Jump to content

Sta studirate?


chatjunkie

Recommended Posts

Engleski jezik i književnost.

Ne bih se složio.

Pa ti i ne moras da se slozis, ja kazem kako jeste. Bolonjsko studiranje je toliko olakshano da svaki debil s parama moze da zavrsi faks + na faksu naucis 20% onoga sto bi naucio starim sistemom studiranja.

Za primer... evo... ja treba da polazem Istoriju umetnosti sad. Osim 30 bodova sa kolokvijuma, ja izlazim na ispit gde mogu da skupim jos 70.... ispit je tako (bolonjski) organizovan da 30 ljudi bude ispitano za 45min, prema rasporedu.

Materija koju izuchava predmet je perdio likovne umetnosti od praistorije do gotike. Na ispitu cemo polagati period posle egipta pa do gotike, mislim da je to negde oko 200 (mozda manje) strana iz Jansona...

 

I sad ti meni objasni... ja treba da naucim 200 strana da bih otisao i lik mi pokazao random sliku iz tih 200 strana i rekao "sta je ovo?". Ja odgovorim "to je to i to".. istekne minut... i na osnovu toga mi dao mojih 0-70 bodova? Na sve to odgore dolazi cinjenica da u tom sistemu moze lako da se desi da neko ko ne ume da sastavi prostoprosirenu recenicu i ko nema nikakvo znanje iz struke ima bolji prosek od nekoga ko zna materiju i zna kako da je primeni.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolonjsko studiranje je toliko olakshano da svaki debil s parama moze da zavrsi faks + na faksu naucis 20% onoga sto bi naucio starim sistemom studiranja

svaki faks interpretira te reforme kako mu odgovara tako da ovo ne može da bude pravilo

da mogu da biram uvek bih pre upisao svoj faks po novom nego po starom, nevezano za to da li je lakše (a jeste do neke mere) ili ne

Edited by Haralampije

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne znam kojij e tvoj faks, ali na mom faksu (arhitektura)... reformom i bolonjskom deklaracijom smo bukvalno dobili:

-manje uchenja tj. znanja (da ne pominjem da su neke predmete cak i izbacili)

-vece skolarine (3000eur bachelor, 6000eur master)

-uslovi su ostali identichni kao i pre

 

evo koristim priliku da izreklamiram i ovaj blog jednog studenta arhitekture.

 

http://shmarhitektura.blogspot.com

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fakulet za specijalnu edukaciju i rehabilitaciju smer za prevenciju i resocijalizaciju lica sa poremecajem u drustvenom ponasanju :D

 

Ne verujem da iko jos ovo studira. :da:

 

 

Ja i bas taj smer.............. Samo sto se to zvalo kad sam ja upisala Defektoloski fakultet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Je l' ima neko raspolozen za menjazu ?

 

Treba mi malo softvera - autocad 2006 i 2007

autocad lt 2006 i 2007

autocad architectural desktop (bilo koji)

artlantis (novi)

piranezi (bilo koji)

3d max (8 il' 9)

......................

 

U zamenu nudim mjuzu, koncerte (divx il' dvd), spotove, filmove, programe ...

 

Pisite na pp da ne spamujemo :pivopije: !

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

6000 evra master? znači oni misle da mlad čovek posle faksa treba da radi par godina da nakamči te evre, pa onda da izgubi još koju godinu dok magistrira i doktorira, i onda onako svež sa 32 godine da krene u životne pohode, stan žena deca? ah to ministarstvo, they thing so we don't have to!

Share this post


Link to post
Share on other sites

ja sam na engleskom u kragujevcu

prva godina po bolonji

nesto jeste olaksano, savremeni engleski,

ali sve sto polozis na kolokvijumima tokom godine

na kraju drugog semestra moras da znas na usmenom

 

za 5 dana imamo 5 ispita

ne moze da se stigne da se nauci sve,

kod nas je trenutno mnogo jebenije nego na beogradskom

imao dva dana pauze od predavanja do ispita

 

sve se verovatno razlikuje od fakulteta do fakulteta...

 

i nikako mi nije jasno to izjednacavanje mastera i ovih sto su do sad diplomirali sa 4 godine

mi imamo 4+1 godina za master.....to znaci da ucimo 5 godina da bi bili isto kao prethodni studenti

a dodati su nam neki predmeti nista nije izbaceno, samo je redukovan program,

npr filozofija s slusa 1 semestar...

Share this post


Link to post
Share on other sites

za 5 dana imamo 5 ispita

ne moze da se stigne da se nauci sve,

kod nas je trenutno mnogo jebenije nego na beogradskom

Ni na Novosadskom univ. nije nista drugacije (cula sam od devojke koja studira tamo engleski).

 

imao dva dana pauze od predavanja do ispita

To je klasika kod mene na Politickim... :rolleyes::udri: A da ne govorim o tome da se do ovog januara raspored ispita nije znao do dan-dva pred pocetak roka! :violent:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad smo kod arhitekture: meni se cini da je to najkorumpiraniji fakultet u zemlji!

 

Probao sam da ga upisem pre dve god.Matu i zadatke sam dobro uradio,ali su me sjebali na crtanju.OSAKATILI SE ME,bolje reci. Onda sam probao da upisem Primenjene umetnosti gde se polaze iskljucivo crtanje i to je sustina prijemnog.Upao sam na budzet.

 

Uporedicu:

 

-Prijemni na Arhitekturi traje 1 dan,a Na primenjenim 6 dana.

-Na Arhitekturi sam slobodorucno crtao samo neku prostu kompoziciju i to na malim formatima,a Na primenjenim slobodorucno sam crtao enterijer,namestaj,ludsku figuru,autobusku stanicu,i jos pravio maketu i to na duplo vecim formatima.

-Na Arhitekturi se crta samo grafitnom olovkom.Na primenjenim se crta grafitnom,bojcama,suvi pastel,markeri,akvarel,ugljen...

 

-Na Arhitekturi su primali vise od 300.Na primenjenim 24.

 

-Na arhitekturi sam bio 500 i neki na listi. Na primenjenim 6-ti i upao sam na budzet. A primali su sedmoro na budzet.

 

-Arhitekuru su upisali neki od najnetalntovanijih i najglupljih ljudi koje sam ikada u zivotu upoznao.Najozbiljnije

i najiskrenije.

 

Kako je moguce da na Arhitekturi (gde je crtanje samo polovina prijemnog) moji radovi vrede za bukvalno 0,citaj:NULA! poena,a na Primenjenim,gde se mnooogo vise trazi i gde je crtanje sama sustina prijemnog,moji radovi spadaju u najbolje?

 

Ili je u pitanju nestrucna komisija ili ono sto je mnogo verovatnije:KORUPCIJA!

A kada sam cuo za spremanje na fakultetu i te fore... :violent::violent::violent:

A tek 3000. E,to se zove lobi...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

to arhitekturu nisi mogao biti vishe u pravu...

 

doduse, postoji jedna bitna razlika u primenjenim umetnostima i arhitekturi (govoroim pre svega za prijemni)... a to je da se pre svega ocenjuju malo/vishe drugacijim kriterijumima, mada to verovatno znas...

Druga stvar je da bi bio arhitekta... nemoras da umesh da crtash fotorealisticno.... ili cak uopste da crtas u tom smislu... nego samo da imas smisla za prostor i proporciju.. pa makar neumeo liniju da povuces...

Posle tog prijemnog, ja ne znam da li sam nacrtao nesto rukom uopste, ili bez lenjira...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do pocetka :D jos sam na prvoj godini u subotu polazem Uvod u Istorijeske studije, ponedeljak Paleografija a sledece nedelje valjda Etika, za sada sam dao Francuski sa 10kom :D

 

:)

Биће од тебе нешто. Даћеш и Увод у историјске студије са методологијом к'о из пичке. То је лако.

Ја етику нисам имао..

Edited by Џорџ

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...