Jump to content

Kuvanje


krezavy

Recommended Posts

@East

Daj taj recept za pečurke

 

@maria blacksmith

origano (i bosiljak) kult!

 

Volim jake začine. Šećer, so, sirće, ulje - bljak. Jedino što su nekad stvarno neophodni

 

@krezavy

Kukuruz je zakon. Imaš i pakovanje od 2kg. Neki ga zovu porodično, a ja ga zovem predjelo :D

 

prostis,najlakse jelo:

zagrejes ulje

stavis pecurke iseckane na listice i przis dok ne ispari voda koju one puste

onda sipas malo belog vina i pustis da i to ispari

e onda sipas vina po ukusu :)) i dodas:prvo luk(njemu treba najvise a i ne mora)malo sargarepe i negde na pola dodas iseckan paradajz(ili sada flasirani il tako nesto.) i posolis

kad bude pri kraju(skoro sve ispari) ubacis jednu pavlaku il 2 po ukusu i jednu kasiku brasna po pavlaci i sve to mesas jos kratko...

i dobijes najbolje przeno u univerzumu

 

e sad pravo jelo je sa mesom ,moz da kombinujes kako god pozelis

Share this post


Link to post
Share on other sites

prostis,najlakse jelo:

zagrejes ulje

stavis pecurke iseckane na listice i przis dok ne ispari voda koju one puste

onda sipas malo belog vina i pustis da i to ispari

e onda sipas vina po ukusu :)) i dodas:prvo luk(njemu treba najvise a i ne mora)malo sargarepe i negde na pola dodas iseckan paradajz(ili sada flasirani il tako nesto.) i posolis

kad bude pri kraju(skoro sve ispari) ubacis jednu pavlaku il 2 po ukusu i jednu kasiku brasna po pavlaci i sve to mesas jos kratko...

i dobijes najbolje przeno u univerzumu

 

e sad pravo jelo je sa mesom ,moz da kombinujes kako god pozelis

moram da ti kazem da ti red stavljanja namirnica nesto ne stima posto su pecurke uzasno krhke i brzo se spremaju, dok ti ovo skuvas ostace ti jedno veliko odvratno nista. najbolje je u sva jela s pecurkama njih dodavati na kraju, a spremis ih odvojeno tako sto ih posolis, stavis par kapi vode i to na vatru. Odmah ispuste sok i kad taj sok ispari dodas ih u koje vec jelo spremas i onda zadrze sav ukus i ne budu potpuno crne.

Share this post


Link to post
Share on other sites

moram da ti kazem da ti red stavljanja namirnica nesto ne stima posto su pecurke uzasno krhke i brzo se spremaju, dok ti ovo skuvas ostace ti jedno veliko odvratno nista. najbolje je u sva jela s pecurkama njih dodavati na kraju, a spremis ih odvojeno tako sto ih posolis, stavis par kapi vode i to na vatru. Odmah ispuste sok i kad taj sok ispari dodas ih u koje vec jelo spremas i onda zadrze sav ukus i ne budu potpuno crne.

 

 

 

apsolutno nisi u pravu...spremao sam pecurke na hiljadu nacina i nikad nisam omanuo,jedino ako si ti spremala sa susenim pecurkma il jbm li ga sta...uopste ne gube na aromi,nisu krhke vec vrlo zahvalne,pocev od bukovaca preko lisicarki do sampinjona,a kod ovog jela je poenta da se pomesa sa aromom vina...pecurke mogu da pocrne tek posle sat vremena i to na jakoj vatri...sta si im ti to radila?:P

Share this post


Link to post
Share on other sites

znaci kakish... pocrne cim dodirnu ulje i jaku vatru. ali gomila recepata upravo to i hoce, da ih bas tesko izdinsta.

pricam konkretno o sampinjonima, promeni im se ukus i pocrne, mozda neko tako voli ali generalno cilj je da im se ocuvaju ukus i boja sto vise.

u ostalom probaj sampinjon koji je obaren u svom soku i posoljen naknadno i tako sprcen.

agree to disagree :)

Edited by Double Fire

Share this post


Link to post
Share on other sites

naravno da sam probo! a probaj ti sampinjon koji je samo napunjen kackavaljem i sunkom i stavljen na vruc metal da se zapece!!!znaci nema mi druge-JA TEBE IZAZIVAM NA DVOBOJ PA NEKA LJUDI SUDE ! :))))

 

 

ps1 ovo prvo dosipavanje vina je potpuno suvisno nego ja uzmem litar pa pola meni pola u jelo pa taman dok se popije...

 

ps2.bukovace npr moraju prvo cak da se prokuvaju 3-5 min pre nego se stave na dinstanje...tu je verovatno doslo do prvobitnog mimoilazenje...

Edited by East

Share this post


Link to post
Share on other sites

Izgoreo...Otisao da igram...

 

Dobi li? OndaK je ok, jebes krumpir... :rockdevil:

 

 

moram da ti kazem...

 

Ima tu istine, ali nemojmo prenagliti.Zavisi od pecuraka, temperature i recepta. Kapiram East-ov (East-in) recept. Samo po sebi, redosled stavljanja pecurki ne znaci nista. Pecurke i u gulasu koji se kuva tri sata mogu da se proprze prvo (kratko) zbog smeka, a posle se samo brckaju u sosu i doprinose celokupnom dozivljaju. Obicno to tako i biva, jer zelis da pecurke proprzis (po naski) na luku (crnom, mladom, belom, dal na ulju, puteru ili masti, sa belim/crnim vinom ili ne). Samo da dobiju taj smek. Ukuvace se one posle u gulasu, paprikasu, to.

 

Kazem, zavisi jako puno od toga o kojim pecurkama pricamo. E sad, kaz'te vi meni o kojim pecurkama pricamo, ja sam covek seljak, i u mom selu ima pecurki iz belosveckih atara. Svaka zahteva drukc'e cinculiranje.

Edited by Kalif nad Kalifama

Share this post


Link to post
Share on other sites

naravno da sam probo! a probaj ti sampinjon koji je samo napunjen kackavaljem i sunkom i stavljen na vruc metal da se zapece!!!znaci nema mi druge-JA TEBE IZAZIVAM NA DVOBOJ PA NEKA LJUDI SUDE ! :))))

 

 

ps1 ovo prvo dosipavanje vina je potpuno suvisno nego ja uzmem litar pa pola meni pola u jelo pa taman dok se popije...

 

ps2.bukovace npr moraju prvo cak da se prokuvaju 3-5 min pre nego se stave na dinstanje...tu je verovatno doslo do prvobitnog mimoilazenje...

 

Pardon, odma sam odapeo strelu sa prethodne strane a da nisam ovo ni procitao...Vi'te ovako, East zna o cemu prica....po mom skromnom misljenju. Pola pije, pola pecurki daje :rockdevil: (vina, mada i pivo kolje, svetlo belo). Ne kazem da nam Double Fire ne zna sta prica, tako da je najbolje da licno date svoj sud posle kusanja. Wish I were there. Dablfajr je u pravu za jaku vatru (nikakopecurke na jaku vatru !), kad ovo malopre rekoh proprziti, mislio sam ko sto kaze nas nemacki narod lagano 'dinstanje'. Dunst. Laaa-gaano. Pola pijes, pola Shitake dajes.

 

Ja 'sakr' najvise volem one Portobello (Portabella) 'curke, jerbo su povece i jako porozne, ergo upijaju vino 'lajk noubadi'z biznis'.

 

Mada, kazem, pivdza u 'curke je osvezavajuca do bola. Posebno kad zalijes 'ludare', Oca im halucinogenog :pivopije:.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

East je u pravu.

 

 

evo ja sam ih ove godine spremila, pa sigurno 15 kila, razlicitih vrsta, od portobelo, do sampinjona i shitaki i svake jade.

 

 

ono, sto nikako ne mozes da omanes, pogotovo sa sampinjonima jeste kad ih punis, e sad - moj omiljeni recept je crab stuffed mushrooms (drske od sampinjona isjeckane, krabino meso, par vrsta sira, zacini a la paprika i sl., repovi mladog luka itd itd..), pa onda na dno malo dublje tepsije dodas samo onako preko cetke malo vina i putera. poredas pecurke i na laganu vatru oko sat vremena.

isti recept ima, samo umjesto krabe ide spanac, hrskava slanina i crvena paprika (svjeza).. ostalo isto... po zurci sam znala da napravim oko 200-250 pecurki, i to ode u prvih pet minuta, dok je jos toplo.

prvo sto super izgleda, sampinjonke sigurno nece pocrniti, a ima bas dobar miris.

 

 

jedne prilike sam imala gadan problem, gdje smo spremali za 100 ljudi zuraju, a ono se pojavilo 140-150... kad smo ispraznili frizider i sve opcije istrosili (a stoka i dalje jede), jedino sto nam je ostalo jesu sampinjoni.

isjeckam ih na pola, bacim u vino i puter (nesto su ljepse nego na ulju), mrvicu limunovog soka (kazu da im to isto cuva boju), dodam malo mladog luka i kad je skoro bilo gotovo (na blagoj vatri), bacim preko dosta pavlake, dobro izmjesam i pravac na sto. em ih je sve najelo, em je bilo jednostavno i brzo i ukusno.

takodje, ako i malo potamne od przenja (a jesu, zbog brzine, ne mnogo ali eto), pavlaka to sve pokrije ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

@elf jok,ne moze ziri ,svako mora da se ucipi sa po jednim jelom,"yum kuking kontest" :)))))

Pa dobro, ostaćete uskraćeni za vrsnog slanokusca. :P

 

Znam i ja da kuvam ponešto, nek vam Blondie kaže šta.

Pa će se takmičimo, najmanji problem. :)

Jedino ne znam palačinke da spremam i ta nauka će zauvek ostati izvan mog poimanja. :)

Edited by d4rk3lf

Share this post


Link to post
Share on other sites

jeste probali nekad palačinke od heljdinog brašna?

 

vrlo interesantno. još sa nekim domaćim džemom, njam.

 

 

 

nisam talenat za slatkiše al ovo je od-lič-no.

 

 

@elf: sarmu pravim za ng, ima da nakuvam da ima da bude, i rusku :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

jeste i slane su odlične!

interesantne su zbog brašna imaju drugačiju teksturu, a ukusne su, baš!

 

jedino što zbog toga što je celozrnasto brašno (normalno; heljda) možda se teže rolaju

al ima druga fora

 

naslažete jedno 10 činki i namackate lepo napravite kao tortu

i onda sečete kao tortu. :) super izgleda, i nema muke sa rolanjem.

 

 

 

 

 

e da. i šta ću još da pravim za ng.

tortu od kesten pirea:

 

0,5 kg medoproduktovog kesten pirea

200g menaž čokolade za kuvanje

šlag

 

dva pakovanja od po 0,25 kesten pirea izdeliti tako da dobijete 0,30 i 0,20

u manji dodati istopljenih 200g menaž čokolade i mikserom metlicama za testo napraviti ujednačenu masu

 

od čistog kesten pirea na velikom plitkom tanjiru napraviti donji sloj. treba da bude što ravnije.

preko toga staviti masu pirea sa čokoladom koji ste upravo izmiksali.

to u frižider. menjajte metlice pa na šlag. :D

 

kad se stegne i ohladi i to i šlag premazati tortu šlagom :D ko voli može čokoladnim mrvicama da prošara. :D

 

prijatno.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

joj, ovo da procita ovaj moj - mislio bi ko zna sta ja radim kad on nije tu :)

Ma ne bi. Creed je dobar dečko.

Nego vi žene samo na sex mislite. :rolleyes:;):P

 

@eileen

I ja jedem uglavnom slane palačinke i to sa kečapom i feta sirom.

Prošli put kad sam ih pravio više je ličilo na neku pihtiju i onda sam samo dolio kečapa i sira i jeo viljuškom. :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cekaj, te sa heljdinom brasnom se isto prave kao i one "obicne" palacink eili ima neka fora na koju moram da obratim paznju?

 

@ blondie

Hvala za ovo sa sampinjonima na vinu i puteru, nemam bagru ljudi ali imam nekoga ko voli da isprazni frizider :) A i obozavam pecurke... Nego jel mogu bukovache umesto sampinjona ili to tako funkcionishe samo za sampinjone?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Svaka pecurka se puteru i vinu obraduje. Obicno se prvo lagano dinstaju na puteru a posle dodajes lagano vino i onda se u svemu tome dokuvavaju, ne prze se vise. Bazicno, upijaju vino. Postoji i ulje od pecuraka koje se maze na lebac, moze i u salatu. Ne kuva se na njemu, previse je delikatno. To ulje je cisti nektar, pravi se od crnih ili belih vrganja, kako mi to kazemo. Tu pored u Italiji rastu najjaci vrganji na kugli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

bijelo.

 

 

ako oces crno, em ce ti biti prejake, em ce izgledati k`o da se neko ispovrac`o po njima.

sigurna sam da ima recepata i sa crnim vinom, ali bijelog se drzi.

 

 

 

sto se tice palacinaka, prosle godine sam imala ogromnu Bozicnu zurku gdje smo sluzili tonu palacinaka.. iliti crapes po americki.

posto je to originalno zamisljeno kao dezert, bilo mi glupo da sve serviram s eurokremom, dzemom i orasima, ono po standardno...

 

pa sam u nekoliko tanjira pravila neke razlicite varijante, tipa - tanko namazen eurokremem, isjecem bananu po duzini, cisto da je stanjim.. pospem sa plazma keksom i umotam.

sjece se na dva-tri dijela, zavisi koliko vas mrzi da pecete oko 400 palacinaka za vece :)

 

e, kad im se svidjelo to s bananom, onda smo gurali i ostalo voce, tipa mandarine, jabuke i sl. cisto zato sto OSVJEZAVA, i nekako je hrskavo, a u isto vrijeme slatko.

ja ne znam dal su ovi ljudi ovdje stoka pa jesu sve, ali znam da su se ubili od palacinaka. otada, to mi je redovno na meniju...

 

 

 

 

 

 

i jos nesto interesantno sto sam pravila, uspostavilo se kao odlican starter, predjelo, nesto uz vino, s noga i tako to : )

zaboravila sam ime recepta, ali uglavnom, ide

endive (endivija, zutenica) listovi, pa se na njih stavi malo kozijeg sira. okej, ako nemas koziji, bilo koji da je malo masniji, kremastiji.

na sir stavis jedno parce mandarine. preko toga pospes sitno sjeckane orahe koji se prethodno moraju malo tostirati u rerni sa medom (isjeckas orahe, prelijes s MALO meda, i lagano u rernu, na nisku vatru oko pola sata).

na orahe prelijes malo gustog tamnog sirceta - da me ubijes ne znam kako se zove kod nas, ali sigurna sam da ima da se kupi balsamic vinegar.

i preko toga nabacis chives, iliti sitno sitno sitno sjeckane repice mladog luka.

 

 

to smo pravili jednoj opicenoj slikarki na aukciji njenoj, pa smo malo setali s tacnama okolo, uglavnom, nikad brze zbrisan appetizer.

poslije toga, svi su to trazili na svojim zabavama (i prodavali kao svoj recept :mad: ).

 

 

samo napominjem - to je stvarno nesto sto se uzme dva, eventualno tri puta uz neko pice. ako oces da sjednes i da se najedes toga,

budi spreman da 24 sata provedes na wc solji. ovaj jedan moj rob, kreten nezasiti, pojeo Bog te pit`o koliko... :)

kaze, u turama idu prvo mandarine, pa orasi, pa sir :) :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...