Jump to content

Oficijana izdanja vs Demo


theDude

Recommended Posts

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

mrzi me da citam celu temu, ali ovde izgleda ljudi cini mi se nisu culi da postoji i DIY varijanta izdavastva. mozda ste vec pricali o tome, ali smatram da je i to izdat album i da je pakovanje meni cak i mnogo privlacnije ako je diy, nekako izgleda intimnije i zanimljivije.

 

to sto neki bend nije izdao cd/kasetu lepo u kutiji sa full bookletom koji ce se za 400 din prodavati ko zna gde ne znaci da taj bend nema taj album.

 

underground ne moze opstati ako se tako razmislja

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel zna neko tacno kako radi DIY? jel znate da svejedno morate da registrujete izdanje? kako cete da naplatite nekome taj CD ako nije registrovan, a da je to pritom legalna prodaja? tu mislim na kataloski broj i bar kod. kako cete da dobijete te stvari ako nemate registrovanu firmu koja u opisu delatnosti ima izdavastvo?

znaci, ako prodajes na crno, iz ruke u ruku, onda ok.

ali ne znam zasto se mlatimo. album kao materijal moz da prodje sa tim opisom, zapakovao ja, snimio i teraj. ali album kao izdanje je nesto sasvim drugo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel zna neko tacno kako radi DIY? jel znate da svejedno morate da registrujete izdanje? kako cete da naplatite nekome taj CD ako nije registrovan, a da je to pritom legalna prodaja? tu mislim na kataloski broj i bar kod. kako cete da dobijete te stvari ako nemate registrovanu firmu koja u opisu delatnosti ima izdavastvo?

znaci, ako prodajes na crno, iz ruke u ruku, onda ok.

ali ne znam zasto se mlatimo. album kao materijal moz da prodje sa tim opisom, zapakovao ja, snimio i teraj. ali album kao izdanje je nesto sasvim drugo.

 

Pa sto bi moralo da bude "legalno"?

 

jbg DIY ide po principu razmene i prodaje ,zasto bi postovao registre i glupa pravila napravljena da bi ti drzava uzela pare koje si zasluzio...

 

DIY se u teoriji mnogo vise isplati nego da izdajes preko labela i sl

al onda se sam cimas do postemsaljes,distribuiras,trazis stamparije i sl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa sto bi moralo da bude "legalno"?

 

jbg DIY ide po principu razmene i prodaje ,zasto bi postovao registre i glupa pravila napravljena da bi ti drzava uzela pare koje si zasluzio...

 

DIY se u teoriji mnogo vise isplati nego da izdajes preko labela i sl

al onda se sam cimas do postemsaljes,distribuiras,trazis stamparije i sl

pa u sustini, ne mora da bude legalno. ali opet, zavisi kome sta odgovara. uostalom i sam si rekao, i to sam i hteo da napomenem, label kao takav ima svoje kanale distribucije, svoje kontakte sa medijima ili promoterima, sto opet dalje vodi promovisanju materijala na rzne nacine. ali ja ne pricam o tome. ja pricam samo o definiciji nekih stvari.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne, mislim da mora da etiketa bude registrovana i da ima bar kod samo ako u prodavnicama prodajes.

 

a i bend ne mora da se smara uvek s tim stampanjem, promovisanjem i slanjem... postoje diy etikete (recimo ja vodim no bottom etiketu za cudnu muziku) i na njima je da se muce sa promocijom...

 

mislim, cd moze da se izda bilo gde, a slusatelj sam treba shvatiti koliko su se autori trudili i ulozili energije, tako da bih rekao da su sve to oficijelna izdanja, dokle god bend kaze da su to oficijelna izdanja, ali kvalitet varira..

Share this post


Link to post
Share on other sites

jel zna neko tacno kako radi DIY? jel znate da svejedno morate da registrujete izdanje? kako cete da naplatite nekome taj CD ako nije registrovan, a da je to pritom legalna prodaja? tu mislim na kataloski broj i bar kod. kako cete da dobijete te stvari ako nemate registrovanu firmu koja u opisu delatnosti ima izdavastvo?

znaci, ako prodajes na crno, iz ruke u ruku, onda ok.

ali ne znam zasto se mlatimo. album kao materijal moz da prodje sa tim opisom, zapakovao ja, snimio i teraj. ali album kao izdanje je nesto sasvim drugo.

Slazem se sa tobom ali samo delimicno.

 

Naime, da zivimo negde drugde a ne u Srbiji ovo bi bilo skroz ok medjutim...Posto smo u Srbiji, stvari funkcionisu malo drugacije.

Izdao ovde DIY ili kao izdanje preko firme/pravog izdavaca isto ti se hvata. Oba imaju svoje prednosti i mane.

 

Prednost DIY:

-sam kontorolises izradu i prodaju diskova

-sam odredjujes svoj "tiraz"

-sam promovises i menadzerises svoj bend

-mozes i da ga registrujes bend/firmu kao pravno lice pa da od svega toga napravis DIY koji je legalan i registrovan

 

Prednost legalnog izdanja:

-registrovano izdanje

-dostupnost u muzickim prodavnicama koje nisu UG

 

Mane DIY:

-nedostupnost oficijalnih muzickih prodavnica za distribuciju DIY izdanja

 

Mana legalnog izdavaca:

-krajnja neprofesionalnost-nema promocije i reklame/ovde mislim na izdavace u Srbiji

 

U Srbiji nema neke bitne razlike jer se sve na kraju svodi na to, koliko je bend spreman da radi na svojoj pomociji.

Jeste da je lepse da stoji neki zvanican/legalan izdavac na cd-u, ali to je samo lepsa forma. sustina ostaje ista. Nase

izdavacke/legalne kuce nece prstom mrdnuti oko promocije benda, a ponekad ce im biti tesko i da distribuiraju diskove u radnje. Za ovo znam sa nekoliko strana, a imao sam prilike i da pogledam jedan od ugovora sa zvanicnim izdavacem/vhunac licemerja.

Tako da uvek ostaje da bend sam radi na svojoj promociji, izdao DIY ili zvanicno. Ionako ce se diskovi slabo prodavati. :opusteno:

 

Po meni, situacija u Srbiji, sto se tice izdavastva je podjednako grozna. Kako god okrenes dupe ti otpozadi. Ostaje samo pitanje -

Da li raditi DIY izdanje ili traziti zvanicnog izdavaca? - sve zavisi od ljudi u bendu i njihove procene.

 

:pivopije:z

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...