Jump to content

Koji operativni sistem je najbolji?


Nisko_Se_Mazim

Recommended Posts

E, kakav je taj Solaris, mislim ja koristim Linux Mint, pa hocu da znam koja je razlika izmedju njega i Linuxa?

 

Ako hoces da masinu koristis za standardne desktop poslove moj ti je savet da ostanes na nekom linux-u ili Windows-u a da Solaris zaobilazis u sirokom luku ;)

Slican savet stoji za Open i NetBSD dok FreeBSD mozes uz nesto truda da lepo skocas i za desktop :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Solaris je lep za servere... mada, iskreno, ni tamo ga ne bih stavljao pored Debiana ili nekog od BSD-a.

 

Mene licno isti interesuje da vidim dokle je dogurao kao desktop sistem, posto sanjam trenutak kad ce svi *nix kerneli postati toliko softverski/hadrverski podrzani, da ce mi biti svejedno da li imam Debian GNU/Linux, Debian GNU/kFreeBSD, Debian GNU/Hurd... utopija :)

 

Za neke osnovne poslove - surf netom, kancelarijske poslove... je ok, moze da ispuni svoju svrhu, ali posto se vecina *nix softvera pravi za Linux, paketi za Solaris stizu mnogo kasnije, ako ih uopste i ima.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ubuntu Gutsy Gibbon 7.10, ali planiram da uradim upgrade na 8,04. I sa sigurnošću mogu da tvrdim da me nijedna od *buntu verzija nije razočarala. Jeste da još uvek kuburi sa drajverskom podrškom za neke hardverske komponente (ne postoji nijedna distribucija koja je pokrivena skroz), ali mislim da se ide ka rešavanju toga. Preporuka. (naravno ako se ljubitelj GNOME-a, uzmite Ubuntu, ako više preferirate KDE, onda bi za vas pravi izbor bio Kubuntu). Živi bili. :pivopije:

Edited by AstralliS

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ја скроз прешао на Висту.

Имам и иКСПе али га више не користим, могуће да ћу га и начисто баталити.

 

Veruj mi... Da probaš Ubuntu Ultimate 1,6, zajebo bi Windowse za sva vremena. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vratićeš se i ti na Windows uskoro. Znam.

 

I ja sada koristim Vistu. Imam dovoljno jaku mašinu, sa SP1 radi savršeno dobro, superfetch odlično završava posao i što je bitno, superstabilno mi radi.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cisto kurioziteta radi, moja firma saradjuje sa nekim Evropljanima, sto iz Austrije, sto iz Nemacke i Poljske. Jedan je valjda i u Amsterdamu. Oni rade Mac desktop/ Linux server kombinacijo i cepajo Ubuntu ili aj' da kazem *buntu samo tako. Uglavnom rade Flash aplikacije, uglavnom za intranet/internet i velike firme ukljucujuci i mnoge holivuCke studije.

 

Ovi u mojoj firmi, ova Linux grupa koja je sve samo ne Evropljani (Ameri, Korejanci i Indusi), ne jebu nista sem Debiana. Uglavnom rade Coldfusion i Java aplikacija za velike korporacije. Tipa Hilton. Ili Footlocker, NFL i tako to. Uglavnom aplikacije za pravljenje para 24x7.

 

Ukusi valjda, bem li ga.

Edited by Odliveni Mozak

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što će reći da si samo potvrdio činjenicu da se grupe ljudi koje rade zajedno (da ne kažem firme i sl.) sve više okreću korišćenju Linux distribucija. Sa "običnim" korisnicima još uvek nije tako, drže se Windowsa, ali i to se može preokrenuti, ako Microsoft počne da kenja, a već je na tom putu. Oko 50% današnjih web servera koristi *nix platformu, dovoljno je reći samo zbog sigurnosti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što će reći da si samo potvrdio činjenicu da se grupe ljudi koje rade zajedno (da ne kažem firme i sl.) sve više okreću korišćenju Linux distribucija.

boga mi, iz mog dosadasnjeg iskustva, to uopste nije tacno, a video sam svasta. narocito za firme nije tacno.. mozda programerski timovi koji rade nesto specificno i IZOLOVANO od ostatka firme (i to samo ako se radi nesto sto je platform-independent), ali tesko da je linux nesto posebno zastupljen u firmama...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Za naše firme i ne govorim, kod nas još koriste DOS. Ne znam za tvoje iskustvo, ne znam gde si i šta radio.

 

ja sam jednom videla taj linux kad mi se sluchajno upalio na informatici :S izgledam mi skroz zajebaTo xD

 

Videla si vanzemaljca? :rolleyes:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što će reći da si samo potvrdio činjenicu...

 

 

Kako li si ti to zakljucio burazeru? Microsoft tim u mojoj firmi je 3 puta veci od svih ostalih timova u firmi zajedno. I fale nam ljudi non-stop. Matter of fact we're hiring.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako li si ti to zakljucio burazeru? Microsoft tim u mojoj firmi je 3 puta veci od svih ostalih timova u firmi zajedno. I fale nam ljudi non-stop. Matter of fact we're hiring.

 

Samo iz razloga što iz novca se rađa novac. Što bi neko davao tolike pare za licencirani softver kada sve to može imati apsolutno džabe...

 

Zaključio je tako što je juče instalirao Linux i sada je jedan od "onih". Yeah, right.

 

Ti, brale, nemoj da pričaš o nečemu što ne znaš. Nisam od onih koji su juče instalirali Linux, kojim slučajem sam se odlučio da mi to bude profesija, i hvala Bogu na završnoj sam godini studiranja CS-a, tako da... Bolje se skoncentriši na ono što govoriš.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ti, brale, nemoj da pričaš o nečemu što ne znaš. Nisam od onih koji su juče instalirali Linux, kojim slučajem sam se odlučio da mi to bude profesija, i hvala Bogu na završnoj sam godini studiranja CS-a, tako da... Bolje se skoncentriši na ono što govoriš.

 

A što pre nego što si instalirao Ubuntu 8.04 nisi propagnirao linux ovde i pričao o open-source-u? 'ajde molim te..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zašto da pričam o tome ovde kad od 10000 ljudi koji su registrovani ovde, možda 15 njih zna šta je uopšte open-source? Ovde o kojoj god temi da se započne, uvek ti se nađe neko "pametan" koji ti soli pamet, svojim iskustvom i raznim "propagandnim materijalom".

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što bi neko davao tolike pare za licencirani softver kada sve to može imati apsolutno džabe...

 

Covece, o ovome su napisani eseji, kako po akademiji i internetu tako i ovde. Imaginos je sjajno repartirao ranije na istu temu. U najkracim crtama, daleko da je Linux dzabe at all za profesionalnu upotrebu. Na zapadu se to zove 'cost of ownership' i nije nista manji nego Windows. Look it up. Ili cimni kolegu Imaginosa, mozda ima link ka svom traktatu.

 

 

Drugo, kad razvijas mocan softver za mocne firme trebaju ti pored mocnih performansi (u samom hardveru i OS-u) i mocni razvojni alati i mocni tzv 'back end' softver koji se najcesce sastoji iz nekoliko masivnih softverskih paketa (server tehnologija) koji su integrisani. Koji je to mocan razvojni sistem a da radi nativno na Linuxu? Koji su to serverski sistemi na Linuxu ekvivalentni IIS/SQL Server/Sharepoint/Biztalk/Commerce Server integraciji. Koja je danas standard. O nekim novijim 'cutting edge' mikromekanim sistemima i da ne pricam.

 

Ova ekipa sto u firmi radi Linux su fini momci, sve to stoji, ali muce se jadni. Onda dodju u nas atar i kad vide kakve sve mi alatke imamo na raspolaganju izbedace se ljudi. Neko im u mladosti uvalio ColdFusion i Linux :ph34r:.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Drugo, kad razvijas mocan softver za mocne firme trebaju ti pored mocnih performansi (u samom hardveru i OS-u) i mocni razvojni alati i mocni tzv 'back end' softver koji se najcesce sastoji iz nekoliko masivnih softverskih paketa (server tehnologija) koji su integrisani. Koji je to mocan razvojni sistem a da radi nativno na Linuxu? Koji su to serverski sistemi na Linuxu ekvivalentni IIS/SQL Server/Sharepoint/Biztalk/Commerce Server integraciji. Koja je danas standard. O nekim novijim 'cutting edge' mikromekanim sistemima i da ne pricam.

 

Mislim da je nepotrebno da kažem, verovatno je i da sam znaš, evo nekih od razvojnih alata: Anjuta, Bazaar-NG, Bluefish, Eclipse, Eric, Glade, IDLE, NetBeans, Octave, Scilab... Hoću samo da pokažem da Linux poseduje razvojne alate koji nisu za potcenjivanje i koji jesu za upotrebu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jesi se ti nekad poigrao sa Visual Studiom prijatelju? I onim stotinama aplikacija koje se udenu i/ili integrisu sa istim.

 

Drugo, nisi mi naveo te serverske platforme/tehnologije na cemu cu ja da vrsim posao ekvivalentan poslu koji mi obavljaju gore navedeni MS integrisani sistemi. Integrisani out of the box, kapiras. LAMP naravno ne dolazi u obzir.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...