Jump to content

Crna Zeno


Теша Тешановић

Recommended Posts

Bas pogledah u naziv i setih se kultne pesme iz kafana po mom kraju:

 

'Crna zeno ispod belog vela

 

dal si ljubav il bogatstvo htela

 

spusti veo, sakrij liceeeeeee

 

crna zenooooo, neverniceeeeeee'

 

Novica Negovanovic, nego sta :rockdevil: I tu se spisak pesama sa motivom crne zene nastavalja... :lol:

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ima puno pesama o crnoj zeni a svaka govori o tuzi,nego evo nova pesma

 

I koji kurac sve ovo na kraju

zasto ovaj sav trud?

zasto izbegavati kurve sto se daju?

ako je ljudima toliko sladak blud

 

Zbog cega ne uzivam u mladosti

i na kraju ostane mi suvi glavonja

mozda zbog moje gluposti

 

Ali verujem crna zeno u tebe

ti si poslednja devica na ovome svetu

i tebe niko nemoze da jebe

niko nemoze da uziva u tvome cvetu

 

Znam da ti verovatno ne postojis

znam da te nikada necu imati

ali ja cu nastaviti da verujem u tebe

i zbog toga necu jebati

Edited by Теша Тешановић
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Oj ravna Vojvodino moja

najvece su zlato polja tvoja

trceci na njima sam odrastao

i za svo blago ovoga sveta ih nebi dao

 

Vojvodino moj rodni kraju

bila si ostala dika nasa

ali tebe sada nam otimaju

autonomasi,pederi i canak ustasa

 

Ali necemo te ujama dati

dacemo zivote radije nego

tebe ustasama predati

Edited by Теша Тешановић
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
  • 2 weeks later...
you suck,dude...huhh huh

 

you suck more than anything that ever sucked before...huh hhuh

 

yeah,yeah mmhi hhi... this is like,worst love song ever!mmhi hi...

 

it reminds me of my toilet paper! hhuh huh...

 

yeah,yeah mhi hi hi...cool!

 

hhuh huh...

 

немам појма шта си написао јер је све написано на неком мени неразумљивом језику.али свакако и теби срећна нова година такође

Share this post


Link to post
Share on other sites

немам појма шта си написао јер је све написано на неком мени неразумљивом језику.али свакако и теби срећна нова година такође

 

otkud znas onda da je tebi upuceno?hahahah!ti si pravi Motorhed!

 

ma zajebavam te!

 

ovako bi te prokomentarisali Beavis & Butthead!

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

evo jedna stvar koja moze takodje da spada u moje stvaralastvo ovo je tekst moga seminarskog rada iz filozofije religije,bas me zanima dali ce me profesor terati da pisem ponovo

 

 

Овај рад ће се бавити проблематиком мистичног искуства.Кроз целу људску историју различити људи су тврдили да су имали неку врсту мистичног искуства.Од шамана у старим анимистичким религија преко хришћанских монаха па све до модерних случајева.Мистична искуства су се разликовала од особе до особе од културе до културе али су сва наговешавала постојање нечега што је изнад наше материјалне сфере постојања.Питање које је за нас овде битно је дали се мистично искуство може узети као доказ за постојање бога?

 

Ово питање је комплексно и покушаћу наредним страницама да одговорим на њега.Да кренемо редом као прво потребно је дефинисати шта је мистично искуство?Неке обичне ствари које вечини људи делују као небитне могу за другу особу бити врста мистичног искуства.Најобичнија ствар може деловати као божанска ако особа је у стању или ако особа жели да види нешто више у њој.У уметности постоји једна која се техника која се зове острањење.Тај термин је смислио Виктор Шкловски.Острањење је процес у коме се нека уобичајна ствар претвара у нешто необично и чудно.Прави уметник је у стању да од неке обичне ствари или ситуације створи нешто

чудесно.Једана обична сцена стављања кукуруза у амбар може бити претворена у нешто најлепше ако ту сцену опише прави песник.Наш ум понекада функционише на сличан начин.Понекада неке обичне ствари могу деловати као нешто мистично.То се може објаснити на више начина.Разлог зашто ми сами у нечему видимо тако нешто може бити из наше жеље да видимо нешто или зато што је само нама дато да видимо ствари како јесу.Острањене ствари делују јако чудно и необичајно.На пример неко може да види капљицу како пада и да у њој не види ништа необичајно док друга особа може у паду те исте капљице видети доказ о постојању бога и одговор на сва животна питања.Оно што видимо у стварима је питање нас самих и начина на који гледамо на ствари.Мистично искуство је дакле по природи поприлично апстрактан појам зато сто је сам доживљај мистичног искуства по природи личан.Свако мистично искуство је увек само наше мистично искуство.Због тога неможе се дефинисати шта је потребно да особа доживи да би могла да каже да је то мистично искуство.За нас је исто дали се је некоме јавио бог у сновима,дали је неко осетио божије присуство на одређном месту или је неко видео бога у капљици која пада.Оно што је битно јесте да је особа приликом мистичног искуства на неки начин осетила нешто што тој особи ствара утисак постојања бога или нечег надприродног.Главни проблем у вези постављања мистичног искуства као доказа за постојање бога јесте управо то што је мистично искуство нешто лично.Понекада наша чула умеју да нас варају,понекада мистично осећање мозе бити изазвано од нас самих.Људи често халуцинирају или сами себи намећу одрећене ствари.Осећај је по својој природи емоција тако да може да буде изазван психолошки.Људи често осећају врло јако емоције сами по себи па шта нам онда гарантује да пристуство надприродне силе које осећамо није такоће само још једна од тих емоција.Дали онда можемо да верујемо нашем осећају?Дали имамо за право да тако нешто велико као постојање бога изведемо из не-емипријског доказа?То што нас чула понекада варају неможе да служи за одбацивање могућности мистичног искуства зато што наша чула нас не варају стално.У већини случајева оно што видимо је оно што је стварно.Теоријски је могуће да нас чула нису варала када смо видели нешто надприродно.Даље мистично искуство као доказ може да неко да покуша да одбаци на основу примедбе да сви људи који доживљавају исто су луди.Такав став није исправан зато што кроз историју је било доста случајева тотално психички здравих људи који су имали мистична искуства.

 

 

Ја сам имао лично мистично искуство и оно ме је натерало да се запитам дали бог или нешто надприродно постоји.Осећај мистичног искуства је осећај просветљености.Особа се осећа као да је видела коначно светлост и као да осећа неко страхопоштовање према овоме што види.Мистично искуство је поприлично снажан догађај који се памти управо зато што особа самом мистичном искуству придаје значај.

Само мистично искуство сам могао да објасним на два начина.Могао сам речи да оно што се је десило да је све била једна велика случајност и да све оно што сам видео да је обична природна ствар.То јест да можда на неки начин негирам мистичност мистичног искуства и да тврдим да се ништа није десило.А могао сам и да на основу свега закључим да је то било нешто што је изван мога схватања,нешто што се може узети као доказ за постојање надприродног.На тај начин би признао оно надприродно у мистичном искуству.Ја нисам себи објаснио искуство ни на један ни други начин ја сам само прихватио искуство као нешто што се десило.Којим ћемо путемо кренути када сами себи објашњавамо мистично искуство зависи од нас самих.Неко ко је религиозан вероватно ће прихватити надприродно објашњење да би имао додатни доказ којим би могао да оправда своју веру.Са друге стране неко ко је заклети атеиста ће без обзира на све трудити се да наговори себе да је све што се десило рационално научно објашњиво.

Наравно понекада се дешава да људи који су били атеисти после мистичног искуства постану уверени да постоји нешто надприродно.Сада питање је дали су ти људи можда створили својим умом мистично искуство да би дали себи изговор да крену да верују?

Мислим да би свако ко је прошао кроз мистично искуство би морао да преиспита себе.

Често се туђа мистична искуства злоупотребљавају од стране цркве да би служила као доказ људима да је та црква права.Главни проблем у вези мистичног искуства јесте у томе што је оно по својој природи толико лично да је немогуће пренети га другој особи.

Ја могу да вам испричам о својем мистичном искуству али никада немогу да учиним да осетите све сто сам ја осетио.Због тога моје мистично искуство за вас може да не буде ништа боље од неке измишљене приче.Ви немате ни један разлог да верујете у истинитост мојих тврдњи јер оне немогу бити нити проверене нити доказане.

Моје мистично искуство вам неће бити корисно као доказ вама осим ако из неког разлога одлучите да верујете у истинтост мојег искуства.У томе случају бићете у још горој позицији од мене који се пита дали је оно што сам доживео стварно зато што

ћете поверовати да је стварно нешто што нисте доживели а за шта вам је друга осова испричала да је доживела.И чак ако и да је некако неким случајем моје мистично искуство могло да послужи мени као доказ за постојање надприродног тај доказ би био могао да буде доказ само за мене.Ја тај доказ никада неби могао да изнесем другима и као да такав он неби био валидан доказ за друге.Тако да мистично искуство као доказ постојања бога за људе који га нису доживели можемо одбацити.Остаје нам само дали мистично искуство нама самима може да нам служи као доказ за постојање бога?

Као прво битно је да знамо каквог бога доказујемо?Дали доказујемо бога као што га христћанска теологија описује или доказујемо постојање неке надприродне силе?

Бог из хришћанства је по својој природи другачији од сваке појединачне ствари која постоји.Видети бога значи видети бога у неком облику што онда аутоматски више неби био бог јер бог неможе да буде појединачна ствар.Али ми неморамо да видимо бога да би смо имали мистично искуство.Мистично искуство може да буде само осећај присуства неке надприродне силе у нама.Мистично искуство може да буде вићење надприродног у нечему.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

je li ovo dio seminarskog ili je to sve? Pošto je to onda esej od 2-3 strane, zar ne?

 

Ne znam, mislim da si promašio... jer predmet ti je filozofija religije, nekako se nisi dohvatio toga...

 

Ako još nisi predao, nađi knjigu ''Religija i mistika'', to je u stvari zbornik.

 

I da, u prvom pasusu ti se prečesto pominju riječi ''mistično iskustvo'', nađi neki sinonim ili preformuliši rečenicu... inače, vremenom ćeš poboljšati stil.

Share this post


Link to post
Share on other sites

je li ovo dio seminarskog ili je to sve? Pošto je to onda esej od 2-3 strane, zar ne?

 

Ne znam, mislim da si promašio... jer predmet ti je filozofija religije, nekako se nisi dohvatio toga...

 

Ako još nisi predao, nađi knjigu ''Religija i mistika'', to je u stvari zbornik.

 

I da, u prvom pasusu ti se prečesto pominju riječi ''mistično iskustvo'', nađi neki sinonim ili preformuliši rečenicu... inače, vremenom ćeš poboljšati stil.

 

kao prvo to je samo jedna trecina od seminarskog,ovo sam samo tu zalepio za vreme pisanja seminarskog.predmet jeste filozofija religije i upravu si da sam malo promasio temu ali nema veze.hvala za savet za tu knjigu nazalost nece mi koristiti jer sam rad vec predao.moguce da se previse spominje rec misticno iskustvo mozda sam trebao da nadjem sinonim ali nema veze posto je misticno iskustvo tema rada.a za stil si u pravu mada ja sam ovo sve pisao na brzinu tako da nisam ni stigao da brinem o tome

Share this post


Link to post
Share on other sites

evo ostatak rada usput nadam se da me nece terati da pisem ponovo rad zato sto je iskreno sklepan na brzinu usout rad je ovoliko dugacak zato sto su nam trazili da ispisemo minimum 2000 reci

 

Мистично искуство може да буде вићење надприродног у нечему.Питање са киме ступамо у контакт при мистичном искуству?

Са самим богом,са делом бога или са надприродном силом?То сада опет зависи од теологије религије.У шаманистичким религијама шаман ступа у контакт са светом духова.Шамани користе разне методе да би пали у транс.После падања у транс душе шамана путују низ дрво света да би ступиле у контакт са светом мрвих и самим тим са духовима предака.Неки шамани тврде да су у трансу причали са мртвима.У православљу осећање присуства бога улази у нас током покајања:

 

„У почетку нашег покајања изгледа нам да ие видимо ништа друго сем нашег унутрашњег пакла. Али, на чудан начин, Светлост коју још увек не видимо већ продире унутра као живо осећање присуства Бога. Ако ми снажно, обема рукама, будемо држали крај хаљине Господње, то ће се и чудо нашег раста у Богу стално појачавати, а пама ће почети да се открива дивни облик Исуса, и с Њим виђење нас, људи, како иас је Творац замислио пре саздања света. Да се услед реченог богатства дарова не би узвисило људско срце, промисао му даје да се стрмим путем успиње ка овом сазнању, путем који изнурује и ум и душу и тело. С времена на време Бог од подвижника склања Своју Руку и туђински дух користи тренутке када може да поколеба наше срце и мисао. Отуда ми никада немамо савршену сигурност него се чак и при великом изливању милости љубљенога Бога не "узносимо". Тако и апостол Павле о томе говори у сво јој посланици Коринћанима: "И да се не бих погордио због мноштва откривења, даде ми се жалац у тијело, анђео сатанин, да ме мучи, да се не поносим" (2 Кор. 17, 7).“

 

- Архимандрит Софроније

Овај цитат Архимандрита Софронија говори о мистичном искуству осећања божије светлости и божијег присуства током покајања.По Софронију потребна је вера да би се кроз мистично искуство облику Исуса открио у нама.Што значи да се неверник неће осетити мистично искуство при неискреном покајању већ само онај чије је покајање искрено.Али ако је нечије покајање искрено он је већ верник што значи да му доказ за постојање бога и не треба.Такоће помиње се то да Бог са времена на време диже руку од нас и оставља нас да будемо кушани од стране туђинског духа.То објашњава зашто се мистично искуство ретко и зашто понекада патимо.

Ево такође текст Архимандрит Рафаил Карелина који говори о мистичном искуству у православљу:

„У чему се мистика разликује од религије?

Мистика собом представља доживљај вечности, осећање највише стварности, осећање тога, шта је тајанствена Суштина, Која стоји над текућим потоком времена, иза граница материјалног света и у исто време, прониче у ту материјалност и осветљава је.

Мистика је доживљавање тајанственог састанка са Оним, Који је неуловљив за људску мисао, недоступан за телесна осећања, неизразив речју, са Оним, Који је истовремено близу нама и бесконачно далек, Који нас тражи, али жели, да би и ми тражили Њега, Који је највећа срећа за човека, али за задобијање Њега, треба се одрећи себе и покорити Му свој дух. Ако питате мистика за Име Божије, он ће рећи: прво име – Онај Који Јесте, а друго – Непостижни.

Религија је неодвојива од мистике; она се обраћа целој личности човека, открива пут и средства за вечно богопознање. Основа религије је – Откровење, које се прима кроз веру. Религија даје знања, која се потврђују мистичким опитом. Вера открива Бога као Личност и одређује услове, при којима се коначно може сјединити са бесконачним кроз озарења Божанском Светлошћу.

Откровење је обраћено трима силама душе: разуму – догматика, вољи – заповести и правила Цркве, осећањима – богослужење и молитва. „

 

Овде Архимандрит Рафаил Карелин говори о томе како је мистично искуство саставни део православне религије.По овоме ми када ми у православљу при мистичним искуствима ступамо у контакт са самим Богом..Ствари би се знатно закомпликовале ако би смо били пантеисти јер онда би и ми сами били део бога.Ако смо и ми сами део бога онда је вићење света вићење дела бога што би значило да је све мистично искуство на неки начин. Често одређена религија узима та доказ о постојању бога то што је неко тамо имао мистично искуство.Ако ми сами доживимо мистично искуство ми сами у себи једини имамо представу о том искуству.Када одлучујемо који ћемо став имати о неком питању ми то радимо тако сто у нашем уму ми размишљањем долазимо до става тако што узимамо у обзир све утиске,искуства и аргументе везане за тематику.Често одрећене ствавове формирамо на основу наших искуства која немора да буду емпиријске природе.На пример о самим људима сазнајемо не преко сазнавања њихових не-емпиријских особина као што су личност.На исти начин можемо и да сазнамо о богу на основу искуства.Али проблем је у томе што је бог по својој природи другачији од самих људи и сваке друге појединачне ствари.Дали онда можемо о њему да сазнајемо на тај начин?Па по овоме што говоре црквени православни оци ми не сазнајемо на основу осећаја божијег присуства у нама.Ако верујемо да је оно што осећамо нешто мистично надприродно онда прихватамо да постоји надприродна сфера постојања а ако верујемо да је тај мистични осећај присуства нечега надприродног нешто научно објањиво и да нема ничега божанског у томе онда мистично искуство не прихватамо као доказ.Мистично искуство може да се узме као лични доказ за постојање бога ако особа која је доживела мистично искуство жели да га узме као доказ за постојање бога али никако није могуће тај исти доказ користити да би се постојање бога доказало некој другој особи.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

znam da treba da bude po 10 stranica ali on je rekao 2000 reci i ja sam mu toliko napisao.ma nije to nista druga grupa ima predmet uvod u metafiziku i tamo su dobili da urade seminarski od 1500 reci i neka devojka se zalila kako je to mnogo kako je napisala 500 reci i ne shvata sta ce joj vise

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

hehehe moj fan klub.hvala hvala laska mi.ma ja sam ustvarnosti upravo ovakva osoba kakva sam na forumu,mozda sam malo previshe drugaciji ali dobro sta da se radi nemozemo da budemo svi isti niti bi bilo interesatno da budemo svi isti.ma ja sam samo ja.to je to.pa nadam se da cete imati jednog dana sansu da me upoznate

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

 

Zeno neverna

 

Dok cekam da mi se javis

ja umirem od zelje za tobom

ti volis na muke da me stavis

da neznam sta cu sa sobom

 

Ti zelis da me izludis

da vishe neznam ni ko sam

ti zelis da mi naudis

da vishe neznam gde sam

 

Gde si sada sa kime bludnicis

plavoka moja nevernice

sto li me ovako mucis?

moja lepotice

 

Ja sam hteo za tebe sve dati

hteo sam i dushu prodati

a ti se samo sa svima zelis jebati

Edited by Теша Тешановић
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...