Jump to content

Bolonjska deklaracija


angels deserve to die

Recommended Posts

kolokvijum iz oet 2 se ove godine po celom beogradu polagao. secam se kad su krenula predavanja iz dvojke, antonije nas je molio da dobro uradimo taj kolokvijum i polozimo oet2, inace bi naredne godine dosli u situaciju da kolokvijum iz oet-a drze na sajmu :D mislim da je preko 1000 ljudi izaslo ove godine na taj kolokvijum, pa se valjda to smucilo ovima sa katedre za oet, pa su dali najlaksi kolokvijum iz oet2 u istoriji etf-a :D

Share this post


Link to post
Share on other sites

Videh juče u Beogradskom programu onaj studentski protest za bodove, tj. da im se traži previše bodova za budžet. Da li bi neko mogao da mi objasni šta ti ljudi tačno hoće? Jer onako kako ja to vidim (hoćemo na državnu sisu sa nepoloženim ispitima), deluje mi potpuno besmisleno.

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pa valjda standardna fora ne menja se gradivo, ne uvode se po studente pozitivne strane Bolonje, poeni svake godine skacu, sve manje ljudi ima para i sl. To je na ETFu posebno izrazeno.

Meni se zgadio mentalitet zvanicno onog dana kad mi nisu dali da biram odsek iako sam SF, podnela sam molbu, otisla kod neke nadrkane tete (zajedno s jos 50ak ljudi u istoj situaciji) koja me je pitala 'A otkud Vama ideja da mozete da birate?' 'Pa u statutu po kom studiram pise da SF studenti mogu da biraju jer sami sebi placaju skolovanje' (2+2=4 d'oh) na sta je samo lupila pecat odobreno i dovidjenja. Ne kapiram sta je bila poenta, cak je i smer koji sam odabrala krajnje nepopularan. Svake godine je sve vise ocajnih ljudi, ako nastave ovako mozda se desi cudo i neko zapravo izadje na protest :D Posto su kod nas sve sami 'nemojte me samo tuci' studenti :ph34r:

Edited by Double Fire

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja sam jako zadovoljna bolonjskim sistemom, tj. kako je on bio primjenjen konkretno na anglistici, mada sam slušala komentare i drugih filologa i u biti svi su tu i tamo bili pretežno zadovoljni. Moja generacija je bila prva zvanična generacija Bolonjaca u CG. Prethodna godina je bila eksperimentalna. Elem, kod nas je bilo rasulo prvih par mjeseci, profesorima nejasno šta znači bod, a šta ects kredit, svaki student je dobio ugovor o prelasku na Bolonjsku deklaraciju koji je trebalo potanko pročitati, pa potpisati... Ništa nam nije bilo jasno... Ali sve se ubrzo iskristalizovalo. To je tako jednostavno uređen sistem koji je najlakše pao osobama koje nisu stremile ka više od E (iliti 6-ici). Dakle, ocjene su bile abecedne, F je logično failed. Svaki profesor je bio dužan da dostavi plan i program za taj semestar, jer ukoliko si bio spriječen da dolaziš na predavanja (i izgubiš pravo na bodove na prisustvo) ispit si mogao kod kuće spremati jer se profesor strogo pridržavao gradiva po datom planu. Dakle, svaki predmet se sastoji (uglavnom) iz: predavanja (prisustvo donosi bodove), vježbi (prisustvo donosi bodove), domaćih zadataka, kratkih testova (prije svakog se radi mock test), prezentacija, kolokvijuma (mock test obavezan) koji se sastoji iz 2 dijela: pitanja na zaokruživanje, odgovaranje na kratka (teorijska) pitanja, nastavljanje datog odgovora i sl. i eseja koji donosi najviše poena ali ne dovoljno da prođeš i (opciono) usmenog (ukoliko on postoji donosi 50 bodova). Dakle, neko ko želi E tj. 51 bod njemu je piece of cake da ga zaradi. Međutim, za B i A treba bogami mnogo više truda. U svakom slučaju, kad prođeš (nebitno od ocjene) dobijaš pun broj etcs kredita koliko taj predmet nosi. Ako je uslov za upis naredne godine min 60 kredita, ti fino izračunaš na šta ćeš se skoncentrisati tog semestra (jer su svi ispiti jednosemestralni) i učiš to. Ja nisam htjela da se bakćem time pa sam sve redom davala i zato nisam morala da brinem o budžetu, a oni koji nisu davali određeni ispit, tačno su znali koliko će platiti za njega. Postojao je index (lupam) 8,33333 i recimo ako savremeni engleski nosi 12 kredita i ako si njega pao plaćaš taj ispit 12x8,3333 eur.

 

Ono što je bitno: nijedan kolokvijum, koliko god dobru ocjenu dobio, te ne oslobađa odlaska na ispit iz jednostavnog razloga: da sve uradiš sa max. brojem poena (test, kolokvijum ...) NEMAŠ dovoljno da prođeš. Što se tiče oslobađanja od gradiva, ni to nismo imali.

 

Lijepo izgledaju diplome jedino što smo svi bili iznenađeni kada smo dobili i dodatak uz nju gdje su prikazani svi položeni ispiti tog studenta sa prosjekom. Ovo je samo suma sumarum tog dodatka jer se on sastoji iz 5-6 strana, tu je dat čitav profil studenta, od ličnih podataka, ocjena, ispita, sistema po kojem je radio itd. Od prvobitnih 250 i kusur upisanih, nas 30ak je dobilo diplome :bigblue:

Edited by Kokopelli

Share this post


Link to post
Share on other sites

Rekoše nam da svuda u Evropi kad se prijavljuješ za posao, moraš pokazati i spisak položenih predmeta. :)

 

Elem, ovde je ECTS (tj. ESPB) = bod. A ne mogu da verujem da su nam 2x objašnjavali šta su bodovi, a šta poeni, i da pojedini ljudi i dalje ne kontaju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Videh juče u Beogradskom programu onaj studentski protest za bodove, tj. da im se traži previše bodova za budžet. Da li bi neko mogao da mi objasni šta ti ljudi tačno hoće? Jer onako kako ja to vidim (hoćemo na državnu sisu sa nepoloženim ispitima), deluje mi potpuno besmisleno.

 

i jeste besmisleno. Ne znam za sve fakseve, al znam za fon i to sto oni oce je glupost, pogotovo sto su im ispiti potpuno razumne tezine.

 

recimo dolaze u apsurdne situacije da obnove godinu, ociste i prethodnu i trenutnu i nemaju u zbiru dovoljno bodova jer se gledaju samo bodovi skupljeni u TEKUCOJ godini. Sto znaci da ako si obnovio moras em da ocistis prethodnu em trenutnu em da na kvarno polazes ispite iz NAREDNE, da bi skupio za uslov.

 

Nesto je ovo pogresno, jer ovako debilan sistem ne moze ni kod nas da postoji. To bi bilo neko cistiliste na univerzitetski nacin :lol: Gleda se tekuca godina faksa, a ne tekuca kalendarska godina

Share this post


Link to post
Share on other sites

A glupost, hoće da upisuju četvrtu sa 127 bodova, nebitno iz koje godine (37+42+48). Po tome oni koji imaju čistu prvu i drugu, mogu da upišu četvrtu sa jednim položenim ispitom? Genijalno. 5 (ili 6, zavisi od faksa) rokova bi trebalo da je sasvim dovoljno da mogu dati uslov ako iole uče.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Студенти су одувек највећа багра били. Неће да полажу испите, неће да плаћају, хоће обезбеђен посао после студија. Ако у четвртој години студенти и даље имају вољу за животом, онда професори нешто раде погрешно. Мене би било срамота и да тражим да услов буде 127 бодова. За четврту 60+60+48 минимум. Треба лепо да се све искристалише, ко хоће да ради, хоће да учи, тај иде даље, а када би једном универзитет тотално игнорисао захтеве студената, следеће године би сви видели да нема 'леба без мотике и загрејали столицу.

  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

а када би студенти рекли да су им предавања неинтересантна, да нема практичног рада, да литература није на извол'те, да предавања не иду у корак са технолошким напретком и са захтевом да се ради у мањим групама? претпостављам да то не би било тр00, јер факс је ту као ултимативни тест ствари које си спреман да поднесеш да би се можда бавио у животу нечим што ти је интересантно.

 

ботом лајн. ако профани могу да се не појављују на предавањима због тезги и онда се манифестују једног дана пред 1500 људи колико их има у амфитеатру и кажу - ''надам се да сте купили последње издање моје књиге која кошта 3600дин за сјутрашњи колоквиј из... како се беше зове предмет који предајем?'', или ако држава обећа уплату школарине да замаже очи студентима па обећање не испуни, вај д хел гомила лезилебовића не би тражила да упише 4. годину са укупно 2 положена испита?

 

ја бих тражио да упишем 5. чим легне прва уплата на њихов рачун, мајку им јебем.

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

pa, jednostavno.

to znachi da na poljoprivrednoj matematici ako polozhish brojanje ovaca, mozhesh da upishesh 2. godinu ali ako ti je specijalizacija 'maxi' smer morash da odesh na katedru za Warhorsove i dash im periapt of wisdom da bi preneo Husbandry iz prve...

Share this post


Link to post
Share on other sites

A glupost, hoće da upisuju četvrtu sa 127 bodova, nebitno iz koje godine (37+42+48). Po tome oni koji imaju čistu prvu i drugu, mogu da upišu četvrtu sa jednim položenim ispitom? Genijalno. 5 (ili 6, zavisi od faksa) rokova bi trebalo da je sasvim dovoljno da mogu dati uslov ako iole uče.

 

Dok sam studirala nisu smanjivali nikakve bodove, nego 60 skupi, pa ćeš preći na narednu godinu. Padneš li i poslednji ispit na popravnom, ajde lijepo nazad + plati koliko iznosi taj ispit (u slučaju da si bio na budžetu - više nisi), e to su bili uslovi, zato se godina prepolovila posle prvog semestra. Na drugoj ovi koji su mislili da i nije toliko teško pokušali su da baguju povremeno, pa su naučili da se ni to ne da (finansijski i vremenski) isplatiti pa ili su odustajali ili pravili raspored kako i šta.

 

Međutim, kako je svake godine bilo upisivano duplo više studenata nego prethodne, tako su i njihova prava postajala veća. Sad su izdejstvovali upis za narednu ukoliko imaš min. 48 bodova (koliko mi se čini), ali prenosiš predmete s prethodne + predmeti s postojeće = ne znaš gdje ti je glava, tako da se sve (djelimično) svodi na isto sranje.

 

Najbezbolnije rješenje u tom slučaju je da fino obnoviš godinu, ideš na to malo predmeta koliko ti je ostalo (ili više :bigblue:) i narednu upišeš k'o čo'ek, a ne glumiš da si upisao narednu samo da ne bi rekao da si pauzirao jednu.

 

Inače, moja predavanja su bila interesantna (uglavnom), knjige, skripta, vježbe... sve je bilo dostupno, prezentacije su bile jako zanimljive i ono što je najvažnije: PROFESORI SU BILI OCJENJIVANI SVAKE GODINE OD STRANE SVAKOG STUDENTA PONAOSOB!!! Te ankete odlaze direktno u ministarstvo, one se pregledaju narednih mjesec dana i na osnovu njih se dobija kakav je rezultat taj prof. postigao u toku tog semestra na osnovu našeg mišljenja. Tako smo dobili novu profesoricu srpskog, tako je prof. italijanskog rečeno da mora da promijeni metodu nastave, tako je poništen kolokvijum iz engl. književnosti i organizovan novi itd.

Edited by Kokopelli

Share this post


Link to post
Share on other sites

idith

@generalni, ulete mi mara u pos'

 

jok, b'e.

samo su pocheli da shvataju da sirche zapravo nije dobro vino.....

 

jopet idith

misli se na bryntralala

a i uchinilo mi se da je koleginica s tog faksa.

 

 

trecha idith

idi bre maro usra mi se u svu spontanos'. sve sam mor'o da objasnim.

Edited by matatrtaDtopikkiller

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 month later...

izgleda da ce na nasem faksu(ETF) da uvedu da se ispiti iz prvog semestra mogu polagati samo u januaru, februaru i oktobru, tj u 3 ispitna roka umesto 5 koliko je do sad bilo(ne racunam okt 2). kao mora tako po bolonji. plus je granica za budzet 54 boda, a 60 bodova od naredne godine. nerealna prica skroz. mislim meni nije frka ali mi je zao brucosa bas ce da najebu ako ovako bude bilo :udri:

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 2 months later...

Hm. tek sad videh odgovore na ovu temu... Kod nas nije bilo toliko jurcanja oko te Bolonje za vreme osnovnih studija, koliko za vreme magistrature, kada su nam uveli jezik kao obavezni predmet, a sve smo morali sami da organizujemo- da trazimo profesore jezika, uklapamo vreme... Nishta to nije bilo organizovano od strane fakulteta. Na pochetku magistrature nam kazu: treba vam toliko i toliko izbornih predmeta za vashu grupu, mozete da birate i predmete koji za druge grupe nisu izborni. Tek kred kraj magistrature, kada treba da dajemo diplomski, nam kazu: e, ne moze vishe tako, imate manjak izbornih predmeta jer ti predmeti shto ste ih birali nisu bili izborni.

Moja generacija je u toku osnovnih studija bila neka meshaavina Bolonje i starog sistema u Bugarskoj, pa smo imali i dvosemestralne ispite. To shto su neki ispiti podeljeni na vishe ispita (recimo srednjevekovna istorija- imali smo 4 ispita: opshta, balkanska, bugarska, Vizantija) meni uopshte nije smetalo- nishta od gradiva nije ni dodato ni iskljucheno, a trazili su nam da znamo sve. Lakshe mi je bilo da uchim tako nego sve odjednom za jedan ispit. Stalno smo pisali referate, imali kontrolne zadatke, malo redje kolokvijume. Sve se to bodovalo, a takodje se obracala paznja i prisustvu na vezbama (chak su i neki profesori na predavanjima trazili prisustvo i pushtali papir medju studente da se upishemo u spisak), pa su mnogi ispiti za mene i za josh neke kolege bili samo formalnost. Iz srednjevekovne balkanske istorije smo, recimo, na kraju prvog i drugog semestra imali po jedan kontrolni zadatak. Ocene sa tih zadataka su ulazile u ocenu za ispit. Nije to bilo tako samo sa tim predmetom, vec sa josh nekim. Iz istoriografije i nekih drugih predmeta smo cele godine skupljali poene i imali smo odredjeni broj poena koje je trebalo da sakupimo da bismo se oslobodili ispita. Za one, kojima je malo falilo da se oslobode ispita (kao meni iz istoriografije) ispit je bio samo formalnost- trajao bi maksimum pet minuta. Shto se tiche ispitnih rokova- imali smo ih samo u februaru, junu i septembru. Sledecu godinu smo mogli da upishemo sa tri nepolozena ispita (ii dva, ne mogu bash da se setim- nikada nisam dolazila u situaciju da mi od broja nepolozenih ispita zavisi upis na sledecu godinu). Tako da ja Bolonju tokom osnovnih studija nisam sasvim osetila. Osetila sam je na kraju- kada su nam uveli bodovanje. Meni bio ostao jedan ispit pre polaganja drzavnog (diplomskog) ispita. Bio je 12. septembar 2007. Polagala sam savremenu bugarsku istoriju. 14. je trebao da bude drzavni spit. Samo shto sam polozila ovaj iz bugarske istorije i izashla iz kabineta profesorke, jedna kolegenica mi je javila da vecina nas nece dobiti pravo da izadje na drzavni ispit zato shto imamo manjak bodova. Naime, za 24h mi smo trebali da polozimo ispite iz josh po dva izborna predmeta da bismo mogli da izadjemo na drzavni ispit, jer je fakultetski savet u toku leta 2007. doneo odluku o uvodjenju bodovnog sistema, a nas, studente, niko o tome nije obavestio! hvala Bogu, pa smo imali profesore koji su nas razumeli, koji su znali da je apsurdno spremati dva ispita dva dana pred drzavni ispit, pa su nam napisali ocene na lepe ochi- dobili smo ocene bez polaganja ispita. Ali smo se pre toga zestoko razjurili po faksu da bismo nashli te profesore, jer je bilo puno onih koji su nam trazili da pishemo referate od po 10 kucanih stranica. I tako, zavrshih ja fax sa oko 220- 230 boda.

A onda je doshla magistratura i sve se okrenulo naopachke. Uopshte me nece iznenaditi ako mi sad, kad budem ishla da predam diplomski rad, kazu da treba da polozim josh ispita! Tek posle moje generacije je problem sa jezicima nekako reshen, ali to nije stvar Bolonje. Najveci problem je u tome shto ti danas kazu da treba da imash toliko i toliko bodova da bi sve bilo u redu, a vec sutra ti kazu neshto sasvim drugo, ili ti ubace neki konkretan predmet koji treba da polazesh, a niko te o tome ne obavesti. U principu podrzavam Bolonju, ali bih volela da se ona primenjuje onako kako treba, a ne da nam serviraju pomije. E, da- ko ne polozi sve ispite ne moze da dobije dom i stipendiju.

Edited by angels deserve to die

Share this post


Link to post
Share on other sites

Najgore kod bolonje je to sto nije standardizovana kod nas. Svaki profesor ima neki svoj sistem, radi kako se njemu prohte, i to je skoro uvek jako daleko od bolonje... Kod nas na PMF-u u NS cak ni u studentskoj sluzbi ne znaju kako sta ide, odnosno kako treba, i konstantno improvizuju. Kako onda mi studenti da fumkcionisemo na fakultetu, kada oni od kojih treba da dobijemo informacije ne znaju ni sami... Kao i sve u Srbiji i ovo su uspeli da pokvare, ako je ikada uopste i valjalo.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Sta se zalite na Bolonju uopste? Studirati sada je 10 puta lakse nego po starom sistemu. Sada fakultete zavrsavaju ljudi koje bi neka firma mogla da upotrebi kasnije samo za zagrevanje stolica pravim radnicima. Juce sam cuo da je jednu od najtezih visokih skola u Srbiji zavrsila osoba koja realno obuva levu patiku na desnu nogu. De ode ovaj svet?

  • Upvote 1
  • Downvote 6

Share this post


Link to post
Share on other sites

Realno post ti je smesan. Sada po recima mnogih studenata ako su radili redovno na vecinu ispita dolaze samo radi formalnosti. Imaju 6 zagarantovano, a ako hoce vise onda mora i da malo znaju. 

 

Hemiju polozila guska koja ne zna da napise formulu metana. To ce nam biti tehnolog koji ce proveravati npr. kvalitet vode koju pijemo. Svi cemo se potrovati sa takvim strucnjacima.

 

 

  • Upvote 2
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...