Jump to content

Matematika


Uruk

Recommended Posts

Уф! Чини ми се да боље разумем енглески у Ранисовом посту, него "српски" у Елитистином!

 

@Ранис

Notion - појам

matrix norm - норма матрице

householder transformation - Хаусхолдерова трансформација

orthogonal group - ортогонална група

unit cube - јединична коцка

NON zero - ненул(т)а

 

Неке појмове бих могао да погледам у књизи, мало касније.

Share this post


Link to post
Share on other sites

row reduction - Гаусове елиминације, коришћење елемнтарних трансормација за решавање система линеарних ј-на

gaussian elimination with pivoting - Гаусове елиминације са пивотирањем

upper trinagularization - свођење матрице на горњу троугаону

maximum extent of unit ball - максимална запремина (површина) јединичне кугле*

row-update matrix - додавање, некој врсти, линеарне комбинације преосталих врста матрице

row-scaling matrix - множење врсте скаларом

row-swap matrix... - замена места неке врсте са другом врстом матрице

reflection matrix - рефлексиона матрица; може бити и тип матрице (нпр. Хаусхолдерова рефлексија, где је матрица Н симетрична и ортогонална, а вектор Нх представља рефлексију вектора х у односу на неку хиперраван)

 

*Нисам сигуран. Претпостављам да се односи на максимално n за n-димензиону јединичну куглу

 

Надам се да ти превод одговара, покушао сам да повежем ове појмове најбоље што могу. Него, која је тебе мука натерала да се бавиш нумериком?

Edited by Dead Man Drinking

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Ma, ljudi, ono sto ja ne kapiram jeste kako su preci znali matematiku, a da se to znanje zatim izgubilo pa da smo ga iznova stvorili tek mnogo vekova kasnije...

 

Mislim da pitam u ime svih ovde. Ke? Koji bre preci? O cemu ti? Pojasni malo.

 

P.S. Greskom sam kliknuo na onaj plus iznad mulityquote.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ti preci(stari grci i slichni) su lepo izmislili arapske brojeve,sabiranje,oduzimanje,mnozenje,delenje,razlomke,procente,a ondak je chovechanstvo zapalo u srednji vek i pochelo da si izmishlja:Imaginarne brojeve,kosinuse,rudolfove brojeve,jednachine sa dve nepoznate,vektore,zagrade na minus razlomke,drugim rechima neshto shto nikad ne moze da ti zatreba u realnom zivotu,samo u fikcionalnim pitanjima.kad zavrshish 4 razred,znash dovoljno matematike i ne treba ti vishe,pa makar se bavio pravljenjem bolida za formulu 1.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha, sad znam na sta je Hisara mislio. Pa nije to znanje nikada ni bilo izgubljeno vec je bilo u neku ruku osporavano, da ne kazem zabranjivano.

 

Edit: Indusi su izmislili brojeve 1,2,3,4,5,6,7,8,9 a Arapi su dodali nulu zbog lakseg svodjenja trgovackih racuna i sl.

Edited by R_a_S_a

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma, ljudi, ono sto ja ne kapiram jeste kako su preci znali matematiku, a da se to znanje zatim izgubilo pa da smo ga iznova stvorili tek mnogo vekova kasnije...

 

Evo meni je svez ispit iz istorije matematike. :razz: U srednjem veku sa dolaskom hriscanstva sve sto je imalo veze sa starom Grckom je zabranjivano kao pagansko. Zapisi su namerno unistavani. Arapi nisu imali taj problem tako da je skoro sve sto znamo o matematici stare grcke danas doslo preko Arapa. Otprilike hiljadu godina kasnije, sa renesansom, zajedno sa drugim stvarima iz Grcke kulture, u Evropu su vracena i matematicka znanja iz anticke Grcke. Prvi matematicki rezultat koji nije bio poznat Grcima je resenje jednacine treceg stepena (16. vek). Tek posle toga stizu imaginarni brojevi, diferencijalni racun... itd.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha, sad znam na sta je Hisara mislio. Pa nije to znanje nikada ni bilo izgubljeno vec je bilo u neku ruku osporavano, da ne kazem zabranjivano.

 

Hisara je zensko... :)

 

U svakom slucaju, nisam mislila na srednji vek, (mada je inkvizicija stvarno urnisala nauke...).

Asteci, Maje, Kinezi... i ostala kompanija su razvijali razna znanja iz astronomije, navigacije i cega sve ne sto koristi znanje matematike.

Tek skoro su ljudi skapirali kako su piramide bile gradjene, mada i o tome se slabo zna...

Pleme Dogoni su pokazali sasvim odlicno znanje astronomije a sta mi to koristi ako ne matematiku...

Kad kazem "preci" ne mislim striktno na slovenske narode, vec na ceo svet.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bih se slozio da je ranije bilo vise genijalnih umova nego danas, ali se slazem sa tim da je bila cista glupost zabranjivati znanja koja su posedovali neki drugi narodi samo zato sto nisu bili hriscani. Da se to nije desilo i da nismo izgubli tih skoro 1000 godina, ko zna na kom stupnju razvoja bi smo danas bili i koje znanje bi smo posedovali.

 

Edit: Hisara sorry zbog mog obracanja tebi u muskom rodu :bigblue:

Edited by R_a_S_a

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bih se slozio da je ranije bilo vise genijalnih umova nego danas, ali se slazem sa tim da je bila cista glupost zabranjivati znanja koja su posedovali neki drugi narodi samo zato sto nisu bili hriscani. Da se to nije desilo i da nismo izgubli tih skoro 1000 godina, ko zna na kom stupnju razvoja bi smo danas bili i koje znanje bi smo posedovali.

 

Edit: Hisara sorry zbog mog obracanja tebi u muskom rodu :bigblue:

 

Sada verovatno ima vise genijalnih umova, prosto zato sto ima mnogo vise ljudi. :da:

Mislila sam procentualno...

 

Sto se tice onog u muskom rodu... nema veze. :haha:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 5 weeks later...

Ljudi, je l' znate nekog kome trebaju chasovi matematike? Sad mi trebaju mushterije vishe nego ikad, sama placam stan i zivot sebi :sad:. A inache sam apsolvent matematike. Dakle, 1000 din/dvochas (za osnovce moze i 800), pa preporuchujte :D. Hvala unapred!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bih se slozio da je ranije bilo vise genijalnih umova nego danas, ali se slazem sa tim da je bila cista glupost zabranjivati znanja koja su posedovali neki drugi narodi samo zato sto nisu bili hriscani. Da se to nije desilo i da nismo izgubli tih skoro 1000 godina, ko zna na kom stupnju razvoja bi smo danas bili i koje znanje bi smo posedovali.

 

Edit: Hisara sorry zbog mog obracanja tebi u muskom rodu :bigblue:

 

Ja mislim da jeste.

Bar su nekako vise isplivavali na povrsinu. Svet je bio revolucionarniji, kao i ljudi.

Danas svako sa potencijalom za neku genijalnost ce pre da izabere da se utopi u masu.

 

I generalno ljudi sa idejama danas lose prolaze ukoliko nisu profitabilne.

 

A nekad su uglavnom ti naucnici ili umetnicki geniji bili ili aristokrate ili bliski sa aristokratama pa nisu morali da brinu oko love i mogli su da furaju svoj fazon.

 

ti preci(stari grci i slichni) su lepo izmislili arapske brojeve,sabiranje,oduzimanje,mnozenje,delenje,razlomke,procente

 

Nidje veze da su grci to izmislili.

Grci su prvi poceli da ga primenjuju u vidu neke prve primitivne matematicke nauke. Sa pitagorom.

T.j krenuli da objasnjavaju svet kroz brojeve i formule.

 

Ali sve te operacije su ako se ne varam postojale jos u mesopotamiji.

 

Meni je uvek bilo intrigantno sve oko Vedske matematike. Ljudi imaju sistem... jebes mi sve, nije mi jasan al da sljaka sljaka.

Doduse ja sam Lame matematichar. Znam da mnozim do 10 i sabiram do 20. :P BEZ PRSTIJU.

 

I evo jedan vic, kako Pandur uci sina matematiku " sine imas 15 ljudi u autobusu izadje 20 koliko treba da udje da bi autobus bio prazan? "

 

Aha, sad znam na sta je Hisara mislio. Pa nije to znanje nikada ni bilo izgubljeno vec je bilo u neku ruku osporavano, da ne kazem zabranjivano.

Edit: Indusi su izmislili brojeve 1,2,3,4,5,6,7,8,9 a Arapi su dodali nulu zbog lakseg svodjenja trgovackih racuna i sl.

 

I indusi su imali nulu.

Sto se tiche "Zabranjivanog" apsolutno je netachno da je bilo zabranjivano.

Cak sta vise crkva je ceo svoj naucni sistem zasnovala na Aristotelu.

Vise je to bila fizika no matematika.

 

http://www.youtube.com/watch?v=kZKOPKIHsrc

 

Vrlo korisan put za kvadriranje brojeva.

 

http://www.vedicmaths.org/introduction/Tutorial/Tutorial.asp

 

Koga zanima have fun.

Edited by l3s26

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ako ste culi za pitagorejsku skolu, verovatno znate da je to manje-vise bila neka vrsta politicke stranke, sekte, i da su oni smatrali brojeve za bozanstva(postoje posebne molitve broju 2, broju 10... :)) Tako da je za njih matematika u neku ruku predstavljala veroispovest. Sledi da bi kasnije stvorena religija svakako to optuzivala za paganstvo i jeres...

 

Crkva je bila protiv nauke kad god joj nauka nije odgovarala. To je cinjenica.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U jbt, zamisli dodjesh u sql i pocnesh da se molish "Oooo Svemocni Broju 5, koji se dobijash spajanjem 2 i 2 i josh malo vishe ako pretekneeee... Oooo Svemocni, daj mi snage da te profesorka ucrta u stari spis presabranih znanja zvani skolski dnevnik..." xD

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...