Jump to content

Petnica


kuruz

Recommended Posts

  • Replies 79
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ja sam samo u američkim filmovima (Harold&Kummar :D ) video tu priču o nadarenim đacima kojima škola i ceo sistem ne dopušta da se izraze :)

 

Pa evo ti tesla, ansjtan, Kepler da ti ne nabrajam.

Realno, naš obrazovni sistem je tako loš i tako puno bahatosti dopušta da je to tužno... I lično kad pogledam gradivo koje smo mi učili u gimnaziji ne vidim tu neka "sranja". To je baš minimum opšte kulture koju bi svako trebao da zna...

 

 

Bar se oko neceg slazemo.Delimichno.

Istorija, Filozofija, Geografija, Sociologija, informatika - jesu minimum opste kulture. I mislim da bi tu trebalo vise i konstruktivnije da se radi.

 

 

Preteruju sa

Fizikom, Hemijom, biologijom (doduse sa biologijom ne preteruju preterivala je ona kucka od nase profesorke koja je trazila vise no sto pise u knjizi)

 

Drugim recima ono sto sam ja radio iz hemije u gimnaziji, mogao sam sa tim znanjem da polazem ispite u visoj hemijskoj, i to sam ovde imao to za dvojku a tamo to isto da sam prezentovao dobio bih devetku.

 

Fiziku preteruju jer zahtevaju preterano precizno ucenje. Ne dozvoljavaju kreativnost i slobodno izrazavnje. Bar moje iskustvo.

Moras bukvalno da ucis napamet. Opet kazem moje iskustvo.

 

I uvek sam za to da se oni koji konstantno rade nagrade pre onih koji su umislili da su inteligentni i koji se ne trude (iako sam u srednjoj ja glumio ove druge).

 

Pa tako i funkcionise, vidi kako je sve super, u svetu. :)

A da glumio si druge, zato si imao peticu iz logike? :))

Ili ti je to bila jedina petica pored fizickog? Onda je i ima shasne da si glumeo druge.

 

Naravno, kakvo nam je stanje u duha... Mada onda ovde vec prelazimo na polje filozofije... Ali, kazem ti, ti sve blagodeti tehnologije ne morash da koristish - zivi bez struje, bavi se stocharstvom i povrtarstvom i gotov posao.

 

Pa fora je u tome sto ja mogu i da zivim bez struje i sa njom. I da kuckam na kompu ili da se bavim stocarstvom i bicu srecan.

Jer kako rekoh to je stanje duha.

 

Ako ti ne mozes da se odvojis od kompijutera i struje i budes srecna i u losijim uslovima. to samo pokazuje da ti zapravo nisi srecna.

Dakle nisi srecniji i ne zivis bolje zbog nauke, vec iskljucivo zbog sebe.

 

Nauka je tu... pitanje sta je sad nauka to ni sam ne znam. Znam sta je bila nekad. Do rimskog carstva posle toga...

 

Ne znam kako je kad vanredno polazesh ispite u srednjoj, da li ne mora da se uchi sve...

 

Ako ti se smiluje profesor ima pravo da ti skine trecinu gradiva. A i ne mora.

Polazes isto kao na faksu ispit.

 

Spremis, dodjes, izvuces tri pitanja odgovaras.

 

U nekim predmetima moras da polazes prvo pismeno, pa usmeno da branis to sto si polagao pismeno.

 

Ubace ti josh neko pitanje. I Tak..

 

 

Kazem ti da ne mozesh da ochekujesh da te bilo gde za neshto ozbiljno pozovu ako ti pravish probleme.

 

Pa ni ne zelim da idem tamo gde bih pravio problem normalno.

Mada bih na vecinu mesta pravio problem.

 

Mislim da preterujesh sa tim da nema kreativnosti u poslu. Nisam sigurna, poshto josh nigde nisam radila, ali stvarno mislim da preterujesh.

 

Ja jesam i kazem ti da nema.

Ja sam radio u kazinu kao krupije. Dosadan poso.

Moja keva radi u banci, sve je rutina nema kreativnosti. SAmo obavljas posao kao masina.

Moj ortak je programer u jednoj firmi za nekih sedamsto evra. Sve radi rutinski, ne dozvoljavaju mu ni malo kreativnosti. A ima poprilichno dorbe rezultate sa takmicenja. Najkreativnije sto radi jeste sto cepa takmicenja po top coderu.

 

Josh jedan ortak\poznanik radi u firmi koja se bavi administratorskom bezbednoscu, opet nema kreativnosti sve rutinski sve nesto by the book. ( obrazovan covek opet)

 

na 90 % poslova nemas mesta za kreativnost vec si jednostavno ALAT.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa fora je u tome sto ja mogu i da zivim bez struje i sa njom. I da kuckam na kompu ili da se bavim stocarstvom i bicu srecan.

Jer kako rekoh to je stanje duha.

 

Ako ti ne mozes da se odvojis od kompijutera i struje i budes srecna i u losijim uslovima. to samo pokazuje da ti zapravo nisi srecna.

Dakle nisi srecniji i ne zivis bolje zbog nauke, vec iskljucivo zbog sebe.

 

Jao, kazem ja, preshli smo na filozofiju... Ama, nisam rekla da sam srecnija zbog tehnike, ali je zivot lakshi. To si na pochetku pitao. Mada, u prinsipu, mogla bih da kazem da sam srecnija, jer da nema buseva, vozova ne bih mogla da vidjam toliko chesto neke ljude koje volim. A za to je zasluzna nauka.

 

 

Ako ti se smiluje profesor ima pravo da ti skine trecinu gradiva. A i ne mora.

Polazes isto kao na faksu ispit.

 

Spremis, dodjes, izvuces tri pitanja odgovaras.

 

U nekim predmetima moras da polazes prvo pismeno, pa usmeno da branis to sto si polagao pismeno.

 

Ubace ti josh neko pitanje. I Tak..

 

Dobro, i shta je onda bio problem, kad ionako uchish iste stvari koje bi uchio kad odgovarash deo po deo?

 

Pa ni ne zelim da idem tamo gde bih pravio problem normalno.

Mada bih na vecinu mesta pravio problem.

Dakle, u Petnici ne bi pravio problem, a u shkoli pravisih. Pa ko ce onda da ti poveruje da tamo necesh?

 

Ja jesam i kazem ti da nema.

Ja sam radio u kazinu kao krupije. Dosadan poso.

Moja keva radi u banci, sve je rutina nema kreativnosti. SAmo obavljas posao kao masina.

Moj ortak je programer u jednoj firmi za nekih sedamsto evra. Sve radi rutinski, ne dozvoljavaju mu ni malo kreativnosti. A ima poprilichno dorbe rezultate sa takmicenja. Najkreativnije sto radi jeste sto cepa takmicenja po top coderu.

 

Josh jedan ortak\poznanik radi u firmi koja se bavi administratorskom bezbednoscu, opet nema kreativnosti sve rutinski sve nesto by the book. ( obrazovan covek opet)

 

na 90 % poslova nemas mesta za kreativnost vec si jednostavno ALAT.

 

Pa to shto si obrazovan ne znachi da si nauchnik.

Da se ne lazemo, za krupijea i ne treba neko obrazovanje. A za to u banci - ne znam, ima tu puno poslova. Ja bih, na primer, kad bih tamo radila, procenjivala rizik. A to nije neshto shto moze da se izrachuna formulom, nego morash da smishljash... A neki rachunovodja samo cepa. Jer on tu nema u principu shta da smishlja neshto novo. Tako da, on jeste alat, ali on nije nauchnik...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jao, kazem ja, preshli smo na filozofiju... Ama, nisam rekla da sam srecnija zbog tehnike, ali je zivot lakshi. To si na pochetku pitao. Mada, u prinsipu, mogla bih da kazem da sam srecnija, jer da nema buseva, vozova ne bih mogla da vidjam toliko chesto neke ljude koje volim. A za to je zasluzna nauka.

 

Paradoksalan primer. Sumnjam da bi dolazika u kontekt sa ljudima koje sad volis da nema vozeva i buseva a kamoli da se vidjate.

Imam josh sto sta da kazem an tu temu, no ne bi vredelo.

 

 

 

Dobro, i shta je onda bio problem, kad ionako uchish iste stvari koje bi uchio kad odgovarash deo po deo?

 

To sto kad ucis ovako ucis povezujucu kompletnu celinu. kad ucis deo po deo ucis deo po deo.

Kako bi lakse zapamtila kako izgleda slika na slagalici? Tako sto ces videti celu slagalicu ili tako sto ces gledajti parce po parce slagalice?

:)

 

Dakle, u Petnici ne bi pravio problem, a u shkoli pravisih. Pa ko ce onda da ti poveruje da tamo necesh?

 

xaxaxaxaax ( to je komentar) pa niko zar ne vidis?

I sta sad ja treba da lizem dupeta da bih osetio kako se radi u petnici?

Nauka ne treba da ima veze sa time. Sa prvljenjem ili ne\pravljenjem problema.

 

Lepo ti kazem, ne trebaju im slobodni i kreativni ljudi, vec moljci, misevi koji ce da cute i budu karike u lancu.. cist alat.

 

 

Pa to shto si obrazovan ne znachi da si nauchnik.

Da, znaci. Naucnik je covek koji ima diplomu akademskog gradjanina. I radi u laboratoriji na neki experimentima.

Da se ne lazemo, za krupijea i ne treba neko obrazovanje.

A za to u banci - ne znam, ima tu puno poslova. Ja bih, na primer, kad bih tamo radila, procenjivala rizik. A to nije neshto shto moze da se izrachuna formulom, nego morash da smishljash... A neki rachunovodja samo cepa. Jer on tu nema u principu shta da smishlja neshto novo. Tako da, on jeste alat, ali on nije nauchnik...

Mnogo gledas filmove. Svi su alat. I naucnici.

Sta mislis da radi hemicar u hemijskoj industriji?

Pravi kombinaciju za bolji deterzent.

To je kreativnost? To je nauka? To je smisljanje neceg novog?

Nesto novo se smislja inspiracijom, radi se na ideji i samo na tome.

A ne isprobavaju se kombinacije da bi ariel imao novi markenting.

Svaki covek koji ima neki fakultet je donekle isti kao onaj koji nema. Obojica sluzhe nekom. Da bi neko zaradio lovu. Sluzhe kao alat, nemaju slobodu stvaranja. Det iz d fakt.

Naucnik je alat.

 

Nemas ti svoju laboratoriju pa ti sad tu radis sta ti padne napamet, NEGO BATO STA TI GAZDA KAZE.

Mozes ti da imas inspiraciju kakvu oces GAZDA OCE KVALITETNIJU PENU ZA BRIJANJE KOJU CE LAKSE DA PRODA INACE LETIS SA POSLA.

 

u svakom zanatu. :)

 

Dakle, alat su.

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

kupicu ti lizalicu ako prestanes da kakis

 

 

Ah izbvinjavam se naucnici ustvari rade kreativan rad.

Cim zavrshe skolu odma ih ceka laboratoriaj i fond da rade sta god im padne napamet.

 

Uopste ne dodju (recimo hemicari) u odredjenu fimu i tu im direktor kaze " UNAPREDI MI DETERDZENT " ili "DODAJ MU MIRIS JASENA PAO NAM TIRAZ"

To rade naucnici t.j ljudi koji su zavrshavali fakultete.

 

Tu srecu za laboratorije imaju 2 sorte.

1. Ona u cijem proizvodu neko vidi neki profit. ( al za to ga briga dal je naucnik ili sta je. )

2. Oni koje unajmi vojska da im razvija oruzije. ( opet nije neka humantiarna kreativnost )

3. Oni koji su bogati pa mogu sami sebi da nabave laboratoriju i fondove.

 

Dakle, to sto ja kakim ti mozes slobodno da pojedes, jer je moja kaka neukusna i smrdljiva ali realna.

 

Naucnici = alat. Isto kao i masinovodje ili racunovodje samo vise obrazovani i sa vecom platom.

Ali nista kreativniji.

 

I ne birni brate, ispao si kul. Kao i 746573285472 vas koji znaju samo da se ubace bez ikakve argumentacije nego bacaju te vickaste shale.

Gusto je, ali se drzite.

Edited by Bezlični

Share this post


Link to post
Share on other sites

Кул. Баталимо науку, завалимо се у дебели 'лад и кењајмо како је свет срање и како нас сви мрзе иако смо јако паметни.

Не сери више.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Неописиво ме мрзи да се расправљам на ову тему, само ћу рећи да сам био у Петници у седмом разреду и у првом гимназије. Да ме није мрзело да пишем радове, ишао бих и даље, али то је већ друга прича.

Хтео сам да кажем да ми родитељи нису богати снобови који су по сваку цену морали да пошаљу своје дете у научну установу како би се хвалили пријатељима, нити се гледа просек у школи. У првом средње је из мог одељења конкурисало нас четворо, а није позвана само девојка која је имала боље оцене од нас тројице који смо ишли на семинаре. Нико не пита за просек и дипломе, већ се полазници одређују на основу оцене радова послатих у пријави и препорука професора, али оне су чиста формалност. Мој професор математике препоруку за мене није писао, већ је само преправио ону коју је професорка биологије написала за поменуту другарицу.

 

Šteta što nisi nastavio. Ja nisam ni započela, a tome su dva faktora bila: inercija moja i onog što mi je predavao biologiju, i opšta nezainteresovanost u datom periodu. Oh, the horrible truth.

 

Ja ne znam ima li unutar zemlje drugo mesto i način da se nauka razvija među omladinom.

 

Takmičenja nisu iskrena. A Primatijade i BID-ovi mog fakulteta su se spontano transformisala u road-trip & casual sex movie.

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Gluplji moguci ARGUMENT nisi mogla da das " NEKO KOGA ZANIMA NAUKA NIJE LOS DJAK"

Ajde sad lepo prelistaj malo istoriju, raazmisli dva puta PA MI RECI SRECO MOJA KOLIKO JE NAUCNIKA BILO OCAJ U SKOLI?

 

Bicu slobodan da citiram ajstajna " Pravo obrazovanje se stiche tek kad se skola zavrsi "

 

Ja sam los djak, interesujem se za nauku i hteo sam da idem u petnicu. Eto predrasude ako je neko los djak ne interesuje ga nauka. (tipichno danasnji naucni sujetni pogled ocena = interesovanje)

A mogu da budem los djak iz 100 razloga.

Mozda zato sto ne volim da mi nabacaju neki tamo supci, neka sranja kao nesto sto MORA Da se PRIHVATI a kad ih pitas nesto konkretnije za to ONI NECE DA TI PRUZE ODGOVOR. Jer ga reaalno i NE ZNAJU, i uz to vole da te poprckuju u glavu u cilju lecenja sopstvenih kompleksa ( vecina profesora )

 

Secam se kada sam polagao fiziku

Profesor: Sta je masa?

Ja: stvarno sta je masa, kad ce to da se sazna?

Profesor: Znash li odgovor na pitanje il ne znash?

Ja: Masa je mera inertnosti tela. Bar tako vi kazete al ne vidim da nesto puno znamo o masi.

 

Tako da, nauka je sama po sebi dobra, naucni mentalitet zadnjih 300 godina je ono sto je cini usranom, pa nam nije donela nista dobro. Ali kao sto rekoh stvari se popravljaju. Malo nabolje.

 

Dolaze sve vece separacije medju naucnicima, gde nema vise onog da VECINA pojede manjinu pa nam jedan genij pada u nervni slom jer ostalih 98 % sujetnih naucnika ne moze da ga razume. A 100 godina posle se naucnici pozivaju na tog istog coveka iako oni danas razapinju novog njega na krst zbog "budalastina"

 

da krenemo redom :D

koliko naucnika je bilo ocaj u skoli?

anstajn se cesto navodi za primer ovde, mada je istina da je iz matematike, fizike, hemije(u skoli) imao odlicne ocene. koliko se ja secam neke price od pre nekog vremena, mozda i gresim, ima ona prica da su ga iznapusavali za faks nesto zbog matematike. mada, na fakultetu je bio prilicno dobar student.

 

 

sa tim da se pravo obrazovenje stice tek kada se skola zavrsi ja se apsolutno slazem, bez prakse nista. skola tj fakultet sluzi da ti da teorijski osnov, i nauci te nacinu razmisljanja, tek posle sa praksom dolaze prave stvari.

 

 

sa tim da je nastavni kadar u srednjoj skoli(uglavnom) tuga se slazem. sa tim da imaju komplekse se ne sazem. neki mozda, ali u glavnom ne. bar se ja ne secam da su moji profesori imali.

ali moras razumeti i jednu drugu stvar. oni su tu da odrade neki posao. da te necemu nauce(ne zalazim u to koliko je ono cemu trebaju da te nauce tacno, mozda jeste mozda nije, vreme ce pokazati).

druga stvar-pricas o srednjoj skoli. tamo se vecina stvari(npr iz fizke) radi u nekim idealnim uslovima, jer djaci nemaju odgovarajuc matematicki aparat da rese problem kakav je on u realnosti.

 

ebvo npr. to za masu. cinjenica je da ne znamo sta je masa. i da najverovatnije necemo nikad ni moci da je definisemo jasno. i to tvoj profesor fizike vrlo dobro zna, veruj mi. medjutim, pojam mase mozemo da definisemo zavisno od onog za sta zelimo da ga koristimo. nije apsolutno tacno, al' nam radi (odgovarajuci) pos'o. u skladu sa problematikom kojom se djaci u srednjoj skoli bave masu je sasvim dovoljno definisati kao meru inercije tela.

kad budes ucio neke druge stvari, definisaces je na drugi nacin.

tako da niko tebe ne tera da prihvatis nesto sto nije tacno, niti ti bilo ko ispira mozak.

 

ja licno ne prihvatam teoriju evolucije, ali mi nije bio problem da je naucim/odogovaram jer je to samo teorija. doduse, pokusavaju je progurati kao naucnu istinu, ali ipak je i dalje teorija.

 

 

 

i ovo poslednje: naravno da nije u redu sto svaki naucnih koji pokusa progurati revolucionarnu teoriju najebe. ali je logicno ako malo bolje razmislis, i nema mnogo veze sa tim da je taj jedan naucnik pametan, a svi ostali glupi.

da bi neko dodsao do neke revolucionarne teorije on mora tome posvetiti vreme. dosta vremena. ali bas bas dosta. i onda na kraju puta taj neko dodje do zakljucka da su neke stvarti prilicno drugacije od onih na koje smo navikli. kad se tako nesto desi ne mozes ocekivati da drugi prihvate tj. shvate te nove teorije odjednom, i logicno je da za to mora proci izvesno vreme. kopernik i galilej jesu najebali, ali ne zbog nauke nego zbog crkve npr.

ali je anstajn dobio velika priznanja za zivota.a i posle. medjutim, taj isti revolucionar anstajn, bio je sklon da odbaci mnog druge revolucionarne teorije njegovih savremenika, za koje se ispostavilo da su tacne. npr openhajmera i schwarzschild-a. zasto? zato sto ih nije razumeo jer im nije posvetoo dovoljno vremena i zato sto je bio covek.

 

Nisam ni reko da je diskriminacija, nego da je bolest drustva. Nametnuli smo nepotrebne obaveze ljude guramo tamo gde im inje mesto, pamet se ne ceni para se ceni.

Ceni se diploma. Ceni se rad i trud. Al nema svako dovoljno jak motiv da pokaze svoje radne sposobnosti pri NOSENJU CEMENTA, ako iam veci intelektualni kapacitet.

Al dzaba to, i kapacitet i sve, ako nisi koristan indurstiriji beskoristan si kao naucnik.

 

A vecina tih naucnika koristi industriji da radi "intelektualno" zidarstvo, drugim recima ne dopusta im se nikakva kreativnost sloboda izrazavanja i ideje vec cisto CUTI I RACUNAJ. POKVARILA SE MASINA - POPRAVI JE. PROVERI UZORAK. Itd..

 

Blago nama za nauku.

 

DA je industrija nije Upregla mozda bih je i vise voleo.

 

Mda uvek ima izuzetaka. Al kad pogledam malo stvari, ko ce da te uposli, ako oces da istrazujes i stvoris nesto od cega niko nece da ima koristi. T.j ko ce da te finasira dok istrazujes to ako on nece da profitira od toga. Bar tako se MENI cini da svet funkcionise.

 

to se zove podela rada. stvari tako i treba da funkcionisu, bar u ovom drustvenom uredjenju. niko nije duzan da ti obezbedi to da budes kreativan na poslu. tvoj ortak mozda jeste odlican programer, ali on dobije zadatak i mora da ga ispuni. cinjenica. ja tu ne vidim nista lose. ako ce da bude kreativan nekq otvori svoju programersku firmu. evo gejts je sasvim fino prosao u zivotu, nije mu mnogo falilo sto je bio kreativan.

 

 

i opet-zasto bi bilo ko bio duzan da finansira bilo koji naucni projekat? jednostavno-za neke stvari moras sam da se izboris.

 

 

 

xaxaxaxaax ( to je komentar) pa niko zar ne vidis?

I sta sad ja treba da lizem dupeta da bih osetio kako se radi u petnici?

Nauka ne treba da ima veze sa time. Sa prvljenjem ili ne\pravljenjem problema.

 

Lepo ti kazem, ne trebaju im slobodni i kreativni ljudi, vec moljci, misevi koji ce da cute i budu karike u lancu.. cist alat.

 

 

 

Da, znaci. Naucnik je covek koji ima diplomu akademskog gradjanina. I radi u laboratoriji na neki experimentima.

 

Mnogo gledas filmove. Svi su alat. I naucnici.

Sta mislis da radi hemicar u hemijskoj industriji?

Pravi kombinaciju za bolji deterzent.

To je kreativnost? To je nauka? To je smisljanje neceg novog?

Nesto novo se smislja inspiracijom, radi se na ideji i samo na tome.

A ne isprobavaju se kombinacije da bi ariel imao novi markenting.

Svaki covek koji ima neki fakultet je donekle isti kao onaj koji nema. Obojica sluzhe nekom. Da bi neko zaradio lovu. Sluzhe kao alat, nemaju slobodu stvaranja. Det iz d fakt.

Naucnik je alat.

 

Nemas ti svoju laboratoriju pa ti sad tu radis sta ti padne napamet, NEGO BATO STA TI GAZDA KAZE.

Mozes ti da imas inspiraciju kakvu oces GAZDA OCE KVALITETNIJU PENU ZA BRIJANJE KOJU CE LAKSE DA PRODA INACE LETIS SA POSLA.

 

u svakom zanatu. :)

 

Dakle, alat su.

e sad pazi. naravno da ako se zaposlis u u hemijskoj inustriji negde neces biti narocito kreativan, jer to tamo niko od tebe ne trazi. ja kad zavrsim fakultet nisam naucninik niti cu biti nego sam inzenjer. naucnik se postaje tek posle.

 

ako zelis da budes kreativan i bavis se naukom, budi dobar student, pokazes se i ostanes na fakultetu, bavis se raznim projektima, naukom 'n stuff. a mozes i naucni saradnik uvek da budes, za to valjda ne moras da ostajes na faksu.

-------------

 

 

e sad ja bih da se vratimo na temu.

nijedan sistem nije idealan. kriterijum za ulazak u petnicu je zainteresovanost. ne inteligencija, niti takmicenja, niti bilo sta slicno.

ti kazes da ako je neko losh djak ne moze da dobije preporuku profesora. ja te pitam: ako te npr. zanima geografija, zasto ti profesor geografije ne bi dao preporuku? hajde recimo da je profesor skot. umesto preporuke profesora mozes da uzmes preporku razrednog.

ok i razredni je skot.

umesto preporuke razrednog mozes da uzmes preporuku psihologa sklolskog.

 

ili moze cak ako imas ortaka koji ide u petnicu, taj ortak da ti da preporuku(pod uslovom da on ide na seminar na koji i ti zelis da ides).

 

mozda moze i bez preporuke nisam siguran. ali slozices se da se ne vrsi selekcija po inteligenciji. jbg mozda sistem za selekciju nije idealan, ali je prilicno dobar.

 

evo ja imam ortaka koji je imao jedinice, nije bio neki djak, a bio je u petnici.

Ajd sad ti meni reci ( svi su isli u srednju skolu ) Koliko bi RAZREDNIH STARESINA dozvolilo LOSIM DJACIMA zainteresovanim JAKO za jednu oblast koji beze sa casova i prave probleme zapravo DOZVOLILO i DALO PODRSKU ZA PETNICU? Ajde budite relani dal bi bar 10 % od 100 % razrednih staresina u srbiji to uradilo.

 

Samo treba da se razmisli. Ali STVARNO RAZMISLI.

znaci kao sto sam gore rekao mora neko od profesora preporuku da ti da. moze biti razredni, predmetni nastavnik, ili cak bilo koji od preofesora. moze i psiholog. ili ortak koji ide u petnicu iz te oblasti.

e sad meni sasvim logicno deluje da ako je neko zainteresovan za neku oblast ne bi trebao da ima problem da dobije preporuku(koja je cista formalnost) od predmetnog profesora, i tu ne vidim bilo kakvu selekciju po intelektu.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mladic je sklon hipergeneralizaciji.

 

Mladic mnogo kenja. Pa ti da poznajes reprezentativan uzorak ljudi koji su bili u Petnici, ne da bi te bilo sramota da kazes da su srafovi, nego ti ne bi bilo dobro. Super je nalaziti izgovore, al cinjenice su takve da ako oces da se bavis naukom (ne ulazim sada u to sta je nauka i koje su njene pretpostavke) moras da se pomiris sa odredjenim uslovima i da odburgijas svoj deo posla. Ne mozes da trcis ako ne znas da hodas. dzabe ti sva inteligencija na svetu ako nemas na cemu da je primenis.

 

Naravno, ima toliko razlicitih naucnih disciplina da je apsurdno govoriti da je nauka 'takva i takva' jer se fala bogu razlikuju metodi proucavanja koje koristi fizika, geologija i psihologija (samo primer). Zasto ne bi bilo moguce u metodima jedne nauke se ne pronaci, a u nekoj drugoj. i, na kraju krajeva, nije sramota ni reci lepo, nisam ja za nauku, mene interesuju druge stvari :da:

Edited by Words Of Steel

Share this post


Link to post
Share on other sites

koliko naucnika je bilo ocaj u skoli?

anstajn se cesto navodi za primer ovde, mada je istina da je iz matematike, fizike, hemije(u skoli) imao odlicne ocene. koliko se ja secam neke price od pre nekog vremena, mozda i gresim, ima ona prica da su ga iznapusavali za faks nesto zbog matematike. mada, na fakultetu je bio prilicno dobar student.

 

As i told ya, matematike fizike, dakle iz onog sto ga zanima.

 

Fakultet je vec druga pricha. Tu si vec usmeren na odredjenu oblast ako si izabrao oblast - normalno da ces biti dobar student.

 

 

sa tim da se pravo obrazovenje stice tek kada se skola zavrsi ja se apsolutno slazem, bez prakse nista. skola tj fakultet sluzi da ti da teorijski osnov, i nauci te nacinu razmisljanja, tek posle sa praksom dolaze prave stvari.

 

Srednja skola te realno ( vecinu ljudi ) nauci kako da bubas. A ne kako da razmisljas.

To bi u osnovi trebao da bude CILJ SKOLE.

Ali ne mozes ti da naucis kako da razmisljas ako ti ne dozvoljavaju da razmisljas kreativno vec sve traze by the book.

 

ali moras razumeti i jednu drugu stvar. oni su tu da odrade neki posao. da te necemu nauce(ne zalazim u to koliko je ono cemu trebaju da te nauce tacno, mozda jeste mozda nije, vreme ce pokazati).

druga stvar-pricas o srednjoj skoli. tamo se vecina stvari(npr iz fizke) radi u nekim idealnim uslovima, jer djaci nemaju odgovarajuc matematicki aparat da rese problem kakav je on u realnosti.

 

Da brate ali nikom nije interesatno da racuna neke gluposti, i to da bude merilo toga koliko je on shvatio gradivo. Realno.

Oni jesu tu da te NAUCE necemu, ali ako misle da su ikog ista naucili, tako sto su uspeli da natteraju 90 % djaka da totalno ne gotive predmet i da uce napamet i kampanjski, da im ne dozvoljavaju da razmisljaju kreativno, itd... onda bolje da te nisu nista ni ucili.

 

Ja sam 3-4 godinu gimnazije zavrsio vanredno ( kako sam vec napomenuo ) ja sam se 15 puta vise razvio u te dve godine nego sto sam od osnovne do drugog srednje.

Mnogo sam se vise zainteresovao za celu pricu oko znanja.

A za sve to je bio zaduzhen jedan covek koji nit je profesor nit je pedagog, magistar hemije... nebitno ne bih u pricu on me je spremao hemiju i fiziku za polaganje i bukvalno sam pored njega ZAVOLEO organsku hemiju i atomsku fiziku.

Pricao mi je i o pravim problemima video sam neku PRAKTICHNOST u svemu tome. Video sam neku kreativnost.

 

A kad mi onaj u skoli izdiktira izvodjenje, objasni ga, i to je to. Ako ga ne znash kec, ako ga znash 2-3-4 a ako znash 2-3 za redom i pokazujes se da stalno PAMTIS ono sto je on izditikrao totalno smoreno ko mrcvaga - pet.

 

A sto je najgore, pricao sam sa svim likovima koji su imali petice iz tih priedmeta iz koji sam ja bio usran, veruj mi oni se 2 STVARI NISU SECALI.

 

to se zove podela rada. stvari tako i treba da funkcionisu, bar u ovom drustvenom uredjenju. niko nije duzan da ti obezbedi to da budes kreativan na poslu. tvoj ortak mozda jeste odlican programer, ali on dobije zadatak i mora da ga ispuni. cinjenica. ja tu ne vidim nista lose. ako ce da bude kreativan nekq otvori svoju programersku firmu. evo gejts je sasvim fino prosao u zivotu, nije mu mnogo falilo sto je bio kreativan.

 

Jedan je gates, meni je samo krivo sto se ne koristi PUN i PRAVI potencijal ljudi. Vec samo ono sto TRZISTE trazi. To je fakat realnost jako cesto mroas da se slozish.

 

mozda moze i bez preporuke nisam siguran. ali slozices se da se ne vrsi selekcija po inteligenciji. jbg mozda sistem za selekciju nije idealan, ali je prilicno dobar.

 

Sama petnichin sistem nije los.

Birokratija je ta koja je jebena. DA birokratija ovde nije usrana skolska kao i svaka druga sistem bi bio prilichno dobar.

Jednostavno neko ko je crna ovca u razredu, za petnicu nema teoretske shanse.

Ko uspe - svaka mu chast.

 

 

ako zelis da budes kreativan i bavis se naukom, budi dobar student, pokazes se i ostanes na fakultetu, bavis se raznim projektima, naukom 'n stuff. a mozes i naucni saradnik uvek da budes, za to valjda ne moras da ostajes na faksu.

 

To da budes dobar student i da se pokazujes - nije problem.

Ovo drugo je problem.

 

Prvo, kao sto rekoh, finasije, industrija trazi. Ajde na faksu ako radis ili pri nekom centru takvom slobodnom pa imas vecu dozu slobode.

Ali recimo ako uzmes da se bavis nekovencionalnim stvarima - ima ceo akademski kadar da te razapne.

 

Znash li recimo da je jung bio smenjen sa mesta dirktora drusta psihoanalitichara u njegovo vreme, kada je proucavao tarot i arhitipove? Frojd lichno slao direktne pretnje da se MANE TOGA ili leti?

Jednsotavno akademsko drustvo vrsi jake presije.

Negde je malo veca sloboda ali nigde potpuna. A najveca je kada te podrzi para. Jer para vrti gde burgija nece, svud pa i u nauci.

 

 

Mladic mnogo kenja.

Isere ti se mladic u usta, direkt. kad vec ocemo tako.

Pa ti da poznajes reprezentativan uzorak ljudi koji su bili u Petnici, ne da bi te bilo sramota da kazes da su srafovi, nego ti ne bi bilo dobro.

 

POznajem 5 njih. Sa dvoje sam poprilichno dobar.

Jedan je arheolog.

Sad koliko znam na gradjevinama pazi rimske puteve, i razmislja dal ima nade da radi neki posao iz struke ili ce da zavrsi kao taksista.

Druga je hemicarka, eno je na fizickoj hemiji, provaljuje kako se prave esidi i spid u kucnim uslovima.

 

VIVA LA NAUKA.

 

No, nadam se da ce stvari da krenu nabolje, pa ce ljudi moci da ispoljavaju svoj pun potencijal.

DA nece da im treba neka petnica preporuke profesora, lizanje dupeta polovini birokratsko-edukativnog aparata.

 

moras da se pomiris sa odredjenim uslovima i da odburgijas svoj deo posla.

 

To nije problem, problem je nacin sto to mora da se BURGIJA a ne da se radi sa uzivanjem.

Jebote sve vise i vise srecem ljude koji su zavrshavali tako neke fakseve NIKOG NE ZANIMA DA PRICA O NAUCI KOJU JE PROUCAVAO!?

 

Sad bas gledam forume pojedinih fakulteta. Nema debate, diskusije ( t.j ima ali u minimalcu ) vec samo, kako sto lakse dobiti sto bolju ocenu teme.

 

To je realnost, nije hiper generalizacija shablon koji se ponavlja.

 

 

 

 

 

i, na kraju krajeva, nije sramota ni reci lepo, nisam ja za nauku, mene interesuju druge stvari

 

I nisam za nauku, ja sam za kreativno stvaranje i otrkivanje stvari.

Nauka je isuvise konvecionalna za mene.

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja samo prvo da se izvinim sto sam krenuo prvo djonom, bilo je u afektu :redface:

 

Pazi, kad sam rekao burgijanje mislio sam na ogromnu kolicinu stvari koje treba znati, a da bi ih znao moras uciti sa razumevanjem, napraviti intelektualni napor koji ti oduzima kognitivne resurse... To meni nekako dodje burgijanje, kad moras da procitas knjizurinu nekog relevantnog autora iz odredjene oblasti, zajebano napisanu, koja se bavi ozbiljnom materijom na ozbiljan nacin. Ako to ne odradis, neces znati istoriju ideja i teorija, i neces moci "da stojis na ramenima divova" sto kaze Njutn. Standardno akademsko obrazovanje ti koliko-toliko pruza tu priliku,ili ti bar pokazuje nacin na koji se to radi.

 

Mislim, cak bi mogli da izuzmemo ljude koji idu na fax iz ove diskusije, jer opet bar 80-90% ljudi i jesu na faxu da ga odrade i dobiju ocenu, a oni tesko da su materijal za naucnike... Ne mozes ti da budes naucnik samo sa onim sto te nauce na faxu nikako, a i kapiram da je za akademizam i prihvatanje u tim kugovima potreban odredjeni sklop licnosti, koji ne bih ipak nazvao dupelizackim... Vise konvencionalnim.

 

Sa druge strane, mislim da je neko vec ovde to pomenuo, uz velike ideje uvek ide i velik otpor.

 

Tvoj primer sa Jungom nije los al mu fali kontekst, tj stanje psihoanalize u tom trenutku i zasto je bilo toliko strasno proucavati tarot i alhemiju u tom konkretnom trenutku. :zeleni:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja samo prvo da se izvinim sto sam krenuo prvo djonom, bilo je u afektu :redface:

 

Desava se, biti pametan danas nosi dobru dozu neuroze. Dobro bar da primedujemo kada smo kakvi.

 

Pazi, kad sam rekao burgijanje mislio sam na ogromnu kolicinu stvari koje treba znati, a da bi ih znao moras uciti sa razumevanjem, napraviti intelektualni napor koji ti oduzima kognitivne resurse... To meni nekako dodje burgijanje, kad moras da procitas knjizurinu nekog relevantnog autora iz odredjene oblasti, zajebano napisanu, koja se bavi ozbiljnom materijom na ozbiljan nacin. Ako to ne odradis, neces znati istoriju ideja i teorija, i neces moci "da stojis na ramenima divova" sto kaze Njutn. Standardno akademsko obrazovanje ti koliko-toliko pruza tu priliku,ili ti bar pokazuje nacin na koji se to radi.

 

Mislim, cak bi mogli da izuzmemo ljude koji idu na fax iz ove diskusije, jer opet bar 80-90% ljudi i jesu na faxu da ga odrade i dobiju ocenu, a oni tesko da su materijal za naucnike... Ne mozes ti da budes naucnik samo sa onim sto te nauce na faxu nikako, a i kapiram da je za akademizam i prihvatanje u tim kugovima potreban odredjeni sklop licnosti, koji ne bih ipak nazvao dupelizackim... Vise konvencionalnim.

 

vidis, jedna analiza je pokazala da mozak mora da se trenira bukvalno kao misici.

Uzeli su primer, coveka koji radi, i osudjenog zatvorenika.

I na EEG-u su primetili da su osudjeniku (koji je duboko u kriminalu) jako drugaciji EEG od coveka koji radi svoj posao.

Zatvorenik je bukvalno zakrzlajo u delovima koji "misle" o buducnosti.

 

I sad nas skolski sistem obrazuje ljude tako da radi na konstatnom UBACIVANJU informacija i prikazu onog sto je ubacheno na testu, (bar u srednjoj skol iali sumnjam da je bolje na fakultetu) bez iole kreativnosti.

 

samim tim znaci da vecini studenata jedan deo mozga "zakrzljava" onaj za kreativno i konstruktivno razmisljanje, nove ideje itd.

I da pocinje neuroloski sistem da radi BY THE BOOK.

(slobodna pretpostavka iz primera gore, o kome mogu klip da pokazem)

pa samim tim osoba gubi sve vise i vise shanse za razumevanje i stvaranje neceg novog.

Sa druge strane, mislim da je neko vec ovde to pomenuo, uz velike ideje uvek ide i velik otpor.

 

Ja to stalno pricham, mozda sam ja a mozda je i niko drugi a nije bitno ali poenta je srz.

Tvoj primer sa Jungom nije los al mu fali kontekst, tj stanje psihoanalize u tom trenutku i zasto je bilo toliko strasno proucavati tarot i alhemiju u tom konkretnom trenutku. :zeleni:

 

Iz istog razloga kao i danas. Naucne sujete zbog nacina na koji se naucnik danas stvara.

Vidis astrologija konkretno je bila izbachena sa fakulteta i bilo je zabranjeno proucavati je pod pretnjom izbacivanja sa univerziteta 1700 ( i neke )

(konkretno astrologija)

 

I dan danas ima toliko skepticizma prema astrologiji, da to prelazi u granici fanatizma. Ispitivanje kompleksne stvari jako prostim metodama. Npr statistika po suncevom znaku( ako je to cela astrologija ebo sve)

I + ima dokaza da u astrologiji ima istine.

Pricam konkretno o astrologiji jer nju poznajem i ona moze "eksperimentalnO" da se proveri cak mozda i da se dokaze. Ali ja sve vise uocavam kako ne zele da dokaze.

 

Jednostanov ono sto mi danas smatramo naucnicima je "ispranog mozga" i "zatvorenog uma"

 

Npr, josh jedan interesatan primer.

Sakupila se grupica ljudi kazu "crna rupa stoji u centru galaksija"

to im odbace.

Pa onda kazu CRNA RUAP STOJI U CENTRU AKTIVNIH GALAKSIJA (koj se josh forimiraju)

ajde

kao... to da im odobrimo.. da proucavaju daju im jedan teleskom onaj "naucni" opservatoriju.

Oni ne samo sto utvrde da crna rupa stoji u centru aktivnih galaksija nego u i neaktivnim pa i u nasoj.

I da je zapravo u centru svake galaksije crna rupa.

 

A jedva su im odobrili, vec je krenulo prozivanje "ludaci, budale, idioti, "

Jednostavno, u svetu nauke ima ABNORMALNO MNOGO KONZERVATICVACA, totalno zatvorenih koje vise vodi sopstvena sujeta nego "racio" racio im vise dodje opravdanje.

Secam se jednog dokumentarca i intervju sa nekim naucnikom iz nase i spomenuse Dainikena ovaj odgovara " pa interesatna teorija, ko zna mada ja nisam nesto ubedjen dokazima"

Danas kada pitaju naucnike o tome dobijaju jako pogrdne komentare od istih tipa " bullshit, garbidz itd"

 

 

Zato sam ja poprilichno ogorchen na kompletan svet nauke, kreativcima ne daju fondove, samo kreativcima ( t.j uvlanom ) od kojih ekonomija ili vojska imaju koristi.

 

Malo sam haotichan ali nadam se da razumes poentu.

 

 

 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

vidis, jedna analiza je pokazala da mozak mora da se trenira bukvalno kao misici.

Uzeli su primer, coveka koji radi, i osudjenog zatvorenika.

I na EEG-u su primetili da su osudjeniku (koji je duboko u kriminalu) jako drugaciji EEG od coveka koji radi svoj posao.

Zatvorenik je bukvalno zakrzlajo u delovima koji "misle" o buducnosti.

 

Aj, daj link za ovo. Ucili smo na faxu nesto o tome, nista preterano temeljno ali tu figurira jedna druga hipoteza. Deo koji misli o buducnosti je zapravo deo koji je najastariji u evoluciji - prefrontalni korteks i on u stvari integrise informacije iz ostalih delova mozga a kontrolise dosta stvari, izmedju ostalog donosenje odluka

E sad, kod kriminalaca se pokazalo da su hipofrontalni (to je to sto si ti rekao, taj prednji deo mozga im je zakrzljao) i konzistentno losije rade testove procene rizika - uvek se odlucuju za vecu nagradu i veci rizik, za razliku od normalnih ljudi, sto za rezultat ima da uvek "izgube" na tom testu.

Fora je u tome, sto se pretpostavlja da ta hipofrontalnost zapravo stvara rizik da postanes kriminalac, jer si bukvalno kratkovid za buducnost. Ako je tako, onda si ti u trenutku kad dodjes u zatvor vec zakrzljao i imaces drugaciji EEG od nekriminalne populacije. Al ima si ga i pre nego sto su te uhvatili :zeleni:

 

A, za skolski sistem se slazem, osnova je reprodukcija, al sa velikom kolicinom materijala je takva stvar da se tesko da nauciti napamet. Znaci, mora se nesto i osmisliti... Mislim da ne moze bas direktno da te zaglupi takav sistem, jer ako se za nesto interesujes, spontano ces osmisljavati materijal i dublje ga preradjivati, ergo vezbati vijuge. :da: Njesra je samo sto je to sve ostavljeno pojedincu, onom koji uci (i njegovoj porodici) i onom koji GA uci,pa vlada neki socijalni darvinizam.

 

Astrologija - o njoj stvarno niko od naucnika nema pojma, pa zato im je omiljeno da pljuju, ima i kod nas na psihologiji jedan matori, stalno daje astrologiju kao primer za kako ne treba da radimo... Znaci u zivotu mu nije palo na pamet da se malo uputi u materiju, on ima svoju metodologiju i boli ga patak. A ne uzima se u obzir da je astrologija starija od nauke vise od 1000 godina! :) to je takva arogacnija i glupost da mi je bukvalno smesno.

 

Elem, problem sa Jungom onda je bio sto u tom trenutku su Frojd i ostali pokusavali da nateraju svet da psihologiju shvati ozbiljno, jer je smatrana "neozbiljnom" i stavljana u isti kos sa spritizmom i vradzbinama. Psihoanaliza po Frojdu je bila prvi sistematski i konzistentni pokusaj da se objasni unutrasnji psihicki zivot coveka, a da bude koliko-toliko prihvacen u akademskim krugovima I na sirokoj skali, zato je bilo neprihvatljivo da se taj na jedvite jade skrpljeni autoritet ugrozava...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Aj, daj link za ovo. Ucili smo na faxu nesto o tome, nista preterano temeljno ali tu figurira jedna druga hipoteza. Deo koji misli o buducnosti je zapravo deo koji je najastariji u evoluciji - prefrontalni korteks i on u stvari integrise informacije iz ostalih delova mozga a kontrolise dosta stvari, izmedju ostalog donosenje odluka

E sad, kod kriminalaca se pokazalo da su hipofrontalni (to je to sto si ti rekao, taj prednji deo mozga im je zakrzljao) i konzistentno losije rade testove procene rizika - uvek se odlucuju za vecu nagradu i veci rizik, za razliku od normalnih ljudi, sto za rezultat ima da uvek "izgube" na tom testu.

Fora je u tome, sto se pretpostavlja da ta hipofrontalnost zapravo stvara rizik da postanes kriminalac, jer si bukvalno kratkovid za buducnost. Ako je tako, onda si ti u trenutku kad dodjes u zatvor vec zakrzljao i imaces drugaciji EEG od nekriminalne populacije. Al ima si ga i pre nego sto su te uhvatili :zeleni:

Sta tachno studiras?

 

Evo izvoli ovde imas predavanje o "meditativnom" stanju mozga, i u jednom delu pricaju o treningu mozga imas sliku EEG-a lika koji meditira u tom trenutku ( ispred publike ) i josh par primera eeg ( ovo su ljudi sa harvarda neurolog, kvantni fizicar i ovaj david linch filmadzija. Negde na sredini snimka ti je ali je ceo snimak interesatan.

 

A, za skolski sistem se slazem, osnova je reprodukcija, al sa velikom kolicinom materijala je takva stvar da se tesko da nauciti napamet. Znaci, mora se nesto i osmisliti... Mislim da ne moze bas direktno da te zaglupi takav sistem, jer ako se za nesto interesujes, spontano ces osmisljavati materijal i dublje ga preradjivati, ergo vezbati vijuge. :da: Njesra je samo sto je to sve ostavljeno pojedincu, onom koji uci (i njegovoj porodici) i onom koji GA uci,pa vlada neki socijalni darvinizam.

 

Direktno ne, ali generalno gledano da. Jednsotavno takav je svet da ti trazi jedno i to je to. Nema "treninga" mozga dovoljno.

Sad zavisi ko je kakav karakter i kakva lichnost neko ce da se interesuje i van toga, i da razmislja kreativno ali kolski sistem treba da potpomaze kreativno razmisljanje a ne da ga otezava. :)

mada se slazemo u sustini.

Astrologija - o njoj stvarno niko od naucnika nema pojma, pa zato im je omiljeno da pljuju, ima i kod nas na psihologiji jedan matori, stalno daje astrologiju kao primer za kako ne treba da radimo... Znaci u zivotu mu nije palo na pamet da se malo uputi u materiju, on ima svoju metodologiju i boli ga patak. A ne uzima se u obzir da je astrologija starija od nauke vise od 1000 godina! :) to je takva arogacnija i glupost da mi je bukvalno smesno.

 

I tu se slazemo. Jung je naprimer svoje podele lichnost bazirao upravo na astrologiji.

CAK I DA NIJE TACHNA, ona je zaista zaduzena za 90 % nauka danas. Ne samo astronomije.

Prve statistike su pravili astrolozi u grckoj kada su procavali temperamente i trenutke rodjenja itd.

Elem, problem sa Jungom onda je bio sto u tom trenutku su Frojd i ostali pokusavali da nateraju svet da psihologiju shvati ozbiljno, jer je smatrana "neozbiljnom" i stavljana u isti kos sa spritizmom i vradzbinama. Psihoanaliza po Frojdu je bila prvi sistematski i konzistentni pokusaj da se objasni unutrasnji psihicki zivot coveka, a da bude koliko-toliko prihvacen u akademskim krugovima I na sirokoj skali, zato je bilo neprihvatljivo da se taj na jedvite jade skrpljeni autoritet ugrozava...

 

Pa dobro istina. Al i Jung je posle imao svoju podrsku, ipak je on "ushio" frojda.

Jedan fizicar je posle uskocio za Junga. Ne mogu da se setim tachno imena ali znam da nije bio za "zezanje"

 

Cak je usao mnogo dublje u foru od njega.

Slichna prica kao Aristotela i Platona. Aristotel da bi opravdao "logiku" i rasirio filozofska ucenja napljuje po platonu i kaze ludi starac posandrcao u stare dane pa prica svasta.

Samo sto je ovde ucenik oblatio ucetelja ovde ucenik ucitelja. :)

 

A i ne zameram frojdu puno sto je pukao na to, on je rpvo pokushavao magnetima da leci neuroze i psihoze :))

 

 

E ali nikad akademski svet nece da mi bude jasan, to je bukvalno RAT na svakom polju izmedju onih koji podrzavaju kontraverzno i onih koji misle da su to gluposti.

ALI BUKVALNO RAT. Teske reci, vredjanja... bulllshiti.

 

Sujeta je jebena stvar.

 

Sad je ianche bar koliko se meni chini dosta na temi Skeptici koji veruju da je svest u mozgu i oni koji se drze teorije da svest obitava i van mozga. DA je mozak zapravo "prijemnik" i hard disk.

I gledam ti klip skeptika tu dovode jednog dokotra (Svajcarca ) kristofa neurologa, i sve sto ima da kazu jeste "pa znate dosli smo dotle da smo uspeli da merimo impulse pojedinachno nerava u mozgu.

Nista ne dokazuju samo izmnose neke stvari koje u principu i ne naznacavaju ...

Edited by Bezlični

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jedan fizicar je posle uskocio za Junga. Ne mogu da se setim tachno imena ali znam da nije bio za "zezanje"

da nije mozda Nils Bor? koliko znam on se slagao sa Jungom i podrzao njegovu teoriju sinhroniciteta ako na to mislis?

 

inace ima jedna fina prica o njemu mislim da ce ti se svideti procitaj ako je ne znas vec

to je prvi post na ovoj temi http://forum.banjaluka.com/viewtopic.php?f=28&t=41930

Edited by Uruk Hai

Share this post


Link to post
Share on other sites

da nije mozda Nils Bor? koliko znam on se slagao sa Jungom i podrzao njegovu teoriju sinhroniciteta ako na to mislis?

 

inace ima jedna fina prica o njemu mislim da ce ti se svideti procitaj ako je ne znas vec

to je prvi post na ovoj temi http://forum.banjaluka.com/viewtopic.php?f=28&t=41930

 

 

Da da, taj. :) ono sto mu banuo u kancelariju i reko PRIKE AJDE NA RAKIJU.

:)

 

inache jungu za dosta teorija elementarne drevne discipline tarot i astrologija.

Edited by Bezlični

Share this post


Link to post
Share on other sites

E ali nikad akademski svet nece da mi bude jasan, to je bukvalno RAT na svakom polju izmedju onih koji podrzavaju kontraverzno i onih koji misle da su to gluposti.

ALI BUKVALNO RAT. Teske reci, vredjanja... bulllshiti.

 

Eh, da je tako samo u akademskom svetu - tako je u celom svetu, sve je rat i konflikt, akcija i reakcija, zauzimanje pozicija moci i privilegija i njihovo branjenje. :D

 

Ko je koga "usio" sto se tice Frojda i Junga, ne bih znao da kazem, nisam jos dovoljno citao o tome, pogotovo o Jungu ne znam puno (ironija je sto od ucenja, tj citanja za studije psihologije, ne stizem da ozbiljno vreme posvetim tome da saznam nesto o klasicima psihologije i eventualno procitam njihove knjige! :) )

 

Hm , cini mi se da smo malo odstupili sa teme tj petnice :) Al nema veze, ovde modovi ionako retko zalaze. Aj samo da kazem da je upravo radi sistema enormno vazno da postoji mesto kao sto je Petnica i da se finansira i u vremenima najteze krize... Inace klincima nema alternative onome sto vide na tv-u svaki dan, tj tom nekom ignorantskom mentalitetu koji preovladjuje u drustvu...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ko je koga "usio" sto se tice Frojda i Junga, ne bih znao da kazem, nisam jos dovoljno citao o tome, pogotovo o Jungu ne znam puno (ironija je sto od ucenja, tj citanja za studije psihologije, ne stizem da ozbiljno vreme posvetim tome da saznam nesto o klasicima psihologije i eventualno procitam njihove knjige! )

 

haha, e to je tuga. Al dobro ima dosta psihologa koji su bitni za razvoj psihologije generalno, ovi su em korenski, em slabo definisani Jung konkretno em koriste dosta stvari koje "not our bussines"

No ako bog da imaces prilike, pa uz otvoren um napravis neki veci progres nego sto ga danas pravimo.

 

Hm , cini mi se da smo malo odstupili sa teme tj petnice Al nema veze, ovde modovi ionako retko zalaze. Aj samo da kazem da je upravo radi sistema enormno vazno da postoji mesto kao sto je Petnica i da se finansira i u vremenima najteze krize... Inace klincima nema alternative onome sto vide na tv-u svaki dan, tj tom nekom ignorantskom mentalitetu koji preovladjuje u drustvu...

 

Preovladjuje svu nazalos.

Eh, da je tako samo u akademskom svetu - tako je u celom svetu, sve je rat i konflikt, akcija i reakcija, zauzimanje pozicija moci i privilegija i njihovo branjenje.

 

Cepa nas sve sujete jebala nam majku majchinu. Pogledaj ovde koliko pametnih i solidno obrazovanih i inteligenih ljudi a poklasmo se i nacrnismo najgorim recima.

Umesto da damo jedni drugima priznanje za ideju, mi pokushavamo da napravimo glupake jedni od drugih.

 

 

Edited by Bezlični

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...