Jump to content

Matematika


Uruk

Recommended Posts

@Rasa Imali smo matematicku logiku.. To sto si rekao su grupoidi (e sad ako imaju jos kojekakve osobine, mogu biti i grupe, prsteni, polja...itd).. Radili smo cak i formalne teorije, tj da pravimo svoje teorije, definisemo aksiome, pravila izvodjenja i radimo sa tim... Sve je to divno i krasno u nekim granama matematike.. Eto npr u matematickoj logici.. Pa tu imamo predikatski racun, koji to sve opusteno podrzava.. Ali sto vise sirimo teoriju, to stvari postaju zamrsenije.. sve dok ne postane skoro pa nemoguce da se tako izrazi.. Za taj primer uzmes kombinatoriku, ciji su dokazi cisto intuitivne prirode, i nemaju nikakve veze sa formalnim teorijama.. Te dve stvari se jednostavno ne slazu, i nemoguce je tako ih predstaviti... Tako da sam ti dala eto prvi primer dokaza koji ne ide iskljucivo preko logickih operacija (i da, zaboravio si jednu bitnu a to je negacija :) )... Tu se na neki nacin, uz pomoc intuicije 'preskoci' deo formalnog dokaza... A i cisto sumnjam da ti sve ostale dokaze prevodis u glavi preko logickih operacija, jer je to cak i za jako jednostavne stvari, komplikovan proces.. Tj moguce je da malo na taj nacin razgranicavas neke stvari, ali sad da bas sve to na taj nacin obavljas, bez imalo intuicije, je gotovo nemoguce.. Evo ja cu ti dati intuitivan dokaz za ovo tvrdjenje: ┐┐a <=> a.. Znaci a moze da uzme vrednost iz domena {T, ┴}.. Jedna negacija ce a promeniti u vrednost suprotnu od one koju je imala, a druga ce promenjenu vrednost vratiti u prvobitnu. Mat. indukcijom se moze dokazati i da ovo vazi za svaki paran broj negacija.. I to je to, dokaz zavrsen.. E sad ako hoces, dacu ti i formalni dokaz ove taaako jednostavne stvari, da vidis o cemu ti pricam (a verovatno si i naslutio iz cele ove price).. Ja shvatam sta si ti hteo da kazes, ali to nije bas sve tako bajno i krasno... :)

 

@l3s26 Naravno da su mu potrebni gps i senzori, ili sta vec drugo da bi imao kontakt sa okolinom.. Ali to nije sve sto autu sa AI treba.. Dobro, kazes naucice da razlikuje kutiju od betonskog bloka.. ali onda ce se, lupam, pojaviti balon u obliku kocke... Mnogo je situacija koje dolaze, i to sve je nemoguce uneti u sistem.. Evo primer, kada detetu pokazujes kako da radi neki zadatak, ti njemu pokazujes kako ti radis, i onda on na osnovu toga sam nauci.. Pa ce na osnovu tih jednostavnijih zadataka zakljuciti kako se i tezi radi.. tj ne govoris mu algoritam tipa: "ako ovde stoji broj manji od toga, uradi to i to, ako ne, vrti se u petlji dok ne naidjes na takav broj..." E onda se za to dete moze reci da ima sopstvenu inteligenciju... To treba i masine sa ai da rade.. Ono sto ja mislim, je da ti i ja imamo razlicite pojmove o vestackoj inteligenciji.. Tebi je vestacka inteligencija ono sto cu ja uciti za godinu dana, a meni je ono sto je i bila kad su krenuli da rade na njoj.. Znaci kada masina prodje tjuringov test, onda se za nju moze reci da ima vestacku inteligenciju... U sustini, slazem se ja sa tobom, samo smo bili na razlicitim talasnim duzinama.. :D:)

 

E sad, sto se tice profesora.. Moji bas jesu takvi.. Ali najozbiljnije ti govorim.. Ne svi, naravno, ali vecina jeste.. Izuzetno pametni, i predavanja nacine zanimljivim uz dosta sala.. I to bas taj, sto nam je pricao sve to, je kao profesor kog si gledao i opisao.. Covek je prezanimljiv.. A dobio je doktorat na osnovu nekih grckih problema koje je resio, ne znam tacno kojih.. Ja sam svojim faksom stvarno prezadovoljna.. Dobila sam hiljadu puta vise od onoga sto sam ocekivala.. Jedino sto mi se ne svidja je nacin ocenjivanja i bodovanja, ali to sad nije tema ovde.. Tema su profesori.. :mhihi:

Edited by tuoLarips
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ai nije direktno vezana za robotiku, ali bez robotike je ( bar sada ) besmislena.

Rekao si gomilu gluposti, ali ovo navedeno mi najviše smeta. Nema potrebe više da diskutujemo o ovome ili bilo čemu drugom. Uzmi pivo, opusti se malo i javi se kad stigneš na MIT, Kornel ili gde već. Statistika je najlakši deo matematike, pod pretpostavkom da sa verovatnoćom nemaš problema, a goleme pare može da donese. Nemam ništa u elektronskom obliku što se statistike tiče.

  • Upvote 2
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rekao si gomilu gluposti, ali ovo navedeno mi najviše smeta.

 

Ajd razumem da neko kaze nekom da prica gluposti. Ono, drski smo, svinje smo, retardi smo dosta onako kolektivno.

Al ne razumem da ti neko kaze pricas glupost? I onda ne objasni?

To mi je krajnje retardirano.

 

AI je iskuljucivo vezana za robotiku, nije matematicka pretpostavka. VEc vise socioloska.

Drugim recima nikom ne treba nesto puno pametni komp koji nece da mu sluzi i da radi nestto umesto nas.

 

Pod time vezana za robotiku smatram: Inteligentne automobile, Inteligentne sonde, Inteligentne rakete, Inteligentne avione etc.

I stvarno ne vidim ni drustvenu potrebu niti praktichnu upotrebu AI bez robotike.

 

Tako da, ako mi sledeci put kazes, da lupam gluposti, bar reci zasto, ne budi seljak.

 

 

Uzmi pivo, opusti se malo i javi se kad stigneš na MIT, Kornel ili gde već.

Nemam ja tih ambicija. Druge stvari mene zanimaju.

 

Statistika je najlakši deo matematike, pod pretpostavkom da sa verovatnoćom nemaš problema, a goleme pare može da donese. Nemam ništa u elektronskom obliku što se statistike tiče.

 

Ne znam otkud ti ideja da je bilo koji deo matematike - lagana.

Sttistika je po meni najpraktichniji deo matematike.

Statistikom mozes da racunas praktichne stvari.

 

Drugim recima, cistom matematikom i fizikom mozes da izracunas sta ce otprilike u brojkama da se desi sa automobilom ako se ssa 100 na sat posle 10 kilometara spuca u banderu.

Ali sa statistikom mozes da dobijes verovatnocu kada ce to zapravo da se desi.

 

Tako da, ne diraj satatistiku, od nje bar neke koristi.

 

Ne znam kolike novce statistika donosi, meni treba jer ce mi trebati statisticka racunica i statisticki dokazi za neke stvari(kao i njihova provera)

Edited by l3s26
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

A statistika nije najlaksa stvar matematike, mozda postoji na drugim fakultetima neki laksi i sazetiji oblik, ali na Matematickom nije nimalo naivna...

 

Vidis sto je najcrnje postoji mnogo ovakvih 'tardova kao Dead Man Drinking koji ce iz razne sujete, da jedu razna govna.

Ja nisam ni na jednom faksu gde se radi matematika, a opet sam svestan vazinosti i tezine statistke.

 

Dok je retardima kao DeadMan Drinking sve to "pickin dim"

Da, pickin tim je kad imas a b c elemente.

 

A kad iams recimo u saobracajnom iznjijerstvu ko sto moj drugar ima od 10000 automobila ko ce prekoraticiti brzinu, pa josh na 1000 tih koji su prekoracili koji ce biti u riziku za udes, i sve to na osnvu 10001 faktora.

Pa da vidim kako bi mu to bilo pickin dim sa "ako imas smisla za verovatnocu"

 

Gomila seratora, picka im se ogadila da im se ogadila da bog da.

Mesto da se stide sto su retardi oni seru.

 

 

Verovatno studira neki IT smer, tipa softwaresko inzinjerstvo.

Kucici nauke i tehnike.

Tehnika proizvodi i stvara pa ima takve stvorove da reklamiraju ono sto ona proizvede.

 

Al da stvore nesto svoje nece, nikad. :)

Edited by l3s26
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Do faksa sam se bavio matematikom i programiranjem (takmičenja u osnovnoj, a kasnije spec. matematičko odeljenje u gimnaziji), tako da sam već dugo upućen u različite oblasti matematike. Ni u jednom trenutku nisam rekao da je statistika laka, već samo da je (po mom mišljenju) najlakši deo matematike. Na mašinskom sam položio 4 matematike i uvek me je zanimalo da radim i nešto što je van programa, jer volim matematiku, ocena me toliko nije zanimala. Znam šta sa izučava u statistici, topologiji, algebri... Ne bavim se informacionim tehnologijama, već mašinstvom - robotikom preciznije. Otuda i moje poznavanje VI, tehnike i svega što ide uz to.

Što se tvojih gluposti tiče - VI se koristi u video igrama, astronomiji, medicini, građevinarstvu, meteorologiji... Svako može da sere kako je obrazovni sistem u Srbiji loš, ali idiot si ako vređaš ljude čiji rad ne poznaješ.

Edited by Dead Man Drinking
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lepo je sto te zanima sta se izucava, ali koliko se bavis i koliko zalazis u te stvari? Mislim, necu da pametujem, samo me iritira kad ljudi krenu tako s nekim stvarima... Mislim, 'de mozes uporedjivati euklidsku i statistiku, kad je euklidska mnogo prihvatljivilja mozgu, samim tim sto mozes da VIDIS i osetis problem...

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ni u jednom trenutku nisam rekao da je statistika laka, već samo da je (po mom mišljenju) najlakši deo matematike.

 

neću mnogo da se proseravam u prazno. ako je nekome statistika najlakši deo mate, kapa dole. meni je to ubedljivo najjebenija oblast. binomna, geometrijska, puasonova raspodela, brale, hajde sad ti provali gde treba da ide koja raspodela. mada je to više verovatnoća nego statistika, ali hajde da ne sitničarimo. ima problema o kojima bi moglo da se razmišlja danima, a rešenje je dato u cirka dva reda. sa teorijskog aspekta sve to deluje fino, teoreme su kratke i jasne, dokazi nisu preteški, i uglavnom se lako skapiraju, ali zadaci su sasvim druga priča.

 

a sa druge strane, zaista je to možda najfinija (čitaj: najprofitabilnija) oblast matematike, gde se mogu dobri papiri zaraditi :lol:

 

+1 za odnos euklidske i statistike. tipično matematičarski: vidi se sa slike. :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Što se tvojih gluposti tiče - VI se koristi u video igrama, astronomiji, medicini, građevinarstvu, meteorologiji... Svako može da sere kako je obrazovni sistem u Srbiji loš, ali idiot si ako vređaš ljude čiji rad ne poznaješ.

 

 

Vidis, sto je super kad imas manipulativnu temu.

Ja sa nekim pricam o naprednijoj ai i time izdvojim ai koja se koristi naprimer u igrama.

jer u igrama nikad nece da bude potrebna savrshena AI, dakle human like.

 

Sa druge strane, Astronomija, medicina, gradjevinarstvo - svud je to robotika.

Robotika u medicini prvenstveno, masine koje ce moci preciznije i lakse da operisu ljude, nano-masine sa ai koje ce moci da jure bolesti po telu i da ih eleminisu itd.

 

I ti sad meni kazes da sam glup, a potvrdjujes ono sto sam ja rekao? Da je ai prvenstveno vezana i najpraktichniji smisao iste - robotika.

A ka gde ce da usmere tu robotiku, to je vec dalje prica.

 

Ali ai bez robotike ne postoji.

 

AKo navedes sve mogudje nacine na koji ce AI da bude praktichan u svakoj oblasti kojoj si naveo videces da ce vecina ako ne i sve da imaju neki vid robota i robotike.

 

NEGO JEl CE DA MI DA NEKO NEKU KNJIGU U PDF FORMATU O STATICI JA BI DA UCIM MALO!? MOZE I NA ENGLESKOM !

Edited by l3s26

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hteo si reći statistici? Opet moram na VI. Kada sam rekao u astronomiji mislio sam na npr. klasifikaciju zvezda (ili drugih objekata) pomoću veštačkih neuronskih mreža ili sl. Slično je i sa ostalim oblastima - ne u robotima, već kao algoritmi za određena računanja, klasifikacije, simulacije i ostalo.

@quiet

Sam si rekao da je to više verovatnoća. I meni je verovatnoća bila najzajebanija oblast i još uvek je (mada sada me to zanima samo da bih što bolje prošao u preferansu :haha:) Kada dođe do njene primene u statistici to je već druga stvar. Uostalom sve zavisi od toga ko ti predaje i šta. Kod nas je na primer verovatnoća i statistika najveća sprdnja od predmeta. Što se zadataka tiče to već dosta zavisi od čoveka. Meni ne znači ništa što ja volim geometriju kad ne mogu da uradim gomilu zadataka, dok je sa analizom i algebrom skroz suprotno. Kad smo već kod mozga - od kad sam prvi put video linearnu algebru prestao sam da zamišljam slike u mozgu dok se bavim matematikom ili kao sada analitčkom mehanikom. Što kaže moj profesor - šta me briga kako to izgleda u sedmodimenzionom prostoru, važno je da pije vodu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hteo si reći statistici?

Dap.

Opet moram na VI. Kada sam rekao u astronomiji mislio sam na npr. klasifikaciju zvezda (ili drugih objekata) pomoću veštačkih neuronskih mreža ili sl. Slično je i sa ostalim oblastima - ne u robotima, već kao algoritmi za određena računanja, klasifikacije, simulacije i ostalo.

 

Imas mali problem sa pojmom robot.

Teleskop koji skerina nebo npr. i pomocu AI klasifikuje i skera je automatski robot.

 

Ako ti kao ROBOT i ROBOTIKA pojmis samo Masinu koja se krece - onda to nije moj problem.

Cim mehanicki mehanizam imitira bioloski na neki nacin to je robotika.

 

Znam kako ide pricha, sad ces ti da mi objasnis da je moje pojmljenje robotike neispravino i slichno ka sto se radi ovde, i ce da se pegla oko jednog pojma zbog necije pogodjene sujete.

Edited by l3s26

Share this post


Link to post
Share on other sites

ok. možda se nisam jasno izrazio. :haha:

 

"euklidska mnogo prihvatljivilja mozgu" bar u mom slučaju, jer ipak možeš nekako da predstaviš sebi taj problem i grafički, da imaš neku skicu ispred sebe, i da lakše sažvaćeš i svariš zadatak. dok kod verovatnoće ipak moraš mnogo, mnogo više da mozgaš, ali uglavnom ne možeš da imaš nešto ispred sebe, kako bi se nekako usmerio ka rešenju. uh, nisam baš vešt sa rečima.

 

sa onim: "tipično matematičarski: vidi se sa slike" sam aludirao da obično kada treba da se ispiše neki formalni dokaz zašto neka stvar važi, što bi predstavljalo dodatnih pola do celu stranu propratnog teksta, obično se kaže, vidi se sa slike, nema potrebe za pisanjem. :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Studiram verovatnocu i statistiku i nemam nishta u elektronskom formatu... Bruka :haha:. Samo mogu da kazem da je statistichki program R sasvim ok, sad obradjujem neku anketu u njemu...

I meni je verovatnoća bila najzajebanija oblast i još uvek je (mada sada me to zanima samo da bih što bolje prošao u preferansu :haha:) Kada dođe do njene primene u statistici to je već druga stvar. Uostalom sve zavisi od toga ko ti predaje i šta. Kod nas je na primer verovatnoća i statistika najveća sprdnja od predmeta.

 

Sprdnja je, jer verovatno radite zadatke u kojima nema puno mozganja - manje-vishe se sve svede na primenu formula...

A shto se tiche preferansa, verovatnoca dosta moze da pomogne :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 months later...

...i nikome nije interesantna topologija...shmc,shmrc..a nije ni meni :icon_ne:

ali moram :mad:

inace ,nisam odgovorila na temu,da,volim:euklidsku i ne-euklidske geometrije(ove druge su mi lepse,naravno),

projektivnu sa nacrtnom geometrijom,hiperbolicnu,..zatim teorija grafova nije losa,kombinatorika tu i tamo,..

i to je uglavnom to za 4 godine studiranja matisha..:haha:

btw.analize su mi odvratne,skoro sve,verovetnoca,statistika uzaass,..i tako se studiranje svede na par dobrih ispita u

kojima si uzivao.

Share this post


Link to post
Share on other sites

i tako se studiranje svede na par dobrih ispita u kojima si uzivao.

bravo za ovo. suština pmf-a. to bi trebalo da bude prva, poslednja i svaka druga rečenica u informatoru. da se još neko slučajno ne prevari, pa upiše. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam u srednjoj obozavao verovatnocu. To je i jedino sto sam voleo od matematike.

 

 

Ja samo moram da prokomentarisem da mi nije jasno ko ti je lupio minuse...

 

Iz nekog razloga ljudi ne vole verovatnocu, a Bog te pita zasto kad je ona sasvim logicna...

 

...i nikome nije interesantna topologija...shmc,shmrc..a nije ni meni icon_ne.gif

ali moram icon_mad.gif

inace ,nisam odgovorila na temu,da,volim:euklidsku i ne-euklidske geometrije(ove druge su mi lepse,naravno),

projektivnu sa nacrtnom geometrijom,hiperbolicnu,..zatim teorija grafova nije losa,kombinatorika tu i tamo,..

i to je uglavnom to za 4 godine studiranja matisha..icon_smile.gif

btw.analize su mi odvratne,skoro sve,verovetnoca,statistika uzaass,..i tako se studiranje svede na par dobrih ispita u

kojima si uzivao.

 

 

Analize su skroz ok(osim ako ih polazes kod Jocica...on voli da ubije u pojam).

  • Upvote 1
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...