Jump to content

Istorija Srba


Теша Тешановић

Recommended Posts

Ма први српски краљ је Тито, а "српска земља" је АВНОЈевска Србија, без покрајина.

 

Иначе, Стефан се кад је тражио круну, позивао на круну његове дедовине, тј. на Дукљу. Основа на којој је тражио уздизање у краљевтсво је то што је исто већ постојало раније. Ерго, Михајло = први српски краљ.

 

Dukljanski.Raska i Duklja nije jedno te isto,to jos i u osnovnoj naucis.A kasnije ako upises neki faks na kome ima istorije,pogotovo nacionalne,produbis malo to znanje...Dakle raski kralj je Stefan i on je prvi krunisani raski vladalac.Mihajlo je dukljanski kralj.

U vreme kada je Mihajlo dobio od pape Grgura VII. oznake kraljevskog dostojanstva(konkretno 1077. godina,a pre toga ne zaboravi na raskol crkve 1054. godine,i da je ovaj potez bio samo pokusaj prosirivanja uticaja rimokatolicke crkve na ovim prostorima),Raska je bila totalno sjrbana i pod Vizantijom,a njegov sin kralj Bodin je pripojio Duklji.Nakon Bodinove smrti Raska se pod zupanom Vukanom,ponovo odvaja od Duklje,a onda ce se klati medjusobno sve dok Zeta nije usla u sastav Nemnajine drzave 1183. godine.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Какве везе има што Рашка и Дукља нису једно те исто?

Питање је било ко је био први српски краљ, а не рашки или дукљански. Како у Дукљи у 11. веку, по сведочењу, пре свега византијских, извора живе Срби, онда је Михајло српски краљ.

Угред, Михајло 1077 није добио ознаке краљевског достојанства. Извор из којег сазнајемо да је он постао краљ, управо говори о томе како папа треба још да донесе одлуку о томе да ли ће му послати краљевске инсигније.

Edited by Stefan34
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Какве везе има што Рашка и Дукља нису једно те исто?

Питање је било ко је био први српски краљ, а не рашки или дукљански. Како у Дукљи у 11. веку, по сведочењу, пре свега византијских, извора живе Срби, онда је Михајло српски краљ.

Угред, Михајло 1077 није добио ознаке краљевског достојанства. Извор из којег сазнајемо да је он постао краљ, управо говори о томе како папа треба још да донесе одлуку о томе да ли ће му послати краљевске инсигније.

 

Aha,znaci istorija Srbije se radja iz Duklje,ne iz Raske.pa dobro ocigledno je istorija u zabludi u tom slucaju

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Aha,znaci istorija Srbije se radja iz Duklje,ne iz Raske.pa dobro ocigledno je istorija u zabludi u tom slucaju

 

Разликуј историју Србије од историје Срба. И дан данас после свих срања, 20-25% балканских Срба живи ван Србије. Замисли, исто тако су некад Срби живели и ван Рашке.

Први српски краљ = први краљ Срба = први Србин који је имао краљевску власт. (= Михајло Војислављевић) Је л` треба дијаграм да се црта?

Edited by Stefan34
  • Upvote 1
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Разликуј историју Србије од историје Срба. И дан данас после свих срања, 20-25% балканских Срба живи ван Србије. Замисли, исто тако су некад Срби живели и ван Рашке.

Први српски краљ = први краљ Срба = први Србин који је имао краљевску власт. (= Михајло Војислављевић) Је л` треба дијаграм да се црта?

 

Probaj da me razumes,ovo su sad za mene sve nove cinjenice,drzase me u zabludi na faksu,ovo je sad sve pokosilo moje znanje o istoriji Srba i Srbije..dajte mi nekakvu literaturu,ocigledno je da mora iznova da ucim i gradim temelje.

 

Pazi ja sam ucio o Duklji odnosno Zeti kao o najstarijoj crnogorskoj drzavi,ne kao o srpskoj.Verovatno je onda i letopis popa Dukljanina falsifikat.Verovatno radovi Prokopija,Pseudo-Mavrikija ili Konstantina Porfirogenita vise nisu validni.

 

Bio sam ubedjen da su termini Srbi,Srbija i srpski mladji od termina Raska i Duklja i nisam znao da su se ljudi tada izjasnjavali Srbima.Al sad me zanima kada se ona crnogorci javljaju kao narod?

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Први помен Црне Горе је крајем 13. века. Црногораца као одреднице не пре 15. века ако се добро сећам. А као нације - од 20. века.

 

ЛПД није фалсификат, али то је дело настало крајем 13./почетком 14. века.

Прокопије и Псеудо-Маврикије? Какве они везе имају са Дукљом?

 

Јован Скилица назива Михајловог оца Стефана Војислава архонтом Срба. Битку код Бара описује тако што су "Срби пустили Ромеје да уђу у њихову земљу"

 

Кекавмен Михајла назива Србином

 

Скиличин настављач каже "народ Срба, које и Хрватима називају", мислећи на Бодинове људе (али се не зна зашто меша Србе и Хрвате, једна од претпоставки је да су и Хрвати учествовали у том походу, а да их овај не уме разликовати).

 

Ана Комнина назива Михајла и Бодина Далматима, али потом изједначава термине Далмати и Срби, користећи их као синониме. (исто ради и Јован Кинам када прича о Рашкој)

 

Како је термин Срби млађи од Рашке и Дукље, када се први пут јавља у 6. веку? (Дерван, кнез Лужичких Срба)

Или почетком 9. века, ако мислимо баш на балканске Србе. Но Дукља се не јавља пре 10. века и Константина Порфирогенита

Edited by Stefan34

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aha,znaci iskljucuje se da ne koriste tu rec srbin(u onom originalnom obliku) kao termnin nevlasteoskog seoskog stanovnistva vec bas kao narod?

 

Први помен речи Србин (тачније Србље) у том контексту је са краја владавине краља Милутину.

 

Наравно да се у оном контетксу такво тумачење искључује, јер не боре се паори против Византије него дукљанска властела са својим војницима.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Први помен речи Србин (тачније Србље) у том контексту је са краја владавине краља Милутину.

 

Stefan Uros II?Ako je kraj vladavine,a umro je 1321,to je tu negde.Kako je onda neko mogao da se naziva Srbinom u Duklji u vreme kralja Mihajla?

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ок контам да или си дебилчина или ме тролујеш тако да не одговарам даље.

 

Да није тако, било би ти јасно да сам рекао да се реч "Србин" у контексту земљорадника јавља тек у преласку 13/14 век. Пре тога се јавља још у 7 веку у Лужици и на почетку 9. века на Балкану (што сам такође рекао).

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ок контам да или си дебилчина или ме тролујеш тако да не одговарам даље.

 

Да није тако, било би ти јасно да сам рекао да се реч "Србин" у контексту земљорадника јавља тек у преласку 13/14 век. Пре тога се јавља још у 7 веку у Лужици и на почетку 9. века на Балкану (што сам такође рекао).

 

 

Da,trolujem debelo. :mhihi:

 

Jer se i Crnogorci kako sam kazes i ta rec "srbin",javljaju u isto vreme tj u prelasku 13/14 vek,a da se opet to srbi,kada smo mi,a ne Luzicki Srbi,u pitanju,javlja ranije u drugom kontekstu,malo je to cudno Srbin si do prelaza iz trinaestog u cetranesti vek,a onda si srbin=sebar=zemljoradnik od tog perioda,pa se onda kasnije opet Srbin pretvara u ptipadnika naroda...zato mi se cini da se po potrebi to menja,kao neko slobodno tumacenje.

E sad treba pojasniti odakle onda Crnogorci na teritoriji Zete(Duklje),jesu li uzurpirali teritoriju ili je mozda u pitanju to da su svi oni bili u nekakvom praplemenu nazvanom srbljem uopsteno,do i kroz vreme Raske i Duklje i iz cega se kasnije izdvojila skupina Crnogoraca i Srba,kao posebnog naroda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

A sad malo prave istorije, ako ikog interesuje.

 

Istorija naselja u Banatu, o Srpskom i Novom Itebeju, kopiram sa nekog domaceg foruma:

 

 

 

 

Novi Itebej

Istorija naselja

Novi Itebej je jedno od mladih naselja u žitistanskoj opštini. Formirano je 1786. godine doseljavanjem Mađara iz županije Bekes. Nakon kupovine danasnjeg Srpskog Itebeja i okolnih naselja od strane Isaka Kiša, došlo je do otpora tadašnjeg stanovnistva, a potom i njegovog iseljavanja. Novi feudalac je ostao bez radne snage pa je pribegao doseljavanju novog stanovništva iz okoline Bekescabe. Stanovnike je doveo Desi Andraš. U prvo vreme nazivao se Bekes. Krajem 19. veka dobio je ime najpre Donji Itebej, a potom i Madarski Itebej. Posle I svetskog rata menja ime u Novi Itebej kako se i danas zove.

 

 

Jeste zanimljivo, ako imate strpljenja...

Itebej jeste bio manastir 1219-e, i to benediktinski. Prvo pominjanje sela jeste vezano za "delovanje" monaha tog manastira. Naime, 1219-e se u spisima Čanadskog episkopata nalazimo da je pokrenut postupak protiv monaha itebejskog manastira. Oni su zlatne krstove i pehare istopili i kovali novac. Bili su dakle falsifikatori. 1221-e je manastir degradiran u niži stepen, jer su dotični monasi pobegli pred pravdom, jer su načuli da su vojnici krenuli da ih apse. Kako se degradirao manastir? Na mađarskom se kaže "taršaš kaptalan", a to bi značilo da je postala neka vrsta manastira pod svetovnom upravom, jer su njeni posedi dati na zbrinjavanje jednom velmožu. Može se reći da je manastir privatizovan?

Itebej se 1219-e pominje i u papskim dekadno poreskim registrima. A pominje se i 1239-e u istim izvorima. Manastir je i dalje postojao samo sa manjim ovlašćenjima.

Itebejske posede (od rumunske granice, pa čak od rumunskog Oteleka, do Kleka) 1276-e kupuje porodica Čanad, pa 1319-e je dobija Tamaš iz roda Kartal (kapetan tvrđave Iljed). Itebejskim posedima su tad pripadali još četiri sela: Deršk (ili Harumderšk), Sveti Đorđe, Dvor-Udvarnok i Vida.

Ova poslednje pomenuta porodica je posle uzela ime po selu i postala porodica Itebejski (Ittebei).

Našao sam spisak crkvenih naselja srednjeg Banata (tada Torontalske Županije u crkvenom smislu, ta Torontalska Županija je bila mnogo manja nego ona iz 19. veka, zato pišem srednji Banat): Baka, Itebej, Modoš, Tarnok, Urhida, Želj. Modoš je Jaša Tomić danas, a Tarnok je Torak. Ovaj podatak je iz 1332-e i 1333-35-e. Pod crkvenim naseljem razumem naselje u kojoj je bilo crkava ili manastira. Ovaj spisak je isto neki poreski, a najviše je oporezivan Modoš.

Zapis iz prvog dela 14. veka kaže da se iz Bečkereka u Temišvar išlo sledećim putem: "Iz pravca Bečkereka putem za severoistok prolazeći kroz Besermenj (mađarski: Böszörmény) i Itebej stiglo se do Urhide gde se prelazio Stari Tamiš, da bi se stiglo u Temišvar."

Oko 1330-e se piše da su granice Torontalske crkvene Županije: Na zapadu reka Tisa od Akača do Aradaca. Odavde na jug granica je prelazila preko Bečkereka, a na istoku Boka, Modoš, Itebej, i Žombolja su krajnja naselja. Severna granica se dužila od Žombolje, preko Kikinde do Akače.

Odakle Itebeju ime Itebej?

Prvo ime je bilo Withubu. Po mađarskom jeziku fonetično se čitalo Itöbö (čitaj: Itoeboe). Skraćeno, bez nagađanja: ime naselja se satoji od dva dela - Ite i bö (čitaj: boe). Ite je bilo mađarsko ime korišćeno do kraja 13. veka. A bö (čitaj: boe) potiče iz turskog vojnog rečnika - vidi reč bej. A znači vođa roda. Mađarski narod u vreme (896-e) i malo posle (do 13. veka) naseljavanja se sastojao od sedam plemena. Svako pleme se sastojalo od sedam roda. Po meni je logično da je Itebej bio posed jednog vođe roda, koji vođa se zvao Ite. Otkud turski vojni rečnik? Mađari su živeli zajedno sa turcima u Zakavkazju negde oko 3. veka nove ere, i preuzeli su mnogo reči vezane za vojsku i upravu.

 

Itebej je u 16. veku verovatno mnogo "propatio" od turaka. Ali sam nedavno saznao da je ispravnije reći pod turcima. Jer sam dosad mislio da su stanovnici Itebeja negde oko 1530-e pobegli pred turcima. Ali jedan prijatelj mi je pokazao knjigu u kojoj stoji, da su itebejci sredinom 17. veka plaćali porez turcima, a da je u selu bila i jedna vetrenjača, koja se posebno oporezivala, a u stanovništvu Itebeja je bilo i turaka. U to vreme u Bečkereku, koji se tad počeo razvijati, bilo tri vetrenjače.

Bilo kako bilo, Itebej nije rastao, nego se polako opustošio i do 1780-ih postala pustara, kad su se naselili srbi i mađari u Srpski i Novi Itebej.

Žitelji Srpskog Itebeja mađare iz Novog Itebeja nazivaju bikišanima, jer su se oni naselili iz okoline grada Bekeša u Mađarskoj. Po dijalektu mađari Bekeš nazivaju Bikiš, pa otuda i naziv bikišani.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Тражили смо да ослободимо сународнике. Тетово, Крива Паланка, Куманово, Скопље јесу биле области у којима је живео наш народ (остатак БЈРМ, сем Охрида који је био нека луда енклава, друга прича).

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest Bata Životinja

Da mi je znati koji moj smo tražili u Tetovu. Zato sad ne možemo ni u Leposavić.

 

Makedonija je plodnija od Vojvodine.

 

A ne verujem da zbog toga ne možemo u Leposavić.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Престао сам да читам после Србија је освојила Косово и Метохију и Албанци су повели борбе за ослобођење од Турака (у ствари желели да сачувају привилегован положај).

 

Бацих поглед и на литературу - Ноел Малком, Д. Туцовић и суђење Милошевићу, фак јеа све објективније од објективнијег.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...