Jump to content

Bolonjska deklaracija


angels deserve to die

Recommended Posts

Sada po recima mnogih studenata ako su radili redovno na vecinu ispita dolaze samo radi formalnosti. Imaju 6 zagarantovano, a ako hoce vise onda mora i da malo znaju. 

 

Tako i treba, s obzirom da moras mecku da porodis radeci razne seminare, kolokvijume, picke materine, i treba da imas zagarantovanu 6icu pre ispita. Problem je kad nemas.

 

Care, da ti odes na neku visu godinu nekog normalnog fakulteta da vidis koliko makljanja i cimanja ima i koliko stranica za koliko kratko vreme moras da nastrebas, ne bi govorio tako. A profesora malo, nezainteresovani za studente, svaki misli da je njegov predmet najvazniji, predavanja beskorisna a moras da sedis na njima, grupe ogromne, ispiti horor...

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se sa @Words of steel, logicno je da ako 6 meseci radis, i imas bodove za 6, da onda i mozes da dobijes 6 bez usmenog. Ipak, ima i onog sto @Hefest kaze, jako puno ljudi zavrsi fakultete a da veze nema o tome sto je zavrsio. To vec zavisi od fakulteta koji se studira...

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na to sam mislio. Sve zavisi od fakulteta. Nisam zele da omalovazim bilo ciji trud i muku. Znam kako je bilo meni po starom. Slusas predavanja 6 meseci sve lepo radis vezbe, a onda dodje kolokvijum na kome ti daju zadatke koje ni asistenti ne znaju da urade pa se ti jebi. Prolazili su oni koji plate. Ja sam na to sumnjao i na kraju se cela prica oko placanja razotkrila kada su mog komsiju i njegovu zlocinacku organizaciju nahvatali kako muljaju. On zivi dve zgrade od moje i znam ga ceo zivot. Na foru je nahvatao dekana fakulteta i par profesora i organizovao sve lepo da studenti njemu placaju kako profesori ne bi imali licni kontakt sa onima koji zele da plate. To je lepo funkcionisalo jedno 3 ili 4 godine koliko ja znam.

 

Od svega na kraju je ispalo da je njemu zabranjeno da polaze ispite 2 godine, a niko od profesora nije kaznjen, a cak ni opomenut.

 

 

 

Da sam znao da to radi i ja bih platio. Ispalo bi mi sve 10 puta jeftinije tako.

 

 

Edited by HEFEST

Share this post


Link to post
Share on other sites

Moram donekle da se slozim sa Hefestom

Bolonja u nekom smislu, kada se pogleda, vise forsira mediokritete i svaku susu - pazi dovoljno je da ides redovno na vezbe i trudis se malo i eto 6-tice, to manje vise moze svaka budala sa imalo mozga u glavi

Po starom to tako burazeru ne moze vec ti se ocena daje na osnovu znanja koje pokazes na ispitu, a zagrejati stolicu vise meseci i raditi za neki tezak ispit ne moze bas svako :smile:

Mada, i to je bio mac sa dve ostrice jer si ti tokom cele godine isao na vezbe, pisao referate imao kolokvijume i zezao se i kada izadjes na ispit taj trud ti niko ne gleda nego ajmo Jovo nanovo kako da nista od toga nije bilo - sto se toga tice Bolonja je bolja jer ti se boduje trud i kroz samu nastavu :zeleni:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Slazem se sa Yakuzom + da dodam: bolonja nam daje shansu da odvojimo vishe vremena za ono shto nas najvishe interesuje- recimo, nekoga interesuje istorija srednjeg veka, ali ne bi da se gnjavi mnogo sa savremenom istorijom. onda iz savremene nauchish ono osnovno, a istrazujesh srednjevekovnu. Znachi, po meni, Bolonja daje vece shanse razvoju specijalista za odredjena nauchna polja. Shto, s druge strane, nije bash dobro zato shto mnogi postanu specijalisti u oblasti za koju su zainteresovani, ali ostanu laici za neke druge oblasti.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tako i treba, s obzirom da moras mecku da porodis radeci razne seminare, kolokvijume, picke materine, i treba da imas zagarantovanu 6icu pre ispita. Problem je kad nemas.

 

Care, da ti odes na neku visu godinu nekog normalnog fakulteta da vidis koliko makljanja i cimanja ima i koliko stranica za koliko kratko vreme moras da nastrebas, ne bi govorio tako. A profesora malo, nezainteresovani za studente, svaki misli da je njegov predmet najvazniji, predavanja beskorisna a moras da sedis na njima, grupe ogromne, ispiti horor...

I sa ovim bih morala da se slozim. Koliko smo literature (i potrebne i nepotrebne) morali da prochitamo sam bog zna. Vezbe su bile bog i batina- morali smo da chitamo za svaku vezbu i da zatim diskutujemo o onome shto smo prochitali, jer dzabe ti prisustvo na vezbama ako ne diskutujesh- nema onda poena. a chesto smo iz svakog predmeta morali da prochitamo po celu knjigu. A pozeljno prisustvo na predavanjima i obavezno na vezbama, pa po ceo dan provedesh na faxu, a nocu uchish. Neki asistenti su bili popustljiviji, ali vecina njih nije. Ako samo prisustvujesh vezbama, a retko prichash, vishe od neke sedmice necesh dobiti pa makar se na glavu popeo profesoru i asistentu. Naravno, to ako je profesor neki strog, a bilo ih je dovoljno takvih. Ali zato, ako se trudish tokom godine, to se itekako rachuna i na ispit idesh tek da bi posedeo desetak minuta sa profesorom i asistentom i da ti upishu ocenu u index, pa chak ni index nije bio obavezan u Sofiji, jer sve ocene idu u knjigu protokola. Indexe smo chesto sami popunjavali, a profesori bi nam se samo potpisali.

Edited by angels deserve to die

Share this post


Link to post
Share on other sites

@angels deserve to die - to je otprilike to kako stoje stvari, to sam hteo da kazem :)

 

pazi dovoljno je da ides redovno na vezbe i trudis se malo i eto 6-tice, to manje vise moze svaka budala sa imalo mozga u glavi

 

Pa to nije "malo" truda, procitaj prethodni post

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kako 3 meseca redovnog posecivanja predavanja i vezbi, redovnog rada prakticnih zadataka , izlazaka na kolokvijume moze da bude malo rada? 

 

3 meseca rada je mnogo vise od strebanja dve nedelje pred ispit...

 

Da bi preko kolokvijuma dobio 6 moras da osvojis preko 55 bodova od 60(tako je kod mene na pmf), a takvi studenti nekada i ne prihvate 6...

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Da pojasnim termin "ono osnovno" koji sam upotrebila u pretposlednjem postu: chesto to "osnovno" i nije bilo ono osnovno shto se uglavnom misli da je- t.j. najvazniji datumi i dogadjaji, nego je ono shto ti profa i asistent odrede, a to nekada moze da bude uzasno mnogo. I onda ti jedan asistent kaze: "Za sledeci chas prochitaj ovu knjigu", pa ti to kaze i drugi asistent, i treci i peti i na kraju imash da za nedelju dana prochitash pet knjiga! neki su nam dozvoljavali da podelimo knjige na glave, da svako procita po jednu glavu pa da onda, mi, koji smo chitali, diskutujemo o tome, a ostali da beleze, ali nije uvek bilo tako, nego ti uglavnom trazi celu knjigu i boli ga uvo shto ti nemash vremena za sve. Mnogo problema su imali oni koji su hteli i da rade u isto vreme dok su studirali. Sutra kad te pita trazi da znash. Tako da tri meseca posecivanja predavanja i vezbi uopshte nije mala stvar. Posebno kad se zna da na vezbama asistent moze svashta da te pita- glupo je da ne znash i da cutish.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najgore je sto nakon 3 meseca, truda i svega sto smo naveli u ranijim postovima, opet sve strebas kao i stari studenti i spremas kompletan ispit. Jedina razlika izmedju starih studenata i studenata po bolonji je sto stari studenti sve bodove koje studenti po bolonji skupljaju tokom smestra dobijaju na pismenom ispitu... Ini nemoraju ni da vide profesora i asistente pre ispita, dok mi moramo da prolazimo sve sto je @angels deserve to die navela...

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

U sustini veliki sam protivnik Bolonje, jer je njesra nevidjeno, pogotovu ovaj hibrid od Bolonje po kome studiramo... na mom faksu Bolonja je uvedena, ali opet radimo sve isto kao i stari studenti samo sto nas ubijaju u pojam sa kolokvijumima koji su uslov za neki drugi kolokvijum a ovaj uslov za prakticni, a prakticni uslov za usmeni... smor

Share this post


Link to post
Share on other sites

A kvalitetom ništa nije doprinela, ili ja ne vidim to?....

 

kvalitet i bolonja ne idu zajedno ni u jednom kontekstu. cist idiotizam od uredjenja studija. hvala im puno sto su se najvažniji predmeti na mom fakultetu sveli na puko zajebavanje, ali zato za idiotske predmete od kojih nema niko neke posebne koristi imaju termine za vezbe od po 4 sata. ma da, mnogo je bitnije da ja shvatim kako da nacrtam apstraktni kvadrat nego kako da proracunam kolika greda treba da bude da mi se ne srusi zgrada. prave idiote od nas. najbukvalnije.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Najgore je sto nakon 3 meseca, truda i svega sto smo naveli u ranijim postovima, opet sve strebas kao i stari studenti i spremas kompletan ispit. Jedina razlika izmedju starih studenata i studenata po bolonji je sto stari studenti sve bodove koje studenti po bolonji skupljaju tokom smestra dobijaju na pismenom ispitu... Ini nemoraju ni da vide profesora i asistente pre ispita, dok mi moramo da prolazimo sve sto je @angels deserve to die navela...

 

 

To nije bas tako kao sto kazes. Mnogo je teze bilo po starom. I tamo si morao da ides na sva predavanja, a takodje i na vezbe. Ne dobijas potpis bez toga, a ne dobijas nikakve poene i ima da se gulis i na usmenom i na pismenom.

 

 

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

To nije bas tako kao sto kazes. Mnogo je teze bilo po starom. I tamo si morao da ides na sva predavanja, a takodje i na vezbe. Ne dobijas potpis bez toga, a ne dobijas nikakve poene i ima da se gulis i na usmenom i na pismenom.

Aj idi na taj privatni fax i ostavni nas nesretnike koji smo na drzavnim i zelimo da nesto naucimo na miru :pivopije:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Prvo ubrisi nos pre nego sto jos nesto bupnes u ovom stilu. Ako neke stvari ne znate i lupate ja cu vas ispraviti i samim tim nauciti vas necemu.

 

Svi kukaju Bolonja ovo, ono, a lakse je po novom 10 puta. Ne racunam fakultete na kojima se nikada nista nije radilo ni po starom, a ni sada po novom.

 

P.S. Ja sam na privatnom jer nemam vremena da se jebavam sa prepotentnim profesorima sa drzavnih fakulteta. U radnom sam odnosu i bilo koji faks ako zavrsim imam +10.000 do 15.000 dinara na platu. Boli me Stojko.

 

 

  • Downvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Ako nesto u zivotu nisam onda nisam materijalista. Ja sam najvise po filozofski stoik i idealista.  :meshuggah:

 

Zar svi ne studiraju zbog para? Ja da mi ne trebaju pare ne bi nikada nista ni upisao. Pa 80% tih profesora su tupanderi kojima bi ja mogao sto sta da objasnim. Necu da pricam o stilu predavanja koji je bar pre 10 godina kada sam ja pocinjao studije bio katastrofalan. Znanje si mogao da dobijes jedino na privatnim casovima ili da sam studiras iz knjiga u kojima pola stvari nema.

 

Zato danas gledam na stvari drugacije nego pre. Ranije sam hteo da budem veliki naucnik ili bar erudita svetske klase, ali sam video da u Srbiji od toga leba nema pa sada koristim situaciju. Sem sto radim u finansijskoj sluzbi imam i agenciju za vodjenje knjiga i ekonomski fakultet je za mene pun pogodak. Nikakva razlika izmedju drzavnog i privatnog.

 

 

  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ranije sam hteo da budem veliki naucnik ili bar erudita svetske klase, ali sam video da u Srbiji od toga leba nema pa sada koristim situaciju.

Prilagodi sistem tebi,nemoj se prilagodjavati sitemu,i ovako imas malo individualnosti koju gubis samim tim.Ovo je moje misljenje kapiram da te zabole.

 

Ja recimo cu zabosti doktorat makar orao njivu,prosto sam to tebi zacrtao a jebe mi se za pare i klasni polozaj.

Share this post


Link to post
Share on other sites

To nije bas tako kao sto kazes. Mnogo je teze bilo po starom. I tamo si morao da ides na sva predavanja, a takodje i na vezbe. Ne dobijas potpis bez toga, a ne dobijas nikakve poene i ima da se gulis i na usmenom i na pismenom

 

 

Svi kukaju Bolonja ovo, ono, a lakse je po novom 10 puta. Ne racunam fakultete na kojima se nikada nista nije radilo ni po starom, a ni sada po novom.

P.S. Ja sam na privatnom jer nemam vremena da se jebavam sa prepotentnim profesorima sa drzavnih fakulteta. U radnom sam odnosu i bilo koji faks ako zavrsim imam +10.000 do 15.000 dinara na platu. Boli me Stojko.

 Ti studiras na privatnom? Kupovina diploma bi trebala da bude zakonom zabranjena. Zato su ovi u Kragujevcu pohapseni zbog primanja mita. Postoje ovlasceni fakulteti koji smeju da prodaju diplome. Nekada si morao da udes u Bosnu da bi kupio diplomu, sad ne moras nigde da ides... Tragedija... Nemoj da me shvatis pogresno, ali moras da priznas da je tim fakultetima jedini cilj da uzmu sto vise para. Poznajem dosta ljudi koji studiraju na privatnom, a svaki od njih ili nije uspeo da upise drzavni, ili je u srednjoj svake godine isao redovno na popravne pa nije hteo ni da pokusava da upisuje... Mislim da ne mozes realno da sagledas kako je stvarno studirati po Bolonji jer jbg studiras na privatnom...

 

 

Edited by TheCrossWeBear
  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

 Ti studiras na privatnom? Kupovina diploma bi trebala da bude zakonom zabranjena. Zato su ovi u Kragujevcu pohapseni zbog primanja mita. Postoje ovlasceni fakulteti koji smeju da prodaju diplome. Nekada si morao da udes u Bosnu da bi kupio diplomu, sad ne moras nigde da ides... Tragedija... Nemoj da me shvatis pogresno, ali moras da priznas da je tim fakultetima jedini cilj da uzmu sto vise para. Poznajem dosta ljudi koji studiraju na privatnom, a svaki od njih ili nije uspeo da upise drzavni, ili je u srednjoj svake godine isao redovno na popravne pa nije hteo ni da pokusava da upisuje... Mislim da ne mozes realno da sagledas kako je stvarno studirati po Bolonji jer jbg studiras na privatnom...

 

 

 

Apsolutno se slazem sa tobom... Privatni fakulteti su sranje... 

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Guest HEFEST

Znam da je tesko studirati na drzavnom po Bolonji, ali koliko ja znam Bolonja je i uvedena da bi olaksala studentima studije.

 

Voleo bi da cujem sta je to teze po Bolonji nego po starom. Ovde se provlaci prica da ranije nisi morao uopste da vidis profesora i da ga vidis samo na ispitu sto u 90% slucajeva nije tacno. Na nekim vecim fakultetima nisi morao na predavanja dok si na vezbe i te kako morao da ides i vodila se evidencija. Vama sada koristi sto posecujete nastavu dok starim studentima to nije donosilo nikakvu korist sem toga sto ce tako moci da dobiju potpis.

 

Jos sam nov ovde tako da ne znam bas skroz pricu o privatnim fakultetima, ali znam da te ovde ne cede kao rotkvu samo zato sto im se ne svidja tvoj parfem. Problem dravnih fakulteta je korupcija i sto dosta ljudi koji su stvarno pametni ne mogu da poloze neki ispit jer nisu platili profi. Kako ne nadjose nikoga iz BG-a? Pa ja licno znam njih 10 koje treba odma uhapsiti. Moja sestra je polozila ispit kod profesora koji je namerno 6 puta za redom namerno pitao isto pitanje na koje ni jedan student nije znao odgovor i na koje on nije hteo ni na savetovanju (tri puta) da odgovori ili bar uputi na neku literaturu. Tek kada je moj stric (milioner iz Svice) potegao neke mocnije ljude osvanula 9 u indeksu. Ne zato sto je namesteno nego tako sto je izasla ponovo i on je nije to pitanje pitao.

 

Zbog takvih pedercina je dobro sto postoje i privatni fakulteti na kojima ces mnogo jeftinije proci jer profesori ne smeju da uzimaju mito.

 

Malo je falilo da ja krenem iz Ar da mu jebem majku majcinu. Jednom sam se  spremio i krenuo na autobusku, ali me keva plakajuci zaustavila. Trebao sam da odem i da ga isutiram iz zgrade pa niz ulicu sve dok me panduri ne skembaju.

 

 

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Studirao sam Visu elektrotehnicu i tamo se nije znalo ko placa a ko pije. Sve se svodilo samo ti uplati pa bice sve kako treba. I to je drzavna skola. Upisao sam sada privatni FIT i da kazem da je skola opet razocarajuca ali je bolja od mnogih drzavnih fakulteta. Barem kada udejm pristojno izgleda. Skola ima racunare za sve studente. Cisto je i lepo. Drzavni fakulteti funkcionisu isto kao i sama drzava raspada se, a u paketu sa njima idu i privatni fakulteti. Mnogo je lakse zavrsiti skolu sada po bolonji. Kao sakupi 60 poena da ocistish godinu. Samo prisustvo predavanjima i pisanje semirana vec vam donosi do 20 poena. Nisam nesto primetio da su drzavni fakulteti mnogo jeftiniji od privatnih. Ko zeli da nauci svoj posao i time da se bavi, naucice sam i sam ima da se trudi oko toga. Ima ljudi koj su zavrsili drzavni fakultet, a da ih covek pita sta su studirali nemaju pojma. Tako da je tesko sada raspravljati sta je bolje. Kava drzava tava i skola.

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

Znam da je tesko studirati na drzavnom po Bolonji, ali koliko ja znam Bolonja je i uvedena da bi olaksala studentima studije.

 

Voleo bi da cujem sta je to teze po Bolonji nego po starom. Ovde se provlaci prica da ranije nisi morao uopste da vidis profesora i da ga vidis samo na ispitu sto u 90% slucajeva nije tacno. Na nekim vecim fakultetima nisi morao na predavanja dok si na vezbe i te kako morao da ides i vodila se evidencija. Vama sada koristi sto posecujete nastavu dok starim studentima to nije donosilo nikakvu korist sem toga sto ce tako moci da dobiju potpis.

U sustini veliki sam protivnik Bolonje, jer je njesra nevidjeno, pogotovu ovaj hibrid od Bolonje po kome studiramo... na mom faksu Bolonja je uvedena, ali opet radimo sve isto kao i stari studenti samo sto nas ubijaju u pojam sa kolokvijumima koji su uslov za neki drugi kolokvijum a ovaj uslov za prakticni, a prakticni uslov za usmeni... smor

 

Ovo je deo odgovora sta je teze... Jedna od bitnih cinjenica je da je pre studiranje bilo besplatno, a sada deru sa cenama... Ljudi su Visu skolu studirali po 10 godina i to sve za dz. Sada toga nema... 

 

 

 

Znam da je tesko studirati na drzavnom po Bolonji, ali koliko ja znam Bolonja je i uvedena da bi olaksala studentima studije.

Jos sam nov ovde tako da ne znam bas skroz pricu o privatnim fakultetima, ali znam da te ovde ne cede kao rotkvu samo zato sto im se ne svidja tvoj parfem. Problem dravnih fakulteta je korupcija i sto dosta ljudi koji su stvarno pametni ne mogu da poloze neki ispit jer nisu platili profi. Kako ne nadjose nikoga iz BG-a? Pa ja licno znam njih 10 koje treba odma uhapsiti. Moja sestra je polozila ispit kod profesora koji je namerno 6 puta za redom namerno pitao isto pitanje na koje ni jedan student nije znao odgovor i na koje on nije hteo ni na savetovanju (tri puta) da odgovori ili bar uputi na neku literaturu. Tek kada je moj stric (milioner iz Svice) potegao neke mocnije ljude osvanula 9 u indeksu. Ne zato sto je namesteno nego tako sto je izasla ponovo i on je nije to pitanje pitao. 

 

Zbog takvih pedercina je dobro sto postoje i privatni fakulteti na kojima ces mnogo jeftinije proci jer profesori ne smeju da uzimaju mito.

 

 

Uveli su oni i TV pretplatu da bi poboljsali program na RTS-u, pa i dalje gledamo ista sranja, zar ne? Platio ti profesoru ili fakultetu svede se delimicno na isto... Samo sto profesor pri tome cini krivicno delo primanja mita, a kod privatnih fakulteta je to legalizovano (sto sam vec napisao u prethodnom postu...)...

 

Tako da je tesko sada raspravljati sta je bolje. Kava drzava tava i skola.

 

Mislim da bi Hefeste i ti  i ja trebali da se slozimo sa ovim.?   :pivopije: Ako se ne zlazemo ne moramo da budemo neprijatelji, iako je to cesto na ovom forumu, svaka diskusija = svadja...   :pivopije:

 

 

 

Edited by TheCrossWeBear

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...