Jump to content

Staroegipatska religija


Recommended Posts

Nisam primetio da postoji tema o ovome...

Mislim da stari Egipcani zasluzaju malo vise od toga, pa bih voleo da otvorim opstu diskusiju o njihovoj religiji.

 

Pozivam sve one koji imaju nedoumice, koji imaju sta da podele i koji zele da saznaju vise (vezano za staroegipatsku religiju, naravno) da salju svoja pitanja i odgovore na ovaj forum.

 

Otvorio bih diskusiju pitanjem:

Da li je atonizam u starom Egiptu bio prvi oblik monoteizma u istoriji i koliko su Hriscani "maznuli" od starih Egipcana?

 

(necete poverovati koliko ima slicnosti izmedju ove dve religije, a izgledaju tako daleke)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Heh, kod mene na fax-u profesor Starog veka forsira priču da je to bio monoteizam a asistenkinja da nije (osporavajući profu iza leđa :) )

 

Mislim da je taj potez više bio iz političkih razloga. Tebanski sveštenici su imali suviše moći i Ehnaton ih je ovako makar malo sputao..ko zna..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oziris,Adonis,Demetra-Persefona odnos,Dionis odnosno Bah.

Ili bog umire pa se ponovo rađa,ili ide u podzemni svet pa se vraća na površinu.

Romantizacija ponovnog rađanja prirode u proleće,i metafora o odbacivanju nižeg dela sebe radi duhovnog rasta.respektivno.

Ovo bi morao da imaš:

http://www.knjizara.co.yu/pls/sasa/knjizar...iga?k_id=117087

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisu bas bili najcistiji ni Akenaton ni Nefertiti mu. O njihovim zlogrdjima i da ne pricam. Sjasi Kurta da uzjase Murta. Taj njihov monoteizam (a fakat je bio monoteizam) je najgrdja privatizacija religije. Aton je imao 2 (i slovima 'dva', Nefertiti i doticnog) svestenika na kugli zemaljskoj, i pri tome mu se ne mos' obratiti diretkno vecma bi morao da se poklonis njegovim 'izaslanicima' na zemlji pa ako oni smognu snage i vremena, mozda i neku lepu rec kazu za tebe. Mis'im, fakat je neki pomak od paganizma, ali mutna su tu posla. Da ne pricamo sto je opljackao ceo Egipat da si izgradi Amarnu brzom brzinom.

Edited by Dersu Uzala

Share this post


Link to post
Share on other sites

U, moraću da nabavim knjigu. :pivopije: A koje su to velike sličnosti?

Drago mi je sto cim sam otvorio temu imam tolko odgovora! :pivopije:

 

Slicnosti bih mogao da ti nabrajam do sutra...Recimo:42 deklaracije pravednosti boginje Ma'at iz Knjige Mrtvih ti dodju nekako kao isti djavo sa "10 bozijih zapovesti" ili "sedam grehova i sedam vrlina" iz Biblije sa naravno nekim razlikama...

 

Kada pocnem da se bakcem pricom o Izidi i Horusu nasuprot Marije i Isusa svi optuzuju da sam to uzeo iz "Da Vincijevog koda" ali ja nisam ni video korice te knjige niti sam gledao film, tako manite me tih optuzbi...

Izida je univerzalna majinska figura obozavana u citavom sredozemlju, sigurno je to bio jedan od uzora za legendu o Isisovom rodjenju (pogotovu nakon poistovecenja sa boginjom Nejt i pricom o bezgresnom rodjenju boga Ra-Horhati predvidjenog od strane Tota - malo podseca na biblijsku pricu zar ne?)

 

Vec spomenute veze sa Adonisom, Dionisom i ostalima (kojima bih dodao Sibelu, Atisa, Ajona i Mitrasa: sredozemne "zivot-smrt-ponovno rodjenje" bogove) uporedo sa srtadanjem Ozirisa imaju sve elemente price o Isusovom stradanju...

 

Jos jedna veza je malo ranije u istoriji, vezana za progon Jevreja u Hanaan negde u periodu Ehnatonove vladavine. E tu tek ima svega i svacega...

Edited by Little black

Share this post


Link to post
Share on other sites

A koje su to velike sličnosti?

prvo sto mi pada na pamet je: kad udjes u neke crkve, preko puta ulaza te odozgo gleda hirst pantokrator koji u ruci drzi knjigu na kojoj pise: "EGO SUM LUX MUNDI". ako to nije omaz amon ra-u, ne znam sta je. ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Vec spomenute veze sa Adonisom, Dionisom i ostalima (kojima bih dodao Sibelu, Atisa, Ajona i Mitrasa: sredozemne "zivot-smrt-ponovno rodjenje" bogove) uporedo sa srtadanjem Ozirisa imaju sve elemente price o Isusovom stradanju...

 

Pa bojim se da taj mit o stradanju i vaskrsenju nije dovoljan jer je on manje više prisutan u folkloru svih naroda. Tako je i nesrećni Balder poistovećivan sa Hristom, nakon pokrštavanja Severa. Ako je tako, onda je bolje reći da Hrišćanstvo ima sličnosti sa svim religijama :) što naravno nije istina.

Balder jeste Bog svetlosti koji se vraća nakon Ragnaroka i zauzima najviše mesto u novom panteonu i tako vlada novim svetom a to nema veze sa Hristom Svetlonošom (pa i poistovećivanje tog mita sa godišnjim ciklusom i pobede Sunca nad zimom deluje uverljivije, ali je ipak ništa više do površne interpretacije). Po meni su ta žrtvovanja i ponovna oživljavanja odlika šamanističkog kulta :redface: tj. inicijacije. Uzeti knjigu ''Šamanizam'' od Mirčea pa ćete videti kako se taj ritual proteže čitavim svetom a veoma podseća na tu priču o Ozirisu, pa i na Hristovo stradanje ali ne bih o tome..pa tek Odin koji je takođe visio na drvetu proboden kopljem i bio u svetu mrtvih?

Share this post


Link to post
Share on other sites

STo se tice Isusa i parelinih mitoloskih bogova u atarom Egiptu, vrlo je jasno s kojim se bogom moze povuci parelela, naravno sa "malo2 starijim Horusom

 

Horus je rodjen od strane djevice Izis-Meri ( what a coincidence) nakon zimske kratkodnevnice, oko 25. decembra, u pecini.Takodje je njegovo rodjenje bilo najavljeno sjajnom zvijezdom i dolaskom tri maga od kojih je dobio poklone. Cak je i ovaj klinac u svojoj 12. godine iznenadio teoloskim izlaganjem u hramu, kao sto je Isus to uradio u sinagogi. Horusov otac se zvao Sef( Josef, to jeste Josif).

 

Bata Horus se takodje odjenom pojavio kao tridestogodisnjak, i bio je krsten u rijeci Eridanus( eg. Iarutana) poznatoj kao Jordan od strane Anupa krstitelja, koji je kasnije bio pogubljen od strane zlog vlastelina, tako sto mu je odsjecena glava. (oops, another coincidence)

 

 

Horus je u toku svog zivota izvodio razna cuda, isterivao je demone iz ljudi, hodao je po vodi, i digao je coveka po imenu El-Azarus (izgovorite ovo ime; primecujete li nesto zanimljivo? ;) iz mrtvih. Doziveo je transfiguraciju u Bozanski oblik na vrhu planine.

 

Bio je popularan pod imenom "Iusa," ili "vecno-postajuci sin," od "Ptaha," sto znaci "Otac." Zato su ga zvali "sveto dete."

 

Dao je besedu na Gori, i njegovi sledbenici su zapisivali "Reci Iuse." Izmedju ostalog, rekao je da je "dosao da ispuni zakon." Postovaoci njegovog kulta su Horusa nazivali "Put, Istina i Zivot," "Mesija," "Sin Coveka," "Jagnje Bogova," "Dobri Pastir," "Ziva Rec," "Rec Istine," itd.

 

Horus je bio razapet izmedju dva lopova, i umro je. Bio je polozen u grobnicu, ali je nakon tri dana ustao iz mrtvih.

 

Na zidovima Hrama u Luksoru postoje slike stare tri i po hiljade godina, na kojima je nacrtano sledece: Bog Thoth koji devici Izis-Meri javlja vest, Kneph (Sveti Duh) koji je "cini trudnom," i konacno beba u kolevci oko koje klece tri kralja/maga sa poklonima; doticni crtez je vekovima stariji od Hrista.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Priznajem da prvi put čujem ovu verziju. Odakle je?Zar nije Horus sin Ozirisa i Izide, a da je Set njegov stric ili ujak..pa je oženio svoju majku nakon Ozirisove smrti i da je uspeo da osveti svog oca nakon duge borbe. U toj borbi je njegovo levo oko, Mesec, oštećeno i zato slabije sija od Sunca a Set je izgubio testis, zato je pustinja sušna (čiji je on predstavnik)..I moram da dodam da mi je teško da poverujem u tu verziju..samo spominjanje 25. decembra u Egiptu.. :no:

Mnogo je tu stvari koje mi deluju preterano.

Edited by Varg

Share this post


Link to post
Share on other sites

I ja prvi put cujem ovu verziju...

 

Mada znajuci koliko je staroegipatska religija bila haoticna i razlicita od mesta do mesta ne bi me cudilo da negde postoji i ovakva prica.

 

Sto se tice toga da je Horus bio sin Izide i Ozirisa, to vazi za Horusa mladjeg...

 

Horus stariji je kao Ra rodjen od strane device Isis-Nejt (Nejt je u narodu zvana "voljena", a to je hebrejskom "Marija")

 

Ima tu necega...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, recimo da je to nekakav drevniji Horus, predstavljen ovde kao čovek čudotvorac, sa datim datumom rođenja- 25. decembar..

Mene samo interesuje koj egipatski izvor to pokazuje?

Edited by Varg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima on više oblika naravno, ipak je on ''trajao'' verovatno kroz svih 30-ak i kusur dinastija :)

Čak je bio poistovećivan sa Ozijem.

Egipat je bio ludnica tada, svaki grad je imao svoja posebna lokalna božanstva i posebne svete životinje. I čak su se i tada neki zapitali ima li sve to smisla kao što se vidi u ''razgovoru umornog čoveka sa svojom dušom''.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Egipat je bio ludnica tada

 

Radio sam neku vrstu malog istrazivanja i manje vise sam uocio da se, jos pre Ehnatona, manje vise sve svodi na solarni kult. Kako god okrenes svako je u nekom trenutku bio povezan sa Ra. Mislim da je to manje vise i dovelo do Atonizma, pored politicke potrebe naravno.

 

Ra-Horhati je mesavina Ra i Horusa vrlo bitna za razvoj religije i verovatno prekretnica u formiranju solarnog kulta...

Ionako je Atonovo puno ime: "Onaj koji zivi, Ra-Horus horizonta, koji se raduje na horizontu, koji je on sam, onaj koji je suncev disk (Aton)".

Ea-Horus se cak i tu spominje...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ok, recimo da je to nekakav drevniji Horus, predstavljen ovde kao čovek čudotvorac, sa datim datumom rođenja- 25. decembar..

Mene samo interesuje koj egipatski izvor to pokazuje?

Rodjen je nakon zimske kratkodnevnice, sto jeste otprilike oko 25 decembra.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...