Jump to content

НАРОДЊАЦИ


Recommended Posts

како је то јака ствар

мада је по критеријумима уметности исто кич.

Ал' није шабанизам.

Ал' волимо шабанизам то нам је у генима.

Ал' јебига.

Edited by Elitista u Povoju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

nigga...

 

Едит: Тешо, не ради ми нешто мобилни, али ћу ти јавити хоћу ли ићи у петак. Можда одем сутра кући на неколико дана.

 

e imam vest baja je odlozen za 23ci tako da cemo videti.javi mi preko foruma dan dva pre 23ceg dali hoces da ides pa cemo da se dogovorimo

 

Sta pricas ti?Kico Slabinac je slavonac,rodom iz Osijeka,hrvat,koji je tokom 90-ih ispoljavao svoje ustaske tendencije...sta lupetas.

 

znam sta je sve 90tih kico slabinac pevao,tipa sin roda hrvatskog.ali ne vezano za to muzika koju on peva je srpska muzika i ako je lik fan tompsona

 

 

Jeste,to je prava muzika.I kvalitetna muzika.Ali JV nije bas toliko sranje kao sto tvrdis,meni licno nije uopste sranje,vec je super zika za opustanje i dobar provod u kafani.A tamo bogami ima i dobre svirke,itekako.

 

ma slazem se,slusam ja puno jako puno turbo folka iz zezanja.ono badji,juzni vetar,jasar,fazlija i tako to.super je to za zezanciju

 

Неофолк и ЈВ нису срање за разлику од тамбураша. Такође, цигански турски мелос убија!

 

А ко не воли народњаке, нек девера, валлахи, девера..

 

jebiga brate previse si juzno da bi mogao da razumes sta je ravnica i tambura.ali dobro nema veze.ziv bio

Share this post


Link to post
Share on other sites

Intelektualna elita tog vremena je mogla da bude samo istochno orijentisana jer je pochivala na uchenjima Karla Marksa. I da, svi tvoji idoli su tada okarakterisani kao takvi – kicherica/nizha forma umetnosti. Interesantno je kako su se razlichite interesne pa chak i nacionalne grupe slozile i napravile koncenzus vezan za to shta je prihvatljivo jer dolazi “iz naroda”.

 

Chinjenica da su to bile “narodne” pesme koliko i peti album Madone nikom nije zasmetala jer se takodje u skladu sa rezhimskom ideologijom doshlo do toga da svako ko izlazi iz okvira takve estetike, odnosno izrazava sumnju, individualizam ili ironiju, automatski biva prokazan jer je to neophodno da bi chitava ta skalamerija govana prezhivela.

 

Ne znam da li si primetio ali sve te razularene priproste prdnjave nose epitet novokomponovano. Dakle skupila se gomila shanera da iskoristi urodjenu sklonost naroda da bleji po kafanama i umotavshi neshto shto donekle podsecha na muziku dedovine uzme novac fabrichkim radnicima/radnicama ili poljoprivrednicima van zadruga udruzhenog rada. Usled nedostatka drugih komercijalnih sadrzhaja u to vreme, na ovim prostorima se ispraznost zhivota oduvek poshteno nadoknadjivala niskim cenama visoko akciznih roba. A i obavezno kozarchko kolo je moglo da zabavi samo pripadnike SUBNORa, koji su postepeno postajali seda populacija, ili su nestajali u partijskim chistkama.

 

I tako se rodila muzicka industrija koja je kvalitetom bila daleko ispod ostalih zemalja istochnog bloka.

 

Kao shto sam to verovatno vech pokazao bezobrazno parafrazirajuchi choveka, sklon sam da se slozhim sa Milanom Kunderom da je kich vrlo blisko povezan sa totalitarizmom. Jer pomazhe ljudima da prebrode sve sa chime bi direktno suochavanje imalo ozbiljne posledice za psihu. I zato je mnogo lepshi putich od izvora koji vodi do sisate brkate pevaljke u shumarku nego onaj koji ga je zapravo doveo do fabrike i ovog vechernjeg matinea gde se uz dobru kapljicu Rubinovog/Navipovog vinjaka misli o sobaljivanju gorepomenute nego o stvarima koje bi te mogle odvesti na goli otok.

 

Kao shto je, recimo, recitovanje “Nashih Dana” od Vladislava Petkovica Disa na partijskom sastanku.

 

E sad,

To shto je tebe takav sloj ljudi koji se dobro opario na loshem ukusu, uspeo da ubedi da je od vitalnog nacionalnog interesa da troshish pare na njihovu muziku te vech svrstava u red majmuna. Taj melos pre sto godina nije postojao, nego je samo nezreo pokushaj ponovnog izmishljanja nacionalnih odlichja od strane najiskvarenijeg sloja “crvene burzhoazije” i ima veze sa tradicionalnom muzikom koliko i simfonijski orkestri sa Teheranom. Na srechu/ ili nazalost nismo jedini. Svaka osiromashena izolovana vukojebina pati od istih simptoma.

 

I zato,

i ti i Baja i Himzo i Tozovac mozhete da se gonite u chetiri lepe pichke materine i da tamo sa sevdahom i suzom u oku ponovo prozhivljavate najgore momente i ovako usrane zaostavshtine SFRJ i da zhigoshete kao chetnika, baliju ili ustashu svakog ko ima jasno izgradjeno sliku kako o lichnom tako i o nacionalnom identitetu uz dobru kapljicu obavezno industrijski proizvedenog shpiritusa.

 

Ali molim Vas ostanite jebeno tamo. Jer niko civilizovan ne zheli da mu takvi izbljuvci prichaju o tradiciji.

 

kao prvo svidja mi se jako ovaj tvoj tekst i ako se ne slazem sa njim.jako si lepo iskazao sebe u njemu.da krenem na odgovor njemu

pre svega treba znati jednu stvar kao prvo nemozes reci da je rezim u sfrj bio istocno orjentisan zato sto je sfrj uzivala podrsku amerike.kao sto je seselj rekao sfrj nebi ni opstala da nije bilo podrske amerike.sfrj je bila komunisticka kreacija koja je bila u isto vreme izmedju istocnog i zapadnog bloka.zapadu je to odgovaralo jer joj bila potrebna jedna socijalisticka zemlja koja ce biti primer kao prosvetljenog socijalizma bez varsavskog pakta i dominacije rusije.kada je sfrj prestala da sluzi svrsi zapadu ona se raspala.ali to je jedna druga prica.da se vratim na temu.pa rezim u sfrj je bila cudan oblik komunizma koji je imao neke odlike nacionalizma,te odlike su se najvise ispoljavale u forsiranju postojanja kud-ova za folklor.u celoj prici sa bratsvom i jedinstvom iz nekog razloga je stalno isticana nacionalna raznolikost drzave i nacionalne odlike.te nacionalne odlike nisu smele biti prave,to jest sve je moralo biti podredjeno partijsko politicko korektnom vidjenju nacionalne kulture.nisu smele da se pevaju nacionalisticke pesme,ali to nije uticalo na ljubavne ili drugacije pesme.takodje komunisticki rezim u sfrj je preuzeo od sovjeta ideju da narodnu muziku treba plasirati narodu jer je ona neki izraz muzike proletarijata,muzike naroda.zbog toga je narodna muzika kod nas tako bila popularna.takodje popularnost narodne muzike na nasim prostorima moze se objasniti time sto je kod nas relativno kasno izvrsena industrijalizacija i prelazak stanovnistva iz sela u gradove.sama tradicija je kasnije unistena nego u recimo francuskoj.zato je nas narod slusao narodnu muziku.i ako je neki tamo komunista rekao za narodnu muziku da je kic,to je samo pohvala,isto tako ce neki b92 liberal moci da kaze za knjige dragosa kalajica da su kic ali kada takva gamad govori protiv kalajica oni ga samo jos vise uzdizu.prave stvari su iznad kritike prodanih dusa.svidja mi se sto za razvoj necega negativnog po tebi krivis komunizam,to je osvezavajuce nego one dosadne b 92 price o nacionalizmu 90tih,pravoslavnoj crkvi i kako je to po njima stvorilo turbo folk.komunizam jeste stvorio turbo folk,ali tako sto je stvorio radi potreba masa pravi turbo folk,to jest bjelo dugme.kasnije je sve islo samo od sebe.ali tu je u pitanju pop kultura,ta muzika nije nista manje djubre od ove sa zapada.sto se tice prave narodne muzike pa komunzmu ona nije smetala sve dok u njoj nije bilo niceg sto je protiv sistema.zato su pesme marsirala kralja petra garda,solunsko kolo i slicne bile zabranjene.a prava narodna muzika je pravljena za vreme komunizma uprkos komunizmu.isto kao i u rusiji.ova cela prica koju si ispricao ima mnogo smisla za sssr gde su pravljeni citavi vestacki pravci folk muzike da bi se lazni nacionalni identitet podmetao narodima kao sto su moldavci i kazakstanci.ali u sfrj to nije bio slucaj zato sto smo mi bili previse mala drzava za tako nesto a i nas komunizam nije bio dovoljno totalitaran za tako nesto.sto se tice tvrdnje da je totalitarizam povezan sa kicom,pa ako racunamo ovaj sadasnji liberalizam u totalitarizam,sto on definitivno jeste,onda se slazem.hleba i igara.najveci kic ikada je stvoren upravo od strane LIBERALIZMA.ajde molim te pogledaj muziku koja je pravljena za vreme sssr u rusiji,sve sam kvalitet tipa muslima magnoeva.a pogledaj ono posle 90tih,gomila govana.komunizam je barem pomalo brinuo se za kvalitet muzike,kapitalizam to uopste ne radi.i ko je mene ubedio da ja trebam da slusam narodnu muziku jer je to od nacionalnog interesa.ja sam 88 godiste,ja nisam postojao u doba tih kafana i partijskih sastanaka.od malena na televiziji,medijima,ulici sam cuo samo cecu,zam,grand,mtv i ostala govna.niko mi nikada nije rekao da trebam da slusam "oj durmitore" od nikole karovica.izvornu narodnu muziku danas niko ne slusa.ova danasnja deca ne vole pravu narodnu muziku,oni misle da je to nesto primitivno seljacki.oni se umesto toga dave u domacem ili stranom kicu.usput nije bas tako da su svi narodnu pevaci bili prorezimski nastrojeni.tozovac je ceo svoj vek mrzeo komunizam i bio je proganjan od strane udbe zato sto je pevao "jeremiju" i previse srbovao u pesmama,morao je dve godine u nemackoj da se krije.tukli su ga u stanici.bracu bajic su proganjali preko novina i proglasavali za cetnike.i nisam od onih koji dele ljude na ustase,cetnike i balije.jednostavno svi smo mi zrtve liberalizma

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

http://www.facebook.com/video/video.php?v=1051620228492&oid=167722191282

 

Postaviše me zlikovci, bez pristanka, maločas. Kemalov naslednik je na vidiku!

Dosta sam uznapredovao, s obzirom da je snimano pre 2 godine. Gledaj Prince Pakla, ovo je muzika - tu leže pare. Kakve grbave tange, kakve neispeglane boxerice...

I malo growla za kraj, da se začini.

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.facebook....id=167722191282

 

Postaviše me zlikovci, bez pristanka, maločas. Kemalov naslednik je na vidiku!

Dosta sam uznapredovao, s obzirom da je snimano pre 2 godine. Gledaj Prince Pakla, ovo je muzika - tu leže pare. Kakve grbave tange, kakve neispeglane boxerice...

I malo growla za kraj, da se začini.

Haha, kralju. :haha:

Još i enter sandman na kraju, kakav miks!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...