Jump to content

Istorija Srba


Теша Тешановић

Recommended Posts

То нису извори (сем транскипта са Слобиног суђења) већ литература.

 

Узгред, овај део је ноторна лаж:

Oduzimanje kuća albanskim seljacima radi naseljavanjakolonista je izazvalo mržnju prema kolonistima, i ostavilo trajneposledice na odnose Srba i Albanaca.

Јер куће, станови итд. нису одузимани, већ су колонисти насељавани искључивно на празну територију. Што се види већ у следећој реченици:

Kolonizacijom su stvorena i čitavanova naselja

 

Даље, ово је такође лаж:

Paralelno sa srpskom kolonizacijom,tekao je proces prisilnog iseljavanja albanskog stanovništva. Premapodacima Istorijskog instituta u Prištini, od 1919. do 1940. godineje iseljeno ukupno 255.878 muslimana iz Jugoslavije u Tursku, od čega215.412 Albanaca.

Исељавање Албанаца је био је исти процес као и исељавање домаћих муслимана из Босне и Херцеговине када ју је Аустрија окупирала - драже им је било да живе у Турској него под влашћу људи друге вере.

Додуше постојао је уговор КЈ и Турске о колективном пресељењу Албанаца у Турску (што је у то доба била прихватљива пракса), али он никада није спроведен у дело јер КЈ није имала средства да испуни свој део финансијских обавеза.

 

И, колико са видео, у чланку се тврди да 1912 КиМ била већински албанска територија - јер су се Срби иселили још 1690, што је такође велика глупост - све до краја 19. века су Срби и Албанци практично егал на КиМ (1878. Албанци преузимају превагу када је велики број њих исељен из југоисточне Србије, а сличан број Срба исељен са КиМ), све док почетком 20. века нису почели да дижу сталне буне тражећи очување повлашћеног статуса унутар Турске.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Problem je u tome što 1912. Srbija nije zauzela/oslobodila, šta već, samo Kosovo, već i dobar deo današnje Albanije. To je taj imperijalizam koji nam se kasnije osvetio. Ne mogu da se otmem utisku da je tada postojanje albanskog stanovništva ignorisano, smatrani su nižom rasom, grabila se samo teritorija. Kao Evropljani kad su zauzimali kolonije, ne obazirući se na urođeničko stanovništvo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako je bato!Prva prilika u kojoj se moglo videti kako ce se poneti SRbija i ponela se kao klasican imperijalista sa dehumanizacijom i degradiranjem albanaca cime smo stvorili vecnog neprijatelja od Albanaca sto nam se i obilo 1990tih...

 

Predlog za citanje

 

110602174809.gif

 

Tucovic je licno ucestvovao u borbama za Albaniju pa je i video kako drzava vodjena radikalima unistava drugi narod zbog pohlepe burzoazije za novom teritorijom.

 

Razglednica kao ilustracija izopacene situacije tada

 

220px-Pozdrav_sa_srpskog_primorja.jpg

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Znas sta je jos gore?To sto nepismeni,koji istoriju Srbije poznaju samo kroz film Boj na Kosovu i Dusana Silnog koji je drzao celu Jevropu po njima,kad je Srbija imala izlaz na 3 mora i okeane,ovakve stvari gutaju ko vodu.

Te alternativne istorije su magnet za prost narod.

Kad cuje bre Srbi su bili u Indiji,Srbi u Egiptu,tragovi Srba u Sumeru i Akadu,Srbi na Marsu,Srbi najstariji narod,Srbi sa drevnim pismom "srbicom","ruska deca uce u skolama da su Rusi u stvari poreklom sa Balkana i da su oni sa Balkana naselili prostore danasnje Rusije",odma' svrsavaju i dice se time.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Bolje da se novac ulozi na snimanje fantasy filmova na temu srpske istorije, mitologije i folklora, nesto kao LoTR trilogija, Sveti Sava kao Gandalf i slicno,. Pisao sam vec o tome ovde na forumu i zbog cega bi to bilo dobro i visestruko isplativije po Srbiju, za razliku od socijalnih crnih fimova propasti nase koje izdajemo iz godine u godinu.

 

Tako bi ljudi mogli da fantaziraju do mile volje i izmisljaju sta hoce, i zarade dobro na tome.

Edited by Novaliis

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja ne bih baš išao do epske fantastike, možemo mi od romana da pravimo fine istorijske spektakle. Recimo, nije mi jasno zašto se niko nije setio da snimi filmove , ili seriju, po romanima Dobrice Ćosića. To bi bio ubitačan ciklus, pod uslovom da se dobro odradi. Ili, Pavićev Hazarski rečnik neko da snimi - priča je idealna za film misterije, sa dosta flešbekova.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta ces bolje filmove nego po pesmama o Kraljevicu Marku? Tu bi bilo epic fajtova, cedjenje suve drenovine, Musa Kesedzija sa dva srca i ljutom gujom, Djemo Brdjanin i jurnjava sa njim, vila Raviojla i Sarac koji cirka vino. Ima i krs drugih tema samo iz nase epske poezije koje vape da budu pretocene u film.

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 weeks later...

U poslednje vreme me vise interesuje rana srpska istorija i, konkretno, balkanski ratovi sa atlantidom koja je skrenula sa staze pravoslavlja i morala biti kaznjena od strane nebeskog naroda. Da li je zapravo Srbija bila Hiperboreja, ta visoko inteligentna solarna civilizacija zlatnog doba covecanstva, cije je skriveno znanje akumulirano u kristalima, a koji danas leze tamo negde u ledenom ambisu Arktika, a koji me, inace, zaista podsecaju na legendu o Supermenu i njegovoj kristalnoj pecini na severu? Da li je supermen zapravo nadcovek, arijevac, ljudsko bice savrseno u znanju i da li je supermen samo tih odjek starih srba?

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kad cuje bre Srbi su bili u Indiji,Srbi u Egiptu,tragovi Srba u Sumeru i Akadu,Srbi na Marsu,Srbi najstariji narod,Srbi sa drevnim pismom "srbicom","ruska deca uce u skolama da su Rusi u stvari poreklom sa Balkana i da su oni sa Balkana naselili prostore danasnje Rusije",odma' svrsavaju i dice se time.

 

 

Није то исто, сви индо-европски народи имају везе са Индијом, па тако и Срби, не видим никакав проблем у томе и тој књизи...

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...
  • 4 weeks later...
  • 4 weeks later...

Evo jedan komentar na temu od fana historije iz BiH. Uglavnom zbog velikog jaza između Bosanaca i Srba oko historije i općenito, rijetko kada su objektivni kada pričaju jedni o drugima.

 

 

Evo naprijmer proučavao sam historiju Srbije i srpskog naroda i mogu reći da je poprilično fascinantna. Ipak najveća Srbija je bila pod carom Stefanom Urošom, koliko sam vidio, Urošu nije bio zanimljiv zapad, Bosna, Hrvatska (samo dijelovi), već je više išao na jug Grčka, Makedonija i to.

 

Uglavnom bilo je to više uspona i padova, uglavnom poštujem Srbe općenito kao normalan narod koji je dao velikani iz svih naučnih i kulturnih polja. Po meni proučavajući historiju Srba, za njih same i jesu glavni problemi ljdu kao što je ovaj hadalj Deretić koji jednostavno želi da prikaže jedan narod onima što nije. Najjača mi je scen iz filma turneja kada ona pjesnik objašnjava, onu teoriju kako su Srbi nebeski narod, pa one riječi Sora i to.

 

Uglavnom, i ja bih kao Bosanac, ali čisto kao Bosanac (Bošnjak ili Bošnjanin je srednjovjekovni naziv za Bosanaca i ja ne koristim taj naziv, etnički se izjašnjavam kao Bosanac, koje sam vjerosipovijesti nije bitno) volio da je moj narod neki sveti narod i te gluposti. Uglavnom glavni problem je pokušaj mitologizacije Srbe od strane ovakvih budala.

 

Ja da sam Srbin, ja bh se ponosio svojim naslijeđem, kulturom i tradicijom kao i historijom. Svi narodi su nekada u historiji imali neki svoj uspon, a nekad i padove što je normalno. Znači narod od kojega je potekao jedan Tesla, Vuk Karadžić, Đoković.

 

Vaš najveći ambasador u ovom trenutku je Novak Đoković. Čovjek daje neviđenu dobru reklamu i daje odličnu sliku o Srbma kao narodu. Ne samo kao sportista već kao i čovjek. Isto to radi trenutno i Edin Džeko kada su Bosanci u pitanju.

 

I evo za kraj još jedan moj, mislim objektivan komentar, želim reći da sliku koju ste stvorili na Zapadu o sebi, za nju ste sami krivi i 20 godina nakon svih tih dešavanja, vidi se da se među mnogima promijenila slika o svemu tome. Uglavnom i Nijemci su činili još gore stvari od Srba u proteklih 100 godina, a da li ih iko naziva genocidnim ili zločinačkim narodom. Ne, jer su priznali svoje greške, izvinili se i nastavili dalje. I dalje su najbolji u Evropi, i dalje su sila. To su uspjeli na način da su nastavili davati velikane, kao što to Srbi trenutno rade: Đoković, Vidić, Divac i zaista mnogo drugih koje mi mrsko nabrajati u ovome trenutku popravljaju lošu sliku koju ste napravali o sebi devedesetih.

  • Upvote 1
  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma ne za tebe ;)

A i ovo moje je zajebancija, a i čini mi se da ipak razumem bosanski, a sad odoh da zapalim kandilo pred ikonom presvetlog Đovaka i da krenem na hodočašće iskupljenja do svetog instituta Geteovog, ne bi li i na nas, grešne, prešla blagougodnost fašističkog iskupljenja... :razz:

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...