Jump to content

Tablet Za Crtanije


High_Roller

Recommended Posts

Evo, uzo nešto da skiciram, crtam, hebavam ale, i setih se da mi je mnogo puta padalo na pamet da pazarim grafički tablet, ili kako ga god zovu domaći :)

Što će reći, podloga sa olovčicom, poželjno bi bilo ako bi podloga bila dimenzija A4 (e, ovde me treba prosvetliti, jer ne znam da li je poenta da podloga kupi informacije, ili da olovčica šalje, biće da je ovo drugo, da li možda postoje obe varijante i koja je jeftinija)

 

Bacih pogled na itsvet i nadjoh ovo:

http://www.trust.com/products/product_detail.aspx?item=12579

 

Košta 50-60 evrića, što i nije nešto strašno.

 

Ima neko neki savet?

:zeleni:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Savetujem te da uzmes pre neku Wacom tablu nego drndavi Trust. Trust me... :)

Imas u tom cenovnom rangu sasvim fine Wacom table s tim sto su manje od te Trustove ali su budi siguran kvalitetnije.

Za crtanje ti je sasvim dovoljan A5 format.

Inace informacije se salju iz table naravno a olovka je tu da ih prosledi tabli. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Evo, bacio sam pogled na Wacom table, al' mi se čini da bi mi onih a6 bilo premalo. Ipak bih prevlačio olovčicu preko postojeceg papira sa crtežom dobar deo vremena. A možda ipak da pazarim skener :)

Hm, opet mu dodje na, kol'ko para, tol'ko muzike, sačekaću još malo, da vidim šta je sve u opticaju, pa se javim

thx para replyz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ipak bih prevlačio olovčicu preko postojeceg papira sa crtežom dobar deo vremena. A možda ipak da pazarim skener :)

 

Ja sa mojom (prastarom) Wacom tablom nisam uspeo da preko papira crtam. Pa tako nisam siguran da li je to uopste izvodljivo. Mozda ove nove to mogu...

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 year later...

Sad sam uz'o wacom bamboo one,posle toplih preporuka od strane par kolega dizajnera.Vidim i na netu ga puno hvale

Kosta 5260 dinara ,i za te pare je vise nego odlican,mnogo bolji od konkurenata.Isto sam se brinuo da ce biti premalena povrsina za rad(iako sam video sta sve rade s njim),ali kad bolje obratis paznju,povrsina kojom upravljas misem dok crtas ili radis je cak i manja,a i mis je glomazniji od olovke,pa se stice takav utisak,i nema nikakvih problema,tako da mi je za sada i A6 format dovoljan.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 2 years later...
  • 5 weeks later...

Cintiq je vec komp,cela masinerija,operativni sistem,programi.....intuos samo veca tabla,a sa vecom tablom ne dobija se nista spektakularno,ove tri godine radim sa bamboo-om bez ikakvih ogranicenja sto je manja tabla.Cak i za mnogo ozbiljniji rad nemam problema sa povrsinom.A mnogo je lakse kada "crtas" direktno na povrsini jer gledas i ruku i to sto crtas,a ovo je ipak odvojeno,oci na ekranu,ruka na tabli.

E sad Intuos i Bamboo realno mogu skoro sve isto sto i cintiq(sem senziteta olovke),ali ovo je prava profi alatka.Tako da ako bih se upgejdovao,preskocio bih intuose,jer slicno vec imam samo stariju generaciju i pucao na nesto sa ekranom.Postoje i stare verzije sa manjim ekranom,ali probao sam samo ovu najnoviju 24".E sad ovo cudo ima tridesetak kila i treba prostora samo za njega.Bio bih zadovoljan i obicnom verzijom.

Jedino mi se licno ne dopada olovka,navikao sam na oblik i ergonomiju stare,pa mi je ova malo nezgrapna,al nije tesko navici se. :mhihi:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wut? Reci da je Intuos samo veca tabla i koriscenje Bambooa za crtanje?

Razlika izmedju Intousa i Bambooa je ko sa paralelom entry level DSLRa i Pro level DSLRa. Jedan je namenjen za amatere drugi za profesionalce. Bamboo uglavnom sluzi za neku pisanu tipografiju i editovanje kroz tablet za ljude koji to vole. Intuos je sve to samo sto moze da se koristi za crtanje i slikanje. Naravno mozes da crtas i slikas sa bamboo ali nemoj ocekivati veliku preciznost i prefinjenost linija(sto je kriticno). Intuos pruza bas taj osecaj osetljivosti ko sa pravim papirom i olovkom. Pritisak i preciznost olovke, precznost podloge , debljina i prefinjenost linija bez puno napora i tilt za osecaj ko da svrljas po papiru. Isto je veoma vazno kod slikanja, kada radis finis rada, pa se bavis sa senkama i sitnim detaljima gde ce te ako koristis Bamboo zaboleti glava.

 

Cintiq je divan, divan, divan ali mnogo skup. I stvarno verujen da nije vredno davati 3000 dolara za to. Ja sam bio odusevljen njim kada sam prvi put seo za njega i stvarno, podloga je velika, slika je tu odma pred vama, ma divno. Ali sam primetio nesto sto mi nikako nije odgovaralo, a to je sto zbog svoje velicine i ergonomije me je terao svo vreme da crtam iz ramena. A kada crtam iz ramena nisam tolko precizan,i prefnjen i umorim se brzo. Ja sam naviako ko i vecina ljudi da crta iz zgloba. Ovo je naravno moj licni problem, i nije nesto sto moze da se odnosi na tebe. Cintiq je odlican, i sam workflow je nestvarno dobar(zato sto i jeste masinerija za sebe), ali nije nesto to tolko bolje od Intousa(pogotovo kada se naviknes da radis na Intous) i osim ako si arhitekta ne vidim svrhu davati 10x vise novaca za to. Ali ako imas te pare na bacanje, dobices najbolje iz tog sveta. Ali proveri prvo intous 5 L.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bamboo moze sve isto sto i intuos.Apsolutno sve,od skiciranja(npr artrage koji sam dobio uz njega tada),preko fotosopa,do rhina,maje,zbrusha,catie....wacom je Sreta,otac i majka svih grafickih tabli,cak i njihova najjeftinija ponuda gazi konkurenciju.Kolega je u negde isto vreme kad i ja, nabavio Genius tablu,platio je tada skoro 200 evra,nije mogla da se poredi...olovka sa baterijom,preteska,glomazna,a moja ko tehnicka olovka,ne osteis je,bez baterije.

Senzitiviti olovke 1024,koji je sasvim dobar(cak je i 512 senzitiviti zadovoljavajuc za ogromnu vecinu korisnika,a stare verzije intuosa su takodje imale senzitiviti 1024,sada 2048)

Znaci lakse jeste na vecoj tabli,ali ne koliko se cini da bi bilo.

 

Dobro,mi smo ucili da crtamo sto se kaze iz ramena,tako da mi to nije problem.

Znam,celu paletu sam preorao,tek intuos 4 xl mogu da razmatram,ali i on mi je samo upgrade sto se tice velicine table i seznitivitija,ali i on je skoro 1000e.. i dalje je tabla.

 

I insistiram da mi vrhuske juma kupe cintiq i tacka!

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...