Jump to content

Filmovi Ralpha Bakshija


Recommended Posts

Za mene lično, genijalac, kreator filmova poput Lord Of The Rings, Fire and Ice (u saradnji sa Frazzetom), American Pop, Wizards, Coonskin, Hey Good Lookin', Cool World, Fritz the Cat, Ren & Stimpy adult party...i prvi koji je uveo rotoscoping u filmove, mešajući pokrete pravih ljudi sa crtanim likovima preko frejmova.

 

Ne znam kakvo je mišljenje naših ljudi o njemu,i njegovom načinu rada, ali uskoro treba da se pojavi knjiga sa kompletnim ilustracijama iz filmova, a kolaju priče da razmišlja da završi nastavak gospodara prstenova, koji je za mene unikatniji od Jacksonovog opusa.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gledao sam samo nekolicino njegovih filmova, prvi mu famozni Fritz The Cat, odlican Wizards, Gospodara prstenca, American Pop i Cool World, a od serija sam gledao Spicy City, za koju je on rezirao samo prve dve epizode, ostale 3 valjda radili neki drugi reziseri...

 

Dopada mi se kako se u njegovim "crtanim filmovima" bavio mnogo ozbiljnim tematikama, rasizmom, ratovima, stereotipima i sve to na sarenolik nacin ispoljavao u njegovim radovima (bar u ovima sto sam gledao).

 

Zao mi je samo sto se povukao, i sto prakticno posle cool world-a, nije uradio nijedan novi film, mada bilo je nekih prica oko 2006 da je oformio ekipicu da urade neki krimic, ali od toga nije bilo vesti godinama. (najverovatnije je i to propalo)

 

I moram primetiti da se prema njemu holivudske budze veoma lose ophodile i nikada mu nisu dali dovoljno prostora da eksperimentise i da uradi crtane filmove po svom nahodjenju, cist primer je Cool World, imate po netu rasute panele za scene, i film je imao totalno drugaciju pricu....

 

Pride bih jos dodao da je Bakshi, odgovoran za dalji rad, John-a Kricfalusi-a, coveka koji je napravio Ren & Stimpy-a.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nemoguće je da niko nije čuo za ovog čoveka... :confused:

Evo i ja sam cuo i samo mogu da kazem well done!

 

A sto se tice rotoskopa koliko znam prvi put je uporebljen u Diznijevoj Snezani,trideset i neke.

 

nju kidsi,breee :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo i ja sam cuo i samo mogu da kazem well done!

 

A sto se tice rotoskopa koliko znam prvi put je uporebljen u Diznijevoj Snezani,trideset i neke.

 

nju kidsi,breee :D

 

 

Pa reci, da su New Kids postojali kad je radjen American Pop, kako bi njihovi pokreti delovali.

 

A što se prvih rotoscoping efekata tiče, nije snežana i sedam patuljaka, jer ko god se bavi crtanjem,animacijom,stripom...zna da je to prvi put korišćeno u crtaću Koko The Clown od strane Max Fleischera,još 1915.godine, posle je korišćeno i u crtaćima poput Betty Boop, a to je bilo skoro deceniju pre snežane. Naravno ja sam Bakshija pomenuo jer je on to podigao na mnogi viši nivo...dovoljan je primer crtać Fire and Ice.

 

Takodje, meni je fascinantno što je recimo u Gospodarima koristio i delove iz kultnog Ruskog filma Aleksandar Nevski, u bitci kod ''Helmovog Ponora''. Sreća da Dizni nije radio Gospodare, jer bi to bio samo puki mjuzikl i ništa više.

 

Stari Superman, Tarzan, He-Man, takodje su imali rotoscoping momente, bar što se određenih pokreta tiče. I onaj novi spot Iced Earth-a, radjen je tom tehnikom. I ne zaboravite onaj crtać ''Guliver '' iz 1939.godine gde je Guliver bio rotoskopiran. I Diznijeva pepeljuga je bila rotoskopirana.

 

 

Gledao sam samo nekolicino njegovih filmova, prvi mu famozni Fritz The Cat, odlican Wizards, Gospodara prstenca, American Pop i Cool World, a od serija sam gledao Spicy City, za koju je on rezirao samo prve dve epizode, ostale 3 valjda radili neki drugi reziseri...

 

Dopada mi se kako se u njegovim "crtanim filmovima" bavio mnogo ozbiljnim tematikama, rasizmom, ratovima, stereotipima i sve to na sarenolik nacin ispoljavao u njegovim radovima (bar u ovima sto sam gledao).

 

Zao mi je samo sto se povukao, i sto prakticno posle cool world-a, nije uradio nijedan novi film, mada bilo je nekih prica oko 2006 da je oformio ekipicu da urade neki krimic, ali od toga nije bilo vesti godinama. (najverovatnije je i to propalo)

 

I moram primetiti da se prema njemu holivudske budze veoma lose ophodile i nikada mu nisu dali dovoljno prostora da eksperimentise i da uradi crtane filmove po svom nahodjenju, cist primer je Cool World, imate po netu rasute panele za scene, i film je imao totalno drugaciju pricu....

 

Pride bih jos dodao da je Bakshi, odgovoran za dalji rad, John-a Kricfalusi-a, coveka koji je napravio Ren & Stimpy-a.

 

Ralph je radio posle Cool Worlda, film Cool and the Crazy (1994), koji je bio igrani film. Posle njega, počeo je na crtaću ''The Last Days Of Cony Island'', koji je crtać, ali zbog peripetija sa finansijama, stavljen je na hold. Takodje, Ralph planira i nastavke ''Hey Good Lookin' '' i ''Coonskin'', tako da je još uvek u akciji,a i rekoh, kolaju priče oko Gospodara dvojke, pošto je Ralph u nekim intervjuima od prošle godine, prilično iskritikovao Jacksonovu verziju. To što ti kazeš za holivduske budze, si upravu. Ralph hoće recimo Gospodare dvojku da uradi, ali ne bi želeo da mu se ponude neke veće filmske kuće, jer to znači sasecanje umetničke slobode, komercijalizacije priče...Pa pogledaj remasterizovanu DVD verziju Warner Brothersa za Gospodare, kako je kraj sjeban, ubačena je neka trljava monolog-sinhronizacija na kraj filma, i to tako skrnavno preko muzike...a i samo DVD izdanje nema nikakve dodatke, a eto, postoji 20minuta, neobjavljenog materijala iz tog crtaća.

 

I ako niste znali Tim Butron se prvi put u okvirima filma pojavljuje upravo u crtaću Gospodar Prstenova, gde je radio pozadine,a najpoznatija je ona iz scene gde se sreću Saruman i Gandalf. Takodje, izdavačke kuće kojima je crtać nudjen u prvi mah, tražile su da se Saruman prekrsti u Aruman, zbog sličnosti sa Sauronom, što je bilo glupo totalno...pa je recimo razlika u WB verzije od orginalne, što se tamo zaista čuje Aruman umesto Saruman.l

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...