Jump to content

Stalker (1979)


Recommended Posts

Taj me film uvijek ponovno iznenadi kad ga gledam...ima nešto u tom filmu tako tužno i na svoj način prelijepo da te tjera da ga gledaš ponovno i ponovno...

 

Uz "Zrcalo" i "Nostalghiju" svakako najbolji film Tarkovsokg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Valjda uz Rubljova i Sacrifice? :) Nećemo se dogovoriti....

 

Stalker je trebao biti teški SF, ali ga je Tarkovsky toliko očistio da skoro i da nije... pre je okultam nego što je sf... kada je snimao Solaris, Stanislav Lem po čijoj je knjizi film snimljen se posvađao sa Tarkovskim što ovaj vadi sve sf elemente.... ali braća Strugatsky nisu mnogo marili za Stalkera... po njihovim romanima je snimljeno još desetak filmova, pa koga zanima.....

 

Definitivno najduhovniji film, i potpuno antievropski.....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Da, Oda radosti se čuje na kraju.... Fizičar i književnik su simboli humanizma.... temelja moderne Evrope...

 

A od tvog predugog boravljenja u USA svuda vidiš Amerigu....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Po meni je bas tu fora. Inace svi props su Made in USA, pocev od pistolja (mislim da bese Colt ili Smith & Wesson) preko vozila (Jeep-ovi) i raznih drugih detalja. To su naravno mnogi uhitili na premijeri pa pitali Tarkovskoga za zivota. Na sta je on okolisuci i vrdajuci indirektno potrvdio da je Zona negde na istoku Amerike, nastala posle prvog sovjetskog udara u WWIII. Prica je u stvari vrlo politicka koliko i spiritualna. Uzgred, film koji danas postoji je prakticno kompletan reshoot, preko 80% kazu je ponovno snimljeno jer je originalni film unisten u laboratoriji za vreme montaze! Onda su ga ponovo snimili mnogo brze i za smesne pare.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Ti zaboravlja studentski film Tarkovskog, on je američki, ali nije američki..... Killers...

 

A zaboravljaš i žrtve Zone....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nisam ga gledao ne pamtim. Dvaes' godina. Bilo pre dve tri godine na TV kasno, ali ja zakuntirao vrlo brzo, priznajem. Morao bih da sve to ponovo odgledam ovih dana. Mada, secam se veceri kad sam ga prvi put gledao u zivotu, pre skoro 30 godina. Takve stvari se ne zaboravljaju. Inace u prvoj verziji filma vodic (stalker) je bio siledzija koji valja narkotike. U nastavku koji je tad bio planiran, silom bi vodio raju u Zonu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

odakle ti to , majke ti?

 

baš se ništa ne uklapa u Tarkovskog.... Uzor Tarkovskom je Parajanov, a tek on nema veze sa Amerigom....

Edited by Bata Životinja

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

dobro, mislim da imam drugu knjigu.... mada i dalje ne vjerujem... u svakom slučaju to ne može biti proamerički film

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Верујем да се човек налази у ћорсокаку, јер је решење својих проблема тражио у спољашним, материјалним, технолошким аспектима живота. Тамо не постоје решења. Докле год човек и заједница не могу да остваре хармоничан развитак и док се не развијају духовно, неће моћи да нађу спокој. а њихова ситуација ће бити трагична. Решење почива у уравнотеживању тих двеју линија развитка: "Сталкера" и "Солариса" и свих филмова које сам направио. То је покушај да се уравнотеже духовне и материјалне потребе.

 

Андреј Тарковски

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

dobro, mislim da imam drugu knjigu.... mada i dalje ne vjerujem... u svakom slučaju to ne može biti proamerički film

 

Niko ni ne tvrdi da je proamericki film. Niti je proruski, prosovjetski ili proevropski...Film je imao vise verzija na papiru (13. skript je snimljen kada je Stalker prvi put sniman), i u tom delu koji je spaljen, Stalker je bio pseudo los momak, kavgadzija, i drug-dealer (u jednoj od prvih verzija skripta, Stalker je bila zena)...posto je skoro ceo film snimljen, posle godinu dana na terenu, sve je propalo i film je snimljen ponovo koristeci opet bezbrojne izmene u scenariju. Jedna od tih je sada postala i aluzija na cinjenicu da radnja moze da se desi bilo gde pa tako i u Amerigi. Posto u to vreme Rusi nisu jos mogli da snimaju po Amerigi, skupili su sve moguce props Made in USA da docaraju iluziju iste. Nije to nikakva kritika americkog drustva niti bilo kakvog drustva, film nema veze sa fenomenom drustva nego sa fenomenom pojedinca.

 

Stavise, glavni motiv Stalkera, kao filma, je ljubav. Nista manje, nista vise...Nikakva filozofija niti politisanje.

 

 

 

 

"People have often asked me what the Zone is, and what it symbolizes, and have put forward wild conjectures on the subject. I’m reduced to a state of fury and despair by such questions. The Zone doesn’t symbolize anything, any more than anything else does in my films: the zone is a zone, it’s life, and as he makes his way across it a man may break down or he may come through. Whether he comes through or not depends on his own self-respect, and his capacity to distinguish between what matters and what is merely passing."

 

"The arrival of Stalker’s wife in the café where they are resting confronts the Writer and the Scientist with a puzzling, to then incomprehensible, phenomenon. There before them is a woman who has been through untold miseries because of her husband, and has had a sick child by him; but she continues to love him with the same selfless, unthinking devotion as in her youth. Her love and her devotion are the final miracle which can be set against the unbelief, cynicism, moral vacuum poisoning the modern world, of which both the Writer and Scientist are victims."

 

A.T.

Edited by Elam Harnish

Share this post


Link to post
Share on other sites

"Zrcalo"

 

:lol: :lol: :lol:

 

Управо су ми кренуле сузе од смејања.

 

Поред тога, не поменути Рубљова, а поменути "Зрцало"... :angry:

 

Зрцало...

 

Замео их вјетар. :lol:

Edited by Axeanosilas

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Dersu, sam si rekao da je Zona Ameriga... isto tako Zona je i mjesto gdje se saznaje istina Bića.... stoga to onda mora biti proamerički film.... jer van Zone, i van istine, je komunizam...

 

Za nekog ko je pravoslavac, Rus i pod uticajem Parajanova, to je nevjerovatno...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pise ti gore sam autor da Zona ne predstavlja nista do zivota. Bitan je put do Zone, put kroz zivot i kako pojedinac izabira da se nosi sa spoljnim (materijalnim, egzistencijalnim) i unutrasnjim (duhovnim, intelektualnim) problemima. Al', nebitno. Svako u tom filmu vidi ono sto voli. Ili sto ne voli.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja
Antievropski? Wtf?

 

 

Inace, ne znam koliko ste skapirali, radnja u Stalker-u se desava u USA. Svi su oni Ameri u filmu. Zona je u Americi.

 

 

ovo si sam rekao....

 

ali našao sam objašnjenje.... Prvo su braća Strugatsky morali, zbog sovjetske cenzure, da smjeste Zonu u Amerigu, u samoj knjizi na planeti ima više Zona, a radnja se dešava u Zoni koja se nalazi u Rusiji. Poslije reakcije sovjetskih cenzora, morali su premjestiti Zonu, ali to su u romanu uradili tako vještački da je bilo očigledno da je AMeriga kasnije pridodata. U knjizi ima i više Stalkera, oni su negativni likovi, kradu stvari iz Zone i šire po Zemlji, zbog čega ista postaje nepovratno izmijenjena... Soba je marginalna priča u romanu Roadside picnic, koju je Tarkovsky razvio i na tome gradio čitav film...

 

Tarkovsky je i sam imao problem sa cenzurom, i primoran je da nagovjesti da je riječ o Amerigi, ali to nije prvobitna namjera, a ja čak nisam ni obratio pažnju na american props....

 

Na osnovu ovog zaključujem da props nisu ideja Tarkovskog, već sovjetske cenzure....

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na osnovu ovog zaključujem da props nisu ideja Tarkovskog, već sovjetske cenzure....

 

Kojom metodom? Dedukcijom, superpozicijom, propopzicijom, impozicijom? Zzezam se, nebitno...Ne secam se da je uopste spominjao cenzuru iako je kao i svi verovatno imao neprijatnih iskustava sa istom, kako si i sam skapirao, Stalker ima preko 50% materijala koji ne postoji u prici (Roadside Picnic nije knjiga nego kratka prica) i sve je to dopisao Tarkovski. Jedan od brace originalnih autora je saradjivao sa njim, drugi ga je odjebao posle Tarkovskovog ludila. Rekoh, prva verzija filma, onog dana kad je krenulo snimanje, je bila bazirana na 13-oj verziji skripta. Posto je propao ceo film, zapoceto je nekih godinu dana kasnije, ako me secanje ne vara, snimanje druge verzije filma koji je sad bio baziran na nekoj pedes' devetoj verziji scenarija (karikiram, ali A.T. ga je non-stop menjao).

 

Elem, film je tu, za uzivanje, koga zanima dubiozna analiza ne treba da slusa mene (a ni tebe) vec brate nabavite dnevnik gosn Tarkovskoga pa bistrite.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 10 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...