Jump to content

Bolonjska deklaracija


angels deserve to die

Recommended Posts

Primenjuje se ali traljavo,ne znam kako je sada kod mene na faksu ali do pre par godina je bio neki sistem nit je Bolonja nit je stari program

U sustini,Bolonja je dobra stvar jer donosi bodovanje kroz nastavu,dakle ako si dobar i aktivan na vezbama polaganje ispita je manje-vise cista formalnost-obicno te pitaju jedno pitanje reda radi i daju ocenu na osnovu bodovanja ili aktivnosti na vezbama,a ako vec nisi bio aktivan onda te proresetaju tradicionalno

Dok si po starom programu dolazio na vezbe,pisao referate,dzaba dal si bio aktivan ili ne,uglavnom uvek si dolazio na ispit kao da to sve nista ne vazi,sto je naravno sranje-ispada ta ti nisi uopste ni trebao da ides na sve te vezbe,a obavezan si :mhihi:

Takodje obimniji ispiti su bar na mom fakultetu podeljeni na delove,pa ti je navodno lakse da ih spremas-kazem navodno jer 2 dela ispita ti se maltene racunaju kao zasebni ispiti iako je formalna prica da je to ipak jedan ispit,bla bla bla

Share this post


Link to post
Share on other sites

Bolonju u klonju. Ne pridržava se ni 1% prave Bolonje, uzelo se samo ono što može omogućiti da što više studenata padne godinu i ponovo plaća, a da ne pričam o tome što će ono da perofesori rade sa grupama od max 30 studenata biti neizvodljivo veoma dugo. Ja bih najviše voleo kada bih imao profesora koji radi samo sa nas 30, a ne sa 270 divljaka u amfiteatru koje boli uvo za predavanje već dođu samo da izgube vreme. :D

  • Upvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ma kakva Bolonja, morao bih da idem na predavanja, radim kolokvijume, ispiti bi se polagali u pismenoj formi itd. Ne zna se šta je gore. Jedina razlika je u tome što imamo samo jednosemestralne ispite. Stari sistem mi odgovara i sviđa mi se što ga primenjuju, iako sam generacija 07, pa formalno radimo po Bolonjskoj deklaraciji.

Pravni u Beogradu je u pitanju.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mi smo na filološkom druga generacija Bolonjaca, prva je odrađena malo traljavo, a ova naša (upisani 2007) je već formalno Bolonja. Tek ovi što su sad upisali faks imaju 100% Bolonju, sa apsolutno svim ispitima kao jednosemestralnim i sređenom situacijom sa bodovima. Inače mi se sviđa ovo što se prag bodova diže svake godine, realno i ne treba da položiš godinu ako u tri roka ne možeš da daš jedan ispit. Kod nas ima slučajeva koji su po Bolonji već desetak puta polagali neki ispit i još ga nisu dali. Sad imaju oktobar 2 da polože ispit iz prve, umesto da krenu na predavanja za treću. Suludo. Inače, bolonjske generacije kod nas daju mnogo bolje rezultate nego studenti po starom upravo zbog tolikih obaveza i nameta. Prolaznost na ispitima je 2-3 puta veća.

Edited by Gojko
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Inače, bolonjske generacije kod nas daju mnogo bolje rezultate nego studenti po starom upravo zbog tolikih obaveza i nameta. Prolaznost na ispitima je 2-3 puta veća.

Prolaznost je veca jer je 2-3 puta lakse nego po starom programu.

  • Downvote 2

Share this post


Link to post
Share on other sites

Konkretno na mom smeru, Bolonja je uzas.U sustini, po Bolonji bi trebalo da ti preko kolokvijuma i tih predispitnih obaveza mozes da prodjes ispit, a kod nas je to grozno.Bolonja polovicno primenjena, kao, negde moras da ides na predavanja, negde pises neki esej, neka sranja , a u sustini ti se to nigde ne racuna, i ne znaci ti nista.

I taj bodovni sistem na mom smeru je potpuno glupavo primenjen, prvo jer i neki sami profesori ne znaju da zapravo ispit moze da se boduje sa vise od 6 bodova.A onda ti zavale u trecoj kao podele ispit, i naprave ceo realizam, romantizam i naturalizam za jebena tri boda.A taj ispit ti trebaju meseci da spremis.

 

Bas ne volim tu Bolonju. :angry:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Konkretno na mom smeru, Bolonja je uzas.U sustini, po Bolonji bi trebalo da ti preko kolokvijuma i tih predispitnih obaveza mozes da prodjes ispit, a kod nas je to grozno.Bolonja polovicno primenjena, kao, negde moras da ides na predavanja, negde pises neki esej, neka sranja , a u sustini ti se to nigde ne racuna, i ne znaci ti nista.

I taj bodovni sistem na mom smeru je potpuno glupavo primenjen, prvo jer i neki sami profesori ne znaju da zapravo ispit moze da se boduje sa vise od 6 bodova.A onda ti zavale u trecoj kao podele ispit, i naprave ceo realizam, romantizam i naturalizam za jebena tri boda.A taj ispit ti trebaju meseci da spremis.

 

Bas ne volim tu Bolonju. :angry:

Tako i jeste, ali od moje generacije, što je pominjao Gojko.

 

Tj. na ostalim katedrama baš i nije, sigurno znam samo za svoju. Dam sve kolokvijume, izračunaju srednju ocenu - pišu u indeks.

 

Za sad mi se sviđa ovo. I što su svi predmeti jednosemestralni. I više nema predmeta koji nose više od 6 bodova, barem ne na mojoj katedri. (Dobro, savremeni jezik nosi 6 u jednom, a 6 u drugom semestru)

 

Sad videh Snežanin post i ispada da je tako samo kod mene izgleda, tj. na skandinavistici. Mi smo sve saznali na vreme, predložili su nam koje izborne predmete da uzmemo, a sutra-prekosutra će nam dati i spisak. Šef katedre nas odmah obavesti čim sazna nešto novo, a ima veze sa našim studiranjem.

 

Ja sam stvarno prezadovoljna.

Edited by Brynhildr

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jebeš predispitne obaveze, više volim da odgovaram 600 strana odjednom, nego da radim 3 kolokvijuma, pa da mi računaju to. Njih samo potpišem i ćao, ionako ocene sa vežbi niko ne gleda. Nije to srednja škola, pa da nas proveravaju najmanje dva puta i pišu izostanke.

Što se tiče bodova, ispiti su vrednovani jako čudno, npr. Kriminologija nosi 6, Ekonomija 8, a Pismeni rad za koji se, u zavisnosti od predmeta, sprema 50 strana ili se prepiše, nosi 9.

Share this post


Link to post
Share on other sites

@brynhildr

na istom smo spratu hehe

ma blago vama, ja juce pitala jednu profesorku(asistentkinju, stagod) da li se zna koliko poena nose cisto holandski predmeti, ona kaze da se to jos ne zna. a za bilo sta ostalo nas nisu obavestili, ni za izborne a kamoli za izborni jezik i srpski, pa svi coporativno jurcamo levo desno.gore dole katastrofa, svi su maximalno pogubljeni.

super je nama uradjen holandski, predavanja su do sad bila baaas cool, ali jebiga, imamo mi jos 4 predmeta... a mozda i vise. ne znas ko pije a ko placa. :frown:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kod mene svi predmeti nose 3 ili 6 bodova.

 

I naravno da je bolje davati preko kolokvijuma, lakše je naučiti 200 strana, pa za par nedelja još 200, pa onda još 200, nego odjednom 600. (Dobro, mi nemamo baš te cifre stranica :D)

 

Ali dobro, ti si kampanjac. :P

 

Meni apsolutno nije problem da učim redovno.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ne bi ni meni bio problem da moram, ali mi više odgovara ovako. I mrzim pismene ispite, drago mi je što sam do sada imao samo dva.

 

Ustavno i Uvod u pravo, koje sam imao prošle godine nose 13, odnosno 12 bodova, a ove sam imao Građansko - opšti deo i Stvarno koji vuče 11. :rockdevil:

Edited by Куруз

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zavrsila sam visu elektrotehnicku po Bolonji, a sad zavrsavam FDU kao poslednaj generacija starog sistema..

Sta znam, kod nas je generalno problem sto nema ni na jednom faxu postenih knjiga, literature i sistematizacija gradiva je uzasna ako je uopste ima.

Bolonja je po mom misljenju dobra za vise skole, podeljeni predmeti, mnogo prakse i lakse se polazu ispiti jer imas pun djavo bodova na dolazenje i kolokvijume. S druge strane taj pristup na faxu ne ide bas. Samim tim sto je fax kao predvidjen da drvi i neku teoriju... Kad teoriju rasparcas iz inace lose smisljenih predmeta u vise manjih, i dodas na to prakticne radove i bodove.. Well, pomoz bog.

 

Nama je trebala reforma univerziteta, ne Bolonja. Tipa da se poteraju svi silni doktori nauka da napishu ponekad i neku upotrebljivu knjigu i udzbenik a ne da ucimo iz necega sto je izaslo "65.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Možda bi i mogla da prođe na tehničkim fakultetima, medicini, itd. ali na društvenim ispit treba da služi tome da se oceni celina. Glupo je, recimo, o braku učiti u oktobru, pa ga posle kolokvijuma ostaviti iza sebe, a o starateljstvu u januaru i time bajagi zaokružiti celinu Porodičnog prava.

A i ne mogu da idem na predavanja, odem jednom nedeljno. :mrgreen:

Share this post


Link to post
Share on other sites

Uh, zaboravljam veliku stvar kod mog studiranja.. Na visoj na mom smeru nas je tad bilo max 20, a na faxu nas je u klasi 8.... Tako da je bilo sve potpuno izvoljivo. Za sve preko tog broja ne garantujem uopste da se bilo sta isplati.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Posto niko jos nije spominjao ETF... meni je drago sto sam zadnja generacija po starom sistemu jer imam najbolje od oba sveta - jednosemestralne ispite a nemam bodove tj uslov je po broju ispita. Zao mi je mladjih jer nisu nista dobili (na nekim predmetima je uveden nenadoknadiv kolokvijum koji nosi 30% ocene sto nije ni blizu uslova) a recimo dolaze u apsurdne situacije da obnove godinu, ociste i prethodnu i trenutnu i nemaju u zbiru dovoljno bodova jer se gledaju samo bodovi skupljeni u TEKUCOJ godini. Sto znaci da ako si obnovio moras em da ocistis prethodnu em trenutnu em da na kvarno polazes ispite iz NAREDNE, da bi skupio za uslov. Ne znam kako bih se u tome snasla. A kvarni su i prema nama starijima posto nam statut garantuje da do 2012. studiramo po pravilima koja su vazila 2005. a jos prosle godine su nam uveli neke usrane izmene. Sad planiraju da zabrane da se svi ispiti mogu polagati u svih 5 rokova nego da ispite iz zimskog mozemo da polazemo samo u 2 zimska roka i oktobru i isto tako s letnjim. Again, em je umobolno em je tesko krsenje statuta em se nista ne dobija osim jos gore prolaznosti. Gradivo se nije menjalo jos od pre 2002. (to je jos stariji statut). Od prakse nema ni P pre trece-cetvrte godine. Redovno dolazenje je takodje besmisleno u ogromnim grupama jer ako ljudi dolaze na silu samo ce praviti galamu, ni oni koji dolaze trenutno jer zele ne prate nastavu kako treba. Izgleda da misle da ako sednu u prvu klupu i komentarisu utakmicu naucice nesto bez truda (kao kad ste bili mali pa vam baba kaze da stavite knjigu pod jastuk da vam udje u glavu) :udri:

Ma sranje.

Zanimljivost je da se kolokvijum iz famoznog OET1 (ili 2) prosle godine odrzavao na: ETFu, Gradjevinskom, Arhitektonskom, Masinskom, Tehnolosko-Metalurskom, Uciteljskom, Visoj poslovnoj i PMFu!!

Edited by Double Fire

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...