Jump to content

Fallout 3


Axeanosilas

Recommended Posts

Kao sto sam govorio i pre izlaska igre mnogo ljudi ovde (i na forumima svugde) neopravdano kenja. Igra NIJE Fallout 1 ili 2, ali ne treba ni da bude.

 

Sad ovako "objektivno" sta je bolje sta je losije, iz igranja nekih 10-ak sati (nisam dakle video dosta velik deo toga, ali ajd):

 

Bolje:

 

- Grafika/izvodjenje iz prvog lica - igra je 20x vise imerzivna, covek zaista moze da se oseti kao da je u post-apokalipticnoj nedodjiji.

- Blueprintovi za specijalna oruzja = genijalno! prava forica u fallout stilu, verovatno najbolja stvar u celoj igrici.

 

- Repair skill - nekome je ovo mozda glupo, ali meni je sasvim logicno da se oruzje stalno kvari a najbolji nacin da ga drzite u dobrom stanju je da nadjete druga slicna od kojih mogu da se iskoriste delovi. E sad to sto bas svako usrano oruzje moze da popravi bas deo koji vama fali, i sto to mozete da radite za dve sekunde makar i dok vas napada deathclaw - jebiga, igrica je.

 

- Manje skillova ali vise korisnih (za ovo ce bas neko da proziva, ali dobro, to je, kapiram stvar ukusa)

 

- Lepo uradjene mini-igrice za obijanje brava, hakovanje itd kojih koliko se secam u originalnim igricama nije ni bilo (mini-igrica, ne skillova)

 

- Mnogo kohezivnija i bolja prica za Brotherhood of Steel - dosta vise moze da se sazna o njihovom poreklu, tome ko su i sta su itd - u prve dve igrice je bilo "e to su oni baje sto mnogo gotive tehnologiju i od kojih treba maznuti oklop i minigan"

 

 

Losije:

 

- Prvo i najosnovnije - prelaka je igra. God-mode u VATS-u i mogucnost da se pobegne dok se AP-ovi ne regenerisu = previse potencijala za eksploatisanje. Hvala bogu - ima na NMA sajtu vec tema sa neoficijalnim modovima (posto module sistem nije izasao jos) gde su, izmedju ostalog, sredili VATS da mozes u njemu i da primas dmg. Povezano sa ovim - allmighty sleep! Aj sto leci HP jos ajde, ali moze da zaleci i smrskane/obogaljene udove? Bitch, please. Takodje, samo jedan stimpack na doticnom udu je dovoljan da ga sami zalecimo, a tih stimpackova ima kol'ko oces. Kapiram, ok.. nema vise doctor/surgery kako god se zvase sve je sad jedan skill - medicine, ali ja da se pitam ja bih izbacio skroz tu mogucnost - mozes lepo da ides kod lekara kad se tako sjebes, i to je to. Takodje, sami obogaljeni udovi, koliko sam video uopste nesto ne smetaju mnogo, dok su u prva dva dela bili (logicno) OGROMAN problem

 

- Dijalozi. Jeste, ima genijalnih, kao sto ima genijalnih i u drugim Beth igricama. Ali kao i u drugim Beth igricama ima aterli fakin debilnih dijaloga (ala "Seen my father? Middle-aged guy.." :rolleyes: :rolleyes:). Jeste, ok, retko su to LOSI dijalozi, ali ipak to nije na nivou starih igrica.

 

 

 

E sad.. kad se sve sabere i oduzme.. stoji da su ove lose stvari prilicno lose, ali uz neke patcheve ovaj prvi problem moze lako da se ispravi, a drugi problem je samo problem tu i tamo. Kad se uzme u obzir sve sto je bolje od originala, dobija se igrica koja jednostavno ne treba da se poredi sa prva dva dela posto je ipak prilicno razlicita ali u svakom slucaju moze ponosno da stoji pored njih kao neverovatno zarazna i zanimljiva igra. Sve u svemu - 8.5/10 za sad, kapiram 10/10 jednog dana kad mod-eri srede sve sto je Beth sjebala.

Edited by Salvation

Share this post


Link to post
Share on other sites

10/10 ovo nikada uz sve modere i programere sveta nemoze da bude jer jednostavno temetika nije za vishe od 8 !

depresivno , nema poleta , gomila govana svugde :)

 

moze se reci to je jedna paklena septichka jama :)

ipak gotivim igru igram je i budzim se polako s nadom da ce neshto zanimljivo da se desi , malko me je smorila .

Share this post


Link to post
Share on other sites

zato ti neces raditi u marketing odeljenju neke firme i oterati sve zaposlene u glad svojom politikom. ;)

 

prvo, igra uopste nije toliko losa kao sto mnogi ovde tvrde, dalje, mislim da su poredjenja na bilo kom nivou sa starijim naslovima, osim na nivou atmosfere i price, krajnje besmislena, a atmosfera i radnja u ovom delu su zaista sjajne.

 

slazem se sa salvation za minuse u igri, mada se cak i gaf sa dijalozima izbegava sa visokim speech skillom.

 

sve u svemu, ja prezadovoljan, sada jurim dead space.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolje:

E sad to sto bas svako usrano oruzje moze da popravi bas deo koji vama fali, i sto to mozete da radite za dve sekunde makar i dok vas napada deathclaw - jebiga, igrica je.

Losije:

Takodje, samo jedan stimpack na doticnom udu je dovoljan da ga sami zalecimo, a tih stimpackova ima kol'ko oces.

реалније је да смисле неки цхем од којег ти израсте букет кита него да за 2 секунде отклониш квар на М70 док сватови смрти гледају да те противуприродно накалеме на масну бандеру

 

дер из ноу печ фор комон лоџик

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa to je ono sto sam rekao, nerealno je isto koliko i super-mocni stimpackovi - resenje bi bilo da ne dozvole da se oruzje na taj nacin popravlja ako uopste ima neprijatelja okolo, a za neke malo zajebanije repair-ove da moras da koristis i workbench. Ali to se sve lako da mod-ovati kad izadju mod tools, opusteno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ljudi, ako se secate koliko je fenomenalna i atmosfericna muzika bila u kecu i dvojci ( a ako se ne secate, pitajte mene ) mozete da pretpostavite koliko se dobro uklapa u trojku, koja je inace, zbog izvodjenja iz prvog lica, grafike itd daleko vise imerzivna. Lik je sve lepo sredio, prebacio u direktorijume u koje treba (beth to sve ima uredno u direktorijumu fallouta 3) sve sto treba da se uradi je prekopira u Data direktorijum - i voila, imate 10x bolju muziku nego original (tj Fallout 3).

 

Evo link.. verujte, pravi NEVEROVATNO veliku razliku u celokupnom dozivljaju, pogotovo kada otkrijete neki napusteni (ili jos bolje ne-napusteni) Vault.

 

http://www.nma-fallout.com/forum/viewtopic.php?t=46297

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo mene sa jednim malo duzim opisom,kao onomad za Oblivion koji sam ispljuvao :D

 

Nisam hteo odma da pisem utiske,jer mi je bilo kretenski da vidim i kuzmu i dosta opsia u fazonu "nakon freneticnog prelaska za ~30 sati"vec natenane da odigram.pod natenane podrazumevam da sam uradio skoro sve sto moze da se uradi u igri...od bobbleheadova do svih lokacija i jedino ne znam za sve questove dok neko ne izbaci walkthrough...ali ih u svakom slucaju imam prilicno vise nego sto ih ima zasad u guide-ovima....i da,fallout fan sam od daleke 1997.godine i smatram ga i dalje najboljom igrom...case closed...

 

a sad na temu:

 

Niko nije ocekivao da ovo bude fallout 3,samo smo se pitali koliko ce bethesda da usere stvar.Na moje prijatno iznenadjenje,nije usrala koliko sam ocekivao.

 

 

Grafika - nema poente porediti je sa originalom.A grafika nikad i nije bila poenta fallout-a tako da ne zalazim dublje u to.Sve u svemu do jaja izgleda...ja srecan :D

 

Muzika - izbor pesama uopste nije los,ali muzika iz dvojke (makar i najcesce odustvo iste) je daleko bolja.Ideja sa radiom je skroz ok,ali me smorilo sto sam brzo upao u neki loop...tj.muzika nije nesto,a radio nakon nekog vremena krene da smara,jer se vrti samo par pesama,tako da na kraju iskljucim radio a na muziku ne obracam paznju.Steta sto ranije nisam imao ovaj dodatak za koji je Salvation sad stavio link,verujem da bi utisak bio prilicno bolji.No,govorimo o Falloutu 3 kako je dosao,bez modovanja.A da,prijatna promena je bila Agathina violina...na trenutke stvarno zvuci setno,uz onaj krajolik...

 

Dizajn - e sad vec pocinje malo teze...

 

- bethesda je upakovala u svet brdo lokacija,sto je normalno za pohvalu.medjutim ne bi bila bethesda da tu nema nekih "ali",u ovom slucaju:

dobar deo tih lokacija stvarno nije nesto spektakularno...tako da bi bolje bilo da je manje lokacija,ali da stvarno svaka ima neku svrhu.

Naravno uvek moze da ima i par zajebantskih,ne smeta (ala caffe of broken dreams iz dvojke).Konkretan primer sta mi se ne svidja:

 

5000000+ istih jebenih metro tunela,zato sto su se setili da ogranice zone...kretenska odluka,koja je mogla da bude manje kretenska,da je manji broj

stanica...ovako pocinje da smara vec u ranoj fazi igre i smara sve vise do kraja...podseca me na one oblivion kapije

 

-brdo relay towera koji generalno nicemu ne sluze...mislim da ih ima oko 10-15...zasto oni imaju markere? ne znam ni ja

 

-vecina fabrika\baza previse lice jedna na drugu.razumem ja da su sve one iz istog perioda i da su sve propale,ali jebem mu oca igra se stancuje na dvd9,jel toliko jebeno tesko ubaciti jos textura? vault tec headquarters i springvale school izgledaju skoro identicno...duuuuuuuuhhh

recimo ravenhold izgleda do jaja,i bas podseca na enclave base iz dvojke...upravo takva raznolikost treba da postoji,a ovde je nema...

vidi se da su potrosili verovatno brdo vremena na megaton i rivet city,jer pola drugih naseobina izgleda totalno genericki...ne treba sve da bude drugacije,

ali bar svaka lokacija da ima bar nesto malo svoje po cemu je pamtis (ne mislim tu na stanje u gradu,tipa republic of dave,vec vise vizuelno)...

ne znam zasto mi je dosta vremena igra bila do jaja klaustrofobicna (iako ovakav zanr najvise volim fps\rpg),ali mozda je to i do mene...

 

idemo dalje...

 

-vats sistem - prilicno dobar prebacaj fallout sorke u 3d,i stvarno ume da napravi do jaja feeling nekada,plus kamera prati leseve u padu,tako da cesto moze da se vidi sta je iza nekog zida recimo...problem je sto je igrac prakticno nepobediv,jer mi se cini da ja primam daleko manji dmg nego sto nanosim protivnicima...ako se to ispegla da bude malo pravednije,mislim da bi ovaj sistem u buducnosti mogao odlicno da funkcionise...u svakom slucaju pohvale od mene

 

-protivnici - e ovde bas moram da cestitam bethesdi jer skoro nista nije usrala...bubasvabe,yao guai (il ako vec),kentauri,ghoulovi,super muties,enclave,sve je prebaceno do jaja i ima duh starog fallouta...jedina zamerak koju imam su mirelurk-ovi,koji mi odskacu od celog ovog sveta,ali opet i alieni su odskakali u dvojci tako da ne zameram previse...i da,najbolji trenuci cele igre (po ovom pitanju) su Deathclaw...fantasticno izgledaju i namrsteniji nego ikad...

 

-atmosfera - eeeeeeee....majka mu stara...nije fallout atmosfera to je sigurno...zasto je to tako,here's my two cents:

previse je "naseljen" svet,i to ne u smislu naseobina koje su tu u sasvim finoj meri,ali ono sto je stare falloute cinilo tako jebeno dobrim je i to sto nema

NICEGA...pustara...al zato kad vidis neku zgradu,ne daj boze grad,odma dobijesh rush da vidis sta se tu desava...ovde toga nema i mnogo vise lici na stalker...

sam osecaj igranja nije tako dobar...recimo u main questu nijednog trenutka nisam imao osecaj da radim nesto epski kao u prva dva fallouta,jeste da na kraju

glavni lik omoguci cistu vodu svima i to je takoreci ogromna stvar,ali nisam imao osecaj dok sam igrao da radim nesto ultra znacajno...iz nekog razloga,igra je

tu podbacila...da ne bude da samo pljujem,ima tu i mnogo do jaja osecaja dok se igra,izlazak sunca u pustari,neki grad u daljini itd.ima finu post nuklearnu

atmosferu,ali da je fallout - jebiga,nije...

 

e sad dolazimo na glavno i ono gde bethesda uvek pukne...

 

- questovi - aj prvo lose:

 

malo ih je za fallout igru

ume da trazi neke totalno obicne predmete koji bi vecini igraca promakli kao nebitni...recimo music paper za agathu,ili cak i violina...mozda bi bolje resenje

bilo da igra na neki nacin oznaci bitnije predmete...

najveci problem kod questova je sto su jednostavno receno,dosadni,a i ono sto valja je cesto napola odradjeno...recimo:

 

-dunwich building - iz nekog razloga bethesda obozava lovecrafta...kako u oblivionu tako i ovde...samo bi bilo bolje da naprave call of cthulhu 2 (koji je po

meni njihova najbolja igra)...questo od koga ocekujes nesto,horor,lovecraft atmosfera,demoni il nesto...i sta bi? kara u usta...udjes ubijes par ghoulova,uzmes

bobblehead,cao vidimo se...od odlicnog potencijala za quest ispadne govno...

 

-republic of dave - odlicno zamisljen,ali prakticno nikakvog uticaja nema od strane igraca,jedini nacin da se izbor promeni je da se bas u trenutku otvaranja

kutije ukradu listici...moglo je ovo da bude daleko bolje,opet super ideja,izvedba na pola...

 

-enclave - prakticno iskopiran iz dvojke...

 

Naravno ima tu i dobrih questova,ala Tenpenny towers,zabavni Superhuman Gambit gde stvarno imas izbora mnogo kako ces da odradis nesto i to je do jaja...

TO je fallout...

 

Dabome,titula najboljeg questa u celoj igri,i JEDINI koji me je doveo do toga da se osecam da stvarno igram fallout je Oasis...ubacivanje Harolda i ideja i

izvedba,nemam reci...svaka cast...eto kako moze da se uradi quest...

 

Sve u svemu,i dalje se secam questa iz fallout 2,kad presadjujes inteligentnu biljku mesozderku u broken hillsu...ovde se vec pola questova ne secam...

Srz fallouta je ovde skoro potpuno promasena...

 

- Skills & Perks - odradjen prilicno dobar posao,kretenski skillovi izbaceni,perkovi sasvim na mestu,jedino greota sto nema trait-ova kao pre...perk na svakom

nivou mozda nekom smeta,ali svaki fallout igrac je u dubini duse uvek to zeleo :D

 

Idemo na jednu kratku sekciju :D

 

-Humor - nema ga...

 

-Companions - ja zadovoljan izborom,iako je greota sto nizakoga ne mozes da se vezes kao za likove u starijim igrama...Cassidy,Sulik i ostatak ekipe je

ulivao osecaj da stvarno pored tebe ide neki lik sa nekom pricom...ovde su to uglavnom suvi NPC-evi...Fawkes je do jaja,Charon isto,ali fali jos neka zivost tu...

 

- Oruzja - ubacivanje conditiona je nepotrebno,lepo zvuci ali vise smeta...plus condition pravi preveliku smetnju u vrednosnom smislu...combat shotgun za

34 bottle cap-a??? setite se koliko je kostao kad se nadje u hub-u u prvom delu...prosto nemam osecaj da sam kupio nesto extra...

dizajn energy oruzja mi je odvratan...umesto da tu izgleda najbolje,ono sve neka kockasta govna...izbor oruzja solidan i unique oruzja prilicno ok ideja

Naravno sve pohvale za ubacivanje alien blastera opet i naravno,firelance...e isti taj firelance nas dovodi do:

 

-random encounters - vrlo slicno kao stavaka "humor"...JEDAN? JEBENO JEDAN? jeste da je odlican encounter (pad vanzemaljskog broda) ali jedan?

da me ne razumete pogresno ima vise mogucnosti sta ce da bude encounter (od kojih je sve sem vanzemaljaca njesra),ali ja sam naisao na samo

jedan trigger? (rockopolis)...a po netu ne vidim da ima negde jos...mozda gresim...

 

Da rezimiram:

 

Posto sastavni delovi igre cesto ne mogu da se izjednace sa sveukupnim utiskom,igra je ustvari prilicno dobra...

Jeste mi smetalo sve sto sam ispljuvao gore,ALI igra uopste nije toliko losa.Drzala me je 45-50 sati.Imala je svoje odlicne trenutke i imala je neke

grozne.Da li je fallout? Nije...Da li je solidna igra? Itekako...

 

Ocena je relativno visoka ne zato sto je bethesda uradila mnogo dobrog,vec zato sto je uradila manje loseg nego sto smo ocekivali...Oni su kupili prava na savrsenu igru,i od nje napravili vrlo dobru...da je greota jeste,ali i dalje ima tu i tamo fallout momenata i zato makar samo zbog Harolda:

 

Ocena 80/100

Share this post


Link to post
Share on other sites

Odlican rezime :pivopije:

 

Sad jos da sacekamo sta ce community da uradi kad izadje construction set i milina. Kapiram da ce kao i za oblivion srediti sve sto nije hard-coded ukljucujuci dodavanje zanimljivih questova, lokacija, rebalans VATS-a (vec ima), skillova, neprijatelja itd itd. Nijedna Beth igra nije bila bez kriticnih mana (mada Morrowind je bio dosta blizu tome) pa naravno nije ni Fallout. To sto bas nisu morali legendu da diraju je mozda tacno, ali uostalom, zar nije bolje malcice oskrnaviti Fallout i opet imati 45-50 sati dobrog zezanja uz poneki momenat smora nego da se niko posla uopste nije prihvatio i da jos uvek mozemo samo da prelazimo keca i dvojku ad nauseum? ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Verovatno je dobar deo tih visokih ocena Bethesda i platila,verovatno je jedan deo bio kao Kuzma (pregoreo u cekanju),a nekome se verovatno cak i potpuno svidja...

 

Iskreno veci mi je pokazatelj kvaliteta da mesec dana niko nije ostavio post na ovoj temi :D blizi je realnosti...

 

cekamo fallout IV...mozda im i uspe...

salim se,nece...Bethesda je to

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vala...

 

Nego ja sam uninstalirao ovu igru, smorila me. Jedan quest nisam uradio od kako sam dosao u Wasteland a smorila me je. Mozda cu joj se kasnije vratiti kada ne bude bilo sta da se igra. Tako me je Witcher smorio na pocetku ali posle mi se bas dopao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

znaci ti je nisi igrao? posto da jesi ne bi se zajebavao s tim ocenama i filozofijama o neposecivanju teme o igri :D

koga briga u ostalom, svrha igrice je da ti bude zanimljivo neko vreme, na tvoje zadovoljstvo nema sta da utice sta neko drugi misli o njoj :da:

a da je losa nije nikako... to je samo sindrom kontriranja vecini.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hahaha :D

pa da nisam igrao na osnovu cega bi pisao onoliki post na prethodnoj strani...

odigrao sam skoro sve sto ima da se odigra u falloutu 3 bas zato sto ne verujem opisima u casopisima i da bi itekako imao na osnovu cega da formiram misljenje,pre nego nesto prozborim...

 

poenta nije u kontriranju,vec u tome da ovo parce softvera jednostavno nije fallout...ovo je kao terminator 3 u odnosu na terminator 1 i 2...

prodjes ga jednom i ne vracas mu se...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...