Jump to content

Oficijana izdanja vs Demo


theDude

Recommended Posts

Moderatori molim vas da procitate sta sam hteo da kazem i odobrite temu. Mislim nekima se nece svidjati ali mnogi bi voleli da se pokrene ovo pitanje..

 

Naime, nije mi jasno gde je granica u sekciji domace muzike izmedju demo bendova i bendova sa izdanjem. Koliko ja vidim ovde ima milion samoproklamovanih izdavackih kuca kao recimo da ja izdam muziku za "TheDude Records" i takvi bendovi prolaze kao "oficijalni". Cak i da su to registrovane kuce za izdavanje verovatno nisu deo nijedne distributerske agencije, pa tako sami plasiraju diskove..tu nema razlike u odnosu na "demo"

 

Zemlja jeste mala pa je to mozda obrazlozenje, daj sta das, medjutim onda ne vidim razloga odvajati podforum demo bendovi od ovog...

 

Znaci, navedite bendove kojima se diskovi distribuiraju po prodavnicama.."DISTRIBUIRAJU", BEZ ONE VARIJANTE ODES SAM I ZAMOLIS ULICNOG PRODAVCA DA TI PRODAJE DISKOVE

 

Iskreno brdo bendova registrovanih kao demo ili koji su pred nekim ozbiljnim izdanjima svrstavaju se u demo a verovatno su i bolji pa i sa boljim snimcima, a neki koji sami sebe svrstavaju u "izdajemo demo album", moderatori ih svrstavaju u oficijalna izdanja??

 

Mislim da je tema ozbiljna za diskusiju jer definitivno ovako forum gubi smisao..ja licno ukoliko mislite da ova tema nije od znacaja napushtam forum...*(heh ovo nije pretnja, samo cinjenica)

 

Na zalost lici mi da neciji drugari dobijaju status "oficijalnih bendova", svercujuci se po ovoj sekciji foruma..Ipak je ovo posecen forum i na ovaj nacin nemamo prave informacije o domacoj sceni!

 

Pozdrav

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Replies 85
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Mislim da je tema ozbiljna za diskusiju jer definitivno ovako forum gubi smisao..ja licno ukoliko mislite da ova tema nije od znacaja napushtam forum...*(heh ovo nije pretnja, samo cinjenica)

Joj prijatelju :meshuggah:

 

Prvo, opusteno, nema razloga za nerviranje...

 

Namerno sam ovaj deo prvi selektovao iz razloga da ti postavim jedno pitanje - zasto je toliko bitno da li se bend nalazi na delu gde su afirmisani bendovi, delu gde su demo bendovi, ili na kraju krajeva, na bilo kojem delu ovog foruma?

 

Zar nije poenta - sviraj sta sviras, slusace te kome se svidis, i tu sva prica valjda treba da staje? Ovo cime se ti zamaras su gluposti, potpuno nebitne stvari. Nece nekome tema na ovom delu foruma doneti popularnost iz prostog razloga sto je tu, vec kvalitet svirke, promocije i sl.

 

Ali evo, otprilike:

Bend je afirmisan kada ima snimljen FULL LENGTH, znaci kompletan album, sa omotom, zadovoljavajucom produkcijom i izdavackom kucom iza sebe (potpuno nebitno da li disk moze u prodavnicama da se kupi, bitno je samo to da POSTOJI da se kupi, bilo preko benda, izdavacke kuce, prijatelja, ili konobara u nekoj kafani).

 

Samoizdanja takodje mogu proci ako nose odredjen nivo kvaliteta, dakle dobro producirana, sa omotom i sl. Tu se slazem da je glupo da recimo Consecration sa milion koncerata iza sebe bude na demo delu, samo zato sto nema zvanicnog izdavaca, i tu se pravi taj svesni propust, jer bend poput tog je u svakom pogledu afirmisan.

 

A za ovo, "drugari dobijaju povlasten status", mogu ti takodje reci da je bezveze opaska. Nemoj se zamarati glupostima, vec sviraj sa bendom, snimajte, dajte pesme da slusamo, publika vam je bitnija valjda od lokacije na bilo kojem podforumu bilo kojeg foruma.

 

:pivopije:

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

razlika je u tome da li bend svoje izdanje("izdanje"..uslovno receno, mislim u stvari na bilo kakav snimljem materijal) tretira kao dovrseno i konacno, kao nesto sto je spreman da predstavi citavom svijetu, ili ne - dakle ako je u pitanju demo snimak

ako bend nema neki takav "reprezentativan" materijal onda je u pitanju demo bend

Share this post


Link to post
Share on other sites

rizikujuci da ispadnem neki egomanijak stagod, reci cu: da ide striktno po pravilima, bilo bi nas jedno 7 ili 8 sve ukupno na afirmisanom delu foruma...apeiron je lepo rekao.

 

u sustini, ako ti je yumetal osnovni izvor informacija i kontakta sa ljudima koji slusaju tvoju muziku(govorim generalno, ne obracam se nikome), onda bi mozda bilo bolje da se vratis na fax, namesto sto sviras...pa realno masa bendova ovde ima milion poseta svojim temama, a nista zaista znacajno nisu uradili, kao i obrnuto.

 

dakle, koga je zaista briga?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Lično mislim da u 'Bendove sa oficijalnim izdanjem' treba da se svrstaju samo oni čiji CD možeš da kupiš u nekoj prodavnici.

 

+1

 

Tj - nemora ga imati u Mungos, Felix, i slicno, ali mora biti zaista OFICIALNO izdat (znaci izdat preko izdavacke kuce ne bitno da li domace ili strane, ili samo-izdanje ali na profi CD-r + booklet, a ne snimak od 10 pesama narezan ma Verbatim disk i markerom ispisan, i kao to je full-length CD).

 

Ako neki bend (primera radi) postoji 10-tak godina a nema disk iza sebe, oni su i dalje DEMO bend. Dakle ne radi se o postojanju niti o kvalitetu, nego o materijalnom izdanju diska.

 

Toliko od mene.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne vidim praktican znacaj toga, takvih bendova i zvanicno odstampanih izdanja stvarno ima malo, jednostavno metal scena kod nas tako ne funkcionise

 

ne mogu da nadjem nikakvu zamjerku sadasnjem stanju na temi, s obzirom na to da bendovi koji se na njoj nalaze stvarno zadovoljavaju neke kriterijume kad se uporede sa demo bendovima (ili "cak ni demo" bendovima), a to je da imaju odredjen staz, odredjenu publiku, i najvaznije da imaju nekakav "reprezentativan" materijal tako da svi mogu da ih cuju, bilo da ga je izdala neka kuca bilo da su ga sami stampali ili kacili na net.

 

edit:

elem, neki materijal je demo onda kad bend kaze da je u pitanju demo i to je tako uvijek bilo; druge dvije opcije su unreleased metarijal i self-released materijal cije postojanje automatski izbacuje bend iz demo kategorije.. barem je to neka yumetal doktrina i ja mislim da najbolje odgovara sadasnjoj situaciji

Edited by MudriPanj

Share this post


Link to post
Share on other sites

edit:

elem, neki materijal je demo onda kad bend kaze da je u pitanju demo i to je tako uvijek bilo; druge dvije opcije su unreleased metarijal i self-released materijal cije postojanje automatski izbacuje bend iz demo kategorije.. barem je to neka yumetal doktrina i ja mislim da najbolje odgovara sadasnjoj situaciji

 

Ne, ali to i JESTE problem - jer sad ljudi snime najobicniji Demo, i nazivaju ga EP, Promo CD, Single, Split, itd...kontam da mnogima je frka da budu demo bend ili sta god, pa se sa time kao vade kao da su "profesionalniji", a ustvari nisu ni malo jer je to demo samo sa nabudzenim/laznim nazivom za taj njihov snimak.

 

A to je jako lose kad ti primeti neko ko duze zna taj bend i zna o cemu je rec. Neki stranac koji naleti (primer dajem opet) na Space nekog benda, i vidi EP i kontao "cool, ovi su ozbiljno krenuli", a ustvari to najobicniji demo, sa minimalnom promocijom, i cesto bez stampe na disku sto je veoma, veoma lose. Mislim da ce se vecina sloziti samnom oko ovoga.

 

Mislim brate to "nije to tako kod nas", to ne priznajem. Po cemu je Srpski Metal drugacijii? Ni po cemu. Samo je nazalost vecina lenja i ne trudi se dovoljno. A eto, vredni bendovi su se dokazali da nikako nisu Demo bendovi (Draconic, Tales Of Dark, da ne redjam dalje). Imaju oficijalno izdanje (ili ce ga imati vrlo uskoro), e TO nije demo bend - kako nama, tako i svim ostalim strancima i ljudima koji ce tek da upoznaju bend.

Share this post


Link to post
Share on other sites

srpski metal je drugaciji po tome sto nema publike. srbija nije neko plodno tlo za bavljenje metalom. metal u srbiji ti je kao da posadis ovdje biljku banane - raste ali ne daje plodove.

 

bilo bi bolje kad bi bilo bolje dabome, ili sto bi rekli bacani 'ta lepse je kad je lepo', ali treba biti i realan. i ako neki bend nije spreman da napravi taj korak da izda album i preuzme odgovarajuce ugovorne obaveze itd (sto je jedan extra extra korak i mnogi koji ga preduzmu se zajebu), ne znaci da ih ne treba ozbiljno shvatiti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma da, slazemo se uglavnom svi oko tih stvari, osim coveka koji je otvorio temu, i nikad nastavio sa komentarisanjem ;)

 

Sve je ovo ok, poenta je da se svira, snima (sto kvalitetnije), a sve ostalo ce doci samo po sebi.

 

Ja bih ovo zatvorio sad.

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

... i otvorio ponovo, jer pokretac teme ima jos nesto da kaze, pa evo prilike.

 

Ponavljam samo da je ovo potpuno bespotrebna prica, da bendovi treba da SNIMAJU, SVIRAJU, sto kvalitetnije mogu, a ostalo ce doci samo po sebi.

 

I evo ovde javno, zamolio bih TheDudea, da navede konkretne primere, za koje bendove misli da treba da se prebace sa demo scene ovde (i zasto!), kao i obrnuto.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Postovacu samo zato sto je zbog mene ponovo otvorena tema...ali boje da nije

 

Prvo samo da kazem da sam tek sada video da se uopste diskutovalo..pa se zato tek sada oglasavam..ja ako nisam slep , moguce je i da jesam..cini mi se da je bilo podeljenih misljenja..

 

Ovako, tema nije toliko bitna ali sam hteo da potenciram samo da na ovaj nacin lazemo sebe i klince koji stasavaju sta je zapravo srpska scena..ovo je samo trebalo da bude sugestija da se mozda poboljsa forum..da se mozda spoje svi domaci bendovi u jednu sekciju.

 

Zna se tacno sta je oficijalno izdanje..a sve gluposti oko samoizdavanja su stvari za klince i neozbiljne stvari (po meni)..Jedina objektivna procena kvaliteta je kada neko objektivan (label) ulozi novac u nash proizvod a do tada je samo nash umisljeni trip i trip nekolicine ljudi kojima se to svidja jer naravno ukusi su razliciti. Dok bendovi ne dobiju od zvanicnih kuca licencno odstampane diskove sa sa odredjeno definisanim tirazima..i dok se zvanicno ne distribuira u maloprodaji..nema govora o izdanju!

 

valjda bi se tako bar videlo na cemu smo..tj koliko je ustvari scena siromasna..

 

Kako god izvinjavam se ako je nesto zvucalo pregrubo, jednostavno to sam primetio i zato sam otvorio temu

 

Bar ste mi odgovorili da su ovo pravila yumetala..eto sad ih znam i to je to...tako je podeljeno i gotovo..nije bitno

 

P.S. Mislim da je i bendovima najbolje da se suoce sa istinom, priznaju lepo sebi na cemu su...i mozda postignu bolje rezultate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jeste malo pregrubo receno, ali se vise slozio sa tobm recimo nego sa MudriPanj (nista na licnom nivou naravno jer ne znam ni ko je sta u privatnom zivotu), ali jbg moras biti objektivan.

 

"srpski metal je drugaciji po tome sto nema publike."

 

-Rece Mudripanj.

 

Pa brate, sad razmisli - ko je tu najvise kriv - sami bendovi ili neko drugo...? Mislim da je odgovor ocigledan.

 

No, da ne skrenemo sa teme, ja stojim iza onog sto sam rekao dakle:

 

"Nemora ga imati u Mungos, Felix, i slicno, ali mora biti zaista OFICIALNO izdat (znaci izdat preko izdavacke kuce ne bitno da li domace ili strane, ili samo-izdanje ali na profi CD-r + booklet, a ne snimak od 10 pesama narezan ma Verbatim disk i markerom ispisan, i kao to je full-length CD).

 

Ako neki bend (primera radi) postoji 10-tak godina a nema disk iza sebe, oni su i dalje DEMO bend. Dakle ne radi se o postojanju niti o kvalitetu, nego o materijalnom izdanju diska."

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

a ja pomislio da si ti upoznat sa nekim stvarima...

 

koji ce bre label da ulaze pare u tebe? jel ti imas ikakvu predstavu kako izgleda record deal sa bilo kojim ozbiljnim izdavacem u srbiji?

 

EDIT pitanje je upuceno The Dude-u

Edited by LeX69

Share this post


Link to post
Share on other sites

TheDude je u privatnom razgovoru sa mnom naveo da se su se neki ljudi ovde slozili sa njim, pa je izmedju ostalog pomenuo i ovaj citat koji Bane ponovi.

 

I ocigledno da je tu i osnovni problem, jer se sa istim citatom i ja slazem, i verovatno svi ovde prisutni.

 

Samozidanje nije jednako CDr na kojem je markerom ispisan naziv benda.

Samoizdanje nije jednako tzv "EP", a ono demo sa tri pesme.

 

Samoizdanje o kojem sam ja govorio, jeste sve ono sto zvanicno izdanje treba da poseduje, osim pecata neke izdavacke kuce. Znaci materijal doveden do pristojnog izgleda i zvuka, POTPUNO spreman za izdavanje (produkcija, omot itd.).

 

A ono u cemu se necu sloziti, je to da samo izdavac potvrdjuje ozbiljnost i afirmisanost nekog benda. Tacnije, hocu reci da postoje samoizdanja 100 puta kvalitetnija od zvanicnih izdanja, i 100 puta dostupnija i slusanija. Sta znaci izdanje ako se proda 30 primeraka toga?

 

Moje licno misljenje je da je ovaj podforum sredjen kako treba, da su bendovi dobro podeljeni na afirmisane i demo, da ce oni koji dodju do zvanicnih izdanja (i dalje podvlacim, objavljenih albuma, ali i kvalitetnih samoizdanja) biti automatski prebaceni ovde.

 

Da ne bude zabune, i da ne pita neko: "a po cemu ti meris kvalitet samoizdanja", prevashodno bih za primer naveo Consecration. Pustite prvi album, i onda mi recite po cemu nije validan da se nalazi ovde. O svemu ostalom (broj koncerata, kvalitet nastupa, promocije, fotografija i sl) necu ni govoriti.

 

Dakle CDr sa tri pesme, nazvan "EP", marker na disku bez omota - NE.

Kvalitetno samoizdanje, full-length, omot, mogucnost nabavke preko benda ili sl. - DA.

Share this post


Link to post
Share on other sites

ne kapiras. ti si krenuo o ulaganju para u band od strane treceg lica.

 

TO NE POSTOJI.

 

snimanje i izdavanje muzike kod nas, POSEBNo metal muzike, POSEBNO ako zelis etiketu izdavaca, je ekvivalent bacanju para u bunar bez dna. da se oko toga razumemo.

 

i SVAKO ko misli da je drugacije, treba da zalozi u pec svoj instrument, tamo kad zahladni, oko pocetka oktobra...

 

sa ostalim se slazem, zna se sta je kataloski broj, bar kod itd. zna se sta je pravo izdanje.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa dobro onda mogu bendovi da traze sansu u inostranstvu, cega se plase ako im srpski label-i ne odgovaraju?

A evo, kad smo vec tu, navedi mi koliko bendova iz exYU poznajes a da je dobilo finansijsku podsku od nekog labela iz inostranstva?

 

Navedi mi 5 bendova (ne samo kod nas, nego exYU generalno!) koji imaju takvu podrsku i bice prihvaceno sve sto govoris.

 

U suprotnom, nema dalje sta da se prica.

 

Ti pominjes scenu kakva u Srbiji ne postoji, dovijamo se svi kako znamo, i to je to. Kad se stvari promene (iz korena, a verovatno nece u skorije vreme), pricacemo o drugacijim podelama. Ovako se do sada nijedan bend nije bunio, ne znam onda zasto se ti bunis.

 

p.s. I ja se nadam da ne zvuci ovo grubo, nije mi namera da se svadjam.

 

:pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ovako, svidja mi se APERIONOV post i sada se razumemo. Ok to je to bar znamo kako je ovde podeljeno (na yumetalu) i to cemo da postujemo!

 

Lex-u bih samo dodao:

 

Kapiram te za zidavanje u Srbiji i tu si u pravu! Ovde je malo obrnuto tesko da ce neko da ulozi pare u bend. U inostranstvu je obrnuto ali tamo neki drugi ljudi biraju talente i koliko sam upucen objektivnije je tako da preporucujem bendovima da salju snimke u inostranstvo!

 

Sa lexom se nebih slozio da ne treba ulagati u sebe i opremu...itekako treba..citao sam jedan intervju jednog (stranog) producenta koji je reklao u nesto u fazonu :"Ako vi necete da ulazete u sebe zasto onda mislite da bih ja ulagao u vas".

 

U svakom slucaju zadovoljan sam ishodom teme i pozdrav svima

 

A evo, kad smo vec tu, navedi mi koliko bendova iz exYU poznajes a da je dobilo finansijsku podsku od nekog labela iz inostranstva?

 

Navedi mi 5 bendova (ne samo kod nas, nego exYU generalno!) koji imaju takvu podrsku i bice prihvaceno sve sto govoris.

 

U suprotnom, nema dalje sta da se prica.

 

Ti pominjes scenu kakva u Srbiji ne postoji, dovijamo se svi kako znamo, i to je to. Kad se stvari promene (iz korena, a verovatno nece u skorije vreme), pricacemo o drugacijim podelama. Ovako se do sada nijedan bend nije bunio, ne znam onda zasto se ti bunis.

 

p.s. I ja se nadam da ne zvuci ovo grubo, nije mi namera da se svadjam.

 

:pivopije:

Obecavam zadnji put postujem:)

 

Kad kazem ulaganje ne mislim da label daje neke pare bendu...vec na to da ulaze u smilu stampanja diskova, administracije i distribucije istih..pozdrav

Share this post


Link to post
Share on other sites

kad je lex rekao da ne treba da se ulaze u sebe i opremu???

 

EDIT

a onda kul, ako mislis na te stvari. ali stampa, distribucija i sve to....to sve kosta jbt. ljudi bre, ne zivite u iluzijama, pa i preko ce se traziti neke pare. razlika je naravno sto ako prodjes preko, mozda imas sanse da od svoje muzike zivis.

Edited by LeX69

Share this post


Link to post
Share on other sites

Prekrsio sam obecanje:)

 

Mozda malo odemo u drugom oravcu ali zasto da ne, da razmenimo iskustva..

 

Aperionu sam u privatnom postu napisao da sam imao potpisan ugovor 2001 sa inostranim izdavacem...sada je 2009 stvari se mozda jesu promenile u nekoj meri ali,

 

Mogu da kazem da je tada obaveza izdavaca (u inostranstvu) bila da ulaze u te stvari stampanje, distribucija, marketing..itd . Cak je tada taj izdavac hteo i snimanje da nam plati ali nismo snimali u zvanicnom studiju i nije bilo moguce da dobije fakturu..tako da smo sami finansirali.

 

Ja mislim da su i sada slicna pravila, jedino sto ne verujem da bi neko i iz inostranstva finansirao snimanje..Mislim da bi ti troskovi pali na teret benda ili daj Boze spozora ukoliko ga bend ima. A sto se tice izdavackih troskova sigurno su na teret izdavaca (to je ustvari njihova uloga, na osnovu toga izdavaci uzimaju procenat zarade nasih autorskih pesama)

Share this post


Link to post
Share on other sites

A i postojanje Demo sekcije je zbog jos jedne stvari. Ja se secak kad je to i bilo. Jednostavno, desavalo se da ljudi otvore temu o nekakvom demo bendu, a bend malte ne i ne postoji. Domaca scena je bila prepuna tema o nepostojecim bendovima. Pretpostavljam da je i to jedan od razloga podele. Jbg, moj bend i dalje visi tamo negde u demo sekciji. :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja mislim da su i sada slicna pravila, jedino sto ne verujem da bi neko i iz inostranstva finansirao snimanje..Mislim da bi ti troskovi pali na teret benda ili daj Boze spozora ukoliko ga bend ima. A sto se tice izdavackih troskova sigurno su na teret izdavaca (to je ustvari njihova uloga, na osnovu toga izdavaci uzimaju procenat zarade nasih autorskih pesama)

Из личног примера могу да ти кажем да су издавачи из иностранства и те како спремни да уложе и у снимање уколико сматрају да је материјал који треба да издају добар. Ми нисмо једног динара дали за наш први албум. Све, од снимања, преко израде омота, до штампања, рекламирања и дистрибуције, је сносио издавач.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...