citanje tone teksta u ovoj igri je posebna vestina. zapravo i neko ko prvi put igra moze da preskoci iscitavanje dijaloga tako sto se koncentrise na svoje odgovore i ignorise drugu stranu; samo daj logican odgovor, odmotaj brzo dijalog i pogledaj sta je kvest u dnevniku i pici. ako te neki deo price posebno interesuje (za svakog ima nesto u tom pogledu) onda to lepo citas.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prvi deo je dosta losiji od drugog, dvojku smatraju klasikom a ne keca. Jbg, old skul igrice su se citale, uzmi samo, po meni, najbolju igru svih vremena Planescape Torment.. vecina ljudi se smori u prvih sat vremena od citanja.. ali ja na to gledam kao na interaktivnu knjigu, koja ima zaista sjajnu pricu da isprica. Dvojka Baldura kao sto rece Carli sporo krene ali se razvije u zaista fascinantnu pricu koja te u poslednjih 10ak sati drzi kao najbolje knjige. Likovi su takodje fantasticno uradjeni i zaista je zanimljivo opiciti kampanju i sa dobricama i sa losim likovima, a najzanimljivije mesati ih i slusati netrpeljivost u druzini, mada neki clanovi definitivno ne mogu zajedno pa mogu pokusati i da se medjusobno poubijaju, sto je tek kul :D Sve u svemu, jeste, igra je svakako za danasnje standarde arhaicna i teska za ono pick up and play ali vredi iscimati se, danas se vise retko prave takve price i likovi u igricama. Inace ovaj NWN port mi je potpuno nejasan, grafika je fazon gora nego u originalu koji jeste 2d ali kvalitetan 2d koji je bezvremenski, a nwn-ov 3d je delovao bajato vrlo brzo posle sto je igrica izasla. Da su makar dovrsili onaj projekat iz Dragon Age-a (u kome je rekreairana za sada jedino Irenikusova tamnica) to bi vec bilo kul..

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Okej, cepam dalje, pa ćemo videti.

@Salvation

Pa naravno da mi ne smeta čitanje. :) Znamo se za toliko druže. Uostalom, jedan od omiljenih žanrova su mi avanture, a one imaju najviše teksta. Smeta mi samo kad vidim da je na nešto utrošeno više teksta, nego što je realno potrebno, odnosno, treba staviti neki nagoveštaj, neku interesantnu stvar, i onda ostaviti igraču da odluči da li želi da se bolje upozna, ili ne (u tom slučaju, ja uvek izaberem da se bolje upoznam).

Ovako mi je problem, jer ne znam šta je bitno, a šta mogu da preskočim, pa moram sve da čitam.

 

No, nastavljam, pa ćemo videti.

 

I kec mi je bio zanimljiviji od polovine pa do kraja, nego na početku.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Smeta mi samo kad vidim da je na nešto utrošeno više teksta, nego što je realno potrebno, odnosno, treba staviti neki nagoveštaj, neku interesantnu stvar, i onda ostaviti igraču da odluči da li želi da se bolje upozna, ili ne (u tom slučaju, ja uvek izaberem da se bolje upoznam).

Ovako mi je problem, jer ne znam šta je bitno, a šta mogu da preskočim, pa moram sve da čitam.

 

Veruj mi da je uglavnom sve nebitno, sve informacije su ti na dohvat ruke u dnevniku; uglavnom se orijentisi na ono sto ti je interesantno, ne na ono sto sumnjas da je bitno. Po mom skromnom misljenju kvalitet writing-a u obe igre nije neki. prica je zanimljiva ali sami dijalozi su onako, bez inspiracije. Za razliku od Tormenta npr.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pičim dalje. Roknuo sam onog vampira iz sarkofaga (jedva doduše, možda nije trebalo da odmah rešavam taj kvest, dok sam još slabašan), i priključila mi se i ona vampirica.

Hvala Čarli za preporuku za SCS. Skinuo i instalirao, i ne znam da li je do moje samosugestije, ili karakteri sada mnogo bolje reaguju. Takođe, više se ne stapaju sa okolinom.

 

Sad mi trenutno malo smeta što su magije onako razbacane, pa kad u bitci hoću da bacim neku određenu, izgubim pola minute dok je nađem. Preslične ikonice.

Bolje da su sortirali to malo (recimo, u jednom folderu magije koje frljaš na neprijatelje.. u drugom magije koje frljaš na sebe.. i td).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Imam reputaciju 3... svi me preziru, i počeli oni Amn centurioni da me proganjaju (jave mi da su me sudili na smrtnu kaznu i napadnu me).

Zašto? Ja jesam zdipio po koju ogrlicu po kućama :D i nešto malo novca :D , ali nisam video da se ukućani ljute :D , a ne sećam se da sam nekog civila roknuo.

 

Sad imam kvest u kome sam savetovao onom mom saputniku da se osveti za smrt sestre (misleći da će samo da rokne nalogodavca), i kad odradim taj kvest, kreten ubija ćerkicu protivniku da bi uzvratio istom merom, a da sam to znao, savetovao bih ga drugačije. Reputacija padne još više, i odma me napuštaju Aerie (koja mi je jako bitna kao klerik-mag), i Minsk (zajedno za svojim hrčkom).

 

Da li je pametno da pre završetka tog kvesta odem u hram, i potrošim novce da dignem reputaciju makar za jedan level, pa da se vratim i završim kvest? Ili da ostavim taj kvest za neka vremena kada budem imao mnogo bolju reputaciju? Odnesoh i onog otrovanog sirotana dase izleči, ali mi nije porasla reputacija.

 

A dobar sam čovek, keve mi. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

hahaha ne brini. posto izgleda da si zasao u tamnu stranu, u jednom momentu ces moci da promenis alignment na evil.

posto si primio vampiricu u druzinu, preorijentisi se na zle NPC-jeve, jebes mutavu pseudo-manga arie i degenericnog anomena.

niska reputacija je definitivno problem u pocetku jer su stvari onda neuporedivo skuplje po radnjama, tako da zavisno od toga koliko zelis da potrosis isplatice ti se definitivno, ali verovatno ne sad kad nemas tako mnogo para da potrosis.

 

kad samo krades po kucama ne bi trebalo da se srozava reputacija toliko, ja mislim da si ti nekog roknuo fajerbolom slucajno.

 

edit: sto se tice magija znam... cekaj da dobijes lvl9 magije pa da vidis koliko klikova ce ti trebati da bacis jedan spell, 6 ja mislim. postoje ona tri kvikslota, stavi nesto u njih.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vampiricu sam otpustio iz družine.... ali da.. sad mislim da znam zašto mi je reputacija pala.

Primio sam onu dark-elficu, što su hteli da je spale živu. Pobio sam inkvizitore, a to se izgleda računa kao da sam pobio obične građane.

A moguće da sam mogao samo da je oslobodim, bez ubijanja ostalih... nisam znao jbg.

 

da da.. to je to definitivno... ništa.. ići ću u hram... para vrti, gde burgija neće. ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da, ali oni nisu kidisali na mene, nego na elficu (nisu mi bili crveni). Tek kad sam rekao svojim pajtosima da napadnu, i kad su ih moji napali, ti fanatici su pocrveneli.

Kontam da se to računa kao napad na civile. Ko će ga znati... ja za druge incidente ne znam da sam imao (čak ni slučajni fireball).

Stražar u blizini je mirno stajao (nije crveneo) što sam ja (pogrešno) protumačio, da čim se ne meša, znači da radim dobru stvar.

 

Verovatno sam mogao samo da oslobodim elficu (ima da se klikne da se odveže), bez napada na fanatike, ali to sam skontao tek kad je pala krv.:)

Share this post


Link to post
Share on other sites

ako se ja dobro secam cim oslobodis elficu tako sto izvrsis interakciju sa lomacom pokrene se dijalog i oni postanu hostile. u toj grupi ima 2-3 fajtera, 2-3 klerika i 1-2 commonera. za fightere i clerice ne gubis rep ali za commonere da.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha... pa dobro i to je logično, ali sa razlikom da sam ih ja prvo pobio, pa nju oslobodio.

Da sam je oslobodio i oni pocrveneli, to bi komp skontao da su me oni napali pa verovatno ne bih gubio reputaciju, a ovako je izgleda skontao da sam napao obične civile.

 

No, nije mi žao. Sve za elficu!

Share this post


Link to post
Share on other sites

da eto to se desilo. force-attack proizvodi gubitak repke nakon sto ubijes dobre i neutralne likove ali ne proizvodi nista kad ubijes zle likove. mislim da je tako hardkodovano, a sa druge strane, skripte proizvode da kad se iz dijaloga trigeruje kombat da se suspenduje taj mehanizam te da se ne desi rep loss bez obzira na alignment.

 

mozes da vidis pomocu magije detect evil da li je neko zao i onda mozes da ih slobodno koknes i bahatis se tako bez posledica.

 

ovi sektasi nisu bili evil jelte, nego lawful good verovatno, takav je d&d dozivljaj morala, rasisticki. genocidno nastrojeni egzekutori su "dobri". proizvod bele amerike.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lol, ako imas toliko problema sa anticipacijom reakcija likova i citanjem, nisam siguran koliko razumes ceo taj trip i logiku Baldura :) Jbg, nije svaka igra za svakoga, ako ti ne lezi ne znaci da nije jedan od najboljih RPG-ova ikad. Svet, prica i likovi su bas odlicno napisani i "navlace' te da igras i udubis se (eng. immersive), lokacije i neprijatelji su i graficki i konceptalno odlicno uradjeni takodje, plus se igra dosta prilagodjava tvom stilu igre i izbori koje pravis imaju logicne posledice. Combat sistem je malo neekonomican al sta ces, ne moze nista da bude savrseno. Ja bi najvise voleo da borbe ima malo manje i da bude laksa, pa da se igra kao interaktivni film :mhihi:

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Popizdeo sam.

 

Izgleda da sam quicksave-ovao momenat pre crasha igre, i kada sam ponovo učitao poziciju, sve se činilo normalno. Završavao sam kvestove na toj lokaciji, i onda video da mi je pola lokacija na velikoj mapi zatvoreno (iako sam ih obišao). Kada odem u "The slumbs", onaj lik se ponovo pojavi i predlaže mi da za 20.000 oslobodi Imoen. Kada odem u quest book, svi questovi su resetovani, a nema nijedan rešen. Kreće ponovo animacija "chapter 2" i cinematici sa Imoen.

Guglao sam o tom problemu, i vidim da su mnogi ljudi imali isti problem, i svi kažu da je to zbog toga što se sejvovalo momenat pre crasha igre.

http://forum.baldursgate.com/discussion/24200/pretty-serious-game-breaking-bug

Skinuo sam i patch koji bi trebalo to da rešava, ali ne šljaka (isto mi se dešava). Možda patch rešava da se ne dođe do toga, a ne kad je već došlo do toga.

 

Bezveze... ima li neko ideju neku? Mogu da okačim save.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...

Ja sam ovaj naslov preskočio i sad eto ajde da odigram najbolji RPG ikad, kako kažu iskusniji :) E sad, imam instalirane i spremne dve verzije:

Baldurs Gate:Original Saga ( GOG verzija)

Baldurs Gate: Enchanted Edition

 

Samo sam uključio na par minuta da vidim, šta i kako, i mislim da je orginalna verzija bolja, druga mi je malo čudna, ne znam zašto.

Koju od njih da nastavim?

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...