Jump to content

Pečurke


Guest Administrator

Recommended Posts

Guest Шејтанов Чобан

Јео сам неке од којих сам срао нешто чудно 3 дана па сам их назвао просеравке после.

Од тад печурке избегавам

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 8 months later...

Tako je ....jer sirove imaju previse ibotenske kiseline i mogu da izazovu probavne smetnje ....tj krenuce i sa severnog i sa juznog pola da seva :)

 

Mada , ima slucajeva gde ljudi jedu sirove pa im ne bude nista....

 

Ja njih pokusavam da nadjem ali nikako ...mozda cu ih naci ove godine ....mada slabo ...susna je sezona :(

 

Inace narodno ime joj je Muhara, to vecina vas zna. Ali se pitate , zasto muhara ?

 

Jedan podatak npr je da su stari Sloveni iznjecili gljivu i promesali sa mlekom i stavljali u prostorije gde im smetaju muve i na taj nacih ih ubijali

Share this post


Link to post
Share on other sites

zato sto si kao muva bez glave kad je pojedes? :mrgreen:

ako je nadjes zovi na veceru :smile: ovo za mleko sam i ja cula...kao i to da se koristi kao insekticid..inace neki ovu gljivu vide u simbolima bozica i uskrsa cak

strumfovi :mrgreen:

1242246635-smurfs_color_pictures_sleeping_smur.jpg

Edited by Ouroboros

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • 1 year later...

Suncanica i vrganj - nesto od najlepsih stvari na svetu, mmmmm!!!

 

Da li je neko probao jevrejsko uvo? (ko joj dade naziv, ne mogu da izguglam sliku). Bukvalno izgleda kao uvo

 

Malo je bezukusna, pa mora da se mesa sa aromaticnijim pecurkama i/ili dobro zacini. Ali kazu da je jako zdrava

Edited by Mona
  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pogodak, ljuta Jevrejka, ali paz' da se ne zagrcneš ako mi se otkači minđusa tačkica ;)

 

A ima li neko da je probao pecurku jevrejsko uvo? I ima li neko ko je video ludaru uzivo?

  • Upvote 1
  • Downvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Suncanica i vrganj - nesto od najlepsih stvari na svetu, mmmmm!!!

 

Da li je neko probao jevrejsko uvo? (ko joj dade naziv, ne mogu da izguglam sliku). Bukvalno izgleda kao uvo

 

Malo je bezukusna, pa mora da se mesa sa aromaticnijim pecurkama i/ili dobro zacini. Ali kazu da je jako zdrava

 

Pa naravno da ne mozes da nadjes sliku kada nije Jevrejsko uvo, nego Judino uvo!

 

Judino-uvo-Auricularia-auricula-300x225.jpg

 

 

Ja sam probao vise puta, i da, izuzetno je jestiva.

 

Ali ima i svoje opasnosti, ko ne sme da jede i koja kolicina.

 

Auricularia auricula - judae

Edited by Captain Spaulding
  • Upvote 3

Share this post


Link to post
Share on other sites

@ B Ma nenenene nene nene, pogresno si me shvatio, nisam ja ni sumanjala u razna znanja ;), neiznenadljivost posebno

 

Htela sam da vidim malo temu sa pecurkama

 

Tacno, judino uvo... Koje opasnosti majku mu :confused: Meni od nje nije nista bilo, a podosta sam pojela

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ustvari, hteo sam da kazem da je izuzetno lekovita, a ne toliko jestiva :)

 

Evo ti sta treba da pazis

 

Za razliku od drugih lekovitih gljiva, Judino uvo se mora koristiti u vrlo malim količinama. Dozvoljeno je 150gr svežih ili 15gr suvih nedeljno. Judino uvo ima i kontraindikacije. Ne smeju ga koristiti trudnice, dojilje i žene koje žele da zatrudne. Takode se ne preporučuje osobama koje imaju krvarenja iz materice ili anusa nepoznatog porekla. Zabeležen je i slučaj "solarnog dermatitisa" kod osobe koja je pojela 250gr sveže gljive, pa je preporučljivo ne izlagati se suncu u vreme korišćenja ovih gljiva, a naročito ako su one deo terapije. To pokazuje, da ovu, izuzetnu lekovitu gljivu jakog dejstva, treba koristiti u malim količinama, vrlo oprezno i uz savet lekara-makrobiotičara, ako se radi o lečenju. I kod korišćenja u ishrani treba poštovati data ograničenja, da bi se izbegle neželjene posledice.

Edited by Captain Spaulding
  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

:blink: ajoj! Lepo meni cale govori: "ne kupuj na pijaci pecurke vec samo u radnjama, mozda se zeznuo taj koji je brao, pa zalutala i neka otrovna", a ja se ubijam od njih i svaku bih da probam... (ne mislim na Judino uvo u ovoj prici).

 

Tako da se drzim radnji zdrave hrane i maksija. Pritom se ubih i od bukovace, ali drug mi rece da nema istu vrednost ta gajena na slami i ona iz prirode, logicno, jbg.

 

Mada, kada sam brala sa babom razne pecurke, nije me nicim otrovala :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Deal :) Pa za sada npr., da li i ta bukovaca nekim cudom ima kontraindikacije, ja kad spremam pecurke, to je kilo ili dva i otprilike se smaze isti dan, ajde ako je dva kila, onda ostane i za sutradan. Takodje, kada me uhvati vrganj faza (ali volim samo suseni) i to su neke povece kolicine...

 

I zaista, da li si video ludaru uzivo? Ja se malo zezam tu i tamo, ali i ozbiljno pitam

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...