Jump to content

Deca Hurinova


Red Viper

Recommended Posts

Dok sam razgledao knjige na sajmu,zapade mi u oko na Alnari standu novo Tolkinovo izdanje(priredio Kristofer)... Naravno,odmah sam pazario!

 

Posle Silmariliona,Nezavrsenih Prica i Istorije Srednje zemlje,evo jos jedne knjige koja govori o starijim danima srednje zemlje.Ovo je opsirnija predstavka o deci Hurinovoj,prvim ljudima sa istoka i prvom savezu ljudi i vilenjaka... Ova knjiga je prvenstveno namenjena onai citaocima koji se secaju da je koza Selobina bila tako strahovito jaka da se nije mogla proseci nikakvom snagom ljudi,cak ni kada bi Vilenjak i Patuljak iskovao celik,ili ruke Berena i Turina njime upravljale,ili da su Elrond Frodu i Rivendalu imenovali Turina za mocnog Vilin-prijatelja od starine,ali da ne znaju vise o njima...

 

Svakom fanu Tolkiena i uopste epske literature preporucio bi da procita ovo delo...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Knjiga pruza dosta detaljniji opis nekih dogadjaja koji su se odigrali u Silmarilionu... Doista zanimljivo stivo!

Upravo tako dosta zanimljivo stivo, detaljnije objasnjena prica. Zanimljiva su i ona dva dela na kraju kada Kristofer objasnjava kad i kako je nastal prica. Tek se tu vidi koliko je pre objalvjivanja cak i prve knjige Tolkin zamislio citavu pricu i svet. Na kraju se ispostavilo da je pukim razvojem dogadjaja Hobit bila prva knjiga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Bas je vreme za redovni obilazak(svaka dva meseca) alnarija pa cemo da pazarimo!Na sajam i ne idem - odmah bankrotiram :D

 

 

od 10-te godine kad sam video crtac LOTR i 11-te kad sam ga prvi put procitao(a sad sam blize 29-te),cekao sam filmove a sad mi zao,kad su snimljeni,jer odjednom se pojavilo

 

toliko poznavalaca,fanova a vecina nije procitala nista drugo osim uputstva za upotrebu ili best before na nekom proizvodu a kaamoli LOTR i ostalo,

 

stavise nece ni sad kad su odgledali (jebi ga,brate,(sto bi rek'o advokat dzeju,gosp.dzej nisam vam ja brat) mnogo je strana,smorno je,mi'sim ovo ono,) al fala Bogu ima ljudi i koji citaju,.

 

Pozdrav svima!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dok sam razgledao knjige na sajmu,zapade mi u oko na Alnari standu novo Tolkinovo izdanje(priredio Kristofer)... Naravno,odmah sam pazario!

 

Posle Silmariliona,Nezavrsenih Prica i Istorije Srednje zemlje,evo jos jedne knjige koja govori o starijim danima srednje zemlje.Ovo je opsirnija predstavka o deci Hurinovoj,prvim ljudima sa istoka i prvom savezu ljudi i vilenjaka... Ova knjiga je prvenstveno namenjena onai citaocima koji se secaju da je koza Selobina bila tako strahovito jaka da se nije mogla proseci nikakvom snagom ljudi,cak ni kada bi Vilenjak i Patuljak iskovao celik,ili ruke Berena i Turina njime upravljale,ili da su Elrond Frodu i Rivendalu imenovali Turina za mocnog Vilin-prijatelja od starine,ali da ne znaju vise o njima...

 

Svakom fanu Tolkiena i uopste epske literature preporucio bi da procita ovo delo...

 

Aj daj neki info o noj, neke detalje o kojima pre nismo nisht znali.

Takodje, kako bi ju ocenio? Da li je Kristofer odradio ( ponovo ) odlichan posao ili ne?

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Sleaze Glammer: Ovako,Kristofer skoro uopste nije ucestvovao kao autor,sve sto je prikazano u knjizi su Dzonovi spisi,on je samo sastavio u celinu... Dalji info ne bih davao,to bi bila neka vrsta ''spoilera'',kome se svideo ovaj mali predgovor koji sam izvukao i ko voli dela Tolkienova,kupice...

 

@Razbijac Duhovito Ocito te ne zanima ovaj deo foruma,nije ok da na takve nacine skupljas postove...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ovako,Kristofer skoro uopste nije ucestvovao kao autor,sve sto je prikazano u knjizi su Dzonovi spisi,on je samo sastavio u celinu... Dalji info ne bih davao,to bi bila neka vrsta ''spoilera'',kome se svideo ovaj mali predgovor koji sam izvukao i ko voli dela Tolkienova,kupice...

 

Ili ce uzeti iz biblioteke! ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

E i ja sam je bas kupila na sajmu, i to sam je kupila prvenstveno, jer kad sam citala "Silmarilion", zapala mi je za oko prica o Turinu Turambaru i okolne pricice...pa rek'o, kad videh knjigu...nisam mogle a da je ne kupim.... :rolleyes:

Trenutno citam "Nezavrsene price"...

Prosto ne mogu da poverujem da je Tolkien stvorio tako nesto, i jos stvorio do savrsenstva!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 months later...

E, evo procitah...

I ono...

Kao sto sam i mislila...

Samo je prosireno u odnosu na Silmarilion i nezavrsene price...

Ako neko ne kupi knjigu nije nista time propustio...

Ja je kupih i ovako jer mnogo volim Baladu o Turinu...i jos je sve objedinjeno sve u jednoj knjizi.... :da:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

Izvinjavam se što je tema malo starija.

 

Ali ja nisam primetio ni jednu jedinu stvar u Deci Hurinovoj koje već nije bilo u Nezavršenim pričama!

 

Nezavršene priče su deblja knjiga, pa se čini kao da je Kristofer samo izvukao sredinu iz Nezavršenih priča (deo o Hurinu) i objavio novu knjigu. 

Zna li neko da napomene makar jednu stvar (poglavlje) koja se dešava u Deci Hurinovoj, a nema u Nezavršenim pričama?

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Deca Hurinova" je samo suptilno prosirena u odnosu na "Nezavrsene price". Rekla bih da su dodate recenice, gde se vise opisuje priroda i kretanje likova, koje nisu mogle da stanu(ili je prosto prica o Hurinu morala da se skrati) u "Nezavrsene price".

Drago mi je sto o Turinu ima posebna knjiga, ali da je nepotrebna i da je sad imam u tri verzije ("Silmarilion", "Nezavrsene price" i "Deca Hurinova"), to da!

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 7 months later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...