Jump to content

Žice za gitaru


-Abraxas-

Recommended Posts

pa deblje zice prave vise tenzije,ali ako ti .11-.56(vjerovatno si pogrijesio u pisanju kad si napisao .46) ne prave problem,lagano mozes ici i na .12-50+ ili cak i malo deblje,naravno ako stim ide nize,naravno da ce tenzija biti prevelika na tankom maple ratu,koji generalno ide na solo gitare,kakvu mislim da posjedujes.

 

e sad,opaska za floyd-radi stimova moraces se igrati sa srafovima koje sam ti vec spomenuo,a ako idu ti srafovi direktno u tijelo,tj. samo drvo,bolje pokusavaj da postignes idealan odnos federi-zice tako sto ces smanjivati broj federa i smanjivati im rastojanje koje treba da postignu(da su postavljeni paralelno).uglavnom,prvo ispitaj sve te mogucnosti prije nego sto pocnes da ih zasarafljujes/odsrafljujes od i u drvo,posto ovi "basswood"-i,"alder"-i i ostala sranja na koje vecina svira,tj ove gitare od 300-800 e koja vecina svira (pa predpostavljam i ti,slobodno me ispravi ako grijesim),lako se izjedu od srafova,pa onda mozes zamisliti koja je to katastrofa za instrument.najidealnije bi bilo kad bi zacrtao jedan stim za tu gitaru,i drvio tako.

 

hvala za zelje,u fazi sam komponovanja,ako to bude icemu,naravski da cu to podijeliti sa vama.

 

Ne nisam pogresio .11-.46 su Ernie Ball Power Slinky,uostalom nije ni bitno...kapiram da ako one mogu da prodju da ni heavy bottom nece da prave neki problem,mada kako god da okrenes maple (javor) je po meni tesko sranje od drveta sto naravno objasnjava i cenu gitara koje su izradjene od njega.To drvo se kruni,ja imam recimo dosta problema zbog toga sa top lockom/kobilicom koja nije najsrecnije pozicionirana jer srafovi krune drvo i onda sve malo sheta pa ujedno zbog toga kapiram da imam i problem sa bendingom.Vrat zna da se krivi isto malo mada drvo je poprilicno rezonantno ili je barem takav slucaj na ovom mom komadu sto me je malo usralo :)

Sve u svemu moj savet da se zobidju takve gitare sem ako neko hoce da kupi neki jeftin model pa da se zajebava i da ga drlja par godina....Sto se tice aldera (johe) cuo sam sve najbolje o tom drvetu dok za basswood ne mogu da kazem nista jer se nisam raspitivao,mada za oko mi je zapao Dean Cadillac X sto nude kod nas cije je drvo basswood,bas pa cu da vidim sta i kako.Od onoga sto sam procitao na netu i cuo,gitara zvuci super za te pare iako je vrat maple a jos ako je zbudzim i Duncane kapiram da ce biti do jaja....Dosta toga zavisi i od same izrade i finalne obrade po meni

Skrenosmo malo sa teme jbg...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

nije skretanje,kao sto rekoh sve je povezano.

 

maple vratovi za brze gitare su ipak zakon,samo sve zavisi od komada i obrade.to uostalom vazi za svako drvo,npr stari ibanez roadstar II kojag sam imao je bio sa flojdom,od baswooda,a imao je sastejn i zvuk mimo ljude...jos je bio bolt on,ali su tad japanci pravili remek djela,ne gitare.dok npr imao sam ltd-a od aldera,i taj alder nije bio ni za kurac,kao uostalom cijela gitara(sto je rijetko od ltd-a,ali moguce,i nije bio entry model,m-200 cini mi se,sa duncanima).

 

sto se tice dean-a,jedini problem je qc,sto i nije problem kad se kupuje u prodavnici.bas sam svirao cadix,i za te pare i nije losa trgovina,ali ipak je to igracka,preporucio bih ti ipak da ides klasu vise,select je samo takav radni instrument,moj izbor No. 2 ako se ispalim za V.svirao sam a u m.m. centru,i ovaj primjerak je bio SJAJAN,i tu me je dean kupio.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E gde si svirao Dean Select...u music media centru? Koja je cena tamo? Znam da imaju samo cadix model.Taj select je vrhunska gitara...i ja se bas trenutno razmisljam da ustekam kintu pa da uzmem nju ipak negde

Edited by zombie eater

Share this post


Link to post
Share on other sites

bila,pa je kupio momak sa kojim sam tad pricao dok smo se izivljavali,rece onaj brat od prodavca -skenjajte mi te reklamne,nemogu ih gledat-pa nas dvojica udri po noj.ludilo,sjutri dan dos'o lik i ponio kuci.

 

cijena ti je kao i za sve te '79 i na taj fazon,tj set nek,mahogani,stok magneti,samo je ona malo skuplja zbog arced mejpl topa,ali neznatno.preko bare je '79 serija 460 dolara,a select 479.mislim da je bila oko ispod 50 hiljada ali nisam siguran.

 

jbt njima je i '79 ml sad na snjizenju,nesto sitno preko 40 hiljada,ko je dajmbegov fan nek skace odma' na to,ako je dobar primjerak.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ma znam da je bio 43 ili 44 ili mozda i manje,ali siguran sam da je bio ispod 50,pa tako napisah da ne skoci neko odma i kaze da lazem,pa da se nepotrebno svadjam odje,i onako je previse budala aktivno na jewmetalu.

 

dje nadje ti 350 e select?u evropi?

Share this post


Link to post
Share on other sites

sad sam uzeo ernie ball i nikad vishe...koje govno od zica...uspele su da mi za 2 nedelju puknu i debeli i tanki e...nikad mi se to nije desilo sa diadariom...

 

0o Како то? Ставио сам Јајца на Шаркастера пре једно годину дана (није за похвалу ал' јеби га) и још увек су на њој иако није препоручљиво свирати толико маторе жице. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

mrzi me da kopam, ali sam se svojevremeno zalio na to da su ernie ball jedine zice koje su mi pucale na montazi (vishe kompleta na vishe djitri)

 

nisam ni uspeo da okinem akord, riknjavale su ne preliminarnom istezanju

Edited by -Vuk

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni erni bol stoji skoro pola godine,ne da ni jedna nije pukla,nego daje okej zvuk i pored svakodnevnog rokanja sa sve tremolom.

moguce je da su vam uvalili loshe,a mozda je to shto imam blagu ruku i tanku trzalicu.

meni se za 2 god,kako sviram gitaru nikad nije dogodilo da pukne bilo koja zica,a isprobao sam sve moguce marke u medjuvremenu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni su zice popucale jednom i to kada sam ih menjao prvi put.zapricao sam se sa prijateljem i vrteo civiju u pogresnom pravcu tj zatezao je :) jedna me je bas kvalitetno opalila po ruci.no u toku sviranja mi nikada zica pukla nije :S i da kada smo kod erni bola ja sam kupio super slinky,sada jos samo da mi stigne H maska i da sve sklopim pa ih stavljam da vidim kakve su.za te zice stvarno retko gde da sam nasao negativne kritike..

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam mesar u zivotu tako da su mi pucale na bridzu i to na flojdu a o fiksedima da nepricam sve moguce normalne i nenormalne debljine,marke,bilo koje starosti,na svim mogucim vratovima i eksinima,tako da sam dosao do genijalnog zakljucka za nas mesare-kupovati zice po ukupnom ultra-subjektinom osjecaju,ne po projektovanoj duzini trajanja,jer da je pravljena od paukove mreze sa titanijumskim srcem meni bi pukla.

Share this post


Link to post
Share on other sites

meni erni bol stoji skoro pola godine,ne da ni jedna nije pukla,nego daje okej zvuk i pored svakodnevnog rokanja sa sve tremolom.

moguce je da su vam uvalili loshe,a mozda je to shto imam blagu ruku i tanku trzalicu.

 

Користим Корњачицу 1.14, акција на SG-ју ми је поприлично висока (волим тврдо, јеби га; no homo), и оно, свирам углавном гранџ на њој (значи пикинг из рамена), онако сировински, и не да ми нису Јајца пукла него никад у животу. Пуцале су ми Stay in Tune и D'Addario, и то још док су биле нове и сјајне.

Share this post


Link to post
Share on other sites

mrzi me da kopam, ali sam se svojevremeno zalio na to da su ernie ball jedine zice koje su mi pucale na montazi (vishe kompleta na vishe djitri)

 

nisam ni uspeo da okinem akord, riknjavale su ne preliminarnom istezanju

 

 

Zaboo si neke bajate komplete sigurno. Ja se ne secam kad je meni poslednji put pukla zica, erni bol koristim sigurno 3 god ako ne i vise...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Meni su zice pucale stalno dok sam koristio D'addario i mislim da su najgore koje sam ikada svirao jer su dosta slabe i neizdrzljive,pre su za kratkorocnu upotrebu dok nisam presao na Ernie ball koje su mama....te zice stvarno imaju muda a i daju odlican sustain :)

Sviram sa Ernie Ball vec 3-4 godine i ni jedna mi do sada nije pukla bukvalno a nije da sam nezan....

Elem,zice ne mogu da budu bajate pa da zbog toga pucaju....jedino da su stajale negde u vlaznom magacinu duze vreme ali onda bi se uhvatio i mali sloj rdje na njima po povrsini.

To sto su vam pucale zice je do prenategnutosti i tenzije vece od dozvoljenje.Ljudi takodje ne pridaju vaznost tome kako namotavaju zice a to je po meni jako bitna stvar jer los namotaj stvara vecu tenziju pogotovo kada se zategne zica do kraja pa se obmota jednom ili dvaput oko chivije

Edited by zombie eater

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo meni je danas puknula deblja e marklijeva 11tica koja je bila spustena u h na 24,75" vratu stara nepun mjesec sa nizim eksnom i samo je jedan namotaj i to toliko da se zica ufati posto ova dzitra je bez floyda (prokleta bices,o-ooo,o-ooo,ako ima boga...)pa kad pukne koji ce mi kurac vise.kad vam kazem,bitnije je ko kako svira od toga kakva je zica dje je bila itd.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...