Jump to content

E-books


ilegalac

Recommended Posts

Guest Bata Životinja

kakve to ima veze sa temom?

 

pitanje je papir ili ekran, a ne dostupnost.

 

Dakle, kad bi neke knjige bile dostupne u štampi, ja bi ih i čitao u štampi. Nemam namjeru da oči izgubim na kompu.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Искрено, то не бих волео да чујем. Замисли да дође неки пајсер и да ти прича неким сморним, монотоним гласом. Убио бих или себе или њега после врло кратког времена.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima stvarno dobrih,slusao sam neka bash ql predavanja,intervjue,platonovu republiku recimo,ali u pravu si,kada ti se natakari neki moron dodje ti da ga udavis.Ipak,to mi se desilo samo jednom a preslusao sam u busu gomiletinu materijala,produkcije su uglavnom profi.

Одмах сам се сетио синхронизације филмова коју су Чеси радили пре 10-так година на њиховом РТЛ-у. Један лик чита за све и то екстремно досадно.

Edited by RNA

Share this post


Link to post
Share on other sites

kakve to ima veze sa temom?

 

pitanje je papir ili ekran, a ne dostupnost.

 

Dakle, kad bi neke knjige bile dostupne u štampi, ja bi ih i čitao u štampi. Nemam namjeru da oči izgubim na kompu.

 

Pa to je sve tema, mislim i taj faktor se uplice u izbor i pitanje da li ce ekran zameniti papir.

 

ne znam da li te knjige sto stampas, imaju da se negde kupe. Ako imaju, onda je bolje da kupis i poklonis nekoj biblioteci.

 

Mislis? U glavnom ih nema, sto je najjace. A dosta knjiga poklanjamo bibliotekama. Ipak dok ne odes do biblioteke il dok se ne skupi- skuplja prasinu. Kao i svece i mirisljavi stapici, lepo je to al da neko drugi pere ;)

 

Probajte i ovaj sajt: www.onlineliterature.com

tamo ima gomila starih knjiga, ili je bar bilo pre par godina.

Edited by toy

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

pa nije pitanje kinte. Ako neko hoce da cita stampano, moze i iz biblioteke da uzme, za par godina ce cak i pozajmica iz stranih biblioteka biti jeftina.

 

Imate i www.alibris.com gdje mozete kupiti koriscene knjige jeftino, dakle stampa moze da prezivi ako neko stampu hoce. To nije pitanje kinte, ili barem u buducnosti nece biti pitanje kinte

 

Drugi je ekoloski problem, da treba stediti drvo, ne stampati svakakve budalastine. Mislim, ako ces da bacis cim procitas, onda to sto si citao i ne vrijedi trosenja drveta,

 

Mada, mislim da klasike nikako ne treba citati drugacije do onako kako su napisani, dakle pravoj knjizi.

 

Treba naci neku ravnotezu, ali mislim da ce ipak na kraju prevagnuti ebook, a i on ce propasti kroz sto godina kad cemo za sve gledati instant video version

Sto se ovog sonijevog readera tice, to ce biti isto kao i sa mobilnim, kupio sam ga radi razgovora kad sam napolju, pa sam poceo da kucam poruke, pa mms, pa igrice, pa video kamera, pa internet pa ko zna sta ce sljedece, na kraju najmanje razgovaram.

Tako ce nam i taj ebook dopasti saka jednom, to jednostavno ide jedno za drugim. Mali broj ostane dosljedan stampi.

 

I kao sto rece jedan lik u nekom TV skechu: bacicu ovaj mobilni, svugdje me nadju! :)

 

 

 

 

 

Одмах сам се сетио синхронизације филмова коју су Чеси радили пре 10-так година на њиховом РТЛ-у. Један лик чита за све и то екстремно досадно.

 

 

brate, skini jedno poglavlje neke knjige pa probaj, sta nas deprimiras vec dva dana? :)

 

Ja sam skinuo Oskara Vajlda- Picture of Dorian Gray sa librivox.org, pravi snobovski engleski, spiker malo promijeni ton kad cita recenice drugih likova, pa vecinom prepoznajem kad ko sta govori, ali kao sto rekoh, knjige se skidaju po poglavljima, skini jedno poglavlje pa isprobaj.

A ionako provedem po stanicama i busovima najmanje sat vremena dnevno, a to su ti vec dva poglavlja knjige, a ima 13 poglavlja. Traje 6 sati ukupno. Jedna audioknjiga nedeljno u busu, 52 godisnje, plus ono sto kod kuce citas,sta ces vise, a ne mogu vise da slusam muziku

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne mogu da podnesem e-books... Od chitanja sa ekrana me bole ochi (vid mi je ionako losh chitavog zhivota, ne treba mi da ga dodatno pogorsham), a kad slusham audio knjige, opada mi koncentracija.

Dobar stari papir se ne mozhe zamijeniti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

ma opada i meni koncentracija, ali audioknjige slusam samo one za koje smatram da bi trebao da znam nesto osnovno o njima, a ne da ih bog zna koliko proucavam. Dakle nesto sto treba znati, ali ne i proucavati.

 

Sve sto me ozbiljnije zanima ide na papir, ali opsta kultura moze i na mp3. A osim toga, nemam pametnija posla u busu. A i cini ti se da mnogo propustis slusajuci, u sustini je skoro isto. A ionako nemas mnogo audiknjiga.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da budem iskren, nisam nikada slusao "audio books", ali nemam ni zelju da ih slusam (priznajem da je to u domenu predrasuda). Ne mogu da se pomirim sa tim, da mi neko prenosi dozivljaj sa papira. Ja dok citam, imam odredjen tempo i stvaram odredjene "slike u glavi". Nekad se vratim po tri puta na neku misao. Sto se tice papira, treba raditi na trendu da se sto vise papira reciklira. Ako bas mora na knjigama da se stedi, onda treba apelovati na pisce, da sazmu svoja dela. Danas je vec probijena forma da roman mora da ima 300 strana. Ne zelim nikog da vredjam, ali neki pisci su stvarno posekli sume bespotrebno. Ja u busu slusam klasicnu muziku i razmisljam :) . Video sam u busu, mahom devojke/zene kako citaju knjige, onako bas se udube.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A sto bi me bilo sramota?Zbog toga sto me taj vid zabave ne zanima?Glupost.

То већ не спада у забаву, него у културу. Стиди се. :no:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne citam knjige,tako da me bas briga.

 

:)

 

Iskreno - nema šta!

 

 

Elektronske knjige kao standard u Srbiji, cenim neke 2150 godine. Nemojte se sekirati. :da:

 

Nikad - čak ni tad!

 

Nema lepšeg osećaja kada uzmem knjigu ili strip u šake - pa osetim onaj privlačan i uvek različit miris štampanog papira!

 

Prosto te namami na prvu loptu, da ti se dopadne knjiga pa makar bila ona i loša :)

 

2150 god dečurlija će se rađati sa po tri qrca i 2 prsta , a prosečan IQ će im biti tamo negde oko pedeset.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@Izdržati VAPH - hvala, odlicni linkovi.

 

Audio books izbegavam otkako sam cula ocajno recitovanje Poovog Gavrana. :( Mada ima dobrih.. npr. za Dikensa (Great Expectations), Dzojsa (Dubliners) i neke pesnike smo imali dosta dobre snimke (skolske neke).. Ovi sa neta - kako-kad, ali uglavnom su losi..

Share this post


Link to post
Share on other sites

То већ не спада у забаву, него у културу. Стиди се. :no:

 

Ma daj,zbog cega kultura?Kakva je razlika izmedju citanja knjige npr. Stivena Kinga ili gledanje njene ekranizacije?Daj manite se tih fazona "Ja citam,ja sam automatski intelektualac".

Cuj njega,ne spada u zabavu. :) Knjiga jeste zabava.Nista manje od televizije.E sada,sto su neka velika dela napisana pre nekoliko vekova ili decenija,kada je knjiga bila jedini vid zabave tog tipa,nije neki argument da je knjiga stub kulture.Da su pisana danas,verovatno bi se kuckala u word-u i na kraju elektronski i objavila.

 

Citanje knjiga Sidni Seldon ili Amande Kvik je kultura i uzdizanje? :) Daj ne budi smesan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...